Last Updated on 30/11/2023 by Nikola Cerna
Udělejte si chviličku a ponaučte se z chyb druhých. Vypsaly jsme pro vás 10 chyb začínajících investorů, se kterými se potkal určitě každý, kdo někdy přičichl k investování. Ze své zkušenosti víme, že není vůbec lehké se těmto chybám vyhnout. Co tedy začínající investoři dělají špatně?
1. Kupují draze a prodávají levně
Většina začínajících investorů je motivována strachem a chamtivostí. Proto nakupují za vysoké ceny, když trhy rostou s vidinou dosažení krátkodobého zisku. A naopak prodávají levně, když trhy padají, protože se zaleknou náhle ztráty. Místo toho by se však měli zaměřit na zisk dlouhodobý a neřešit krátkodobé výkyvy. Přece jenom, jak na tom můžou vydělat, když nakoupí draze a prodají levně?
2. Nakupují příliš často
Při investování je nejdůležitější trpělivost. Abyste dosáhli dlouhodobých cílů, musíte vytrvat. Nakupujte vždy podle předem stanoveného plánu. Když budete nakupovat impulzivně, často to povede ke zbytečným ztrátám. Při menších a častějších nákupech většinou zaplatíte také více na transakčních poplatcích.
3. Nemají stanovený jasný investiční cíl a plán
Když neznáte cíl vaší cesty, jak chcete do cíle dojít? Proto, než vůbec investovat začnete, vytvořte si investiční plán. Stanovte si čeho chcete dosáhnout a za jak dlouhou dobu. Zaměřte se na dlouhodobý cíl a pevně si za ním jděte.
4. Nechají se ovládat emocemi
Investování je těsně spjato s emocemi, které mohou negativně ovlivnit vaše rozhodovací schopnosti. Jestliže nemáte své emoce pod kontrolou, pak vám může pomoci dobrý finanční poradce nebo správce, který vaše emoce udrží na uzdě. Vybírejte však pečlivě.
5. Snaží se časovat trhy
Správně načasovat trh je možné, ale velmi obtížné. Ani ti nejpovolanější nejsou schopni předvídat budoucnost. Studie dokazují, že více důležitá je správná alokace prostředků, než jejich časování. Proto je lepší investovat pravidelně a zůstat konzistentní.
6. Začnou investovat zbytečně pozdě nebo vůbec
Vždycky se najde nějaká překážka, proč nezačít, proč to nezkusit. Není dost peněz, není správný čas, atd. V mezičase ale přicházíte o možné zisky. Čas je největší výhoda investorů, proto ho nepromrhejte. Díky složenému úročení i malá brzká investice může přinést v budoucnu velké zisky.
7. Zapomínají na inflaci
Spoustu lidí si myslí, že jejich peníze jsou nejvíce v bezpečí na běžných a spořících účtech v bance. Opak je pravdou. Když peníze necháte ležet na těchto účtech, s naprostou jistotou vaše peníze ztratí na hodnotě a vy tedy zchudnete. A to právě díky inflaci. Za stejné peníze si jednoduše koupíte méně.
Jestliže své peníze už investujete, nezapomínejte své zisky o inflaci a poplatky očistit. Tak dosáhnete čistého, tedy reálného zisku. V případě, že je váš výnos 8%, ale inflace je momentálně 5%, pak reálný výnos je jen 3%.
8. Zanevřou na dlouhodobé investování po tom, co vejdou do ztráty
Otevřete svůj investorský účet a zjistíte, že najednou máte méně, než kolik jste vložili. Co uděláte? Když se zaleknete a vše prodáte, zrealizujete ztrátu. V tomto rozhodném okamžiku byste měli myslet na váš dlouhodobý plán a na to, že musíte být trpěliví a počkat, až se trhy zase otočí a vynesou vám očekávané zisky.
9. Chtějí zbohatnout přes noc
Když vám někdo nabídne investici do něčeho velmi výnosného za krátkou dobu, vždy myslete na to, že s vysokým výnosem přichází také vysoké riziko.
10. Věří, že historické zisky zaručují zisky budoucí
Bylo by to krásné, ale bohužel takhle to nefunguje. Historické zisky vám mohou pomoci k určení rizikovosti daného produktu a při predikci budoucích zisků, ale nikdy vám nezaručí budoucí výkonnost.
Snad vás těchto 10 chyb začínajících investorů neodradilo od investování, ale naopak vám pomohou dosahovat lepších výsledků. Jestli ano, sledujte nás na instagramu @svetjecool, kde nám taky můžete napsat s případnými dotazy. Přejeme úspěšné zhodnocování a hodně štěstí na cestě za finanční svobodou.
Tipy na další články:
Ještě jste svoje peníze nezačali zhodnocovat? Přečtěte si Jak investovat do ETF a zjistíte, že to není nic těžkého.
Nevíte, jak na daně z vašich investic? Přečtěte si článek Danění investic v roce 2022 a snad vám potom vše bude jasnější.
Příjde vám, že pracujete od rána do večera a stejně nejste schopni nic ušetřit? Přečtěte si článek Zdravé finanční návyky pro bohatší život.
Upozornění: Tento článek, stejně jako veškeré informace na tomto webu, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Nejsme finanční poradci, informace neslouží jako investiční doporučení. Vždy mějte na paměti, že investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.
VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU K FINANČNÍ SVOBODĚ