11 návyků pro šťastný, produktivní a úspěšný život

Last Updated on 20/01/2022 by Nikola Cerna

Je dokázáno, že za úspěchem nestojí pouze tvrdá práce a štěstí. Dostat se na vrchol a vést úspěšný život vyžaduje soustředěnou činnost, osobní disciplínu a hodně energie každý den. Úspěšní lidé mají každodenní návyky, které dodržují, a které jim pomáhají dosáhnout vytyčených cílů.

Váš přístup ovlivňuje váš růst!

Nenechte staré zvyky držet vás zpátky. Začněte s těmito jednoduchými návyky, které vám pomůžou na cestě ke šťastnějšímu, produktivnějšímu a úspěšnějšímu životu!

1.VYTVOŘTE SI RANNÍ RUTINU

Není nic horšího, než deset minut po zazvonění budíku sedět v polospánku v autě na cestě do práce. Tělo i mysl se potřebují po ránu pomalu nastartovat a připravit na celodenní pracovní proces. Udělejte si ranní rutinu a tu pravidelně dodržujte. Pijte ráno hodně vody a hlavně snídejte. Tělo potřebuje po noci doplnit tekutiny a palivo. 

Udělejte si čas na sebe, zacvičte si, přečtěte si noviny. Zkrátka dělejte co máte rádi a na co se budete už večer těšit. Pozitivní a proaktivní start dne eliminuje stres a zvyšuje produktivitu! Tipy jak vytvořit ranní rutinu najdede v článku  Zázračné ráno – tajemství, které vám změní život

2.JEZTE VYVÁŽENOU STRAVU

Jezte pravidelně a vyváženě. Strava je vaše palivo a kvalitní palivo zaručí kvalitní výkon. Vyvážená strava dodá energii vašemu tělu i mysli a vy se nebudete cítit po celý den unaveni a budete se moct soustředit na váš denní pracovní cíl.

3.POUŽÍVEJTE PRAVIDLO 80/20

Pravidlo80/20 neboli Paretovo pravidlo vyjadřuje vztah mezi příčinou a výsledkem.

Obecně lze říci, že 20% příčin způsobuje 80% výsledků.  V praxi to může znamenat například: 80% příjmů podniku pochází od 20% zákazníků nebo 20% výrobků generuje 80% zisku.

Jak využít toto pravidlo prováš růst?

Díky pravidlu 80/20 se lze v mnoha případech rozhodování, řízení či plánování soustředit především na kritických 20%, které způsobují 80% možných efektů. Jakmile se naučíte vnímat věci kolem sebe s využitím tohoto pravidla, stává se velmi mocným pomocníkem při soustředění se na podstatné věci ovlivňující vaší efektivitu či rozhodování. Pravidlo lze aplikovat na téměř ve všech oblastech života.  Když se ho naučéte využívat budete produktivnější a úspěšnější.

 4.PRAVIDELNĚ CVIČTE

Procvičování těla je stejně důležité jako procvičování mysli. Pravidelná tělesná aktivita vám zvýší kondici, zlepší zdraví, a vy tak budete daleko víc produktivní a kreativní.  Cvičte alespoň 30 minut denně. Když říkám cvičte, nemyslím jen zvedání činek v posilovně. Vyberte si aktivitu, která je vám blízká a na kterou si lehce zvyknete. Jděte se svižně projít nebo projet na kole, zajděte si na jógu, atd. Poděkuje vám nejen vaše tělo, ale i vaše kariéra.

5.DOBŘE SPĚTE

Nezáleží na tom, jak moc potřebujete dohonit co jste přes den nestihli, ochuzováním se o spánek se úspěšnějším nestanete. Rozhodně ne z dlouhodobého hlediska. Tělo i mysl potřebují přes noc dobít baterky a pokud jim nedáte potřebných 7-9 hodin spánku, zakládáte si na vyhoření, deprese nebo nechutenství. Zaměřte se na dodržování potřebného odpočinku a stanete se produktivnější a šťastnější.

6.BUDUJTE PEVNÉ VZTAHY A OBKLOPUJTE SE POZITIVNÍMI LIDMI

Pokud je váš osobní život nahoru a dolů, plný nejistoty a nestability, bere vám hodně energie, kterou byste mohli investovat jinde. Na druhou stranu pevný vztah vám dá emoční podporu, důležitou vkaždé fázi vaší kariéry. Investujte čas do vybudování pevného a stabilního vztahu. Vaše investice se vám vrátí i na poli profesním.

Americký spisovatel Jim Rohnjednou řekl: Člověk je obrazem pěti lidí, se kterými tráví nejvíc času. To je proč byste se měli obklopovat lidmi, kteří vás obohacují a inspirují. Obklopujte se lidmi,kteří ví, jak pěstovat a sdílet radost. Protože radost je nakažlivá, je to jedna z nejjednodušších cest, jak docílit pozitivního a šťastného života.

7.NEUTRÁCEJTE, ALE INVESTUJTE

Nekupujte si věci, které nepotřebujete, ale investujte do sebevzdělání! Investice do vzdělání se vám vbudoucnu vždy mnohonásobně vrátí, a to moc dobře ví i úspěšní lidé.

8. UDĚLEJTE SI ČAS NA SEBE

Udělejte si každý den čas jen sobě. Bez telefonu, bez sociálních sítí. Dělejte něco, co vás obohacuje nebo jenom relaxujte, poslouchejte hudbu.Vyčistěte si hlavu a zbavte se pracovního stresu, který vás možná tíží. Čas pro sebe můžete věnovat také učení se novým věcem a dovednostem. Úspěšní lidé jsou všestranní a dokáží se bavit na každé téma. Buďte taky takoví. Jděte s dobou, zajímejte se o nové technologie a buďte všestranní. Učení se novým věcem taky rozvíjí vaši mysl. Například učením se cizímu jazyku v dospělosti předcházíte stařecké demenci.

9. VAŽTE SI TOHO,CO JSTE DOKÁZALI

Při sebemenším neúspěchu je jednoduché podlehnout depresi a zapomenou na to, co jsme dřív dokázali. Hledejte pozitiva i když se vám zrovna nedaří. Jak řekl francouzský spisovatel Jean-Baptiste Alphose Karr:“můžeme si stěžovat, protože růže mají trny nebo se radovat, že trny mají růže.“

Hledat pozitivní úhly pohledu a být vděčný je skvělá cesta, jak budovat pozitivitu, snížit stres a zlepšit psychické zdraví.

Jak toho docílíte?

Pište si deník vděčnosti. Zapište si, co jsme za den/ týden/měsíc dokázali a když se vám něco nepovede, přečtěte si o pozitivech.  Každý den před spaním si připomeňte jednu věc, za kterou jste vděční nebo co se vám ten den povedlo.

Čím víc si budete vážit malých radostí života,tím šťastnější budete.

 10. BUĎTE SEBEVĚDOMÍ

Nepřehnaně, ale zdravě.  Věřte v to, co děláte a věřte v to, že to děláte dobře. Každý úspěšný člověk je sebevědomý. Ne proto, že něco dokázal. On něco dokázal, právě proto, že v sebe věřil. Ačkoliv to zní jako klišé, sebevědomí je klíč k úspěchu. Když ne vy, kdo jiný ve vás bude na začátku věřit?

11. DOKONČUJTE VĚCI

Nenechávejte věci rozdělané. Snažte se každý úkol dokončit a uzavřít. Tohle je jeden znejdůležitějších návyků, který odděluje úspěšné lidi od neúspěšných.

K návyku dokončovat věci, by vám mohl také pomoct tzv. To Do List. Neboli seznam úkolů, které chcete za den/týden/měsíc stihnout. Seznam úkolů udrží vaší koncentraci, směr práce a bude vás motivovat. Při plnění úkolů se zaměřte na ty důležité jako první. Existují mobilní aplikace, ale pro mě je vždy nejlepší tužka a papír, kde si splněný úkol můžu transparentně přeškrtnout a virtuálně se poklepat po rameni, že jsem svému cíli zase o kus blíž.

Pokud se rozhodnete některý z výše uvedených návyků aplikovat do svého života, vždy mějte na paměti, že návyky nevznikají přes noc a úspěch se nezrodí mávnutím kouzelného proutku. 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..