10 věcí, co dělat v Sydney zadarmo

Last Updated on 06/12/2022 by Nikola Cerna

Sydney patří mezi 10 nejdražších měst na světě. To však neznamená, že byste ji na své cestě měli vynechat, když cestujete na budget. Právě naopak. Výzvy jsou od toho, aby se překonávaly. Proto jsme pro vás připravily seznam věcí, které se v Sydney dají podniknout zadarmo nebo jen za cenu dopravy na místo. 

1. Piknik v Royal Botanic Gardens

Opera House je bezesporu hlavní turistické lákadlo v Sydney. Ne nadarmo se tato skvostná stavba umístila na úplném vrcholku žebříčku o nejfotografovanější místo v Austrálii. Hon za dokonalou fotkou může být vyčerpávající, proto hned vedla Opera House najdete Royal Botanic Gardens – park s množstvím zelené plochy, který přímo vyzývá k odpočinku nebo lehkému obědu v trávě. V parku je otevřená Wifi, takže svoji dokonalou fotku můžete hned poslat do světa. Nezní to jako dokonalé místo pro nabrání energie během vyčerpávajícího dne? Adresa: Royal Botanic Gardens

2. Procházka přes Sydney Harbour Bridge

Pokud máte přebytečných zhruba $300, můžete si zaplatit tří-hodinouvou tour, se kterou se dostanete do nejvyššího patra mostu a nepochybně se vám naskytne neopakovatelný výhled. Pokud však oněch $300 navíc nemáte, nezoufejte, protože most si můžete přejít i zadarmo. Krásný výhled je totiž i z nižšího patra a procházka vám nezabere víc než půl hodiny jedním směrem. Pokud nechcete zpátky pěšky, nemusíte, můžete jet vlakem či trajektem. Na oba dopravní prostředky vám poslouží Opal Card. Cesta trajektem vám navíc poskytne podívanou na Sydney Harbour zase z jiné perspektivy.

3. Pláž je vždycky dobrá volba

Vyhlídka nad Palm Beach

V Sydney si příjdou na své milovníci všech druhů pláží. V okolí města najdete jak dlouhé pláže s možností surfingu, tak malé schované plážičky bez jediné vlnky. Pokud nejste fanoušci přelidněných pláží, Curl Curl Beach, obzvlášť její serevní konec, je pro vás ta správná volba. Dlouhá a široká pláž bez davů turistů vám nabídne přesně to, co hledáte. Pokud vám nevadí hlava na hlavě, a naopak máte rádi u pláže vybavení jako záchody, sprchy nebo restaurace, tak zvolte Manly nebo Bondi Beach. Městskou dopravou, neboli na Opal Card se dostanete i na Palm Beach , dvojitou pláž, která nabízí na jedné straně vlny, na druhé straně klidnou hladinu. A proč se jí říká Palm beach? Zajděte si na vyhlídku nad pláží a zjistíte to 🙂

4. Šnorchlování na Shelly Beach

Nedaleko od Manly Beach se nachází podstatně menší pláž jménem Shelly Beach. Pokud jste fanoušci šnorchlování nebo už jenom máte dost koupání ve vlnách a chcete se vykoupat v klidné vodě – toto je místo pro vás. Pod vodou uvidíte spoustu menších i větších ryb. Pokud budete mít štěstí, tak i žraloka. Ale pokud budete mít smůlu, tak to bude to poslední co uvidíte… K šnorchlování jsou vhodné taky Collins Flat Beach  nebo  Clovelly Beach.

5. Procházka z Bondi do Coogee

Oblíbená trasa po pobřeží z Bondi směrem do Coogee skrývá skvosné výhledy i pláže na odpočinek nebo šnorchlování. Celá trasa má zhruba 6 km, ale nemusíte ji jít celou. Kdykoliv si můžete vzít autobus a dostat se zpět, kam potřebujete. Kde: začátek na Bondi Beach a konec na pláži v  Coogee.

6. Plavání v jednom z bazénů u pláže

Bazén u Bondi Beach

U každé pláže v okolí Sydney najdete venkovní bazén. Většina z nich jsou navíc zdarma. Pokud máte rádi plavání ve slané vodě a bojíte se žraloků, jeden z těchto bazénů je pro vás jasná volba. Ve městě dokonce najdete bazén s výhledem na Opera House i Harbour Bridge. Jmenuje je Maccallum Pool a vstup je taky zdarma. Zdarma si zaplavete taky na Freshwater, Curl CurlDee Why nebo Manly Beach.

7. Navštěva klokanů v Morisset parku

K Austrálii bezesporu patří klokani. Kdo jednoho neviděl, jako by ji ani nenavštívil. Pokud budete v Sydney, máte jedinečnou příležitost je nejen vidět, ale taky se k nim dostat opravdu nadosah. V Morisset parku klokani volně žijí a navíc jsou zvyklí na lidský kontakt. POZOR ačkoliv vypadají mírumilovně, pořád to jsou divoká zvířata a můžou se chovat nepředvídatelně. Podle cedulí byste je neměli krmit, ale pokud vám to přece jenom nedá, přivezte si mrkev nebo oříšky. Nekrmte je však lidským jídlem a už vůbec ne chlebem!

Adresa: Morisset Hospital, Morisset Park Rd, Morisset Park NSW 2264

Jak se do parku dostat bez auta: Ze Sydney Central pojedete vlakem do stanice Morisset. Cesta sice trvá víc než 2 hodiny, ale dostanete se tam na  Opal Card za necelých $6 (94 kč). Z vlakové stanice se pak musíte dostat do areálu Psychiatrické léčebny, která se nachází přímo v Morisset parku.  Pak už jen stačí mít oči na šťopkách a hledat klokany. V parku si můžete taky udělat piknik u jezera nebo se jen tak projít. Nezapomeňte však, že jste v areálu léčebny, který je sice přístupný, ale pořád soukromý pozemek.

8. Výlet do Blue Mountains

Za nás nejlepší místo v oblasti Wentworth Falls – Lincolns Rock

Pokud máte čas, vyhraďte si na návštěvu těchto hor dva dny. Nocleh se dá lehce sehnat přes Booking, Airbnb nebo můžete přespat v jednom z kempů. V Blue Mountains najdete stovky turistických tras. Nám se líbila oblast Wentworth Falls. Pokud máte na BM jenom den, určitě zvolte nějaký trek právě v této oblasti (říká se, že National Pass je nejhezčí trasa v BM. Během naší návštěvy byla bohužel zavřená, takže nemůžeme hodnotit)

Další z dobře přístupných oblastí, pokud nemáte auto, je Katoomba. V docházkové vzdálenosti od vlakové stanice se nachází slavný výhled Three Sisters a spostu dalších tras. Na náš vkus byla tato oblast až moc turistická a „přečíňanovaná“.

Jak se do Blue Mountains dostat bez auta: Ze Sydney Central pojedete vlakem směr Mount Victoria. Vystoupíte na jedné ze zmiňovaných zastávek – Wentworth falls nebo Katoomba. Cesta trvá něco kolem 2 hodin a stojí necelých $6 (94 kč). Cestujete opět na vaši Opal Card.

K výběru tras v BM doporučujeme www.nationalparks.nsw.gov.au. Všechny trasy taky najdete v Maps.Me.

9. Nejlepší letní kino na světě

Pokud cestujete do Sydney v letním období (leden- únor), máte štěstí a můžete si zajít do nejlépe umístěného letního kina na světě. Hned za promítacím plátnem totiž uvidíte  Opera House, Habour Brigde a vlastně celý Sydney Harbour. Abyste si tento zážitek užili naplno, musíte si však koupit lístek za $39 (608 kč). Protože je tento článek o věcech, které se dají dělat zadarmo, i tady existuje možnost, jak vidět film a neplatit ani dollar. Zážitek však pravděpodobně nebude takový, jako přímo z hlediště, ale zase vás můžou těšit ušetřené peníze.

Promítání probíhá v sezóně každý den v 20.30, na stránkách kina si zjistěte, co se zrovna promítá a vyražte na adresu, kterou na stránkách taky najdete. Nesnažte se dostat do areálu, ale za něj. Nenechte se odradit plotem, jděte podél něj a narazíte na schodiště. To je sice odděleno od hlediště oným plotem, ale když si sednete na schody, budete jen několik metrů od diváků v poslední řadě hlediště. Nebojte se, že tam budete sami, schody bývají standardně dost zaplněné.

10. Pozorování velryb nebo západu slunce z North Head

Z tohoto místa budete mít celou Sydney jako na dlani. Pokud cestujete ve velrybí sezóně (duben – prosinec), máte velkou šanci, že odtud nějakou uvidíte. Když neuvidíte velrybu, třeba budete mít štěstí aspoň na delfíny. Toto místo je taky vhodné k pozorování západu slunce nad městem. Na North Head se dostanete autobusem z Manly Wharf. Adresa: North Head Lookout

Další články o Austrálii najdete pod štítkem Austrálie.

2 Comments

  1. Pingback: Deník z cesty 9. díl - Austrálie: život na farmě - Svět je CooL

  2. Pingback: Rozpočet cesty kolem světa, aneb kolik stojí život na cestách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..