11 věcí, co dělat v Kapském Městě

Last Updated on 06/12/2022 by Nikola Cerna

Kapské Město je bezesporu nejnavštěvovanějším místem v Jihoafrické republice. Bylo těžké vypíchnout jen několik věcí, co dělat v Kapském Městě. Místní říkají, že i dva týdny jsou málo, abyste stihli vidět vše, co toto město nabízí. Naše návštěva trvala necelý týden a musíme uznat, že se nám odjíždět nechtělo. Nakonec jsme vybraly těchto 11 míst a aktivit, které při návštěvě rozhodně nesmíte vynechat. 

1. Table Mountain

Co dělat v Kapském Městě

Tato hora, tyčící se nad městem, je jeho opravdovou ikonou. Na její vrchol vás čeká nelehký výšlap, ale výhled na všechny světové strany vám bude dostatečnou odměnou. Pěšky se na vrcholek dostanete za zhruba 2 hodiny. Při dobrých povětrnostních podmínkách jezdí na vrchol taky lanovka. Jedna cesta stojí  R150 / 255Kč, zpáteční R290/ 490 Kč (všechny uvedené ceny v Kč jsou přepočítávány pod kurzem z Ledna 2018 – R1 = 1,7 Kč a slouží pouze orientačně) . Pokud kvůli počasí lanovka nejede, je veškeré občerstvení nahoře zavřené, a je tedy dobré se před výletem informovat a podle toho se vybavit (voda, jídlo). Oblíbené jsou výšlapy na východ nebo západ slunce. Table Mountain se nachází v Národním parku a není zdaleka jedinou horou, na kterou se zde můžete vydat. Pokud máte rádi treking, vyhraďte si na tuto oblast více času a nebudete litovat.

2. Long street

Co dělat v Kapském MěstěTuto nejznámější ulici v Kapském Městě bychom mohli přirovnat k ostravské Stodolní ulici. S jedním velkým rozdílem, tahle ulice žije i přes den. V této oblasti se nachází většina “Backpackerů”, tak se v JAR říká hostelům, kde seženete nejlevnější ubytování a potkáte nejvíce cestovatelů z celého světa. Kromě barů a ubytovacích zařízení se na ulici nacházejí kavárny, restaurace, stánky s jídlem, obchody se suvenýry…zkrátka všechno, na co si vzpomenete. Tuto ulici v Kapském Městě neminete, i kdybyste chtěli 🙂

3. V&A Waterfront

Co dělat v Kapském MěstěV&A Waterfront obchodní centrum je hlavní aktrakcí této přístavní oblasti. Samotné centum nás příliš nenadchlo, zato se nám líbil moderní přístav a jeho okolí. Vynechat také nesmíte food market hned vedle obchodního centra. 

4. Bo-Kaap čtvrť

Co dělat v Kapském MěstěFotografy oblíbená čtvrť hrající všemi barvami. Udělejte si chvilku a projděte si tyto barevné ulice, budete se cítit jako v jiném světě.

5. Township tour

Co dělat v Kapském MěstěSkvělý způsob, jak se dozvědět spoustu informací o historii a kultuře země. V rámci této tour zjistíte, jak žijí ti nejchudší lidé, dozvíte se o historii townshipů a proč vlastně vznikaly. Township tour nabízí v Kapském Městě různí poskytovatelé. Většinou se jedná o 2-4 hodinovou “procházku” s výkladem, často bývá součástí tradiční africký oběd. Ceny jsou v závislosti na postytovateli a délce tour od R350 / 600Kč do R 600 / 1020Kč (za osobu v rámci skupiny) Soukromé tour jsou samozřejmě dražší.

6. Boulder Beach a Simon´s Town

Co dělat v Kapském MěstěUž jste někdy plavali s tučňáky? Tady budete mít příležitost! Nedaleko Kapského Města se totiž nachází pláž s tisícovou kolonií tučňáků Afrických. Za R80/ 135 Kč se na ně můžete nejen podívat, ale taky strávit celý den na soukromé pláží a koupat se jen kousek od nich. Boulder Beach se nachází v Simon´s Town, městě, které samo o sobě také stojí za navštívení. Projděte se přístavem a dejte si jedno z tradičních jídel této oblasti – Fish and chips.

7. Chapman’s Peak

Co dělat v Kapském MěstěPokud se po Kapském Měste pohybujete autem, určitě nevynechte tuto vyhlídkovou trasu vedoucí po pobřeží kolem Chapmanovy hory. My si myslíme, že je lepší jet od Noordhoek beach. Trasa je dlouhá zhruba 7km a nechybí na ní odpočívadla s dechberoucími výhledy. Počítejte však se silničním poplatkem R45 /75 Kč za auto.

8. Noordhoek Beach

Co dělat v Kapském MěstěNedaleko Chapmanovy hory se nachází tato neturistická široká pláž s křišťálově čistou vodou. Pláž je ideálním místem pro odpočinek. Počítejte ale s tím, že teplota vody je díky Atlanskému oceánu poněkud nižší. Na pláži, ani v její blízkosti, nenajdete žádné stánky s občerstvením, jídlo a pití potřebujete svoje. Toalety tam však najdete.

9. Stellenbosch nebo jiné vinice

Co dělat v Kapském MěstěKapské Město je obklopeno téměř ze všech stran vinicemi. Pokud jste milovníci vína, minimálně jedna návštěva s ochutnávkou vín je pro vás nutností. Pokud milovníci vína nejste, po této zkušenosti hrozí, že se jimi stanete 🙂 Stellenbosch je nejznámější a největší oblast vinic, nacházející se necelou hodinu jízdy z Kapského Města. Vinice najdete i blíže k městu v oblasti mezi Hout Bay a Fish Hoak. Z této oblasti doporučujeme Cape Point Vineyards s výhledem na oceán a možností pikniku.

10. Mys Dobré naděje a Národní park Cape Point

Co dělat v Kapském MěstěAčkoliv se nejedná o nejjižnější bod Afriky, ani se zde nesetkávají Atlanský a Indický oceán (jak je mylně prezentováno), naskytne se vám zde dechberoucí podívaná a určitě stojí za navštívení. Nejjižnější bod Afriky je Střelkový mys a leží asi 160 km jihovýchodně od tohoto místa. Mys Dobré Nadějě a tzn. Cape Point leží v Národním parku, kde si na své příjdou hlavně milovníci přírody a opuštěných míst. Ačkoliv je místo velmi turistické, 90% turistů si udělá jednu fotku s nápisem “Cape Point” a jedou pryč. Pokud vám nevadí udělat pár kroků navíc a vydáte se kamkoliv jinam, ocitnete se na opuštěné pláži, útesu nebo potkáte rodinku paviánů. Vstup do NP je R145 / 245 Kč  za osobu.

11. Potápění se žraloky

Co dělat v Kapském MěstěPokud setkání s Velkým bílým žralokem není na vašem bucket listu, měli byste si ho tam rychle dopsat a hned potom si zarezervovat tour nabízející potápění v kleci a setkání s tímto predátorem. V Kapském Městě ji nabízí několik společností. Pokud však máte v plánu cestovat po pobřeží směrem na východ země, nechte si tuhle libůstku až do Gansbaai, což je město asi dvě hodiny jízdy od Cape Town. Až tam totiž začíná většina plaveb za žraloky. Tour v Gansbaai seženete jednoduše a ještě ušetříte čas i peníze za transport. Žraloci se vyskytují na celém pobřeží Jihoafrické republiky od Kapského města až po Durban. Na Velké bílé však narazíte pouze v okolí Gansbaai a Mossel Bay. Proto si potápění při své cestě pečlivě naplánujte, ať tohoto ohromného predátora neminete. Při výběru taky zvažte, že v oblasti Mossel Bay se většinou vyskytují mladší kousky, takže šance, že uvidíte 6m dlouhého predátora je podstatně nižší než v oblasti Gansbaai. Tour probíhá u většiny poskytovatelů stejně. Ráno se sejdete v kanceláři, dostanete snídani a vydáte se k lodi, kterou se dostanete na místo s výskytem žraloků. Posádka začne s vábením a vy čekáte, až se žralok objeví. Až se tak stane, po skupinkách chodíte do klece a pozorujete tyto ohromné tvory z blízkosti. Celá tako akce trvá zhruba 2- 3 hodiny a pak jedete zpátky na popřeží, kde dostanete lehký oběd. Ceny se liší v závislosti na poskytovateli a pohybují se od R1800 / 3060 Kč do R2200/3400 Kč při koupi tour v Gansbaai. Při cestě z Cape Town počítejte plus minimálně R400 / 680 Kč za transport. V oblasti Mossel Bay operují pouze dvě společnosti a potápění v kleci vás tam vyjde na R1800 / 3060 Kč.

Zapomněly jsme na vaše oblíbené místo v Kapském Městě? Piště do komentářů 🙂

Pokud vás zajímá, jak probíhal celý náš pobyt v Jihoafrické republice, co vše jsme navštívily a kolik nás to stálo, čtěte Deník z cesty 8. díl. A více o celé Jihoafrické reublice se dozvíte v našem Průvodci Jihoafrickou republikou.

Další články z kategorie Jihoafrická republika najdete pod štítkem JAR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..