Last Updated on 30/11/2023 by Nikola Cerna
Ať už jedete na Nový Zéland cestovat, pracovat nebo obojí, určitě oceníte každou možnost, jak ušetřit nějaký ten dolar. Připravily jsme si pro vás 15 tipů, jak ušetřit na Novém Zélandu, plus jsme daly dokupy hromadu užitečných webů a mobilních aplikací, které vám taky pomůžou něco ušetřit.
1. Vyhněte se cestování v hlavní turistické sezóně
Ta běží na Zélandu od prosince do února. Cestování v hlavní sezóně znamená vyšší náklady na vše – ubytování, turistické atrakce, kempování, půjčení auta, atd. Ale taky to znamená více lidí, přeplněné kempy i hiky. Na druhou stranu hlavní turistická sezóna znamená novozélandské léto, tudíž teplé a slunečné počasí.
2. Stopujte a bydlete s místními
Pokud je váš budget opravdu malý a kuráž velká, využíjte stopování a Couchsurfing. Takhle udržíte ty největší položky v rozpočtu – ubytování a dopravu, na nule. Je nám ale jasné, že tenhle typ cestování není dlouhodobě udržitelný a taky není pro všechny, proto nepřestávejte číst, další tipy budou reálnější 🙂
3. Cestujte v campervanu
Nejběžnější způsob cestování po Novém Zélandu je právě cestování v campervanu neboli vanlife. Celá země je prosetá tzv. freedom kempy, kde můžete kempovat úplně zadarmo a právě proto se vyplatí si nějaký ten campervan pořídit. V závislosti na délce pobytu máte několik možností:
Kupte si campervan
A pak se ho snažte prodat s co nejmenší ztrátou. Čtěte, jak koupit auto na Novém Zélandu
Půjčte si campervan
Ke srovnání cen autopůjčoven a nalezení nejlepší ceny vám pomůže Motorhomerepublic.
Půjčte si campervan zdarma
Respektive ho budete jen převážet z jednoho města do druhého. Autopůjčovny využívají služeb cestovatelů pro přelokaci svých aut. V rámci přelokace dostanete auto na několik dní k dispozici, často i s plnou nádrží a lístkem na trajekt. Podívejte se na Transfercars, najděte si svou trasu a cestujte zdarma.
4. Plánujte místo noclehu dopředu a spěte zdarma
Jak je uvedeno výše, na Novém Zélandu je spoustu míst, kde se dá přespat v autě nebo kempovat zdarma. Takovým místům se říká freedom kempy a jsou k nalezení v některé z následujících aplikací.
CamperMate – ukazuje všechny kempy – placené i neplacené, ale i aktivity v okolí, zdroje pitné vody, sprchy a mnohem víc. Navíc vše hezky okomentováno uživateli. Po stažení map funguje offline.
RankersCampingNZ – obdoba CamperMate. Funkce stejné, uživatelské rozhraní trochu jiné. V obou aplikacích najdete stejné kempy. Stáhněte si obě a zjistíte, která vám vyhovuje více.
NZ DOC Campsite Finder – Novozélandský DoC (Department of Conservation ) spravuje víc než 200 kempů napříč Novým Zélandem. V jejich aplikaci najdete všechny kempy od základních zdarma až po placené servisované. Můžete tak klidně spát zdarma u jezara, na pláží nebo v lese.
5. Tankujte nejlevnější benzín
Benzín na Novém Zélandu není nejlevnější a tak se vyplatí jeho tankování trochu plánovat. Obecně platí, že nejlevnější benzín je na okraji velkých měst, nejdražší pak v malých vesnicích uprostřed ničeho. Nejlevnější čerpací stanici v okolí vám najde mobilní aplikace GASPY.
Dále se pak vyplatí pořídit si zákaznickou kartičku některé z čerpacích stanic. My máme hned několik, ale nejvíce asi využíváme tu od benzínky Mobil se slevou 6 centů na litr.
6. Ušetřete za ubytování a jídlo – dorovolničte nebo hlídejte dům
Jak funguje dobrovolničení už určitě víte. Na Zélandu ho můžete využít nejen k ušetření peněz, ale hlavně k získání zkušeností s prací na farmě. Těch, co tady přijímají dobrovolníky je opravdu mraky. Nabídky dobrovolničení hledejte na WWOOF, Workaway nebo HelpX.
Pozor, oficiálně k dobrovolničení na Zélandu potřebujete pracovní povolení, respektive Working Holiday víza. Jak moc se to ale reálně řesí, je věc druhá a vždycky záleží na vaší domluvě s hostitelem.
Pokud se vám nechce pracovat,ale stejně chcete ubytování zdarma, vaší šancí může být Housesitting neboli hlídaní domu. Na Kiwihousesitters najdete spoustu nabídek domů k hlídání. Tak neváhejte.
7. Vařte si, nakupujte levné potraviny a produkty
Jídlo v restauracích je na Novém Zélandu opravdu drahé. O to víc se vyplatí vařit jídlo vlastní.
Potraviny nakupujte ve velkém v jednom ze supermarketů nebo od farmářů.
Nejlevnější supermakety
Pak ´n Save – obecně nejlevnější supermarket s potravinami
New World – občas se vyplatí na určité potraviny obzvlášť s jejich zákaznickou kartou (tu si pořiďte při první návštěvě zdarma)
Warehouse – levnoobchod pro všechno ostatní – boty, oblečení, nádobí, výbava do bytu, knihy, elektronika, sportovní potřeby, čistící potřeby, kosmetika, etc.
K- mart – obdoba Walmartu. Najdete zde téměř vše, na co si vzpomenete. A navíc opravdu levně.
8. Nakupujte použité zboží
Stejně jako všude na světě i tady najdte speciální „secondhandy“. najdete je pod názvy Salvation Army, Family Store, Red Cross nebo Op shop. V závislosti na velikosti obchodů v něm nakoupíte od oblečení přes sportovní výbavů až po nábytek, výbavu do domácnosti nebo elektroniku. V těch největších, ve velkých městech, najdete prostě úplně všechno.
Použité zboží můžete taky koupit online na TradeMe – největším aukčím portále na NZ nebo na Facebooku – skupiny Buy and Sell + město nebo marketplace.
9. V restauracích využijte slev a Happy hours
Když už půjdete jíst do restaurace nebo pít do baru zjistěte si, kdy mají Happy hours. Téměř každý podnik tady má časové okénko, kdy se najíte nebo napijete až o polovinu levněji, než v běžném provozu. Stačí jen chvíli googlit.
Stránky pro levnější stravování v restauracích
GetHappy – najde vám happy hours a další speciální nabídky podniků ve městech Auckland, Wellington, Christchurch a Queenstown
FirstTable – za 10$ si narezervujete stůl v některé restauraci napříč Novým Zélandem a dostanete slevu 50% na veškeré jídlo pro 2 až 4 strávníky.
10. Pokud hodně hikujete, pořiďte si Hut Pass
Nový Zéland je ráj pro vícedenní trekování. Na téměř každém treku je i několik tzv. hutů, neboli chatek pro přespání. To znamená, že na vícedenní tůry nepotřebujete tahat stan a vyspíte se na pohodlné matraci. Většina chat stojí 15$, najdete ale i za 5$. Se zmíněným Hut pasem máte pak neomezené využití většiny chat po celou dobu platnosti pasu. Ten se vydává na půl roku (92$) nebo na rok (122$). Před koupí si prostudujte podmínky a spočítejte si, jestli se vám koupě vyplatí.
Pro plánování výletů a hledáních kempů a hutů vám pomůže aplikace NZ DoC Campsite Finder.
11. Využívejte slevových kupónů a akčních nabídek
I na Zélandu najdete obdobu českého Slevomatu a jemu podobných. Dealy najdete od turistických atrakcí, přes adrenalinové zážitky až po jídlo v restauracích. Před návštěvou jakékoliv atrakce vždy projeďte slevové portály, jestli nenabízí nějaký deal.
Slevové portály Nového Zélandu
- Bookme.co.nz
- Grabone.co.nz
- Grouponnz.co.nz
- 1-day.co.nz
- Arrival Magazine New Zealand – mobilní aplikace se slevami
12. Při nakupování online využíjte srovnávačů cen
Tady si můžeme představit obdobu české Heuréky. Srovnávače cen nám pomůžou najít tu nejlepší cenu hledaného produktu v online světě. Na Zélandu jsou nejpoužívanější tyto srovnávače:
13. Věnujte se aktivitám zdarma
Chození po horách nebo objevování zastrčených pláží nic nestojí. Pokud vás přece jenom víc berou městské aktivity, i ty můžou být zdarma. Na Eventfinda najdete všechny free aktivity ve vašem okolí.
14. Nepřeplácejte na kurzu banky při platbě kartou – pořiďte si Revolut
Pokud jedete na Nový Zéland jenom na dovolenou, asi nemá význam si zařizovat místní platební kartu. S tou Českou ale zaplatíte podstatně více, než je potřeba, protože přeplatíte na kurzu banky. Pořiďte si kartu Revolut a plaťte s nejlepšími kurzy na trhu.
15. Využij Taxi – dopravní aplikace
Než si na Zélandu pořídíš auto, může se ti hodit 10$ sleva do novozélandských Taxi aplikací Zoomy a Ola Cabs, které fungují stejně, jako dobře známý UBER. Appky můžeš využít v Aucklandu, Wellingtonu a Christchurch.
Pro získání slevy na Zoomy použij promo kód D7MK5PH. Kód jednoduše naťukej do aplikace.
Pro získání slevy na Ola Cabs se můžeš registrovat přes náš odkaz nebo vložit promo kód BC7549U rovnou do tvoji stažené aplikace.
Bonus
Při cestování se vám bude hodit internet. Není lehké vybrat toho nejlepšího operátora, můžeme vám jenom říct, který je nejlevnější. Je to Skinny. Nemusíte se nikomu upisovat a měsíční plán pořídíte už od 9$. Jejich nejlepší funcí ale je tzv. Data Binge – za 1-4$ si koupíte neomezená data na 1-12hodin a můžete neomezeně koukat na netflix, stahovat filmy atd.
Navíc vám můžeme dát 4GB mobilních dat zdarma. Stačí si pořídit sim kartu od Skinny (koupíte v trafice za 1$) a při registraci v aplikaci vložit kód KD8YQWA.
Ahoj, prosím Tě, jak se na NZ řeší, když si potřebuju objednat něco online, ale nemám adresu, kam by mi to mohli poslat? :)) Existuje na NZ něco typu českých Parcelshopů nebo Zásilkoven? Děkuji!
Ahoj, super dotaz. Přesně tohle jsme tam taky řešily. Můžeš si to nechat poslat do Countdownu (ne všechny to dělají, ale většina myslim jo) Tady máš návod jak na to https://www.countdown.co.nz/shopping-made-easy/parcel-collect Kdyby něco, napiš nám přímo mail, tam budu s opovědí rychlejší 🙂