Cestovní aplikace, které vám ušetří peníze a usnadní cestování

Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna

V minulém článku jsme psaly, Jak si vyděláváme na dlouhodobé cestování. Důležitou součástí našeho dlouhodobého cestování je taky neutratit veškeré tvrdě vydělané peníze během prvního měsíce, ani během druhého a třetího. Proto se snažíme hlídat naše výdaje tak, abychom za vydělané peníze mohly cestovat co nejdéle. K tomu nám pomáhají některé cestovní aplikace. Sepsaly jsme pro vám ty nejzákladnější cestovní aplikace, které vám ušetří peníze a usnadní cestování. 

Ubytování

Ubytování většinou bývá jednou z nejvyšších  položek v cestovním rozpočtu. A přitom, díky těmto aplikacím můžete snížit vaše výdaje za ubytování i na nulu.

Couchsurfing

Platforma, kde místní nabízejí ubytování zdarma na svém „gauči“. Nebo naopak, vy můžete nabízet svůj nevyužitý pokoj, postel, nebo kousek podlahy výměnou za společnost  cestovatele, který zrovna navštěvuje vaše město. Celá myšlenka Cousurfingu je však hlubší, než se zadarmo někde vyspat. Jde víc o poznávání místní kultury a potkávání lidí. Takže pokud nejste společenský typ a neradi se seznamujete, zvolte raději hotel 🙂

My ubytování vždy nejprve hledáme přes Couchsurfing. Musíme uznat, že se nám často nestává, že bychom ve městě nenašly ubytování tímto způsobem. Základ je mít nějaké reference (čím víc, tím líp) a napsat originální, ne příliš dlouhou žádost. Nikdy neposíláme žádost déle než dva, tři dny dopředu. „Last minute requests“ se nám pokaždé vyplatily. Nikdy nežádáme o více, než dvě noci, i když potřebujeme na místě zůstat déle. Když si s hostitelem sedneme, nechá vás déle, a když ne, pořád máme dva dny na to, najít si jiného. Možnost ušetit peníze za nocleh bereme jako bonus k tomu, že potkáme podobně smýšlejícího člověka a dozvíme se něco o zemi, kde cestujeme. To nás na Couchsurfingu pořád baví.

Airbnb

Podobný koncept jako Couchsurfing s tím rozdílem, že ubytování už musíte zaplatit. Takže nikdo od vás neočekává společné trávení času. Dokud platíte, dělejte si co chcete 🙂 V chudších zemích, kde jsou rozšířené „Guest house“, můžete na Airbnb najít stejné nabídky jako na Bookingu. Tato platforma je také ideální pro větší skupiny lidí. Skupina si tak může pronajmout celý dům a cena na člověka je mnohdy srovnatelná s cenou za postel v hostelu. Ideální řešení letní nebo zimní dovolené. Pod tímto odkazem se na Airbnb můžete zaregistrovat a získáte tak slevu 725 Kč na první ubytování.

Booking

Používáme v místech, kde není Couchsurfing nebo nenajdeme hostitele. My to většinou řešíme dost na poslední chvíli, takže ty nejlepší nabídky jsou už přebrané a my skončíme v nejlevnějším hostelu 😀 Pokud však máte rádi jistotu a ubytování si rezervujete s předstihem, rezervace přes Booking se určitě vyplatí. Pokud si navíc rezervujete ubytování pod tímto odkazem získáte bonus $15.

Hostelworld

Alternativa k Bookingu, ovšem s nabídkou pouze hostelů. Prostor pro ty, kteří hledají opravdu levné ubytování jen na pár nocí.

Letenky

Bezesporu nejvyšší položka v našem cestovním rozpočtu. Díky těmto aplikacím, stránkám a radám, lze však ušetřit nemalé peníze.

Azair

Pro lety po Evropě je česká platforma Azair jeden z těch lepších vyhledavačů. Navíc nově vyhledává lety i na světové bázi. Neexistuje jako aplikace a stránky se můžou jevit zpočátku trochu nepřehledně. To však nemá vliv na kvalitu vyhledávání levných letů.

Skyscanner

cestovní aplikace

Aplikace umožní vyhledat lety seřazené od těch nejlevnějších (záleží na vašich filtrech) z konkrétního místa „kamkoliv“ jinam, stačí jen zadat slovo „kamkoliv“ do kolonky místa příletu. Další výhodou je, že nemusíte vyhledávat lety podle konkrétních letišť, ale stačí zadat stát. Jestliže jste alespoň trochu místně flexibilní, může vám to ušetřit nějaké peníze. Skyscanner vám taky umožní být hodně flexibilní v termínech. Můžete dokonce zadat, že odlet může být kdykoliv nebo v určitém časovém rozmezí a on vám najde tu nejlevnější variantu. Výhodné je zobrazení cen letů v kalendáři nebo v grafu, kde můžete kombinovat data odletu a příletu podle cen v konkrétní dny. Ceny krásně vidíte v grafickém zobrazení klidně i na několik měsíců dopředu. 

Kiwi

cestovní aplikace

Ceny letenek na kiwi.com jsou většinou o něco vyšší, než při vyhledávání přes Skyscanner, ale na druhou stranu, když koupíte letenku přímo přes ně, Kiwi vám poskytne garanci při přestupních letech (v případě, že byste nestihli navazující spoj). Dobrá je taky funkce vyhledávání spojů letů z určitého geografického okruhu. Nemusíte tedy zadávat vůbec nějaká přesná místa, kam a odkud chcete letět, označíte jen okruh na mapě, která je pro vás stále vzdálenostně přijatelná a Kiwi za vás vyhledá tu nejlevnější variantu.

Kayak

Další vyhledavač letenek, doporučujeme použít až potom, co zjistíte přesně z kterého letiště a kam chcete letět. Umožňuje vyhledávat i multi-city letenky  – kombinace letů z různých letišť (např. letíte z Norimberka do Porta a pak odlítáte z Lisabonu do Katowic). Vyplatí se prozkoumat ceny na různých národních doménách (nejen .com) ale např. německou doménu kayak.de, španělskou kayak.es a další. Ceny se mohou totiž i značně lišit.

Dá se říct, že Azair, Skyscanner, Kiwi i Kayak používáme jen pro takový první průzkum odkud, kam a za kolik to lítá. Vyhledávač vám nabídne nejpřijatelnější variantu, zobrazí vám jména aerolinek a nejlevnější termíny letů, pak teprve přejdete na stránky konkrétních dopravců a kupujete přímo u nich. Takto to bývá většinou nejlevnější. Pokud se cena zas tak neliší, nakupujeme přes vyledávače, které mají samozřejmě z každé prodané letenky své provize. Není totiž na škodu podpořit někoho, kdo vám ulehčuje cestování 🙂

Nejlevnější letenky

Jde o mobilní aplikaci, která vás bude informovat o akčních letenkách a chybných tarifech z různých internetových portálů. Takhle máte všechny špatně naceněné nebo akční letenky na jednom místě.

TIP: Při vyhledávání letenek doporučujeme být v inkognito módu, jak na PC tak na mobilu. Nestane se vám pak, že vám ceny letenek budou během několika minut hledání a rozhodování pomalu narůstat.

Doprava

Na dopravě se dá taky dost ušetřit. Dost často to ale stojí nemálo času zjišťování možností dopravy v dané oblasti a hledání těch nejlevnějších spojení. Určitou pomocí a inspirací vám můžou být způsoby, které používáme my.

Rome2rio

Cestovní aplikace na vyhledávání dálkové dopravy. Ukáže vám, jaké jsou vaše možnosti dopravy z místa A do místa B. Ukazuje i ceny, ale ty berte hodně s nadhledem. Výborná věc je, že vás taky odkáže na stránky dopravce, kde si spojení můžete ověřit. Aplikaci sice používáme, ale nebudeme lhát, není stoprocentní. Za zkoušku však určitě stojí.

Google

Zatím jsme nanašly žádnou osvědčenou stránku nebo aplikaci, která by nám stoprocentně našla spojení v různých koutech světa. Proto používáme výhradně Google, kde stačí zadat frázi např. „how to get from Rome to Paris“ nebo „transport from Sydney airport to the city“. Dají se dohledat nejlevnější spojení, nejkratší spojení, zkrátka vše. Jen to zabere trochu času a trpělivosti. Také pročítáme nejrůznější fóra a diskuze, kde se cestovatele dělí o své zkušenosti.

Blablacar

Jedná se o tzv. spolujízdu. Najdete si řidiče, který jede na místo, kde potřebujete i vy a jednoduše si koupíte sedačku v jeho autě. Z pravidla je to levnější než vlaky a autobusy, a když cestujete sami, alespoň máte na chvíli společnost. Samozřejmě to funguje i obráceně. Když máte místa v autě, můžete je nabídnout a ušetřit tak na benzínu. Ne všude na světě tato platforma funguje, ale v Česku nebo Evropě se nám už mnohokrát osvědčila. Jen pozor, když hledáte mimo ČR musíte hledat přes stránky „Blablacar“ té země, kde jste. Například, když chcete svézt z Londýna do Prahy, musíte hledat na stránkách Blablacar.co.uk, když jste ve Španělsku, tak zase Blablacar.es atd. 

Rentalcars

Platforma, která vám srovná nabídky nejrůznějších autopůjčoven a pomůže vám najít tu nejlepší dle vašich požadavků. My si auto půjčujeme výhradně přes Rentalcars, protože se nám nikdy přímo na stránkách poskytovatele (Europcars, Hertz…) nepodařilo najít stejně výhodnou nabídku jako na Rentalcars.com . Vždy se vyplatí hledat minimálně měsíc dopředu. Při hledání taky zkoušejte měnit místa vyzvednutí/vracení v rámci města, kde si auto plánujete půjčit. Taky při změně času vyzvednutí a vrácení, třeba jen o půl hodinu, je možné cenu stlačit o něco dolů. Prostě jestli chcete ušetřit, dejte si čas s hledáním. Při vracení auta na jiném místě, než jste si ho půjčili, počítejte s cenou naopak vyšší.

Holidayautos

Funguje na stejném principu jako Rentalcars. Některé nabídky můžou být duplicitní, ale taky můžete najít nabídku lepší. Určitě doporučujeme prozkoumat obě platformy, než si auto zarezervujete. 

Nezapomeňte, že i když si auto rezervujete přes zprostředkovatele (Rentalcars.com, Holidayautos.com) každá autopůjčovna má jiné smluvní podmínky a výši depozitu nebo spoluúčasti, proto si před rezervací nezapomeňte pečlivě přečíst smluvní podmínky. Také si dejte pozor na pojištění. To běžně není v ceně a musíte si ho připlatit. Buď si koupíte pojištění od zprostředkovatele, najdete si externí pojišťovnu nebo si ho sjednáte až při vyzvednutí auta u konkrétní autopůjčovny (pozor, ne každá ho poskytuje). Každá varianta má své plusy a mínusy, které vám ochotně sdělí Google a smluvní podmínky autopůjčovny 🙂

Uber

Netřeba představovat. V zemích, kde legálně funguje, je to nejpohodlnější možnost přepravy na krátké vzdálenosti. Navíc v mnohých asijských zemích za Uber zaplatíte méně než za českou MHD. Pokud na Uberu ještě nemáte účet, zaregistrujte se pod tímto odkazem a získáte slevu na první jízdu.

Offline mapy

Většinou si kupujeme místní SIM kartu s internetem hned na letišti po přistání, na offline mapy však nikdy nezapomínáme. Ne všude je totiž mobilní pokrytí a s naším orientačním smyslem bychom se bez mapy daleko nedostaly. Pro účely offline map a vlastně i těch online používáme tyto aplikace.

Maps.Me

Výhodou Maps.me je bezesporu jejich velikost. Stažené oblasti nezabírají v telefonu tolik místa. Můžete si stáhnout jen určitou oblast nebo celý stát. Další velkou výhodou je možnost offline navigace chodce nebo cyklisty. To například offline mapy od Google neumožňují a dostane se vám jen možnost navigace auta. Malý vroubek u nás má Maps.me za zbytečně moc vyznačených cestiček. Ne jednou se nám stalo, že podle mapy jsme stály na cestě, ale v reálu jsme byly uprostřed pole. I tak jsou pro nás tyto offline mapy číslo jedna.

Google Maps

Jestli výhodou pro Maps.me byla jejich velikost a jednoduchost stahování, u Google map je to přesně naopak, stažené mapy jsou příliš velké a celý proces stahování větší oblasti je zkrátka nešťastný. Funguje na principu obdelníku, do kterého umístíte oblast, kterou chcete stáhnout. Obdelník nejde zvětšit, takže například stažení celé Austrálie je zkrátka nereálné. Bez problému se dají stahovat malé oblasti nebo jednotlivá města. Z tohoto důvodu Google mapy používáme většinou online. V online režimu jim nemáme co vytknout.

Mapy.cz

Poslední dobou je nepožíváme, ale v českých horách jsme na Mapy.cz a jejich turistické cesty nedaly dopustit. Navíc možnost stažení pro offline použití se určitě sejde, když v horách odejde signál. V současnosti by měla být dostupná aktualizace, která nabídne offline mapy pro celý svět, ale nemáme zatím vlastní zkušenost. 

Finance

Tady se podíváme na to, jak řešíme na cestách vybírání z bankomatů, posílání peněz do zahraničí nebo co nám pomáhá při hlídání rozpočtu.

Revolut

Pomocí debetní karty od společnosti Revolut řešíme na cestách veškeré finance. Zatím jsme neobjevily výhodnější způsob, jak vybírat v cizině z bankomatů. Pořízení karty Revolut je navíc zcela zdarma (platíte jen poštovní poplatek £5) a vše lze vyřídit online. Až vám karta přijde, pošlete na ni peníze – převodem nebo kartou (doporučujeme druhou možnost, peníze máte na účtu hned a je to zcela zdarma) a můžete ji začít používat. Můžete si navíc vytvořit až 25 účtů ve 25 světových měnách (včetně CZK), které k dnešnímu datu Revolut podporuje (číslo podporovaných měn stále stoupá). A peníze si pak můžete mezi účty posílat.

OBJEDNAT KARTU REVOLUT

S Revolut kartou máte výběry z bankomatů po celém světě zdarma (u neprémiového účtu je měsíční limit pro výběry  £200). To nás však nijak neomezuje, protože v dnešní době můžeme skoro všude platit kartou a těch £200 nám pro výběry stačí. Kromě toho společnost Revolut nabízí bezkonkurenční kurzy na převod mezi měnami. Což z pravidla neplatí u bank, které také nabízejí výběry zdarma, protože u nich přeplatíte na kurzu a ve finále nic neušetříte.

Transferwise

Je to ideální nástroj, jak ušetřit za převod peněz z/na zahraniční účet. Tyto zahraniční převody bývají bankami zpravidla zpoplatněny nemalou částkou. Princip u Transferwise je velmi jednoduchý, chcete poslat např. £1000 z anglického librového účtu na český, aplikace vyhledá protiúčet, který chce naopak poslat obdobnou částku opačným směrem, tak se tyto dvě transakce spárují a ve výsledku peníze zůstanou ve stejné zemi a vy jste oproštěni od poplatků za přeposílání peněz na/z zahraniční účet. Transferwise má navíc mnohem výhodnější kurzy, než nabízí české banky (i když se některé tváří, že převod poskytují vlastně zdarma, ale o kurzu už vám nic neřeknou). Při použití služeb Transferwise platíte za převod určité procento z přeposílané částky, vše je transparentní a přesně dopředu víte, kolik Vás vše bude stát a kolik peněz vlastně přistane na vašem účtu. I přes malý poplatek převod pořád vychází lépe, než při využití služeb českých bank. Navíc, když použijete pro první přihlášení do aplikace tento odkaz, máte první převod úplně zdarma.

Transverwise navíc nově nabízí také platební kartu, který funguje na stejném principu jako karta Revolut – výběry po světě zdarma a nejvýhodnější kurzy.

Peněženka

cestovní aplikace

Máme rády ve svých financích přehled, proto se snažíme všechny příjmy a výdaje zapisovat do mobilní aplikace. Těch existuje na trhu milion, pár jsme jich už vyzkoušely a nemáme jednu oblíbenou. Teď zrovna používáme My Wallet. Aplikace většinou fungují na stejném principu a určitě si vyberete tu, která bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům. Takové zapisovaní výdajů dost často psychologicky zafunguje, když si chcete koupit něco nepotřebného. To si to pak dvakrát rozmyslíte, než abyste si měli zapisovat takový zbytečný výdaj. Doporučujeme používat i doma, třeba se vám podaří rychleji ušetřit na nějakou cestu 🙂

Další cestovní aplikace

TripAdvisor

Tato cestovní aplikace slouží jako inspirace na zajímavá místa, restaurace, možnosti dopravy, ubytování, atd. Najdete zde uživatelské recenze na vše, na co si vzpomenete. 

Pocket

Najdete na netu nějaký článek, ale nemáte čas si ho přečíst? Uložte si ho do cestovní aplikace Pocket a můžete si ho zpětně kdykoliv otevřít i v případě, že jste offline. Pro nás je Pocket nejlepší společník do letadla. 

Cloudová uložiště

Je vždy dobré mít všechny důležité dokumenty uložené na více místech. Ne jen v počítači nebo telefonu. Totéž platí o fotkám nebo videích, které na cestách pořizujete. K tomu výborně slouží cloudová uložiště, na které máte přístup pomocí internetu ze všech svých zařízení ať už jsme kdekoliv. Mezi ty nejznámější patří například Google Drive nebo Dropbox. Na Apple zařízeních najdete iCloud.  Pro uživatele Microsoftu je tu OneDrive. Protože v bezplatné verzi je velikost cloudu vždy omezená používáme ještě například Degoo, kde dostanete prostor 100GB zdarma nebo Mega s 30GB zdarma.

Evernote

Evernote je službou, která byla vytvořena za účelem pořizování nejrůznějších typů poznámek s jejich následnou archivací. Evernote si můžete stáhnout do počítače, telefonu i tabletu a všechny poznámky tak synchronizovat a mít je přístupné odkudkoliv.

Google Translate

Na závěr aplikace, bez které bychom se na cestách neobešly – překladač. Ať už si pořídíte jakýkoliv, ujistěte se, že funguje i v režimu offline. Tento překladač od Googlu umí překládat mezi 103 jazyky. V režimu offline pak zvládá jazyků 59. Je však potřeba si jednotlivé jazyky stáhnout. V zemích, kde se nedomluvíte žádným světovým jazykem nebo ho zkrátka tak dobře neovládáte, je překladač opravdovým zachráncem.

GOOSE VPN

Goose VPN je aplikace, která vám přesněřuje IP adresu do zvoleného místa. Proč by se vám to mohlo hodit? Koukli jste někdy na internetoví vysílání České televize ze zahraničí? Nekoukali, protože to nejde. Pokud nepoužijete přesměrování IP adresy.  To znamená, že váš počítač bude vypadat jako že je v Česku, i když bude na druhé straně zeměkoule. Lze to využít i obráceně, jste v Česku a chcete doukat na americký Netflix se všemi jejich filmy a seriály? Použijte GOOSE a díváte se bez omezení. A to je jen pár příklad proč se hodí blokovat IP adresu. Zkuste si GOOSE na měsíc zdarma.

Zapomněly jsem na vaše oblíbené cestovní aplikace? Možná proto, že je ještě neznáme. Podělte se v komentářích o vaše oblíbené pomocníky na cestách 🙂

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU ZA FINANČNÍ SVOBODOU

Stáhni si naši online příručku pro začínající investory

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní a finanční tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.