Co dělat v Portu – 15 míst, díky kterým ho nejen uvidíte, ale i zažijete

Last Updated on 06/12/2022 by Nikola Cerna

Porto je druhé největší město Portugalska. Leží na severo-západě země na strmých svazích nad řekou Duoro, co by kamenem dohodil od Atlanského oceánu.  V Portu si na své příjdou nejen milovníci vína a malebných uliček, ale i milovníci surfu a širokých pláží. Pokud však jedete za koupáním a nejste otužilci, přibalte si neoprén. Altantik dokáže být dost ledový :). V Portu a jeho okolí se dají strávit celé týdny objevováním.  Pokud však plánujete kratší návštěvu a nechcete utrácet tisíce, podívejte se našich 15 věcí, co dělat v Portu

1. Vlakové nádraží São Bento

Ideální výchozí bod pro vaše poznávání historického srdce města. Ve vstupní hale nádraží navíc uvidíte typické modro-bíle zdobení a malby znázorňující historické události.

Vlakové nádraží São Bento - co dělat v Portu Adresa: 4000-069 Porto, Portugalsko

2. Knihkupectví Livraria Lello

Interiér knihkupectví s točeným schodištěm připomíná Bradavice z Harryho Pottera. Údajně se jím autorka knih J.K. Rowlingová opravdu nechala inspirovat, když ho hojně navštěvovala při svém pobytu v Portu. Před vstupem si musíte zakoupit voucher (4 eura) na rohu ulice těsně nad knihkupectvím a vystát dlouhou frontu. Pro návštěvníky se otevírá v 10 hod. Přijďte s dostatečným předstihem. Musíme se přiznat, zapomněly jsme se u snídaně a přišly ke knihkupectví až těsně před desátou. Ohromná řada turistů nás od návštěvy odradila. Přesto si myslíme, že když budete mít více štěstí nebo trpělivosti, měli byste do něj nakouknout 🙂

Knihkupectví Livraria Lello - co dělat v Portu

 AdresaR. das Carmelitas 144, 4050-161 Porto

3. Typické úzké uličky

Od knihkupectví se vraťte mírně zpět směrem k nádraží a při první příležitosti zahněte vpravo a jen tak jděte :). Nebojte se na chvíli vypnout navigaci nebo složit mapu a ztratit se v úzkých uličkách. Procházet se můžete tak dlouho, jak uznáte za vhodné. Určitě objevíte něco, co vás nadchne.

co dělat v Portu

4. Výhled od řeky na město Gaia

Když budete směřovat pořád směrem dolů, narazíte na řeku. Pokud nejste fandové davů a předražených restaurací, naberte sílu pohledem na město Gaia z klidnější části nábřeží, než se vydáte na slavnou promenádu Cais da Ribeira.

co dělat v Portu  Adresa: Parque da Alfândega, 4050-430 Porto

5. Promenáda Cais da Ribeira

Slavná promenáda podél řeky Duoro plná restaurací, kaváren i možností zakoupit si plavbu lodí. Na jejím konci vás čeká majestátní most vedoucí na druhou stranu řeky do města Gaia.

Promenáda Cais da Ribeira - co dělat v Portu

Adresa: Cais da Ribeira, Porto

6. Most Ludvíka I.

Dvoupatrový most, jež už na první pohled má co do činění se slavnou Eiffelovou věží. Navrhl jej totiž jeden z žáků Gustava Eiffela, a to v roce 1866. Doporučujme ho přejít na druhou stranu ve spodním patře, cestou zpět zvolte patro horní 🙂

co dělat v Portu
Adresa: Ponte Luís I, Porto

7. Ochutnávka Portského vína

Co proslavilo toto portugalské město nejvíc, je samozřejmě víno. Ochutnávka vína nesmí chybět na vašem seznamu věcí, co dělat v Portu. Podél řeky, na druhé straně mostu, v městě Gaia, naleznete nespočet vinných sklípků, kde se dozvíte vše o výrobě tohoto specificky sladkého a silného vína. Na konci prohlídky dostanete ochutnávku z několika druhů různě starých portských vín. Prohlídka i s ochutnávkou stojí kolem 10 euro.  My se ztratily kousíček dál od hlavní promenády a narazily na sklep lokálního výrobce AUGUSTO´S (prohlídka s výkladem 20 min, ochutnávka 2x bíle, 2x červené – stáří 6 a 8 let – 5 euro/osoba)

Vinný sklep AUGUSTOS - co dělat v Portu

 Adresa: R. França 10, 4400-174 Vila Nova de Gaia

8. Vyhlídka na Porto

Nejlepší výhled na město je od kostela Serra do Pilar v Gaia. Z vyhlídky se jednoduše dostanete na horní patro mostu. Při jeho přecházení se vám naskytne také krásný výhled.

Výhled na Porto Výhled na Porto - co dělat v Portu

Adresa: Largo Aviz, 4430-188 Vila Nova de Gaia

 9. Drink v zahradě Praça de Lisboa

Náročný den plný chození a objevování doporučujeme zakončit v okolí Univerzity. Zajděte se podívat na Univerzitu, najíst se můžete v jedné z okolních restaurací (zkuste místní specialitu „Francesinha“ a dejte nám vědět, jak vám chutnala :)). Na drink si však zajděte do zahrady, kterou najdete hned přes cestu od university i od slavného knihkupectví. Právě tam nasajete tu pravou atmosféru tohoto úžasného města, usadit se můžete na některou ze stylových židlí vyrobenou z krabic, nebo jen tak na upravený trávník. Při poslechu hudby, s drinkem v ruce vám nebude nic chybět.

Praça de Lisboa - co dělat v Portu

co dělat v Portu

Adresa: R. das Carmelitas 151, 4050-367 Porto

10. Městská pláž Matosinhos

Pokud vás to táhne z města k vodě, nejjednodušší variantou bude tato pláž. Dostanete se k ní jednoduše městskou dopravou. Náš tip však je: Půjčte si kola na nábřeží Cais da Ribeira (kolem 10 euro na půl dne). Pojedete pořád podél řeky a cca po 8 km dojedete na pláž. Samotná projížďka je hezčí než celá pláž, a navíc uděláte taky něco pro své tělo 🙂

pláž Matosinhos - co dělat v Portu

Adresa: Av. Norton de Matos, 4450-208 Matosinhos

11. Pevnost São João

Místo, kde se řeka Duoro vlévá do oceánu. Něco za půlkou trasy z Cais da Ribeira na pláž Matosinhos narazíte na tuto pevnost. Dejte si pauzu od šlapání a vychutnejte si pohled na řeku Duoro na levé staně a Atlanský oceán na straně pravé 🙂

Pevnost São João - co dělat v Portu

 Adresa: Foz do D’Ouro, 4150-196 Porto

12. Městský park

Nedaleko od pláže Matosinhos je rozsáhlý městský park, kde místo turistů uvidíte naopak spoustu místních, kteří si zde plní svou denní dávku pohybu. V Portu se chodí běhat buď podél řeky/oceánu nebo právě tady do Městského parku.

City Park - co dělat v Portu

 Adresa: City Park, Porto

13. Espinho

Návštěva vesničky Espinho je jedna z nejlepších věcí, co dělat v Portu. Do vesnice Espinho se dostanete za necelých 30 minut vlakem ze stanice Sao Bento v centru města. (Lísek stojí 1.95 euro). Doporučujeme si přivstat a být už před 8. hodinou na pláži v Espinho. Naskytne se vám totiž příležitost sledovat rybáře při jejich ranní rutině. Vrací se z moře se sítěmi plnými ryb, ty pak přebírají a prodeje schopné kousky převážejí na trh. Tato rybářská show se odehrává až na samotném konci pláže v Espinho. Pokud nejste zrovna ranní ptáče nebo vás místní zvyklosti zas tak nezajímají, můžete se jen tak poflakovat na pláži, třeba budete mít štěstí a uvidíte surfařskou soutěž. Espinho je totiž hlavně surfařské centrum:)

Espinho - co dělat v Portu  Adresa: Bairro da M.nha 3, 4500-608 Espinho Bairro Piscatório (rybářská pláž)

14. Procházka podél pláže

I když vlak z Porta do Espinha jede nedaleko pláže, nic nenahradí ten pocit, když vám vítr fouká do vlasů a vy cítíte slanou vůni oceánu. Právě toto totiž zažijete, když se rozhodnete na zpáteční vlak nastoupit až na další zastávce „Granja“. Procházka po typické dřevěné stezce z Espinha k vlakové stanici Granja je dlouhá asi 3 km. Po cestě si můžete kdykoliv odpočinou na pláži, nebo se třeba vykoupat v oceánu.

co dělat v Portu  Adresa: 4410-099 São Félix da Marinha

15. Kaple Senhor da Pedra

Na vlakové trase Porto – Esphino, konktétně nedaleko od zastávky „Miramar“ je poněkud netradičně umístěná kaple – přímo na pláži. Další zajímavostí je, že v zimních měsících, kdy je hladina oceánu výše, voda obklopuje celou kapli, takže pokud pojedete do Porta v zimě, připište si tento bod na váš seznam věcí, co dělat v Portu, a pak nám pošlete fotku kaple oblkopené vodou 🙂

Senhor da Pedra - co dělat v Portu  Adresa: Sr. da Pedra, 4405-712 Gulpilhares

Zapomněly jsme na vaše oblíbené místo v Portu? Pište do komentářů 🙂

Pro více informací o celém Portugalsku čtěte našeho Průvodce: Portugalsko.

Pro více insirace, co dělat ve slavným světových městech čtěte naše články 10 věcí, co dělat v Sydney zadarmo nebo 11 věcí, co dělat v Kapském městě.

sběr citrusů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..