Co zařídit před dlouhodobým pobytem v zahraničí

Last Updated on 06/12/2022 by Nikola Cerna

Chystáš se odjet z Česka na déle než 6 měsíců? Tak to jsi tady správně, v následujících řádcích se dozvíš, co zařídit před dlouhodobým pobytem v zahraničí.

1. Odhlášení ze zdravotní pojišťovny

Pokud se chystáš na méňe než půl roku, neodhlašuješ se z českého zdravotního systému. Pokud se chystáš na déle, než půl roku, odhlásit se můžeš. A pokud v zahraničí budeš pracovat a platit zdravotní pojišťovní v cizí zemi, odhlásit se musíš. Podle plánované délky pobytu si tedy urči, zda se budeš nebo nebudeš odhlašovat. Pokud se však ohlásíš a vrátíš dřív, než za půl roku, budeš odhlášené měsíce muset doplatit.

2. Cestovní pojištění

Nejen, že tě cestovní pojištění kryje, zatímco jsi na cestách, taky ho potřebuješ, při opětovném přihlášení k české zdravotní pojišťovně. Ta ho bude požadovat jako důkaz o placení pojištění, zatímco jsi na cestách.

Pozor, musíš být pojištěn každý den, co jsi na cestě. I když v zahraničí plánuješ pracovat a budeš odvádět zdravotní pojištění v dané zemi, musíš mít kryté dny, kdy ještě nepracuješ nebo dny mezi pracemi, kdybys měnil práci. Pokud nebudeš mít kryté všechny dny, budeš muset české pojišťovně doplatit všechny měsíce, které jsi byl odhlášen.

3. Cestovní pas

V první řadě si zkontroluj, zda tvůj současný cestovní pas platí dostatečně dlouho a nemůže se ti stát, že jeho platnost v době tvojí cesty vyprší. Mnohé země také požadují platnost pasu 3 – 6 měsíců po opuštění země.

Dále doporučujeme si zařídit pas druhý. Jako občan České Republiky na to máš nárok. S dvěma (nebo více) pasy se cestuje z důvodu ztráty jednoho z nich a také kvůli předcházení problémů při cestě do zemí, které se mezi sebou nemají uplně v lásce (Arabské země, Izrael, USA)

4. Mezinárodní řidičský průkaz

V některých zemích se ti bude hodit, někde na tebe budou, po jeho předložení, koukat jako na blázna (nikdo nikdy neviděl, aby se kus papíru považoval za oficiální dokument). Každopádně si ho pořiď, nikdy nevíš, kdy se náhodou hodit bude.

Vystaví ti ho na počkání na Magistrátu města v oddělení dopravy (tam, kde se řeší všechno ohledně řidičáků) a stojí 50 Kč. Další sranda je, že s každou zemí má ČR jinou smlouvu a vy v ní oficiálně můžeš řídit pouze s určitým typem Mezinárodního průkazu (jak říkám, většinou stejně stačí ten český, ale…) Tudíž existují dva typy Mezinárodních řidičáků. Oba vypadají shodně, jen jeden má platnost 1 rok a druhý 3 roky. Pokud nevíš, kam tě vítr zavane, pořiď si mezinárodní řidičáky oba a máš klid.

5. Očkování a mezinárodní očkovací průkaz

Samozřejmě záleží kam cestuješ, pokud se budeš zdržovat jen v rámci Evropy, očkování nepotřebuješ. Na cestách ale nikdy nevíš, kde skončíš a proto doporučujeme mít naočkován alespoň cestovatelský základ – Tetanus, Břišní tyfus a Žloutenka A+B.

Pokud se chystáš na dlouhou cestu, doporučujeme očkování řesit půl roku před plánovaným odletem (žloutenky je nutné po 6 měsících přeočkovat) Pokud jedeš na dobu kratší než půl roku, stačí s očkováním začít 2 měsíce před cestou a přeočkování uděláš po návratu.

Informace o cestovním očkováním najdeš třeba na stánkých AVENIER, kde se můžeš na očkování hned objednat.

Tetanus

Proti tetanu jsou v Česku očkování všichni občané a očkování hradí zdravotní pojištovny. Tvým úkolem je si pohlídat, aby ses nechal každých 10-15 let přeočkovat. Toto očkování se řeší s obvodním lékařem, není třeba navštěvovat očkovací centrum.

Tyfus

Břišní tyfus je závažné infekční onemocnění vyskytující se především v méně vyspělých zemích Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky. Nemoc způsobuje bakterie Salmonella Typhi přežívající ve střevním traktu člověka. Tyfus se přenáší nejčastěji kontaminovanými potravinami a vodou.

Vakcína proti tyfu se podává v jedné dávce a její ochrana trvá 3 roky.  Cena vakcinace je 1070 kč (Avenier)

Žloutenka typu A + B

Oba dva typy žloutenky A i B jsou virového původu a postihují především játra. Onemocnění hepatitidou A se šíří nejvíce tzv. fekálně-orální cestou, znečistěnýma rukama, kontaminovanou vodou, zeleninou a potravinami.

Žloutenku typu A a B lze očkovat najednou:

Očkuje se třemi dávkami v následujícím rozestupu: první dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka se aplikuje za 1 měsíc a třetí dávka se aplikuje za 6 měsíců po první dávce.

Existuje i zrychlené očkovací schéma, kdy se očkuje v rozestupu: první dávka ve zvolený den, druhá dávka za 7 dní, třetí dávka se aplikuje za 21 dní po první dávce a čtvrtá dávka se aplikuje za 12 měsíců po první dávce.

Cena očkování u Avenier je 1970 Kč a ochrana je doživotní.

Mezinárodní očkovací průkaz

Při návštěvě očkovacího centra si taky zařiď mezinárodní očkovací průkaz. Při návštěvě některých zemí s povinným očkováním ho budeš potřebovat.

6. Návštěva lékaře a cestovní lékárnička

Před odjezdem doporučujeme navštívit všechny možné lékaře a ujistit se, že jste zdraví a nic vám na cestě nehrozí. Taky si nech opravit všechny sebemenší zubní kazy, nechceš totiž, aby tě začal bolet zub v zahraničí. Zubní péče je všude na světě mnohonásobně dražší, než v Česku.

Navštiv taky lékarnu a vybav si svou cestovní lékárničku. Pokud pravidelně bereš léky, udělejte si s sebou pěknou zásobu – nebudeš muset hledat zahraniční alternativu a navíc léky jsou ve světě dražší než doma. Totéž platí napřílad o kontaktních čočkách. Ty nic neváží a málokde je seženeš levněji, než v Česku. Taky doporučujme si přibalit předpis od lékaře, kdyby se někomu na letišti tvoje léky nelíbili.

Příklad vybavení cestovní lékárničky:

Sám víš, na jaké choroby trpíš doma. V cizině tomu nebude jinak. Zabal si léky, na které jsi zvyklý a ušetříš si práci při shánění vhodných alternativ v cizině.

  • Léky, které běžně užíváš
  • Úraz – dezinfekce, náplasti, obvaz, obinadlo, framykoin,tejpka
  • Léky – proti bolesti (brufen, ibalgin, apod.), nevolnost v dopravních prostředcích (kynedril), průjem (smecta, endiaron), zácpa (regulax,apod.), horečka (paralen, acylpirin), kapky do nosu (olynth, otrivin), bolest v krku (bioparox, strepsils apod), poštípání hmyzem (fenistil gel), kašel (mucosolvan, acc long), opalovací krém, aloe vera gel na spáleniny, kožní plísně (canesten krém), opar na rtu (herpesin), antimalarika (dle oblasti a doporučení lékaře), antibiotika (dle rady a předpisu lékaře)
  • Nůžky
  • Teploměr
  • Filtr na vodu (např. Sawyer mini)

7. Plná moc

Další paperwork, co bys měl zařídit, před dlouhodobým pobytem v zahraničí. Slouží pro případ, kdyby někdo v Česku musel jednat s úřady ve tvém jméně. Pro takové případy se používá univerzální plná moc. Do plné moci doporučujeme vypsat všechy úkony a úřady, se kterými by mohl zmocněnec přijít do styku. Předcházíte tak nepříjemnostem. Plnou moc podepiš s někým, komu věříš a komu nebude vadit za tebe případně něco řešit.

Plná moc na poštu

Česká pošta umožňuje zmocnit jinou osobu k přebírání poštovních zásilek. Musíš si však zařídit elektronický průkaz k zákaznické kartě. Držitel zákaznické karty může udělovat zmocnění online, případně vyzvedávat zásilky za ty, kdo jej k tomu zmocní.

8. Datová schránka a elektronický podpis

Pro případ komunikace s úřady na dálku se ti bude hodit datová schránka a elektronický podpis. O ten si můžeš zažádat na České poště nebo Czech POINT po předložení dokladu totožnosti a ID vygenerované žádosti o certifikát (to získáš na stránkách Postsignum.cz). Certifikát pro elektornický podpis stojí 396 Kč na rok.

Datová schránka je zdarma a zařídíš si jí jednoduše na poště nebo Czech POINT.

9. Ukončení závazků v Česku

  • Vypovězení nájemní smlouvy
  • Ukončení nebo přenastavení smlouvy s mobilním operátorem
  • Odhlášení z odběru elektřiny a vody
  • Nezapomeň také zrušit internet a odhlásit si poplatky za televizi a popelnice.

10. Zřízení online banky

Používání české karty v zahraničí se ti může pěkně prodražit. Nejen, že platíš za výběry z bankomatů, ale hlavně ztrácíš na kurzech, které mají banky vždy nadsazené.

Pořiď si platební kartu Revolut a neplať zbytečné poplatky bankám.

Pokud tě zajímá, jak ušetřit při každém placení na cestách, přečti si článek Transferwise vs. Revolut.

11. Vytištění dokumentů

  • Letenka
  • Pojištění
  • Vízum pro vstup do země, pokud je potřeba
  • Potvrzení o finančním krytí – některé země vyžadují při vstupu zpáteční letenku, nebo potvrzení, že máš dostatek financí na její koupi. Dokážeš to výpisem z účtu (ideálně v angličtině)
  • Máš- li v plánu hledat práci v oboru, přibal si kopii diplomu a všech certifikátů (v angličtině)
  • Někteří zaměstnavatelé po tobě můžou chtít výpis z rejstříků trestů. Možná není od věci si ho pro všechny případy zařídit už před odjezdem. Výpis dostaneš na počkání na každém kontaktním místě Czech POINTU.
  • Doporučujeme si udělat kopii všech cestovních dokumentů – papírovou i elektronickou!
  • Tip! Vem si s sebou taky několik pasových fotek. Může se stát, že je budeš potřebovat a (skoro) nikde je neseženeš levněji, než v Česku. Kopie rodného listu se ti taky může hodit!

A teď už stačí jenom zabalit kufr a vyrazit do světa. Šťastnou cestu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..