7 týdnů v Jihoafrické republice – rozpočet cesty

V následujících řádcích se dozvíte detailní rozpočet cesty po Jihoafrické republice, kde jsme strávily 7 týdnů. Velkou část tohoto času jsme však pracovaly výměnou za stravu a ubytování, proto jsme rozpočet rozdělily do tří částí: Kapské město a okolí, dobrovolničení ve Wilderness a putování po Jížní Africe. Všechny uvedené výdaje jsou za dvě osoby, v konečném součtu je pak vypočtena cena za osobu. Výdaje jsou uvedené v korunách. Pro přepočet jsem použily kurz ČNB z ledna 2018 (1 Kč = 1,7 ZAR)

Kapské město a okolí: 1 týden 

První týden naší cesty jsme strávily v Kapském městě, stihly jsme navštívit všechna hlavní turistická místa a zbyl nám čas i na ta méně známá. Za týden jsme bez problému zvládly nasát atmosféru tohoto úžasného místa, které mnozí nazývají nejlepším městem na světě. A kolik nás takový týden stál?

Svět je CooL - JAR rozpočet
Cape Town – výhled z Table Mountain

Ubytování

5x Couchsurfing = 0 Kč

1x Hostel = 2x 250 Kč

Doprava

Mhd, Uber = 250 Kč

Půjčení auta 3 dny vč. benzínu =1160 Kč

Autobus do Wilderness = 2×560 Kč

Strava

Jídlo, pití = 2100 Kč

Ostatní

Vstupy do NP, atrakce = 700 Kč

Sim Card + Data (na celou dobu pobytu) =1310 Kč

Celkem 7140 Kč/ 2 = 3570 Kč / osoba

 

Dobrovolničení ve Wilderness: 4 týdny

Z Kapského města jsem jely autobusem do 450 km vzdáleného Wilderness, kde jsme měly domluvené dobrovolničení v hostelu/kempu na 4 týdny. Výdaje za ubytování a jídlo jsme si tedy odpracovaly a ještě jsme si vydělaly něco k dobru na spropitném (ve výdajích nezapočítáno). Ve volnu jsme však jezdily po okolí a dopřávaly si různých aktivit a pochutin, které samozřejmě musíme do našeho rozpočtu započítat. Několikrát do týdne jsme chodily hrát tenis, naštěstí kurt stál asi 30 Kč na hodinu, takže nás to nezruinovalo 😀 Ve Wilderness jsme se dopravovaly po okolí buď pěšky nebo na kole, což se v rozpočtu taky pozitivně projeví. Když jsme zrovna neutrácely za potápění se žraloky nebo lítání, tak jsme čas trávily v přírodě nebo na pláži, což nic nestojí 🙂

svět je cool - JAR rozpočet

Ubytování = 0 Kč

Strava

Jídlo, pití = 1600 Kč

Ostatní

Tenis = 330 Kč

Canyoing = 2×480 Kč

Beach flying = 2×800 Kč

Potápění se žraloky = 1×2300 Kč

Celkem 6790 Kč/2 = 3395 Kč/ osoba

 

Putování po Jížní Africe: 2 týdny

V tuto chvíli jsme na necelých 7000 Kč na osobu za 5 týdnů v Jihoafrické republice. To není špatné, říkáte si? Do této chvíle jsme totiž cestovaly hodně pomalu a téměř neplatily za ubytování. Avšak za poslední dva týdny, co jsme v JAR měly,  jsme chtěly vidět, zažít a projet co nejvíc a to se samozřejmě projevilo i v rozpočtu. Ve Wilderness jsme si půjčily auto a začala naše 14 denní cesta směrem do Johanesburgu. Po cestě jsme zastavily v městech Krysna, Plettenberg Bay, Jeffreys Bay, Coffee Bay. Navšívily jsem dvě safari rezervace – Elephant National Park, Dinokeng Safari Reserve a zdolaly pár vrcholků v oblasti Drakensberg Mountains a Golden Gate National Park. Cestu jsme zakončily dvoudenním pobytem v Johanesburgu. Aby toho nebylo málo, během cesty jsme stihly vyskočit s padákem z letadla, Niky se zhoupla na laně z nejvyššího bungee mostu na světě, stihly jsme plavat s tuleni i pozorovat delfíny.

svět je cool - JAR rozpočet
Addo Elephant National Park

Ubytování

3 x Couchsurfing = 0 Kč

9 x Hostel, camping = 4340 Kč

Doprava

Půjčení auta na 12 dní (včetně pojištění a poplatku za vrácení na jiném místě) = 6120 Kč

Benzín, silniční poplatky = 4000 Kč

Strava

Jídlo, pití = 2300 Kč

Ostatní

Vstupy do Safari parků = 2225 Kč

Vstupy do národních parků = 580 Kč

Surfing = 1x 170 Kč

Skydiving = 2x 3800 Kč

Bungee jumping = 1x 1700 Kč

Plavání s tuleni = 2x 1140 Kč

Celkem 31 315 Kč/2 = 15 658 Kč/ osoba

Jak vidíte, se všemi dobrodružnými aktivitami jsme se dostaly s cenou docela vysoko (na naše poměry 🙂 ), ale to k cestování taky hold patří. Těžko se však s těmito položkami dělají nějaké závěry ohledně cenové dostupnosti určité lokality. Navíc to jsou aktivity, které bychom dělaly buď v JAR nebo někde jinde na světě. Z tohoto důvodu si celkovou cenu spočítáme jak s těmito aktivitami, tak i bez nich, abyste viděli za kolik se dá taková cesta udělat, pokud nejste zrovna milovníci adrenalinu.

Celkově za 7 týdnů pobytu v Jihoafrické republice

Ubytování = 4840 Kč

Doprava = 12 650 Kč

Strava = 6000 Kč

Vstupy do NP = 3505 Kč

Sim Card = 1310 Kč

Aktivity = 16 940 Kč

Celkem bez aktivit = 28 305Kč/2 =14 153 Kč/osoba

Celkem s aktivitami = 45 245Kč/ 2 = 22 623 Kč/osoba

Plus musíme samozřejmě počítat s letenkami. Tady se však cena může lišit o tisíce. Záleží na spoustě věcí. My jsme například letenky kupovaly asi jen měsíc dopředu, a protože jsme přesně nevěděly kam z JAR poletíme, kupovaly jsme 2x jednosměrnou letenku místo jedné zpáteční. Každopádně, letenka z Německa do Cape Town nás vyšla na 7800 Kč/ osoba. Zpět jsme letěly z Johanesburgu taky do Německa za 7000 Kč/ osoba. Věříme však, že s větším předstihem a s propracovanějším plánem seženete letenky levněji.

Doufáme, že jste si díky těmto informacím udělali obrázek o cenové dostupnosti Jihoafrické republiky. Pokud nás už trochu znáte, víte, že se snažíme cestovat co nejlevněji, ale rozhodně se neodbýváme. A pokud se bavíme o zážitcích, tak tam to platí dvoujnásobně. Pokud máte nějaký dotaz ohledně Jížní Afriky, neváhejte nás kontaktovat v komentářích, emailem nebo na některé ze sociálních sítí 🙂

Víc o Jihoafrické republice se dozvíte v našem Průvodci Jihoafrickou republikou.

Další články z kategorie Jihoafrická republika najdete pod štítkem JAR.

6 ZPŮSOBŮ, JAK VYDĚLÁVAT NA CESTÁCH

Zajímá tě, jak si můžeš vydělávat na cestách? Stáhni si naší příručku!

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..