Dobrovolnictví v zahraničí – která platforma je nejlepší? Workaway, Wwoof, HelpX nebo Wordpackers

Last Updated on 01/10/2023 by Nikola Cerna

Dobrovolnictví v zahraničí má spoustu výhod. Nejen, že při dobrovolnické práci pomáháte lidem a poznáváte místní kulturu zevnitř, máte navíc nárok na ubytování a mnohdy i stravu zdarma. To znamená, že jako dobrovolník můžete procestovat svět opravdu skoro zadarmo. Pokud se chcete stát dobrovlníkem, máte v zásadě dva způsoby. Můžete využít jednu z dobrovolnických organizací nebo být dobrovolník na vlastní pěst a hledat projekty skrz tzv. dobrovolnické platformy (Workaway, Woofing, HelpX, Worldpackers, atd). Jaký je rozdíl mezi organizací a platformou si přečtěte v článku Jak cestovat levně? Dobrovolničte!

V dnešním článku se budeme zabývat dobrovolnickými platformami. Dozvíte se, jaké jsou mezi mezi nimi rozdíly a která z nich je nejlepší.

Jak funguje dobrovolnictví v zahraničí na vlastní pěst skrz dobrovolnické platformy

V první řadě se musíte zaregistrovat na jedné z platforem – Workaway, Woofing, Helpx, Worldpackers (nebo klidně na všech, ale každá registrace stojí peníze a proto doporučujeme zvážit, která z nich je pro vaše potřeby nejlepší)

Vytvoříte si profil, kde o sobě dáte vědět kdo jste, proč chcete dobrovolničit a hlavně, co umíte. A pak už si jen vyberete místo a projekt, který vás zaujme a pokud zaujmete také vy je, můžete si balit kufry. Například Workaway nabízí víc než 50 000 projektů, z kterých si můžete vybrat, takže pokud se vám stane, že nedostanete odpověď hned, nezoufejte, je z čeho vybírat.

Mějte ale na paměti, že ne všechny platformy projekty prověřují, tudíž se na ně může zaregistrovat kdokoliv. Proto je důležité, vybírat si projekty ověřené dobrovolníky. Jako v dnešní době všechno, i toto funguje na principu referencí. Takže doporučujeme dbát na poctivé čtení všech referencí a nevybírat si projekty nové a neověřené.

Kterou z dobrovolnických platforem si vybrat?

Workaway.info

Dobrovolnictví v zahraničí
Travel differently, connect globally. The leading community for cultural exchange, working holidays, and volunteering in 170 countries.

Workaway nabízí širokou škálu projektů – farmaření, práci se zvířaty, hlídaní dětí, pomoc ve škole, eko projekty, stavění vesnic, sportovní kempy, marketing a sociální media, práce v restauraci nebo hostelu, atd…

Rok založení: 2002

Kde: Celosvětově (170 zemí, 50 000 projektů)

Cena: $44 (cca 920 kč) /rok pro jednotlivce

$56 (cca 1180 kč)/rok pro pár

Proč Workaway: Na Workaway lze také najít projekty nabízející přivýdělek. To znamená, že cestujete zadarmo a navíc si můžete i něco přivydělat. Další velké plus má Workaway za manuální schvalování profilů a referencí. Každy, kdo se na jejich stránkách chce jako host (projekt hledající dobrovolníky) registrovat, musí projít manuálním schválením, což snižuje riziko pro dobrovolíky.

Wwoof.net

Dobrovolnictví v zahraničí
WWOOF is a worldwide community that promotes awareness of ecological farming practices and sustainable lifestyles.  It is possible to go WWOOFing in more than 130 countries around the world.

WWOOF nabízí hlavně práci na organických farmách. Je to proto ideální volba pro ty, kteří se zajímají o zemědělsví, organickou výrobu, pěstitelství nebo práci se zvířaty. Vzdělávací nebo charitativní projekty tady nenajdete.

Rok založení: 1971

Kde: Celosvětově (140 zemí). Zaregistrovat se ale musíte pro každou zemi zvlášť.

Cena: $40 (cca 850 kč) /rok pro jednotlivce

$65 (1390 kč)/rok pro pár

Cena se však vztahuje jen na jednu zemi. Pokud budete chtít v průběhu roku dobrovolničit v jiné zemi, musíte zaplatit poplatek pro další zemi znovu. To nás na WWOOFingu trochu odrazuje.

Heplx.net

Dobrovolnictví v zahraničí

HelpX nabízí širokou škálu projektů – farmaření, práci se zvířaty, hlídaní dětí, pomoc ve škole, eko projekty, stavění vesnic, sportovní kempy, marketing a sociální media, práce v restauraci nebo hotelu, atd…

Rok založení: 2001

Kde: Celosvětově, ale nejvíce se zaměřuje na Austálii, Nový Zéland a Evropu

Cena: 20 EUR (cca 500 kč) na 2 roky. Stejná cena i pro pár.

HelpX je bezesporu nejlevnější variatou. Navíc pokud nechcete kontaktovat hostitele sami, ale stačí vám si založit profil a čekat, jestli někdo nekontaktuje vás, nepotřebujete placené členství a vše máte zdarma. Nevýhodou HelpX je, že nenabízí tolik projektů jako Workaway nebo Worldpackers. Pokud však víte, že budete cestovat jen v Austrálii nebo na Novém Zélandu mohla by právě tato platforma být ta pravá v porovnání cena/výkon.

Worldpackers.com

Dobrovolnictví v zahraničí
„Safely travel as a volunteer, have life-changing experiences, and make a positive impact on the world.“

Worldpackers nabízí širokou škálu projektů – farmaření, práci se zvířaty, hlídaní dětí, pomoc ve škole, eko projekty, stavění vesnic, sportovní kempy, marketing a sociální media, práce v restauraci nebo hotelu, atd…

Rok založení: 2014

Kde: Celosvětově (140 zemí)

Cena: $49 (cca 1080 kč) /rok pro jednoho cestovatele

$59 (cca 1300 kč) /rok pro pár

Výhodou Worldpacks je, že nabízí jak projekty, kde si můžeš i něco přivydělat, tak pojištění v případě, že se ti na projektu nebude líbit (nabízí zaplacení 3 nocí v hotelu v místě projektu a zajištění projektu nového)

Na stránkách Worldpackers se nám líbí, že si můžete vybrat projekt nejen podle destinace, ale taky podle činnosti, kterou budete vykonávat. Takovou funkci žádná jiná platforma nemá.

Závěrem

Pokud se chystáte vycestovat jako dobrovolník. Podívejte se na stránky jednotlivých dobrovolnických platforem a vybere si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Každá má své plusy a mínusy a záleží jen na vašich požadavcích, co od dobrovolničení očekáváte.

Ať už si vyberete jakoukoli, věřím, že si dobrovolničení užijete a budete odjíždět plni nových zkušeností a naučených dovedností. My už dlouhá léta používáme Workaway a neměly jsme jedinou špatnou zkušenost. Proto vám nabízíme měsíc dobrovolničení zdarma, pokud se přihlásíte pod naším odkazem.

Pro inspiraci si přečtěte, jak probíhaly některé z našich dobrovolnických projektů:

Hodně štěstí při výběru toho vašeho dobrovolnického projektu a třeba se někde ve světě potkáme 🙂