Last Updated on 30/11/2023 by Nikola Cerna
Může se zdát, že čím vyšší plat máme, tím jsme bohatší. V dnešní materialistické době však většinou platí, že čím více vyděláváme, stejně úměrně také utrácíme. Mnohdy ani nevíme, za co utrácíme, protože nemáme finance pod kontrolou.
Často máme pocit, že po těch dlouhých hodinách strávených v práci si přece nějakou tu radost zasloužíme. Kupujeme nové oblečení, i přesto, že náš šatník by vystačil pro další 3 osoby. Vyhazujeme zkažené jídlo, protože kupujeme víc, než jsme schopni zkonzumovat. Musíme vlastnit nejnovější model iPhone, i přesto že ve výsledku žádnou jeho novou funkci ani nevyužijeme.
Po pár týdnech zjistíme, že věci, které jsme si koupili nám už nepřináší žádnou radost a tak hledáme nějakou novou vychytávku, se kterou se můžeme pochlubit svým kamarádům. Ti nás přece posuzují podle toho, jaké máme auto, motorku nebo jestli vlastníme nejnovější chytré hodinky.
Kdybychom však měli své finance pod kontrolou a spočítali si všechny své roční výdaje a příjmy, možná zjistíme, že vlastně žijeme od výplaty k výplatě, jen to tak na první pohled nemusí vypadat.
Mějte své finance pod kontrolou
Začněte si vést přehled o všech vašich příjmech a výdajích. Je to jediný způsob, jak porozumět vašim financím a zjistit, za co doopravdy utrácíte.
Jednoduše si zapisujte veškeré výdaje a příjmy po dobu jednoho roku. Rok se zdá jako dlouhá doba, ale jen tak do vaši bilance zahrnete opravdu všechno. Některé věci či služby platíte jednorázově, ať už je to oprava auta, cestovní pojištění nebo dovolená u moře. Tyto výdaje se tak neprojeví v každém měsíci, ale v roční bilanci už je uvidíte.
Po každém měsíci je však dobré si zpětně zkontrolovat, za co jste nejvíce utráceli a vyhodnotit si, zda vám vaše utrácení dává smysl. Neříkáme, že byste utrácet neměli vůbec, jen by to mělo být za věci nebo zážitky, které vám přináší opravdovou radost nebo přidanou hodnotu.
S hlídáním vašich financí vám můžou pomoci mobilní aplikace Spendee, Money manager, Spending tracker apod., použít můžete také obyčejný Excel nebo papír a tužku.
Až budete mít své finance pod kontrolou a získáte přehled o svých příjmech a výdajích, zjistíte, kolik váš životní styl vlastně stojí. V tomto okamžiku budete mít čas se nad svou bilancí zamyslet a popřemýšlet, zda je vše tak, jak má být nebo vám někde protíkají peníze mezi prsty.
Investováním proti inflaci i bankám
V ideálním případě vám po zaplacení vašich nezbytných nákladů a radostí na účtu nějaké peníze zbydou. Pak je rozumné, začít tyto úspory zhodnocovat. A to tak, aby jejich hodnota narůstala alespoň tak rychle, jako roste inflace.
Peníze, které necháte ležet na běžném nebo spořícím účtu pomalu ztrácí na hodnotě. Momentální míra inflace se pohybuje okolo 3%. Když své peníze tedy necháte ležet na svém běžném účtu, ročně přijdete o 3% ze svých úspor. V případě, že své peníze necháte na spořícím účtu s úrokem 0.5%, přijdete o 2.5% ze svých úspor každý rok. Máte-li na svém spořícím účtě 100 000 Kč, ročně se ochudíte o 2 500 Kč.
Jak komerční banky nakládají s našimi penězi
Jakmile vložíte peníze na běžný nebo spořící účet, banka vezme 98% z vašeho vkladu a rozpůjčuje ho nebo investuje. Komerční banky jsou povinny držet 2% vkladů jako povinnou minimální rezervu u České Národní banky.
Tímto způsobem banka vydělává na úrocích z vašich peněz, ale o zisk už se s vámi nerozdělí. Proč tedy pomáhat bankám zbohatnou, když můžeme pomoc sami sobě?
Naučte se rozumět penězům tak, aby pracovaly pro vás, ne vy pro ně.
Začněte investovat
Jestli jste ochotni se vzdát okamžité spotřeby vašich úspor s vidinou toho,že jich v budoucnu budete mít více, pak jste na správné cestě k tomu začít s investováním.
Na cestě za zhodnocením vašeho majetku vám výrazně pomůže složené úročení. Pro lepší představu si uveďme několik příkladů.
Co by se stalo, kdybychom jednorázově zainvestovali 100 000 Kč a zapomněli na ně po dobu 30 let.
Tady složenné úročení hraje významnou roli. Náš vklad činil pouhých 100 000 Kč, zatímco připsané úroky z úroku nám vynesly 711 650 Kč navíc. Díky složenému úročení peníze rostou rychleji. Proto se vyplatí začít s investováním co možná nejdřív, klidně i s málem a peníze několik let nevybírat. Nechme složené úročení vydělávat za nás.
Příklady dlouhodobé a pravidelné investice
Investuji jednorázově 100 000 Kč a poté pravidelně 5 000 Kč měsíčně po dobu 15 let. Při zhodnocení 7% ročně, kterého můžete dosáhnout při investici do akciových ETF, bude náš majetek po 15 letech v hodnotě 1 869 706 Kč. Čistě naše vklady k této hodnotě přispěli 1 000 000 Kč, o zbylý 869 706 Kč se postaralo složenné úročení. Celý proces zhodnocení se zrychluje tím, čím více prostředků investujete.
V druhém příkladu jsme investovali 1 000 000 Kč jednorázově a poté pravidelně doinvestovávali 10 000 Kč každý měsíc po dobu 15 let. Na konci investičního období náš majetek nabyl hodnoty 6 018 570 Kč, přičemž největší podíl na této hodnotě mělo právě složenné úročení, které přispělo 3 218 570 Kč.
V České Republice navíc platí pro drobné investory 3-letý daňový test, což je období mezi nákupem a prodejem cenného papíru. Po uplynutí tohoto období je investor odproštěn od placení daně ze zisku z prodeje cenného papíru.
V dnešní době můžete začít investovat velmi jednoduše, s pravidelnou investicí už od 1000 Kč měsíčně a to i díky investičním platformám. Pokud byste se chtěli dozvědět více o možnostech, jak s investováním začít, přečtěte si náš článek Cesta k finanční svobodě.
Než s investováním začnete, nezapomeňte na finanční polštář, který byste měli držet ve velmi likvidní podobě, nejlépe právě na spořícím účtu a to z důvodu jakékoliv nenadálé situace. Tento finanční polštář by vám měl pokrýt náklady na 3-6 měsíců, v případě, že se ocitnete bez příjmů.
Disclaimer – Upozornění: Nejedná se o investiční doporučení. Veškeré informace slouží pouze ke vUpozornění: Tento článek, stejně jako veškeré informace na tomto webu, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Nejsme finanční poradci, informace neslouží jako investiční doporučení. Vždy mějte na paměti, že investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.
VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU K FINANČNÍ SVOBODĚ