Zdravé finanční návyky pro bohatší život

Last Updated on 30/11/2023 by Nikola Cerna

Máte pořád pocit, že ačkoliv pracujete od rána do noci a máte dobrou výplatu, peníze vám z účtu záhadně mizí a vy ne a ne ušetřit na vysněnou dovolenou nebo nové auto? Věřte, že nejste sami. A přitom, něco tak jednoduchého, jako osvojení několika finančních návyků může být cesta, jak dosáhnout finanční svobody a bohatšího života bez nutnosti vydělávat více pěněz.

Níže uvedené finanční návyky vám pomohou dosáhnout finanční stability, jistoty a při dodržování jednoduchých kroků také zvětšit vaše bohatství.

1. Zbavte se všech dluhů

Začnete splácet svoje dluhy od těch nejmenších po ty největší, tak budete motivováni pokračovat.

2. Vytvořte si Emergency účet

finanční návyky

Tento účet si založte pro případ, že ztratíte práci, rozbije se vám auto nebo dojte k jiné nečekané události, která nebude levná. Nepoužívejte ho na nic jiného! Jakmile ho vyčerpáte, hned začněte s obnovou. Váš emergency účet by vám měl pokrýt 3 až 6 měsíců vašich životních nákladů v případě, že přijdete o práci.

3. Vytvořte si účet pro vaše sny a radosti

At už chcete na dovolenou, koupit si nové auto nebo fotografický kurz, začněte si odkládat pravidelně 10% z vaši měsíční výplaty.

4. Nenechávejte své peníze bezčinně ležet na bankovním účtu, nechte je vydělávat

Myslíte si, že největší jistotou jsou peníze na běžném účtu? Opak je pravdou. Takto uložené peníze zaručeně ztratí na hodnotě, protože vám je nenápadně sežere inflace.

Jednoduše investovat a zhodnocovat své peníze můžete začít už od 1000 Kč měsíčně například na české investiční platformě Fondee. S Fondee jsme navíc pro Vás dohodly první 3 měsíce investování zcela bez poplatku.

Pro srovnání nejvýznamnějších českých investičních platforem si přečtěte naš článek Indigo, Portu, Fondee. Která investiční platforma je nejlepší?

5. Vytvořte si finanční plán

Přesně si stanovte, čeho chcete dosáhnout. Jeden z cílů může být pokrytí vašich základních měsíčních výdajů (nájem, jídlo, energie, doprava, hypotéka) nebo dosažení úplné finanční nezávislosti bez nutnosti nadále pracovat. A vše si napište! Cíle sepsané na kus papíru se vám budou snadněji dosahovat.

6. Investujte alespoň 10% z vašeho příjmu

Nespoléhejte se na stát, že vás zabezpečí na důchod k důstojnému dožití. Zabezpečte se sami. Využijte složenného úročení a nechte své peníze vydělávat. Čím více peněz si budete odkládat stranou, tím rychleji porostou.

“Složenné úročení je tak silný nástroj, že i Albert Einstein o něm jednou řekl, že jde o nejvýznamější vynález v celé lidské historii.“

Přečtěte si více o tom, jak funguje složenné úročení a jak vám může pomoct k dosažení finanční svobody v našem článku Finanční svoboda a jak jí dosáhnout.

7. Nenechte se nachytat na podvodné investice

Udělejte si pořádný průzkum než začnete s investováním.  Jde o Vaše vydělané peníze! Nechtějte vydělat hromadu peněz přes noc. Nepodléhejte davovému šílenství.

8. Vytrvejte!

Vaše našetřené peníze začnou růst pomalu, ale postupem času jejich růst začne zrychlovat. Přemýšlejte dlouhodobě.

finanční návyky
.

9. Neutrácejte za to, co si nemůžete dovolit

Nenechte se zlákat materialistickým světem, utrácejte jen za to, co vám přináší skutečnou radost nebo užitek. Nezadlužujte se kvůli věcem, které vám nezaplatí zpátky nebo věcem, které jsou jen pro oslnění ostatních.

10. Vždy zaplat’te první sobě a zautomatizujte to

Nastavte si trvalé příkazy, které vám každý měsíc z vaši výplaty odvedou část peněz na váš emergency účet, účet pro radost a investiční účet. Až poté utrácejte své peníze za co chcete, bez pocitu viny.

Tento seznam finančních návyků jsme vytvořily na základě níže uvedené literatury.

The Latte Factor by David Bach, John David Mann

Millennial Money Makeover by Conor Richardson

Millennial Money by Patrick O´Shaughnessy

Automatic Millionaire by David Bach

Tuto literaturu doporučujem všem, kteří se chtějí dále vzdělávat v oblasti finanční gramotnosti.  

Jestli vás nebaví trávit dlouhé hodiny čtením knížek, vyzkoušejte Blinkist, který nabízí přes 3000 non- fiction titulů. Blinkist ti z každé knížky vytáhne jen to nejdůležitější a ty tak nemusíš ztrácet svůj drahocený čas. Navíc si na Blinkist můžete vybrat, jestli chcete číst nebo poslouchat. Přihlašte se přes náš odkaz a získejte roční předplatné s 20% slevou.

Upozornění: Tento článek, stejně jako veškeré informace na tomto webu, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Nejsme finanční poradci, informace neslouží jako investiční doporučení. Vždy mějte na paměti, že investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.


VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU K FINANČNÍ SVOBODĚ