Finanční svoboda a jak jí dosáhnout

Finanční svoboda a jak jí dosáhnout

Finanční svoboda je ten okamžik, kdy budete moci z vašich uspořených a zhodnocených peněz čerpat měsíční pasivní příjem donekonečna.

V cizojazyčné literatuře se v souvislosti s finanční svobodou setkáte se zkratkou FIRE (Financial Independence Retire Early). Česky něco jako “předčasně do důchodu jako finančně nezávislý“. Kolem hnutí FIRE se vytvořila obrovská skupina lidí, kteří se snaží docílit finanční nezávislosti a odejít do předčasného důchodu tak, že si vytvočí pasivní příjem ze svých investic (nejčastěji do ETF). Pro někoho to znamená v mládí hodně pracovat a velkou část svých výdělků investovat. S dobrou prací a vysokým procentem ušetřených peněz, tak člověk může za deset let ušetřit a investovat dost na to, aby zbytek života nemusel pracovat a pobíral jen pasivní příjem ze svých investic.

Pro nás finanční svoboda v první řadě znamená možnost rozhodnout se, zda chceme nebo nechceme pracovat. Představte si, že nežijete od výplaty k výplatě, ale můžete si kdykoliv dovolit vzít několika měsíční dovolenou, cestovat po světě nebo se jen tak válet. 

Myslíte, že je takový cíl nereálný? My se vás pokusíme přesvědčit o opaku. I přesto, že máte k dispozici jen menší úspory, stačí si začít odkládat dostatečně brzy a nechat pracovat složené úročení ve váš prospěch. Obecně platí, čím dřív začnete pravidelně investovat, tím dřív dosáhnete finanční svobody. Stejné pravidlo platí o investované částce. Čím víc budete odkládat, tím dřív budete finančně nezávislí a můžete odejít do předčasného důchodu.

finanční svoboda

Co je složené úročení a jak vám pomůže k finanční svobodě?

Možná to ani nevíte, ale složeného úročení využíváte např. na vašich spořících účtech, kdy se vám úročí i úroky z úroků. Představte si, že na spořícím účtě máte 10 000 Kč a každý měsíc se vám zůstatek na účtě úročí 10%. První měsíc se vám tedy připíše +1000 Kč, konečný zůstatek na vašem účtě po prvním měsíci tedy bude 10 000 + 1000 = 11 000 Kč. Druhý měsíc už se vám bude úročit 11 000 Kč a připíše se vám 1 100 Kč. To znamená, že po dvou měsících disponujete částkou 11 000 + 1 100 = 12 100 Kč. A tak dále…

Na spořícím účtu tak vysokého zhodnocení nikdy nedosáhnete a proto vám níže představíme způsob, jak zhodnocujeme své peníze my. 

Jste typ člověka, který všechny své vydělané peníze hned utratí nebo si odkládáte a spoříte do budoucna?

Každý je jiný a má odlišné potřeby, my jsme si však uvědomily, že díky našemu životnímu stylu, jsme ušetřit velké množství peněz. Proto jsme začaly část úspor odkládat a nechávat růst tak, abychom jednoho dne dosáhly finanční svobody.  Pokud vás zajímá, jak žijeme, přečtěte si O NÁS.

Když své peníze necháte ležet na svém běžném či spořícím účtě, budou časem ztrácet svou hodnotu. Jednoduše si za stejné množství peněz dnes, koupíte méně v budoucnu. A to kvůli rostoucí inflaci. Ceny zboží a služeb jednoduše porostou, ale vaše peníze ne.

Je investování složité?

Ano, může být, když se snažíte vytipovat např. jednu jedinou akcii, jeden jediný dluhopis nebo nemovitost. Vy ale můžete vsadit na celý trh, který má historicky dlouhodobě růstový charakter. Proto, když investujete na dostatečně dlouhou dobu, nemusíte se bát dočasných výkyvů a krizí v ekonomice. Takové investování pak není vůbec složité, stačí dodržovat pár základních principů a vytrvat. S investicí do celého trhu vám pomůžou ETF fondy.

Otázka času je v tomto případě velmi důležitá. Čím dříve začnete, tím méně peněz budete potřebovat, k dosažení svých cílů. Nejhorší je čekat na nejvhodnější okamžik pro investici, protože ten nikdy nepřijde a vám zatím peníze budou ztrácet na hodnotě. A cena za čekání je vysoká.

Investujte pravidelně a dlouhodobě

Dostatečně dlouhou dobou myslíme 10, 15, 20 let. Investici nemusíte prodat nikdy, jen z ní čerpat pasivní příjem tak, aby se její hodnota v čase nesnižovala a vy z ní mohli čerpat pasivní příjem donekonečna. Pravidelnou investicí průměrujete cenu, za kterou nakupujete a vytváříte si návyk pravidelného odkládání peněz.

Jak to celé funguje

Uveďme si zjednodušený příklad. Budeme vycházet z historických dat.

Kdybyste před 30 lety začali pravidelně investovat 5000 Kč měsíčně do ETF fondu kopírující index S&P 500, dnes byste měli na svém investičním účtu kolem 6 000 000 Kč. Celou investici byste mohli kdykoli prodat a peníze utratit. A nebo byste ji neprodali najednou, ale po částech a každý měsíc pobírali nekonečný pasivní příjem v hodnotě přibližně 20 000 Kč.

Za posledních 30 let, tento fond průměrně rostl o 6-7 % ročně. Po odečtení inflace.

Fond každý rok růst nebude, proto bychom neměli zapomínat na strategickou diverzifikaci majetku tak, abychom vždy měli peníze odkud čerpat.

Tento příklad slouží pouze ke vzdělávacím účelům, neberte ho jako investiční doporučení.

To, za jak dlouho dosáhnete finanční svobody a budete moct odejít do předčasného důchodu záleží hlavně na tom jaké množství peněž potřebujete na pokrytí vašeho životního standardu – toužíte po rentě 30 000 Kč nebo 100 000 Kč?

Hodnota vašeho investorského účtu poroste v závislosti na tom, kdy s investováním začnete a kolik peněz budete schopni pravidelně odkládat. Čím víc budete odkládat, tím větší a dřívější rentu můžete očekávat.

Co je to ETF fond?

ETF (Exchange Traded Fund) je v překladu burzovně obchodovaný fond. Můžete ho tedy kdykoliv nakoupit nebo prodat na burze za cenu stanovenou trhem. Pod pojmem fond si můžete představit balík různých aktiv např. akcií. Tím, že si koupíte akcii firmy, vlastníte kousek dané společnosti, což vám dává nárok na část jejího zisku. V tomto balíku (ETF fondu) se nachází akcie různých společností podle toho, na co se daný balík zaměřuje.

Jde o pasivní investici, což znamená, že se o správu fondu nestará žádný portfolio manažer, který by rozhodoval jaké konkrétní akcie, dluhopisy či jiné finanční instrumenty budou ve fondu zastoupeny.

Fondy kopírují burzovní indexy, které si můžeme představit jako excelovské tabulky, které vydává a aktualizuje investiční banka. Každý fond může být zaměřen na jiné finanční instrumenty, jinou geografickou oblast, jinou průmyslovou oblast, měnu atd. Strategicky dobře provedenou koupí několika ETF můžeme tedy široce diverzifikovat naše portfolio a snížit tak riziko, že o všechny své investované prostředky přijdeme.

Například již zmíněné ETF kopírující index S&P 500. Jde o akciový fond, který nakupuje akcie 500největších firem v USA. Investicí do tohoto ETF bychom si koupili kousíček akcie z každé zastoupené firmy v tomto fondu. Index, podle kterého fond akcie nakupuje je pravidelně aktualizovaný investiční bankou, takže pořád držíte akcie těch 500 momentálně největších firem v USA. Za tuto aktualizovanou tabulku platí fond poplatek investiční bance.

Jelikož jde o pasivní fond, poplatky za správu fondu jsou velmi nízké, kolem 0,15 – 0,3% ročně.

Zaujala vás myšlenka pasivního příjmu z investic? Možná si říkáte, že nevyděláváte dostatečně dost na to, abyste mohli část příjmu investovat. Přečtěte si O NÁS a zjistěte, jak si na investice a budování pasivního příjmu vyděláváme my. Možná budete překvapeni, že to jde, i když nemáte žádné zázračné znalosti ani jste se nenarodili do rodiny milionářů.

Disclaimer – Upozornění: Nejedná se o investiční doporučení. Veškeré informace slouží pouze ke vzdělávacím účelům.


VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU K FINANČNÍ SVOBODĚ