Havajské ostrovy: 15 věcí, co dělat na Oahu

Last Updated on 06/12/2022 by Nikola Cerna

Havajské ostrovy jsou bezesporu tropický ráj, který nabízí širokou škálu vyžití. Můžete se opalovat na opuštěné pláži, surfovat, plavat s želvami, žraloky i delfíny, šnorchlovat jen pár metrů od pláže, chodit po zelených kopcích i přes černá lávová pole, zdolat nejvyšší sopku světa nebo sledovat tekoucí lávu. Jedinou maličkou nevýhodou je, že dovolená tady vyjde pekelně draho. I když se snažíte ušetřit kde se dá, Havaj je prostě drahá destinace. Nejvíc se to poznáte na ubytování a jídle. Cena za ubytování se dá trošku srazit, když si pokoj zabookujete s velkým předstihem. Jídlo ale kupovat musíte a 90 Kč za mlíko nebo za toustový chleba je trošku z jiného světa.

Připravily jsme pro vás seznam věcí, které dělat na Oahu zadarmo nebo za levno 🙂

Havajské ostrovy: Oahu

Oahu je hlavní tranzitní uzel Havajských ostrovů, ať už letíte odkudkoliv, pravděpodobně přistanete v jeho hlavním městě Honolulu. Honolulu je moderní metropole, nečekejte žádnou divočinu, maximálně tu v nočních hodinách. V Honolulu si přijdou na své milovníci nočního života a rušných pláži. Pokud však máte raději klid a přírodu, stačí vyjet pár kilometrů za město a přijdete si na své taky. Na celém ostrově docela spolehlivě funguje městská autobusová doprava. Autobusem se dostanete opravdu všude, a navíc je na místní poměry dost levný ($2.75 jedna cesta, $5.50 celodenní lístek) nečekejte ale, že autobus pojede na čas a připravte se na pravidelné zácpy.

15 věcí, co dělat na Oahu 

1. Surfujte na Waikiki Beach

Waikiki Beach je pravděpodobně nejznámější pláž na Havaji. A podle toho to tam taky vypadá – jeden hotelový rezort vedle druhého a hlava na hlavě. Prostě klasická městská plaž. Zato tady však najdete veškeré vybavení – restaurace, bistra, kavárny, sprchy, záchody a hlavně půjčovny surfů. Těch je tady několik. Nečekejte ale žádný luxus, pravděpodobně dostanete staré rozbité prkno za $20/2hodiny.  Pokud jste ale začínající surfařský nadčenec, toto místo je pro vás jak dělané. 

havajské ostovy oahu waikiki beach

2. Šnorchlujte v Hanauma Bay

Asi 45 minut autobusové jízdy z centra Honolulu se nachází tento šnorchlařský skvost. Napříč celou zátokou můžete pod hladinou objevovat různobarevné ryby i korály. Pokud nemáte své šnorchlařské vybavení, nezoufejte, vše si můžete za poplatek půjčit. Jedinou nevýhodou je, že vstup na pláž je zpoplatněn – $7/osoba. Pokud však na pláži nechcete strávit celý den, a chcete si jenom hodinku zašnorchlovat, můžete přijít po 16. hodině, kdy kasy zavírají a budete to mít zdarma. Celá pláž se pak zavírá v 18h. Pro tento případ návštěvy potřebuje své šnorchlařské vybavení. 

havajské ostovy oahu hanauma bay

3. Zaplavte si v Makapuu Tide Pools

Tide pools neboli přílivové bazénky je místo, kde voda při přílivu zalije část útesu a vytvoří tak přírodní bazénky. 

Přístupová cesta: Kratší cesta je od parkoviště po „Makapuu Point Lighthouse Trail“ Jednoduše si hlídejete svoji polohu na mapě a v místě kdy budete přímo nad bazénky následujte ostatní turisty. Toto místo je docela známé a nečekejte, že tam budete sami. Cesta od parkoviště k místu sestupu k bazénkům je dlouhá asi 1,5km. Celý trail až k majáku pak 2,5km.

Pokud pojedete autobusem, doporučujeme vystoupit na „Kalanianaole Hwy + Opp Hawaii Kai Go“ zastávce a dát se po „Kaiwi Shoreline Trail“ který se poté napojuje na již zmíněný „Makapuu Point Lighthouse Trail“. Tato cesta vede podél pobřeží i přes skryté pláže a pravděpodobně na ni budete sami. 

havajské ostovy oahu tide pools

4. Vyfoťte si Schody do nebe

Podrobnější info, jak se ke schodům dostanete spolu s mapou a našimi zkušenostmi, najdete v článku Havajské ostrovy: Stairway to Heaven 2018 – návod,mapa,tipy.

havajské ostovy oahu stairway to heavem

5. Vzdejte hold padlým americkým vojákům v Pearl Harbor

Nedaleko od Honolulu se nachází dodnes funkční námořní základna Pearl Harbor. Základní tour, která je zdarma, zahrnuje krátké video, výklad i plavbu k USS Arizona Memorial. Tour je přístupná každý den pro 1300 lidí. Místo si můžete zabookovat online nebo jen přijít brzo ráno. Co se však platí je úschovna věcí. Do objektu vás totiž nepustí s žádnou taškou, batohem ani kabelkou. Pokus si tedy vystačíte jen s pár věcmi po kapsách, nechte veškerá zavazadla doma 🙂

havajské ostovy oahu pearl harbor

6. Kempujte na Waimanao Beach

Probudit se na pláži při východu slunce, je jedno z nejhezčích probuzení. Na Havaji se takhle můžete probouzet každý den, je tady totiž nespočet kempů umístěných přímo na pláži. Ať už máte svůj stan, nebo jen hamaku k pověšení mezi stromy, oboje funguje perfektně. Kempování však není zdarma a potřebujete k němu povolení. To si musíte obstarat online. Jen pár kempů má něco jako vstupní bránu, kde zaplatíte za noc, ostatní jsou volně přístupné, nikdo vás nebude při příjezdu kontrolovat, potřebuje však ono povolení, pro případ náhodné kontroly v průběhu pobytu. Cena povolení je kolem $20/noc a pořídit si ho můžete zde.

havajské ostovy oahu waimanao beach

7. Plavte s želvami na Laniakea Beach

Tato pláž, nacházející se na severním pobřeží Oahu, je známá pro velký výskyt želv. Chodí tady odpočívat, takže se vám může stát, že na nějakou narazíte přímo na pláži. Nebo si jděte zaplavat a třeba nějakou potkáte přímo v moři. Pláž je každopádně dlouhá a nepřelidněná, takže až budete hledat trochu klidu na odpočinek – toto je vhodné místo.

havajské ostovy oahu turtle bay
 

8. Pozorujte surfaře/surfujte na Pipeline Beach

Pipeline je světoznámá surfařská pláž. Kazdoročně se zde jezdí velké surfařské závody. A i když se zrovna nezávodí, surfařů, prohánějících se ve vlnách, tady potkátke hodně celoročně. Největší vlny jsou v zimních měsících – prosinec, leden. 

havajské ostovy oahu pipeline beach
 

9. Šnorchlujte v Shark Cove

Nedaleko Pipeline Beach je pro změnu ráj pro šnorchlování. V Shark Cove na žraloka nenarazíte, za to narazíte na spoustu barevných ryb, korálů nebo i nějakou tu želvu.

havajské ostovy oahu shark cove
 
 

10. Prohlídněte si celé severní pobřeží z Peace Lookout

Z tohoto místa budete mít celé severní pobřeží jako na dlani. Na vyhídku se dostanete od Pupuea Elementary School – z parkovište se dáte doleva na lesní pěšinku. Po cca 30 minutách dojdete na vrchol kopce s první vyhlídkou. Když budete pokračovat po cestě dále, čeká vás Peace Lookout.

havajské ostovy oahu peace lookout
 
 

11. Proleťte se při západu slunce z útesu ve Waimea Bay

Pouze pro dobrodruhy, kteří se nebojí výšek. Když vám vyjde počasí (ne jako nám) můžete z Waimea Bay, kromě bláznů skákajících ze skály, pozorovat taky západ slunce.

havajské ostovy oahu waimea bay

12. Ochutnejte Poke Bowl

Místní specialita, k dostání je jak na ulici ve stánku, tak skoro v každém supermarketu. Pokud máte rádi sushi, tohle si zamilujete. Jedná se o kousky ryby, naložené v různých omáčkách, podávané s rýží. K výběru máte z několika druhů ryb, od lososa, přes kraba, krevety, až po havajskou Mahi Mahi. Ryby jsou většinou syrové, ale některé směsi jsou sušené nebo smažené.  Poke bowl se v supermarkteru prodává na váhu (hledejte něco jako pult s masem 🙂 ) Jedna porce vyjde zhruba na $8.

havajské ostovy oahu poke bowl

13. Ochutnejte místní Haupia pie

Zkrátka lahůdka a navíc k dostání v každém supermarketu. Originální recept však prý pochází z bistra jménem Ted´s Bakery nedaleko Pupukei na severním pobřeží. Tam si na tento zákusek taky můžete zajet. 

havajské ostovy oahu haupia pie

 
 

14. Nakupujte suvenýry v historickem městečku Haleiwa

Malebné surfařské městečko Haleiwa se nachází na severním pobřeží ostrova. Kromě pláží vhodných na surfování i šnorchlování (spoustu želv) v něm najdete spoustu malých obchůdků se suvenýry, kavárny i restaurace. Tady na vás rozhodně dýchne havajská atmosféra.

havajské ostovy oahu haleiwa

15. Plavte se žraloky 

Naše poslední doporučená aktivita není zadarmo ani za levno, ale rozhodně je to zážitek na celý život. Společnosti  One Ocean Diving nebo Hawaii Adventure Diving vás totiž vezmou na širové moře, kde budete plavat a šnorchlovat se žraloky bez jakékoliv ochrany. Dostanete výklad o chování žraloků a budou vám představeny druhy, které uvidíte. Pokud budete mít štěstí můžete potkat i žraloka tygřího. Normální cena je $150. Často ale bývají akce na groupon.com(něco jako český slevomat), kde můžete zážitek sehnat podstatně levněji.

oahu havajské ostrovy haleiwa shark swimming

Kromě Oahu jsme na Havajských ostrovech navštívily taky Big Island. Seznam věcí, co dělat na něm, jsme sepsaly v článku Havajské ostrovy: 11 věcí, co dělat na Big Islandu. Zhodnocení naší Havajské dovolené si můžete přečít v 12. díle Deníku z cesty.

Další články z Havaje najdete pod štítkem Havaj.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..