Havajské ostrovy: Stairway to Heaven 2018 – návod, mapa, tipy

Last Updated on 06/12/2022 by Nikola Cerna

Stairway to Heaven neboli Schody do nebe jsou jednou z ikon Havaje, konkrétně ostrova Oahu. Snad každý někdy viděl onu slavnou fotku z těchto schodů a řekl si:“ wow, tam bych chtěl“. Přesně to jsme si totiž řekly my. A jakmile jsme přistály na Havaji, začaly jsme zjišťovat potřebné informace, jak se na vrcholek kopce, kde schody končí, dostat. 

 

Zjistily jsme následující:

1) na vrchol vede 4000 schodů. Schody jako takové jsou nepřístupné a výstup po nich je ilegální pod hrozbou pokuty až $600 dolarů. ALE, nikdo zákaz nedodržuje a existuje několik možností, jak se na schody dostat. Navíc neexistují žádné důkazy o tom, že by někdo reálně pokutu opravdu dostal.Výšlap po schodech trvá i s přestávkami něco okolo 1-2 hodin. Plus alespoň 30minut cesty od auta, než schody najdete.

 

2) na vrchol kopce vede i druhá, zcela legální cesta. Ke schodům se tak dostanete z druhé strany a o výhled, ani o dokonalou fotku nepřijdete. Cesta je dlouhá asi 7,5km od parkoviště. Ze začátku jdete do mírného kopce, ke konci je kopec strmější. Nepatrný zádrhel může být bahno, které se na stezce drží nehledě na počasí. Cesta nahoru od parkoviště by vám měla zabrat něco kolem 4-5 hodin. Parkoviště zavírá v 19hod.!

 

My jsme nechtěly nic riskovat a původně jsme si naplánovaly legální výstup. Protože jsme ale neměly svoje auto, byly jsme závislé na cizí dopomoci. Ta byla rozhodnutá pro nelegální variantu – vyšplhat po schodech uprostřed noci a vidět východ slunce. Musely jsme se tedy přizpůsobit a musíme uznat, že to byl úžasný zážitek.

Asi největším strašákem pro nás byla hrozba vysoké pokuty a opletačky s ostrahou. Po výstupu však musíme říct, že větší problém, než v pokutě, vidíme v bezpečnosti. Schody jsou opravdu strmé, staré a na několika místech rozbité, za vlhkého počasí i kluzké. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu buďte připraveni i na tyto nástrahy.

 

Návod jak se na schody dostat – nelegální cesta

 

Na toto téma existuje několik blogových příspěvků. Nenašly jsme však žádný aktuální z letošního roku. Pokusíme se teda popsat naše dojmy a postřehy a třeba někomu ulehčíme cestu.

 

Pokud si vyberete nelegální cestu, máte v podstatě dvě možnosti:

1) projít kolem hlídače a doufat, že na vás nezavolá policii. Doporučuje se ho uplatit pár dolary nebo něčím na zub. Hlídač sám o sobě není problém, problém by byla policie. Pokud se vydáte na schody na východ slunce, znamená to, že kolem hlídače půjdete kolem 4 hodiny ranní a dost pravděpodobně ani žádného nepotkáte. Jedna členka naší skupiny procházela bránou okolo 6 hod ráno a pořád tam žádný hlídač nebyl. 

 
 

2) vyhnout se oblasti s hlídačem, projit lesem a na schody se napojit později. Pro večerní výstup je tahle varianta riziková, protože jste v lese, je tma a vy musíte najít schody. Když se ale budete držet těchto pokynů, neměli byste mít problém.

Pokyny jak najít schody a vyhnout se hlídači:

1) Stahněte si Maps.me! Na Googlu schody nenajdete.

2) Na noční výšlap si sežeňte čelovku!

3) Zaparkujte auto někde v blízkosti Lolii street (viz mapka níže)

4) Přelezte/podlezte plot a dostaňte se na private government road, která vede pod dálnicí přímo k začátku schodů. Držte se na cestě a jděte směrem k místu, kde sídlí hlídač. Po cestě vás možná vyděsí automatické světlo, které se rozsvítí díky vašemu pohybu. Snažte se strachy nepočůrat a držte se na cestě 🙂

5) Až budete mít pocit, že jste už vážně blízko místa s hlídačem, začněte hledat bambusový les po levé straně cesty. Nevstupuje do lesa dřív! Počkejte si na bambusy. Jakmile najdete bambusový les, zkuste najít pěšinku, kterou se do něj jednoduše dostanete. Vstup do lesa je asi 200m před stanovištěm hlídače (viz mapka níže). Mějte na mysli, že před vámi zde šlo už tisíce lidí, takže když to nebude vypadat jako pěšinka, ani to nezkoušejte.

6) Až narazíte na pěšinku, držte se zkrátka na ni a jděte směrem ke schodům. Tady se vám bude hodit Maps.me – hlídejte si vaši polohu a polohu schodů a jděte prostě k nim. Cestiček je tam spousta, musíte jen držet směr. Cesta lesem by vám neměla zabrat déle než 10-15min. Těsně před schody vás čeká poslední nástraha a to prudký svah dolů a pak prudce nahoru pomocí lan. Pokud najdete lana, máte vyhráno, jen vyšplhejte do svahu a narazíte na schody. 

stairway to heaven 2018
Zelená trasa vyznačuje naši odzkoušenou cestu až ke schodům, aniž byste se potkali s hlídačem
stairway to heaven 2018
Přibližně vyznačená trasa ke schodům po vstupu do bambusového lesa
 

Ať to zní jakkoliv složitě, veřte, že to zas taková kovbojka není. Až najdete schody, čeká vás už jen 4000 kroků a jste na vrcholu. 

 
 

Tip!Pokud to zvládnete naplánovat s dopravou, ideální je jít jednou cestou nahoru a druhou dolů, nepřijdete tak vůbec o nic 🙂

 

Oahu není jen Stairway to Heaven, ale naopak nabízí nespočet dalších aktivit, které byste si neměli nechat ujít. Více se dozvíte v článku Havajské ostrovy: 15 věcí,co dělat na Oahu.

 

Další články z Havaje najdete pod štítkem Havaj.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..