Havajské ostrovy: 11 věcí, co dělat na Big Islandu

Last Updated on 06/12/2022 by Nikola Cerna

Havajské ostrovy jsou bezesporu tropický ráj. Nabízejí širokou škálu vyžití, můžete se opalovat na opuštěné pláži, surfovat, plavat s želvami, žraloky i delfíny, šnorchlovat jen pár metrů od pláže, chodit po zelených kopcích i přes černá lávová pole, zdolat nejvyšší sopku světa nebo sledovat tekoucí lávu. Jedinou maličkou nevýhodou je, že dovolená tady vyjde pekelně draho. I když se snažíte ušetřit kde se dá, Havaj je prostě drahá destinace. Nejvíc to poznáte na ubytování a jídle. Cena za ubytování se dá trošku srazit, když si pokoj zabookujete s velkým předstihem. Jídlo ale kupovat musíte a 90 Kč za mlíko nebo za toustový chleba je trošku z jiného světa. 

Připravily jsme pro vás seznam věcí, co dělat na ostrovech zadarmo nebo za hodně levno 🙂

Havajské ostrovy – Big Island

Už podle jeho jména je patrné, že tento ostrov je největší z Havajských ostrovů. Bohužel na něm nefunguje městská doprava, takže jediná možnost, jak ostrov prozkoumat, je půjčení auta. Ostrov je nejen velký, ale taky rozmanitý. Najdete na něm tři druhy pláži – bílé, černé i zelené. Spoustu vodopadů, hor i údolí a hlavně sopky. Největším lákadlem je aktivní sopka Kilaulea, která nepřetržitě chrlí lávu a vy se na ní můžete jít podívat. Ostrov není tak obydlený jako Oahu, ani zde nenajdete velká města jako Honolulu. Zato tady potkáte více domorodých obyvatel, utrhnete si mango nebo avokádo ze stromu u cesty, na každé druhé pláži potkáte želvu nebo se na celý den ztratíte v národním parku. 
 

Havajské ostrovy: co dělat na Big Islandu

1. Volcano National Park 

V národním parku se nachází stále aktivní sopka Kilauea na jejiž kráter se můžete zajet podívat jak přes den, tak i v noci, kdy jde vidět záře z lávy uvnitř kráteru. V parku se nachází nespočet trailů, můžete se taky projít po vyhaslém lávovém poli, sáhnout si na horkou páru vycházející z pasklin v zemi nebo obdivovat lávové trubky. Vstup do NP je $25/auto a platí na neomezené množství vstupů po dobu 7 dní.

 

2. Tekoucí láva 

Místo, kde můžete vidět tekoucí lávu se nazývá Kalapana, láva z tohoto místa teče přímo do moře. Na tomto místě je láva opravdu při životě, tak pozor kam šlapete. Počítejte, že vás celkově čeká 2-6 hodinový hike, záleží kde se momentálně tekoucí láva nachází. Ale určitě tento zážitek bude stát za to. Pro objevování lávy si můžete najmout průvodce nabo se vydat na vlastní pěst.

 
 

3. Waipio Valley 

V údolí žije jen několik desítek obyvatel, nenajdete zde žádné obchody, restaurace ani nic podobného. Zato tady najdete nespočet vodopádů, Waipio řeku, krásné výhledy, několik hiků a dlouhou černo-písečou pláž. Toto místo je domovem starých Havajských králů. Mnoho lidí toto místo považuje za nejkrásnější na Big islandu. Dostat se do údolí, nebo spíše zpátky je trošičku náročnější, jestliže nemáte auto s pohonem na všechny čtyři kola. Cesta, po které se musíte vydat je jedna z nejstrmějších na ostrově, takže dostat se zpátky z údolí do civilizace vám vezme trochu sil. Některé auto půjčovny dokonce zakazují vjezd do údolí. Pořád však můžete jít pěšky nebo stopovat. Cesta je dlouhá cca 1 km.

 

4. Green sand Beach 

Už jste někdy byli na pláži se zeleným pískem? My ne, a tak jsme se tam vydaly. Pláž je vzdálená od nejbližšího parkoviště cca 4,5 km, takže to máte takovou hodinovou procházku. Můžete si také zaplatit shuttle za 20$ tam i zpět. Pláž je malá, vypadá spíše jako taková menší zátoka. Víc, než samotná pláž se nám líbila procházka k ní.

havajské ostrovy - green sand beach
havajské ostrovy green sand beach
 

5. Black sand – turtle beach 

Jedna z nejznámějších černých pláží na Big islandu se nazývá Punalu´u Black sand beach. Je to ideální místo pro kemping, ale hlavně na této pláži s největší pravděpodobností potkáte nespočet želv. Můžete si s nimi zaplavat nebo je jen pozorovat, jak spokojeně spí na pláži.

havajské ostovy turtle beach
 

6. Two Steps Beach

Až se dostanete na toto místo nehledejte žádnou krásnou pláž, to co však najdete pod vodou bude stát za to! Nejlepší šnorchlování, jaké jsme dosud zažily. Je to jako by vás vypustili do akvária plného nejrůznějších rybiček, korálů a potkáte tam taky želvy. Voda je průzračně čistá a oblast obrovská. Když si přivstanete a budete na místě v brzkých ranních hodinách, máte šanci potkat ve vodě i divoké delfíny. A navíc se vyhnete davům lidí, kteří sem chodí šnorchlovat v průběhu celého dne. 

havajské ostrovy two steps beach
havajské ostrovy two steps beach
 

7. Mauna Kea 

Nejvyšší neaktivní sopka na Havajských ostrovech, jejíž vrhol sahá do výšky 4205 km. Při měření ode dna oceánu se dokonce stává nejvyšší horou na světě. Na vrcholu můžete vidět mnoho dalekohledů a to proto, že vrchol sopky nabízí jedno z nejlepších pozorování noční oblohy. Pozor, nezapomeňte si přibalit teplejší oblečení,v zimě je vrchol dokonce pokryt sněhem. Ta nejlepší zpráva je, že na vrchol nemusíte pěšky, ale až nahoru vede silnice, takže se tam pohodlně dostanete i autem. Pak vás čeká jen 30 minutová procházka. Ale samozřejmě si můžete udělat 5-6hodinový výšlap na vrchol.

havajské ostrovy manua kea
havajské ostrovy manua kea
 

8. Makalawena beach 

Klidná pláž s bílým pískem a průzračně čistou vodou jen kousek od letiště je ideální na odpočinek. Než se k pláži dostanete, musíte nejprve projet cca 3 km lávovými poli a pak dalších 30minut jít pěšky. To však zaručuje, že na pláži nebude přeplněno a vy si užijete klidu. Pokud se vám nebude chtít pěšky můžete zůstat na jedné z pláží blíže k parkovišti.

 havajské ostrovy
 

9. Kikaua Point

Další z bílých pláží nacházející se kousek od letiště, která stojí za to navštívít. Ideální šnorchlovací spot s dostatkem palem na pověšení hamaky. Trochu horší je přístup k pláži. Nejprve si musíte vyzvednout kartičku s povolením ke vstupu a poté vám teprve otevřou bránu na pláž. Vše je však zadarmo.

havajské ostrovy
 

10. Uma Uma vodopád a celá oblast severně od Hila 

Oblast severně od Hila je prosetá vodopády. Uma Uma vodopády navíc nabízí kromě samotného vodopádu taky zip line nebo procházku po zahradách. Nedaleko hlavního vsupu se tady můžete vykoupat nebo skákat do vody až z 6 metrové výšky. Aby jste se však k tomuto místu dostali, nemiřte přímo k samotnému vodopádu, ale k mostu přes řeku pod ním.

havajské ostrovy
 

11. Kávové plantáže a macadamia továrny

Kolem města Kona najdete spoustu malých farem s makadamiovými ořechy nebo kávové plantáže, kde můžete ochutnávat, jak jen chcete. Doporučujeme některou z nich navštívit.

havajské ostrovy
 

Zapomněly jsme na vaše oblíbené místo na Havajském Big Islandu? Podělte se v komentářích.

 

Kromě Havajského Big Islandu jsme navštívily také ostrov Oahu –15 věcí, co dělat na Oahu.  Jak celá naše dovolená na Havaji probíhla si můžete přečít pod odkazem.

 

Další články z Havaje najdete pod štítkem Havaj.

 
 

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..