Indigo, Portu, Fondee. Která investiční platforma je nejlepší?

Leží vám na účtu větší množství peněz a vy byste je rádi zhodnotili, ale o investování nic nevíte? Abyste v dnešní době mohli začít investovat, už nemusíte být experti přes finanční trhy. Investiční platforma udělá vše za vás. Stačí si vybrat tu nejlepší a nechat jí vaše peníze zhodnocovat.

Na českém trhu se momentálně nachází 3 online investiční platformy, které nabízí moderní, jednoduchý a efektivní způsob investování pro každého. Jedná se o společnosti Portu, Fondee a Indigo.

investiční platforma

Díky těmto platformám budete mít své investice ve svých rukou, ale pod dohledem profesionálů.

K investicím využívají ETF, neboli burzovně obchodované fondy. Koupí jednoho ETF se můžete stát vlastníkem až několika stovek akciových či dluhopisových titulů, což vám zajistí potřebnou diverzifikaci. Investování do ETF je automatizované, podkladové aktiva (např. akcie, dluhopisy) jsou do fondu vybírány podle předem daného algoritmu. Zamezíte tak riziku lidského pochybení.

Roční průměrné zhodnocení ETF se pohybuje okolo 7%. V čase však jeho výnosnost kolísá, proto je doporučuje jako nástroj k dlouhodobému investování.

První, co vás ve spolupráci s těmito platformami čeká, je ověření vaší totožnosti a vyplnění finančního dotazníku. Abyste mohli začít investovat, musí vás nejdříve více poznat a zjistit jaké zkušenosti a vztah máte k investování. Podle vašich odpovědí zjistí, jakou míru rizika jste schopni akceptovat a podle toho vám doporučit konkrétní portfolio.

Vy jim pak jen pravidelně posíláte peníze (můžete i jednorázově) a o víc se už nemusíte starat, o vše ostatní se postarají za vás. 

Která investiční platforma je nejlepší?

V následující tabulce si všechny tři platformy vedle sebe můžete porovnat.

TER – ukazatel celkové nákladovosti fondu. Podává informaci o vnitřních nákladech spojených s fungováním fondu. Neúčtuje se zvlášť, ale je započten v ceně ETF. Čím vyšší je hodnota TER, tím nižší výnos pro klienta.

Fondeepro a proti

S Fondee můžete začít investovat s nejnižšími poplatky a s nejširší nabídkou ETF u portfolií sestavených na míru. Výhodou je také vysoká transparentnost.

Chybí možnost využití vlastní strategie. Což nemusí začínající investory nijak zvlášť zatěžovat.

Indigo – pro a proti

Indigo momentálně nabízí 500 Kč bonus pro nové investory. Stejně jako u Fondee chybí možnost využití vlastní strategie. Indigo však nabízí možnost investování už od 100 Kč a jen pomocí platební karty. Své peníze tak nemusíte posílat převodem z účtu.

Velkou nevýhou je netransparentnost. Indigo nám nedovolilo nahlédnout do struktury jejich portfolií, nebyly jsme tedy schopné porovnat celkovou nákladovost ETF. Konkurence je značně překonává v nabídce produktů.

Portu – pro a proti

Pokud máte dostatek zkušeností s investováním, můžete si na Portu sestavit portfolio vlastní nebo využít tématického investování. Musíte však počítat s vyššími poplatky za správu vlastního portfolia v případě, že vyberete více než 5 ETF. Do vlastních strategií je možné si vybrat až z 43 ETF, zaměřené mimo jiné i na komodity, nemovitosti, udržitelné společnosti či elektromobilitu. U automatizovaných portfolií na míru už je nabídka užší, Portu vybírá jen z 12 ETF.

Za zmínku určitě stojí Portu nabídka na slevu na ročním poplatku ve výši 20-40%, tzn. že můžete začít investovat s ročním poplatkem už od 0.6%. Na své investice však nesmíte po stanovenou dobu sáhnout. Při porušení vám nehrozí žádné sankce, jen vám doúčtují poplatek do plné výše. Více o podmínkách programu naleznete zde.

Nemilým faktem je, že se Portu snaží do svých portfolií na mírů vkládat vlastní nákladné ETF společnosti WOOD & Company, celková nákladovost tohoto fondu, neboli ukazatek TER je 0.89% ročně, což vybočuje z průměru. Tento fakt zvedá Portu průměrnou nákladovost na ETF na 0.36%. V tomto ohledu ho předčí Fondee, jehož průměrné náklady na ETF jsou 0.15% ročně.

Disclaimer – Upozornění: Nejedná se o investiční doporučení. Veškeré informace slouží pouze ke vzdělávacím účelům.

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU ZA FINANČNÍ SVOBODOU

Stáhni si naši online příručku pro začínající investory

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní a finanční tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..