Jak cestovat levně? Dobrovolničte!

Last Updated on 06/12/2022 by Nikola Cerna

Hodně lidi se nás ptá, jak cestovat levně. Odpověď na tuto otázku je jednoduchá: „Dobrovolničte!“

Dobrovolničení ale není jenom o tom ušetřit peníze. Pro nás to vlastně není vůbec o tom, jak cestovat levně, ale o tom, jak poznat místní kulturu.

„Cestování není o tom místa vidět, cestování je o tom místa zažít „

A právě k tomuto účelu nám dobrovolničení vždycky pomohlo. Když někde dobrovolničíte, nejste nadále turisté, stanete se alespoň na chvíli součástí místní sociální skupiny a všichni vás tak berou.

Díky dobrovolničení se dostanete na místa, kde se normání turista nedostane. Nahlédnete pod pokličku místních problémů, stanete se součástí místnáho byznysu a mnohdy se naučíte spoustu nových věcí.

A když se tedy bavíme o tom, jak cestovat levně, tak samozřejmě taky ušetříte za ubytování a jídlo.

Není dobrovolničení jako dobrovolničení

Dobrovolnické organizace

Existuje celá řada dobrovolnických organizací, které posílájí dobrovolníky do míst, kde jsou potřeba. Takové organizace plní bezesporu záslužnou činnost, ale taky musí z něčeho žít. Proto je takový dobrovolnický program často zpoplatněn – kromě dopravy na místo, často přispíváte na stravu ubytování i na chod organizace (není to však pravidlo!). Na druhou stranu se díky těmto organizacím dostanete k projektům, které si na vlastní pěst budete hledat o dost složitěji. Můžete učit děti v Africe, zachraňovat deštné pralesy v Indonésii nebo pomáhat žralokům v Jížní Africe.

jak cestovat levně
Dobrovolničení v Jihoafrické republice

Příklady českých organizací s nabídkou dobrovolnických projektů v zahraničí.

Bez mámy – pomoc dětem v Africe. V rámci dobrovolničení si kromě dopravy přispíváte jen na jídlo (70kč/den)

Brontosauři v Himalájích – kromě cestovních nákladů musíte uhradit taky režijní poplatek závislosti na programu (prázdninový dobrovolník – 5400- 7900 kč)

Tam jdem – různorodé, avšak pouze 14denní projekty po celém světě. Kromě dopravy platíte jen účasnický poplatek 1500-1800 kč.

Trochu jinak – zprostředkují krátkodobý 14denní workcamp po celém světě. Administrativní poplatek 1000kč.

Dále existuje celá řada zahraničních dobrovolnických organizací, tam jsou ale poplatky za zprostředkování daleko vyšší.

Dobrovolnické komunity nebo platformy

Kromě dobrovolnických organizací existují taky dobrovolnické platformy nebo webové stránky, která spojují projekty s dobrovolníky. Taková dobrovolnická práce pak funguje na výměně pomoci za ubytování a stravu. Na stránkách si najdete projekt, který by vás zajímal, ale kontaktovat ho už musíte sami. Můsíte si sami zajistit dopravu, ale kromě té, už nic neplatíte. Na jednom projektu můžete zůstat dva týdny nebo klidně rok. Vše je jen o domluvě mezi vámi a „hostitelem“.

jak cestovat levně
Dobrovolničení v Eco Hostelu v Indonésii přes Workaway

Na takových platformách máte možnost vybírat z desítek tisíc projektů po celém světě. Projekty často fungují na bázi referencí, ale i tak si musíte dávat trochu pozor, kam se vydáte.

Mezi nejčastěji nabízené projekty patří pomoc na zvířecích nebo rostliných farmách, v hostelích, restauracích nebo kempech. Často narazíte na projetky tákající se učení angličtiny, hlídání dětí nebo zahradničení.

Nejznámější dobrovolnické platformy:

www.workaway.info

www.wwoof.net

www.heplx.net

Tyto platformy se taky musí nějak uživit, takže před kontaktováním hostilete se musíte registrovat a zaplatit roční poplatek (30-40 dolarů)

I s těmito polatky je dobrovolničení skrze jednu z výše uvedených webových stránek nejlevnější způsob cestování.

Důležité! Než odjedete dobrovolničit, zjistěte si vízové podmínky dané země. Ne všude můžete na turstická víza dobrovolničit! Ve většině zemí to ale jde 🙂

Naše dobrovolnické zkušenosti

My dobrovolničíme přes Workaway a díky nim jsme zažily neuvěřitelná dobrodružství. Třeba hned na našem prvím projektu jsme se učily stavět s bambusu v Eco Hostelu v Indonésii. Pak jsme dobrovolničily v Maroku, kde jsme se mimo jiné učily zadarmo surfovat nebo sjíždět písečné duny na sandboardu. Čtěte Jak vypadá den dobrovolníka v surf centru nebo Jak vypadá dobrovolničení v pouši .

jak levně cestovat
Sandboarding v rámci dobrovolničení na Sahaře

Naše poslední dobrovolnické zkušenost je z Aljašky, kde jsme měsíc bydlely mimo civilizaci, bez elektřiny a vody.

A to zdaleka není všechno, máme za sebou mnoho dalších projektů o kterých si můžete přečíst v záložce Dobrovolničení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..