Jak investovat do ETF

Last Updated on 30/11/2023 by Nikola Cerna

Co je to ETF fond?

Než vám řekneme, jak investovat do ETF, měly bychom vám vysvětlit, co to vlastně ETF je. ETF (Exchange Traded Fund) je v překladu burzovně obchodovaný fond. Znamená to, že ho můžeme kdykoliv nakoupit nebo prodat na burze za cenu stanovenou trhem. Pod pojmem fond si můžeme představit koš různých aktiv např. akcií. Koš bude obsahovat např. akcie Amazonu, Applu a Googlu. Tím, že si tento koš koupíme, staneme se spoluvlastníky kousku všech těchto společností a získáme tím nárok na část jejich zisku.

ETF je pasivní investice, což znamená, že fond nakupuje podkladové aktiva (akcie, dluhopisy, komodity, měny, atd. ) podle určitého ukazatele, většinou je tímto ukazatelem burzovní index. Pak mluvíme o tzv. indexovém ETF. ETF se tedy nesnaží vytvořit něco nového, ale naopak jen kopíruje složení, což se pozitivně projeví v jeho nákladovosti.

Co je to burzovní index?

Burzovní index si můžeme představit jako ukazatel vývoje určitého trhu jako celku. I Česká Republika má svůj burzovní akciový index, který se jmenuje PX index. Jsou v něm zastoupeny nejvýznamnější a největší české firmy, jako je ČEZ, Komerční banka, Moneta, a další. Můžeme tak na jednom místě sledovat, jak se všem těmto významným českým firmam daří nebo dařilo, aniž bychom museli sledovat každou firmu zvlášť. Tenhle index tedy reprezentuje vývoj české ekonomiky. A takových indexů existují tisíce, a každý z nich může být zaměřený na jinou zemi, jiný sektor ekonomiky, jiné podkladové aktivum (dluhopisy, komodity, aj.). 

Z těch nejznámějších indexů můžeme jmenovat např. index S&P 500. Jde o akciový index, který sleduje vývoj 500-ti největších firem v USA. Investicí do ETF kopírující tento index bychom si koupili akcie každé společnosti zastoupené v tomto fondu. Vlastnili bychom tak kousíček každé z 500 největších firem v USA. 

Indexy jsou navíc pravidelně aktualizovány, takže když se některé společnosti přestane dařit a už nebude patřit do těch 500 největších v USA, bude prostě nahrazena jinou. Vy tak máte jistotu, že stále vlastníte kousíček těch 500 největších.  

Výhody ETF fondů

jak investovat do ETF

ETF fondy jsou vysoce diverzifikované

 Znamená to, že nákupem jednoho ETF nenakupujeme jednu akcii, dluhopis nebo nemovitost, ale celý koš akcií, dluhopisů nebo nemovitostí. Proto když se jedné akcii nebude dařit, zastoupí ji jiná. Snižujeme tak riziko, že vybereme špatně. Můžeme to dát do kontrastu s nákupem jednotlivých akcií. 

Jak poznáme, kterou firmu čeká vysoký růst v budoucnu? Bude to Amazon nebo Paypal? Abychom dokázali odpovědět, museli bychom udělat podrobnou analýzu. K tomu potřebujeme odborné znalosti a čas. Nákupem jednoho ETF si však můžeme koupit obě společnosti spolu s dalšími a navíc k tomu nepotřebujeme tolik peněz.

ETF fondy jsou levné

Tady porovnáváme pasivně řízené fondy s aktivně řízenými podílovými fondy. V podílových fondech se o alokaci aktiv stará portfolio manažer, kterému za to musíte zaplatit, většinou jde o 2-3% ročně.

Protože ETF jen kopírují určitý index a nepotřebují tedy zásah člověka, snižují se tak náklady na jejich řízení. Nákladovost fondu se tak pohybuje od 0.01 – 0.7%.

Do ETF fondu můžete začít investovat už s málem, protože se na nákupu podílí více investorů.

ETF fondy jsou vysoce transparentní

Každý ETF fond má svůj spreadsheet, kde se dočtete přesně, na co je daný fond zaměřený, jaké váhy mají v ETF konkrétní aktiva, jaké jsou poplatky a mnoho dalšího.

ETF jsou velice likvidní

Protože se ETF obchodují na burze, máme možnost ho kdykoliv v burzovních hodinách prodat a získat své investované prostředky okamžitě zpět.

Tyto charakteristiky dělají z ETF fondu velmi populární investiční nástroj pro většinu běžných investorů.

Nevýhody ETF fondů 

ETF fondy s sebou nesou měnové riziko

Bohužel momentálně nejsou žádné ETF denominovány v Českých korunám. Musíme tedy vždy České koruny převést na jinou měnu, nejčastěji Americký dolar, Euro nebo Libru. Pohyb kurzu bude mít vliv na výnosnost investice.

Při nákupu a prodeji ETF fondů, platíme transakční poplatky

Tyto poplatky souvisí s tím, že se ETF obchodují na burze. Výše poplatků se odvíjí od daného brokera a daného instrumentu. 

ETF fondy nesou “jen” průměrný tržní výnos

Určitá skupina investorů odsuzuje ETF fondy kvůli průměrnému výnosu odrážející celý trh. Místo toho by raději dosahovali nadprůměrných výnosů, a proto využívají aktivních strategií, které se snaží index překonat.

Problém je v tom, že téměř nikdo nedokáže dlouhodobě těchto nadprůměrných výsledků dosahovat. Jen malé procento aktivních fondů překonalo index S&P 500 za posledních 15 let. To znamená, že investicí do tržního „průměru“ dosáhnete v dlouhodobém horizontu lepších výsledků, než většina lidí,  kteří se pokouší tento průměr překonat.

Jak investovat do ETF 

Začít investovat do ETF je v dnešní době velmi jednoduché. Máte několik možnosti:

1. Investujte skrze jednoduché Robo-advisor platformy

V českém prostředí jimi jsou např. Fondee, Portu nebo Indigo. U těchto robotických platforem si založíte účet, oni vám sestaví portfolio na míru a vy se pak už nemusíte o nic starat. Za takovou pomoc budete platit platformě 0.6 – 1.05% ročně z objemu vašeho majetku. Investovat můžete začít už od 1000 Kč. 

Podrobný popis, jak začít investovat na Fondee najdete v našem článku Jak investovat na Fondee 2022.

2. Přes Brokera

Můžete do toho skočit od začátku na vlastní pěst, založit si účet u brokera a sami si vybrat, jaké ETF koupíte. Tato varianta je nejlevnější, ale o vše se musíte postarat sami. Mezi nejznámější brokery patří Interactive Brokers, Degiro, Lynx, Patria, eToro a další. Všichni mají své výhody a nevýhody.

Jestli se rozhodnete založit účet u Interactive Brokers využijte náš referral link a získáte zdarma IBKR akcie. Ano i akcie Interactive Brokers se obchodují na burze. Za každých vložených 100$ na váš investorský účet nebo ekvivalent v jiné měně, obdržíte IBKR akcie v hodnotě 1$. Takhle můžete zdarma získat akcie IBKR až do výše 1000$.

3. Nakupte v bance

Ne všechny banky tuto možnost nabízejí, ale za určitých podmínek to jde. Protože jsou ETF nízkonákladovým produktem bez vysokých provizí, nebude to první věc kterou vám v bance nabídnou. Když se však nenecháte odbýt, ETF byste měli být schopni přes banku nakoupit.

4. Přes finančního poradce

Můžete využít služeb finančního poradce, který vám rád vše vysvětlí naplánuje a poradí a bude vám stále k dispozici. Musí vám však umět naslouchat a nejlépe být odměňován z vašeho zisku, tak abyste měli nastavené stejné cíle. Tato varianta bývá nejdražší, měli byste však za ní získat odpovídající servis. Jen neskočte na lep nějakému podvodníkovi, který vám bude nabízet konkrétní produkt, za jehož prodej získá tučnou provizi a vaše investice už ho více zajímat nebude.

Při hledání vhodného finančního poradce by vám mohla pomoc Asociace finančních poradců České republiky, která sdružuje komunitu profesionální finanční poradců pracujících na bázi placeného poradenství, nikoli provizního.

Tipy na další články:

Nevíte, jak na daně z vašich investic? Přečtěte si článek Danění investic v roce 2022 a snad vám potom vše bude jasnější.

Příjde vám, že pracujete od rána do večera a stejně nejste schopni nic ušetřit? Přečtěte si článek Zdravé finanční návyky pro bohatší život.

Doufáme, že vám tento návod pomohl. Jestli ano, sledujte nás na instagramu @svetjecool, kde nám taky můžete napsat s případnými dotazy. Přejeme úspěšné zhodnocování a hodně štěstí na cestě za finanční svobodou.

Upozornění: Tento článek, stejně jako veškeré informace na tomto webu, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Nejsme finanční poradci, informace neslouží jako investiční doporučení. Vždy mějte na paměti, že investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.


VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU K FINANČNÍ SVOBODĚ