Mintos 2023 – jak investovat do P2P půjček

Last Updated on 20/05/2023 by Nikola Cerna

Mintos je globální online tržiště s úvěry. Vznikl roku 2015 v Lotyšsku. Díky této platformě můžete investovat do úvěrů jiných lidí skrz celosvětové společnosti, jedná se tedy o peer-to-peer (P2P) business, kde můžete začít investovat už s málem. V Česku na podobném principu funguje Zonky. Mintos však nabízí lepší zhodnocení a širší výběr půjček. V roce 2022 se společnost Mintos stala regulovanou investiční firmou, což znamená větší transparentnost a větší ochranu pro investory.

Než si krok po kroku ukážeme, jak investovat v roce 2023 na platformě Mintos, zodpovíme si nejčastěji kladené otázky budoucích investorů.

Nejčastější otázky budoucích investorů

Jak Mintos funguje?

Mintos je jedinečný v tom, že sám žádné úvěry neposkytuje – dostávají se k nim od jejich partnerských úvěrových společností z celého světa. Mintos spolupracuje s  61 úvěrovými společnostmi z 33 zemí světa.

 1. Lidé, kteří si potřebují půjčit zažádají o úvěr u poskytovatele půjčky
 2. Poskytovatel půjčky zanalyzuje danou žádost, stanoví úrokovou sazbu a půjčí peníze ze svých vlastních zdrojů.
 3. Tyto půjčky jsou poté k dispozici v tržním prostředí Mintos jako tzv. Notes. Notes jsou regulované finanční instrumenty, do kterých vy jako investor zainvestujete a budete pobírat měsíční úrok. 

Kolik musím investovat a jaký výnos mě čeká?

Investovat můžete začít už od 50 EUR (nebo ekvivalent v jiné měně). Roční výnosy se liší podle měny a rizikovosti portfolia. Mintos udává, že od roku 2015 investoři v průměru získali čistý roční výnos ve výši 9,85 %.

V jaké měně můžu investovat?

Mintos v současnosti nabízí 10 měn, ve kterých můžete investovat. Konkrétně to je EUR, CZK, DKK, GBP, KZT, PLN, MXN, RUB, SEK,USD.  S investicí v cizí měně se vážou rizika týkající se vývoje kurzu dané měny a problémy spojené s posláním a výběrem peněz. 

Proto doporučujeme pro začátek zvolit stabilní a lehce dostupné měny jako Euro, Libru nebo Americký Dolar.  Nejvíce půjček je však na EUR tržišti. V českých korunách na Mintosu pořád není žádný závratný výběr. 

Jak peníze v cizí měně na Mintos poslat si řekneme níže. 

Jsou na Mintosu nějaké poplatky?

Investování na Mintosu je bezplatné. Za založení účtu, vklad a výběr peněz se neplatí žádné poplatky. Malé transparentní poplatky se vztahují na převod měn a prodej investic na Sekundárním trhu. Novinkou je taky poplatek na neaktivitu. 

Mintos nově od roku 2022 zavádí tzv. Poplatek za neaktivitu. Není to ale nic vážného. Jste na Mintosu abyste vydělávali peníze, proto musíte být aktivní a peníze investovat. Když je necháte na Mintos účtu jen ležet, nic vám nevydělají a navíc nově zaplatíte ještě poplatek, takže proč byste to dělali?

Poplatek za neaktivitu ve výši 2.95 EUR měsíčně bude udělen tomu, kdo neinvestuje nebo neprodá žádnou investici po dobu šesti, po sobě jdoucích, měsíců.

Toto neplatí pokud:    

1) neinvestovaná částka je menší než 30% z celkové hodnoty portfolia.

2) neinvestovaná částka na eurovém účtu je menší než 100 EUR.

Jaké možnosti investování na Mintos v roce 2023 mám?

Máte v podstatě tři možnosti:

 1. Zvolíte jednu z automatickýh strategií Mintos 
 • Na výběr máte ze tří předpřipravených strategií – Diverzifikovaná, Kontroverzní, S vysokým výnosem
 1. Vytvoříte si vlastní strategií (níže vám ukážeme, jak na to)
 • Nastavíte si vlastní strategii,  kde si zvolíte vaše požadavky a Mintos vás vyfiltruje všechny půjčky, které splňují daná kritéria. Do těch, pak podle vašich požadavků bude automaticky investovat. Vám tak na účtu nebudou nikdy peníze nečinně ležet.
 1. Vybíráte si půjčky z tržiště ručně po jedné 
 • Na tržišti si vyfiltrujete požadavky a ze zobrazených půjček si vyberete do které a kolik peněz chcete investovat. Tento způsob je časově nejnáročnější. Také se může stává, že vám na účtu budou nečinně ležet neinvestované peníze (na účet dostanete vyplacenou splátku od dlužníka a než ji zpětně ručně reinvestujete, přicházíte o zisky)

Můžu si peníze kdykoliv vybrat?

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete čekat, až vaše investice dosáhnou splatnosti, existují způsoby, jak své peníze získat dříve.

Pokud budete investovat pomocí Strategie Mintos, peníze si můžete vybrat kdykoliv. Mintos udává, že za posledních 30 dní, byla průměrná doba výplaty peněz 15 hodin.

Dalším způsobem, jak získat vaše investice zpět předčasně, je pomoci tzv. Sekundárního trhu.

Na Sekundárním trhu můžete své investice prodat jiným investorům. Prodávat můžete s přirážkou pro získání více peněz, nebo se slevou pro urychlení prodeje. Jakmile své investice prodáte, peníze si můžete poslat na svůj bankovní účet. 

Musím zisky z úroků danit?

Odpověď zní, pravděpodobně ano. Co se týká daní, platí pro každého trochu jiná pravidla a proto není možné s jistotou říci, jaká pravdla platí zrovna pro vám. Obecně ale platí, že příjmy z úroků spadají do ostatních příjmů dle §10 a jsou daněny sazbou 15%. S vyjímkou toho, kdy součet všech vašich ostatních příjmů dle §10 nepřesáhne 6000 Kč. Pak jste od daně oproštěni.

Do ostatních příjmů dle §10 díle spadá například příjmem z prodeje akcií, příjem z divident nebo kryptoměn.

U příjmů z úroků nezáleží na tom, jestli si peníze převedete na svůj osobní účet v bance nebo je dále reinvestujete – zdanit je musíte tak jak tak.

Na Mintosu máte každý rok k dispozici “daňové hlášení”, které vám řekne, kolik vaše příjmy z úroků činí. Dostanete se k němu kliknutím na kolečko vašeho profilu vpravo nahoře a poté na daňové údaje. Pokud vaše ostatní příjmy spolu s příjmem z Mintosu nepřesáhly 6 000 Kč, nic neřešíte. Pokud ano, máte povinnost uvést tento příjem do daňového přiznání a zdanit sazbou 15%.

Je investování na Mintos bezpečné?

Žádné investování není bez rizika. Mintos se však snaží rizikům, spojeným s půjčování lidem, předcházet.  Každý poskytovatel půjček umístěn na platformě Mintos je prvně důkladně prověřen tak, aby Mintos zajistil, že bude poskytovatel půjčky splňovat přísné normy v oblasti rizik. Poskytovateli je potom přiděleno tzv. Risk Score a investor tedy vidí, jak moc riskantní daná investice je.  Mintos také u vybraných půjček nabízí Závazek zpětného odkupu.  To pro investora znamená, že v případě dlužníkova nesplácení, půjčku i úrokem odkoupí úvěrová společnost, která půjčku nabízí. 

Jak snížím rizikovost svých investic na Mintosu 2023?

Závazek zpětného odkoupení (Payback obligation)

Vždy si vybírejte půjčky, které nabízejí závazek zpětného odkupu. Znamená to, že úvěrová společnost je povinna odkoupit poskytnuté úvěry, pokud se splátky dlužníka zpozdí o déle než 60 dní. 

Tato záruka se nevyskytuje u všech půjček, je třeba si toto kritérium vyfiltrovat! K odkupu pak dochází automaticky, investor nemusí vynaložit další usilí pro získání svých financí zpět. Proces zpětného odkupu může nějakou dobu trvat a to v závislosti na konkrétní společnosti. Je logické, že půjčky s touto zárukou budou mít nižší úrokovou sazbu a tedy nižší zhodnocení pro investory.

Vždy mějte na paměti, že ani tento závazek úvěrové společnosti vám nezajistí, že své peníze dostanete zpět. V případě že úvěrová společnost zkrachuje, je velká pravděpodobnost, že dostanete zpět jen část peněz a to za poměrně dlouhou dobu. Několik takových úpadků se událo v covidové krizi a investoři na své peníze pořád čekají. Dobrá zpráva pro vás je, že úvěrové společnosti, které přežili covid a tudíž na Mintosu stále figurují, by měly být rokem 2020 dostatečně prověřeny.

Mintos Risk Score

Vybírejte si společnosti s vysokým Risk Score. Mintos si úvěrové společni prověřuje a na základě několika kritérií, jim uděluje tzv. Risk Score (10 -nejvyšší skóre = nejmenší riziko pro investora až 1 – nejnižší skóre = nejvyšší riziko pro investora)

Mintos Risk Score je založeno na čtyřech dílčích hodnoceních: výkonnost úvěrového portfolia, efektivita správy úvěrů, síla zpětného odkupu a právní nastavení.

mintos 2022

Do jednotlivých půjček investujte jen malé částky

Neinvestujte velké částky do jednotlivých půjček. Vždy si můžete vybrat kolik půjčíte. Před poskytnutím půjčky se sami sebe zeptejte: “co by se stalo, kdybych tuhle půjčku nedostal zpět.” Je lepší půjčit deseti lidem a každému 10 euro, než jednomu člověku 100 euro. 

Diverzifikujte napříč společnostmi 

Poskytujte půjčky napříč úvěrovými společnostmi. Neinvestujte velké částky prostřednictvím stejné společnosti. Můžete sice diverzifikovat v rovině jednotlivých půjček, ale vždy se ujistěte, že neinvestujete jen prostřednictvím jedné společnosti. Kdyby pak daná společnost zkrachovala, o své peníze přijdete. 

Co je dobré ještě vědět

Na Mintosu existují dva typy úvěrů – úvěry s přímou a nepřímou strukturou investice. Na Primárním a Sekundárním trhu si pomocí filtru „Struktura investice“ sami můžete zvolit, do kterého typu úvěru chcete investovat. 

U přímé struktury je zdrojem splátek finančního instrumentu dlužník, u nepřímé struktury je to sama úvěrová společnost.

Existuje možnost, že dlužník úvěr splatí předčasně nebo že bude doba splácení úvěru prodloužena. Z těchto důvodů může dojít ke změně očekávaných peněžních toků z investic.

Jak začít investovat na platformě Mintos v roce 2023 krok po kroku

Nyní vám ukážeme konkrétní návod, jak začít investovat na platformě Mintos. Provedeme vás celým procesem od vytvoření účtu, přes poslání peněz až po poskytnutí první půjčky. Tak pojďme na to. 

1. Na stránkách Mintos.com/cs si vytvoříte, pomocí emailové adresy, účet

mintos 2022

2. Po vytvoření účtu, po vás Mintos bude požadovat ověření totožnosti

To trvá jen pár minut a budete k tomu potřebovat občanský průkaz nebo cestovní pas a mobilní telefon. Po vyplnění krátkého dotazníku a vašich údajů, dostanete výzvu k naskenování QR kódu nebo zadání telefonního čísla (pro zaslání instrukcí k ověření totožnosti). 

Vyberte si, která možnost vám víc vyhovuje a postupujte podle instrukcí – 1. vyfoťte přední stranu vašeho dokladu totožnosti, 2. Vyfoťte zadní stranu vašeho dokladu totožnosti, 3. Udělejte selfie se svým dokladem totožnosti. 4. Čekejte až vás verifikují

3. Po ověření totožnosti vás čeká posouzení vhodnosti a přiměřenosti

Jde o vyplnění dotazníku za účelem posouzení vašich znalostí z oblasti investování. Mintos musí znát vaši finanční situaci, znalosti, zkušenosti a investiční cíle, aby vám mohl poskytnout vhodnou investiční službu.  Všechny odpovědi na otázky týkající se investování na Mintosu najdete v tomto článku, takže pokud jste ho četli pozorně, neměli byste mít problém dotazník vyplnit správně.

Pozor, pokud uvedete, že nemáte žádné zkušenosti s investováním do úvěrů, Mintos vám nedovolí  vytvořit si automatickou strategii. Budete tedy nuceni investovat manuálně. Proto doporučujeme, i když jste začátečník, uvést v této otázce odpovědi dle obrázku níže. To vám zaručí přístup, ke všem nástojům, které Mintos nabízí. Nebojte, my vám ukážeme, jak si vše nastavit.

mintos 2022

4. Poslání peněz na účet Mintos

Vklad peněz je nyní možný pouze skrz bankovní převod. To znamená, že hrozí poplatky ze strany vaší banky za zahraniční platbu (Mintos má např. EUR i CZK  účet vedený u banky v Estonsku).

Předejít těmto poplatkům můžete pomocí Revolut nebo Wise. Obě služby funguje na bázi mobilní aplikace, kde si pomocí české platební karty nebo bankovního převodu pošlete peníze a pak je z této aplikace pošlete na Mintos (nebo na jakýkoliv jiný zahraniční účet). Vyhnete se tak placení bance za zahraniční transfer. 

Pokud ještě nemáte účet u Revolut nebo Wise, jejich založení je zdarma a trvá jen pár minut. Přečtěte si srovnání těchto dvou služeb a vyberte si tu, která vám bude víc vyhovovat – (Transfer)Wise vs. Revolut

Po poslání peněz na Mintos si je pak můžete převést na jinou měnu prostřednictvím jejich směnárny. Takže pokud chcete investovat například v KZT, pošlete si EUR a pak převedete. Je to asi nejjednodušší a nejlevnější způsob, pokud nemáte účet v bance v  Kazachstánu.

Pozor!  Poslat peníze můžete pouze z účtu, který je veden na vaše jméno.

5. Vyberte si jednu z Mintos strategií nebo si vytvořte svou vlastní

Mintos nabízí na výběr ze tří automatizovaných strategií.

 • Diverzifikovaná (průměrné zhodnocení úvěrů 8,24%)
 • Kontroverzní (průměrné zhodnocení úvěrů 7,66%)
 • S vysokým výnosem (průměrné zhodnocení úvěrů 9,80%)

  Se strategií Mintos můžete investovat pouze v EUR

Vlastní strategie (dostupná úroková míra 6-23%)

 • Investovat můžete ve kterékoliv z nabízených měn

Vytvoření vlastní automatické strategie

Pokud chcete vzít investování na platformě Mintos do svých rukou a nastavit si vlastní investiční strategii, ukážeme vám jak na to. K nastavení vlastní strategie se dostanete přes záložku Investovat a Vytvořit vlastní strategii

1) Vyberte měnu a trh na kterém chcete investovat

mintos 2022

2) Nastavte si do jakých úvěrů budete investovat

Risk Score

Čím nižší skóre, tím větší riziko, proto doporučujeme vybrat score 7-10. Ale vše záleží na vašem vztahu k riziku. 

mintos 2022

Pokud je nějaká země, do které nechcete půjčovat, odeberte ji ze seznamu. Také si můžete vybrat jaký typ půjček budete poskytovat. My bychom si ve své strategii nechaly všechny i země i všechny typy půjček.

Závazek zpětného odkupu

Zaškrtnutím pouze Ano, budete investovat jen do úvěrů, které tento závazek nabízejí

3) Zvolte úrokovou sazbu a dobu splácení

Pomocí posuvné linky si vyberte jaká úroková sazba je pro vás zajímavá a na jak dlouho jste ochotni peníze půjčit. Vpravo se vám pak zobrazí kolik úvěrů s takovými parametry je na tržišti k dispozici. Pohrajte si s tímto nastavením ať máte přehled, jaké úvěry se na tržišti vyskytují.

mintos 2022

4) Zvolte cílovou částku a hodnotu investice do jednoho úvěru

Zvolte, kolik chcete pomocí této strategie investovat. To je cílová částka. Můžou to být všechny peníze, co máte na Mintosu k dispozici nebo to může být jen část a zbytek si zainvestujete ručně. Záleží na vás. Pro úplnou automatizaci ale doporučujeme zvolit cílovou částku v hodnotě všech peněz, které máte na Mintosu. Vyhnete se tomu, že vám budou na účtu ležet neinvestované peníze. A to nechcete. 

Kolik investovat do jednoho úvěru? Představte si, že tuto částku půjčíte někomu a on nebude splácet. Jak se budete cítit, když bude splácet pravidelně pozdě? Budete v pohodě, když takovému člověku půjčíte 100 EUR? Pak si nastavte maximum 100 EUR. My bychom do své strategie nastavili maximum 50 EUR do jedné půjčky.

mintos 2022

5) Začněte zhodnocovat

Teď už stačí strategii uložit a aktivovat. O vše ostatní se postará Mintos a vy začínáte své peníze zhodnocovat. Strategii můžete kdykoliv upravit nebo investování zastavit, dle vašich potřeb.

Vlastních strategií si můžete vytvořit hned několik a seřadit je podle priority. 

Doufáme, že vám tento návod pomohl. Jestli ano, sledujte nás na instagramu @svetjecool, kde nám taky můžete napsat s případnými dotazy 🙂 Přejeme úspěšné zhodnocování a hodně štěstí na cestě za finanční svobodou.

Upozornění: Tento článek, stejně jako veškeré informace na tomto webu, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Nejsme finanční poradci, informace neslouží jako investiční doporučení. Vždy mějte na paměti, že investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU ZA FINANČNÍ SVOBODOU

Stáhni si naši online příručku pro začínající investory

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní a finanční tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.