Jak najít práci v zahraničí (bez agentury a poplatků)

Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna

Ať hledáš letní brigádu nebo dlouhodobý pracovní poměr. Ať hledáš práci v Evropě nebo kdekoliv jinde ve světě, například v rámci Working Holiday programu. Na otázku: „jak najít práci v zahraničí?“ si budeš muset odpovědět ve všech případech.

V dnešní době není nic lehčího, než jako student vyjet na pár měsíců do zahraničí a vydělat si na další studentský život v Česku. Přesvědčily jsme se, že ani neznalost jazyka není překážkou, na kterou se mnozí vymlouvají. Jednou jsme pracovaly  s mladým párem ze Španělska, který přijel do Anglie bez sebemenší znalosti jazyka. První dny pro ně byly těžké, ale po pár týdnech se naučili všechno, co potřebovali a pracovali na stejných pozicích jako my. Tam jsme se vážně přesvědčily, že neznalost jazyka žádná překážka není. Navíc se při prvním pobytu v jazyce dost zlepšíte a už nikdy nebudete mít pochybnosti.

Neexistuje zaručný způsob, jak si si najít práci v zahraničí. Každému vyhovuje něco jiného a má jiné zkušenosti a kvalifikaci. Taky je rozdíl pokud hledáš práci v kavárně, v bance nebo nadnárodní společnosti.

Zkrátka existuje spoustu možností, jak najít práci v zahraničí. My budeme sdílet náš způsob.  Po světě cestujeme už od roku 2017 a ještě jsme nikdy neměly problém si najít práci v zahraničí. Vždy na hledání práce využíváme jeden z níže uvedených zpsobů. Rozhodně však nečekej žádné odkazy na agentury nebo něco podobného. 

jak najít práci v zahraničí

Nebudeme si nic nalhávat, jako cestovatelky většinou pracujeme v oboru hospitality, popřípadě construction nebo cleaning. Tyto obory jsou pro cestovatele výhodné z toho důvodu, že nepotřebuješ žádné velké zkušenosti, zaměstnavateli se nemusíš zavazovat na dlouhou dobu a vždy je v nich vysoká poprávka po pracovní síle.

První a nejdůležitější krok je: nebát se opustit pohodlí domova. Všechno ostatní už nějak dopadne – vždy to bude zkušenost, které nebudeš litovat. Sepsaly jsme několik způsobů, jak si najít práci v zahraničí a neutrácet za, mnohdy předražené, pracovní agentury.

Budeme se bavit o hledání práce v Evropě, kde nepotřebuješ pracovní vízum. Nebo v zemi, kde můžeš vyjet na Working Holiday víza. Pokud chceš vyrazit například do USA, poplatku za agenturu se nejspíš nevyhneš.

JAK NAJÍT PRÁCI V ZAHRANIČÍ

Sestav si působivý životopis

Zamysli se jakou práci bys chtěl dělat a vypíchni své zkušenosti v oboru. Když žádné nemáš nezoufejte, do životopisu použij cokoliv – školní praxi, brigády nebo i dobrovolničení.

Připoj reference. Nejen, že je většina zaměstavatelů vyžaduje, nám vždy přiložené reference pomohly k získání práce. Popros současného/bývalého zaměstnavatele, aby o tobě napsal pár vět jako referenci. Ideálně v angličtině. Pokud to je problém, vždy si referenci můžete sami přeložit. K referenci je vždy potřeba kontakt (telefon/email) na zaměstnavatele.

Jakmile budeš mít sestavený životopis, musíš se rozhodnou zda si budeš hledat práci dopředu na dálku nebo vycestuješ a budeš hledat až na místě. Hledání práce na dálku bude určitě delší a složitější, ale jakmile práci najdeš budeš mít jistotu a nebudeš potřebovat tak vysoké finanční prostředky do začátku.

Při hledání práce na dálku si sjednáš skype/facetime pohovor místo klasickího pohovoru. Jinak vše probíhá stejně. Nehledej práci déle, než několik týdnů před plánovaným odjezdem. Když budeš odpovídat na inzeráty nebo komunikovat se zaměstnavatelem, vždy napiš přesné datum od kdy můžeš začít a ujisti ho, že máš potřebné pracovní povolení.

Kde práci hledat?

Hledej práci na facebooku

Hlídej příspěvky v nejrůznějších facebookových skupinách týkajících se práce a života v zahraničí nebo jen cestování obecně. Lidé, kteří v zahraničí žijí, mnohdy ví o pracovních příležitostech ve svém okolí a sdílí nabídky online.

Například pokud víš, že chceš pracovat v Londýne, přidej se do facebookové skupiny “Češi a Slováci v Londýně”. Můžeš taky napat příspěvek s dotazem, zda někdo neví o práci. Garantujeme, že dostaneš nejednu nabídku.

Pokud tě láká kanadský Vancouver. Přidáš se do skupiny “Češi a Slováci ve Vancouveru. Tyto skupiny s českou a slovenskou komunitou v zahraničí se z 90% jmenují právě takto.

A nemusíš se spoléhat jen na českou a slovenskou komunitu. Ale pro začátek bychom ti doporučily ptát se právě tam. Narazíš na stejně smýšlející lidi, kteří si prošli stejným procesem. Pokud neuspěješ tam, existují stovky dalších skupin a facebookových stránek, kde můžeš hledat. Vždy zkus něco jako “jobs in London”, “ jobs in Vancouver” atd.

Sleduj internetové portály nabízející práci v zahraničí

Těch existuje spousta. V tomhle případě je dobré vědět, kam konktrétně bys chtěl jet a zaměřit se na nabídku pro konkrétní zemi.

Indeed – celosvětový trh práce

Gumtree– převážně práce v UK

Caterer – práce v pohostinství v UK

Kijiji.ca – nabídka práce v Kanadě

Job bank – nabídka práce v Kanadě

SEEK – nabídka práce Nový Zéland

Backpackerboard – nabídka práce pro backpackery Nový Zéland

Google – když neznáš největší portál s nabídkou práce ve tvé zemi, zadej jednoduše do googlu „job vacanties + tvoje město“ Jako první ti zaručeně vyskočí největší job portal v zemi.

Hledání práce není jednoduché a může být i zdlouhavé. Neboj se posílat spoustu životopisů a nenech se odradit odmítnutím. Je běžné, že z každých deseti poslaných životopisů dostaneš maximálně jednu až dvě odpovědi.

Hledání práce osobně až na místě

Může to znít riskantně, ale věř nám, práce je všude tolik, že pokud někdo chce pracovat, tak nějakou práci vždycky najde.

Na tohle jsou ideální větší města. Samozřejmě je dobré mít nějakou finanční rezervu na první dny až týdny, než práci najdeš a dostaneš první výplatu.

Tip! Pokud chceš na začátku ušetřit, najdi si dobrovolnický projekt (například přes Workaway) v místě, kde budeš hledat práci. Nebudeš mít žádné výdaje za ubytování ani jídlo, budeš pomáhat pár hodit denně a zbytek dne strávíš hledáním práce a rozkoukáváním se po okolí. Takhle nepotřebuješ žádné finance do začátku.

V případě hledání práce až na místě platí úplně stejné praktiky jako při hledání práce na dálku. S tou výhodou, že se můžeš dostavit na pohovor hned a osobně. A navíc si můžeš vytisknout životopisy a vydat se na obchůzku okolí.

Ptej se v restauracích, barech, kavárnách, hotelech, jestli zrovna nehledají pracovní sílu. Případně jim nech CV pro manažera, který se ti v případě zájmu ozve.

Navštiv místní Job centrum. Tam najdeš spoustu pracovní inzerce i rad. Navíc Job centra většinou nabízí vytisknutí životopisu zdarma.

Tento způsob hledání práce je ve světě tak obvyklý, že se nikdo ani nepozastaví nad tím, když se jim objevíš na baru s životopisem v ruce. Podle nás je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob jak najít práci v zahraničí.

Tip!Pokud hledáš  krátkodobou brigádu v řádech měsíců, doporučujeme hledat práci v hotelu (jako kuchař, servírka nebo housekeeper). Hotely často nabízí ubytování pro zaměstnance, které je buď uplně zdarma nebo podstatně levnější, než pronájem. Takže tvůj čistý výdělek bude o to vyšší. A hlavně nebudeš muset řešit hledání ubytování.

Kolik jsme si na takové letní brigádě vydělaly my, a jak to celé probíhalo čti v článku Zhodnocení práce v hotelu.

Pokud tě láká letní brigáda v USA a jsi stále student. Využij programu work and travel.

3 Comments

  1. Pingback: Svět je CooL - Jak si vyděláváme na dlouhodobé cestování

  2. Ahoj Marceli 🙂
    děkuje za dotaz! Myslím, že stejné obavy trápí spoustu lidí, takže v tom rozhodně nejste sami. Na agentury máme stejný názor a pořád se v něm utvrzujeme. Ne, že by nebyly poctivé, ale neudělají pro vám nic, co byste si nemohli zařídit sámi (zvlášť pokud má člověk angličtinu na komunikační úrovni)
    Váš strach naprosto chápeme, taky máme rády věci zařízené dopředu. Zkuste hledat na stránkách, které zmiňujeme v článku. Plus se ptát ve fb skupinách. Pokud si chcete jet hlavně vydělat, dopoučujeme práci v hotelu, který nabízí staff accomodation. Ušetříte tak za ubytování a dost často taky za jídlo. I kdybyste chtěli zůstat v cizině déle, po pár měsících, až se trochu rozkoukáte a osamostatníte si můžete najít lepší práci a vlastní bydlení.
    Když nebudete mít štěstí na indeed a jiných pracovních portálech, zkuste hledat přímo hotely v okolí místa, kam chcete jet a psát přímo do hotelů ( většinou mají hotely na stránchách taky vypsané pozice, které příjímají a popsané podmínky, jako právě jestli nabízejí ubytovní nebo ne)
    Na tohle bych se asi zaměřila, až vás někdo příjme, budete mít i práci i ubytování – to stejné, co by vám zajistila agentura.
    Ostatní věci se dají zařídit na místě (national insurance number, bank account etc.) a k tomu se vám bude hodit, že bydlíte ve staff accom. a máte adresu (respektive vám zaměstnavatel poskytne proof of address) který na vyřízení těchto věcí potřebujete.
    Ještě jednou děkujeme za dotaz.
    Pokud narazíte na další překážky neváhejte nás kontaktovat na fb stránkách Svět je CooL @svetjecool (tam odpovídáme rychleji 🙂 )

  3. Dobrý den,

    krásně popsaný, článek se mi moc líbí 🙂 Žádám o radu, možná poradíte.

    Chtěl bych pracovat v Anglii s přítelkyní, ale nevíme jak začít. Ano, nejjednodušší jsou Agentury, ale těm my nevěříme, protože v naší zemi je jich tolik a nejsou tak poctivé.

    Z další strany máme strach, přeci jen nemůžeme jet jen tak do ciziny, doletět do Anglie se zavazadly a hledat si ubytování a práci. Anglicky se myslím domluvím, dělám na Logistice a řeším věci s dodavateli z cizích zemí. Takže z této stránky se také moc necítíme.

    Teď nevíme, jak se rozhodnout. Jsme rozhodnuti, že odtud musíme pryč, abychom si vydělali. Jen nevíme, jak dál, co vyřídit a z toho máme respekt.

    Četli jsme hodně článků, kde se píše že není problém tam zajet a hledat práci. Ale mě to tak nepřijde. Přeci jen z toho musí být určité papírování, sociální/zdravotní pojištění atp.

    Náš primární stát pro práci by mohl být VB/Irsko, ale doslechl jsem se že chtějí po 3 měsících nějaké potvrzení? Nejsem si jistý teď.

    Tak teď nevím, každopádně jsme zaseknutí a potřebujeme pomoct „rozšoupnout“. Moc vám budu vděčný za jakoukoliv odpověď a moc děkuji za vaši ochotu. Můžete mi napsat i na fb, jsem pod přezdívkou „Marcel Blocker Krmíček“.

    Moc děkuji ještě jednou, vážíme si toho 🙂

    S pozdravem a přáním hezkého dne, Marcel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..