Jak si vyděláváme na dlouhodobé cestování

Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna

Poslední dobou stále častěji slýcháváme otázky typu: „Jak si vyděláváte, že pořád jenom cestujete?“ nebo „Jak to, že cestujete tak dlouho?“ A přitom je odpověď tak strašně jednoduchá.

1)Nemáme žádné závazky 

A tudíž si můžeme dovolit cestovat dlouho a nic nás v Česku nedrží.

2)Nejsme náročné

To nám umožňuje cestovat za snížené náklady, příležitostně pracovat, spát na cizím gauči nebo jíst týden těstoviny (ale to se nám zatím ještě nestalo 🙂 )

3) Máme touhu cestovat

Ta je základním předpokladem, který nás žene vpřed, když zrovna nemáme den.

4) Pracujeme v zahraničí

Správně jste pochopili, že jsme ani nevyhrály ve Sportce, ani nevykradly banku a překvapivě ani nezdědily miliony po rodinných příslušnících. Jo a taky nepracujeme v IT, nejedeme v MLM, ani nejsme digitální nomádi. Nomádi však trochu jsme. Pracujeme kde se dá, a když vyděláme nějaké peníze, tak je zase procestujeme. Protože ale chceme víc cestovat než pracovat, vybíráme si pro práci lokality a profese, kde je možné vydělat větší finanční obnos za krátkou dobu. Více informací o tom, jak hledáme práci, čtěte v článku: Jak najít práci v zahraničí. Naši největší slabinou je, že neumíme zůstat delší domu na jednom místě, takže pro nás budování kariéry bohužel nedává zatím moc smysl. Musíme si vydělávat tvrdou prací a nic nemáme zadarmo.

dlouhodobé cestování

Dlouhodobé cestování

Další záhadou je podle všeho fakt, že cestujeme dlouho. Budete překvapení, ale čím déle cestujete, tím méně utratíte. Zůstat na jednom místě měsíc a chodit pěšky po okolí vyjde levněji, než za měsíc projet 10 států. Proto cestujeme pomalu a dlouho. A jak už jsem zmínila výše, nejsme náročné. Nepotřebujeme se stravovat v restauracích a někdy nám k přespání stačí jen auto, zem nebo cizí gauč. Taky ovšem musíme zmínit, že i během cestování příležitostně pracujeme, ne však za peníze, ale za střechu nad hlavou a něco teplého do bříška. Protože si ale tyto dobrovolnické projety pečlivě vybíráme a pomáháme na zajímavých místech, nikdy nám to jako práce nepřijde. Naopak, učíme se novým věcem, potkáváme místní i cestovatele z celého světa. To nás hrozně nabíjí a obohacuje. Navíc se dozvíme spoustu informací o zemi, kde právě jsme a po skončení projektu nebo i v jeho průběhu cestujeme po okolí a navštěvujeme místa, která nám místní doporučí. V průběhu těchto dobrovolnických projektů máme navíc spoustu volného času na sebevzdělávání se v oblastech, které by nám v budoucnu mohly naše cestování částečně financovat.

dlouhodobé cestování
Workaway projekt v Austrálii – uklízení prázdninových kabin

Může se zdát, že pořád jenom cestujeme, ale jestli jste pečlivě četli, už víte, že my vlastně pořád jenom pracujeme 🙂 , ať už za výplatu nebo za střechu nad hlavou. V každém případě máme naši práci rády, ať už je jakákoliv, a i když nám nepraská peněženka ve švech, ani nemáme zlatou kartu, jsme šťastné, protože děláme to, co nás baví a naplňuje. Cestování samotné je toho samozřejmě součástí. Hlavních důvodů, proč to vlastně všechno děláme je několik. Chceme poznat nová místa, jinou kulturu a seznámit se novými lidmi, díky kterým můžeme získat pohled na svět taky z jiného úhlu. Téměř každý den se učíme něco nového a to je to nejpodstatnější. Ale není to bohužel jen o cestování, jak si mnoho lidí myslí. Je to životní styl, který žádá uskromnit se, nemít závazky a nechat se hnát touhou cestovat. Pokud tyhle požadavky splníte, můžete takhle žít taky. Není na tom nic těžkého 🙂 .

Pokud vás zajímají nějaká čísla, přečtěte si Rozpočet cesty kolem světa, aneb kolik stojí život na cestách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..