Jak si vyděláváme na dlouhodobé cestování

Poslední dobou stále častěji slýcháváme otázky typu: „Jak si vyděláváte, že pořád jenom cestujete?” nebo „Jak to, že cestujete tak dlouho?“ A přitom je odpověď tak strašně jednoduchá.

1)Nemáme žádné závazky 

A tudíž si můžeme dovolit cestovat dlouho a nic nás v Česku nedrží.

2)Nejsme náročné

To nám umožňuje cestovat za snížené náklady, příležitostně pracovat, spát na cizím gauči nebo jíst týden těstoviny (ale to se nám zatím ještě nestalo 🙂 )

3) Máme touhu cestovat

Ta je základním předpokladem, který nás žene vpřed, když zrovna nemáme den.

4) Pracujeme v zahraničí

Správně jste pochopili, že jsme ani nevyhrály ve Sportce, ani nevykradly banku a překvapivě ani nezdědily miliony po rodinných příslušnících. Jo a taky nepracujeme v IT, nejedeme v MLM, ani nejsme digitální nomádi. Nomádi však trochu jsme. Pracujeme kde se dá, a když vyděláme nějaké peníze, tak je zase procestujeme. Protože ale chceme víc cestovat než pracovat, vybíráme si pro práci lokality a profese, kde je možné vydělat větší finanční obnos za krátkou dobu. Více informací o tom, jak hledáme práci, čtěte v článku: Jak najít práci v zahraničí. Naši největší slabinou je, že neumíme zůstat delší domu na jednom místě, takže pro nás budování kariéry bohužel nedává zatím moc smysl. Musíme si vydělávat tvrdou prací a nic nemáme zadarmo.

dlouhodobé cestování

Dlouhodobé cestování

Další záhadou je podle všeho fakt, že cestujeme dlouho. Budete překvapení, ale čím déle cestujete, tím méně utratíte. Zůstat na jednom místě měsíc a chodit pěšky po okolí vyjde levněji, než za měsíc projet 10 států. Proto cestujeme pomalu a dlouho. A jak už jsem zmínila výše, nejsme náročné. Nepotřebujeme se stravovat v restauracích a někdy nám k přespání stačí jen auto, zem nebo cizí gauč. Taky ovšem musíme zmínit, že i během cestování příležitostně pracujeme, ne však za peníze, ale za střechu nad hlavou a něco teplého do bříška. Protože si ale tyto dobrovolnické projety pečlivě vybíráme a pomáháme na zajímavých místech, nikdy nám to jako práce nepřijde. Naopak, učíme se novým věcem, potkáváme místní i cestovatele z celého světa. To nás hrozně nabíjí a obohacuje. Navíc se dozvíme spoustu informací o zemi, kde právě jsme a po skončení projektu nebo i v jeho průběhu cestujeme po okolí a navštěvujeme místa, která nám místní doporučí. V průběhu těchto dobrovolnických projektů máme navíc spoustu volného času na sebevzdělávání se v oblastech, které by nám v budoucnu mohly naše cestování částečně financovat.

dlouhodobé cestování
Workaway projekt v Austrálii – uklízení prázdninových kabin

Může se zdát, že pořád jenom cestujeme, ale jestli jste pečlivě četli, už víte, že my vlastně pořád jenom pracujeme 🙂 , ať už za výplatu nebo za střechu nad hlavou. V každém případě máme naši práci rády, ať už je jakákoliv, a i když nám nepraská peněženka ve švech, ani nemáme zlatou kartu, jsme šťastné, protože děláme to, co nás baví a naplňuje. Cestování samotné je toho samozřejmě součástí. Hlavních důvodů, proč to vlastně všechno děláme je několik. Chceme poznat nová místa, jinou kulturu a seznámit se novými lidmi, díky kterým můžeme získat pohled na svět taky z jiného úhlu. Téměř každý den se učíme něco nového a to je to nejpodstatnější. Ale není to bohužel jen o cestování, jak si mnoho lidí myslí. Je to životní styl, který žádá uskromnit se, nemít závazky a nechat se hnát touhou cestovat. Pokud tyhle požadavky splníte, můžete takhle žít taky. Není na tom nic těžkého 🙂 .

Pokud vás zajímají nějaká čísla, přečtěte si Rozpočet cesty kolem světa, aneb kolik stojí život na cestách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.