Jak ušetřit (nejen) na cestování

Last Updated on 21/01/2022 by Nikola Cerna

V první řadě je nutno říci, že pokud jsi dobrodruh a chceš vycestovat za dobrodružstvím a zkušenostmi, nemusí tě vůbec zajímat, jak ušetřit na cestování, protože cestovat se dá téměř zadarmo – čti Jak cestovat levně. Navíc tyto cestovní aplikace ti ušetří peníze a usnandní cestování.

Pokud chceš mít přece jenom nějakou tu finanční rezervu ,v následujících řádcích se dozvíš 20 ověřených tipů, jak ušetřit (nejen) na cestování.

Udělej si plán

Zamysli se nad tím, kolik chceš ušetřit a za jakou dobu. Napiš si tabulku se svými měsíčními příjmy a výdaji (bydlení, auto, telefon, jídlo…) a hned uvidíš, kolik by sis mohl v ideálním případě ušetřit na cestování.

Odkládej si bokem

Urči si částku, kterou budeš každý den/týden nebo měsíc odkádat. Ideálně si vyrob kasičku nebo polep obálku. Urči si jasný cíl, kam ušetřené peníze poputují. Kasičku měj pořád na očích a nech se nashromážděnýma bankovkama motivovat.

Řekni o svém plánu šetřit kamarádům

Proč? Čím více lidí bude o tvém záměru vědět, tím méně se ti to bude chtít při prvním pokušení vzdát. Nechceš přece, aby tví kamarádi sledovali, jak to vzdáváš nebo jak sis nešel za svým.

Ušetři za bydlení

Placení nájmu a služeb je pravděpodobně tvůj největší výdaj. Zamysli se, jak bys ho mohl snížit.

Sniž spotřeby energií

Je nutné se sprchovat dvakrát denně? Plná vana vody stojí víc, než rychlá sprcha. Ta taky nemusí trvat 20 minut, aby sis jí užil. A co světo? Stává se ti někdy, že ráno rosvítíš světlo a večer si uvědomíš, že pořád svítí? Nebo televize. Kolikrát se ti stalo, že ti doma hrála celý den televize, aniž by se na ni někdo díval?

Sdílej bydlení

Zamysli se nad tím, kolik peněz by ti ušetřilo, kdyby sis pořídil spolubydlícího.

Nebo můžeš pokoj rovnou pronajímat přes Airbnb a nejen že ušetříš, taky si můžeš i něco vydělat.

Šetři na dopravě

Sdílej útratu za benzín

Cestování autem se může pěkně prodražit, pokud jezdíš sám. Co takhle si nechat zaplatit polovinu (nebo i celou nádrž) od lidí, kterým zároveň pomůžeš se dopravit z místa A na místo B. Říká se tomu spolujízda a má rozhodně víc výhod, než jen ušetřené peníze na benzínu. Registruj se na Blablacar a už nikdy nejezdi sám. Svoji jízdu můžeš také nabízet na jedné z facebookových skupin pro spolujízdu.

Zapomeň na taxíky i Uber

Já vím, je to pohodlné a rychlé. Člověk se chce někam dostat, dvakrát klikne do telefonu a za pár minut mu stojí Uber před barákem. Pokud chceš ušetřit na cestování, zapomeň na tento pohodlný způsob přepravy a zvykej si, že na cestách to vždycky tak pohodlné nebude. Jezdi víc hromadnou dopravou nebo choď pěšky.

Jezdi na kole

Nejefektivnější způsob dopravy po městě je jízda na kole. Navíc je taky nejlevnější, nejzdravější a nejšetrnější k životnímu prostředí. Když každodenní řízení do práce nahradíš jízdou na kole, poděkuje ti nejen tvá peněženka, ale taky tvé tělo.

Šetři na jídle

Na jídle se dají utratit velké peníze, a to se nemusíš ani nijak snažit. Támhle večeře s kamarády, támhle snack po cestě z práce, témhle zmrzlina a kafíčko, atd. Však si spočítej, kolik tě stojí jídlo „venku“ každý měsíc.

Vař si doma

Jídlo uvařené doma nejen, že chutná lépe, ale taky mnohonásobně méně stojí. Mnoho lidí každý den utrácí za obědobé menu. Když zaplatíš každý všední den 100 Kč za oběd, utratíš 2000 Kč měsíčně. Uvař si doma, přines si oběd do práce a ušetříš každý měsíc minimálně 2000 Kč na tvé budoucí cesty.

Nakupuj méně často a ve velkém

Asi to taky znáš, jdeš do obchodu koupit jenom mléko, ale odcházíš s plnou taškou jídla a o 500 Kč lehčí. Stává se to každému a není to náhoda. Obchodní řetězce moc dobře znají chování lidí a nutí nás kupovat věci, které nepotřebujeme. Nákup je jedna velká psychologická hra. Vyhrát můžeš jedině tehdy, když do obchodu prostě nepůjdeš.

Choď nakupovat jen jednou týdně a nakupuj ve velkém. Trvanlivé potraviny nakupuj ve velkém – větší balení potravin je vždycky výhodnější. Hlavně si ale slib, že do obchodu prostě nepůjdeš dřív, než za týden. Pečivo se dá zamrazit, zelenina a ovoce vydrží týden čerstvé a když ti něco dojde, věř mi, že přežiješ. Vše se dá nahradit, zapoj fantazii a vymýšlej recepty z potravit, které máš při ruce.

Nechoď do drahých restaurací

Je fajn si čas od času zajít do restaurace a udělat si hezký večer, jen je potřeba to prostě nepřeháněj. Navíc na slevových portálech jsou desítky restaurací, které nabízí menu za polovinu běžné ceny. Plánuj dopředu a ušetříš.

Nekupuj Starbucks

Nebo jakoukoliv jinou kávu s sebou. Je to jen káva, ale když ji budeš kupovat každý den, udělá ti to za měsíc slušný balík peněz. Navíc káva s sebou je prostě nesmysl. Jsi znalec a potřebuješ dobrou kávu? Tak si k ní sedni. Kafe z kelímku po cestě do práce si nemůže nikdo užít.

Zdrž se kupování „malých věcí“

Co tím myslím? Právě zmíněná káva s sebou nebo jeden cheeseburger v mekáči, zmrzlina, dortík, sušenka, atd. Prostě něco, co si každý kupujeme, protože je to malé, nic to nestojí a my na to máme chuť. Tyhle malé útraty se ale rychle nashromáždí a za měsíc nám můžou udělat slušnou sumu.

Tip! Nos s sebou vždy láhev na vodu a už nikdy si nebudeš muset kupovat předražené pití v trafice, protože tě přepadne žízeň. Pitná voda je v Česku na každém rohu.

Prodej nepotřebné věci

Máš doma plnou skříň s oblečením, které si neměl několik let na sobě? Prodej ho. Totéž se sportovním vybavením nebo elektronikou, kterou nepoužíváš. Nečekej, že prodejem starých věcí zbohatneš, ale nějakou tu kačku ti to hodit může. Pro prodej můžeš použít facebookové stránky a marketplace.

Nakupuj chytře

Kupuj kvalitní věci, které ti vydrží. Nakupuj online a využij srovnávačů cen. Nakupuj použité věci. Pro zážitky, služby nebo občasné večeře v restauraci využíj služeb slevových portálů.

Neplať za věci, které nepotřebuješ

Máš členství do posilovny a chodíš tam jednou měsíčně? Tak to členství nepotřebuješ. Platíš si kabelovku a stejně koukáš na Netflix? Tak jí nepotřebuješ! Stejně jako neomezený tarif na telefon, když seš stejně 90% času na wifi. Když se zbavíš nepotřebných členství a přestaneš platit za nesmyslné služby, přidáš si pár set až tisíc na cestování každý měsíc.

Upřednostňuj „párty“ doma před návštěvou diskoték

Každý víme, jak se může páteční mejdan prodražit. Navíc nám většinou nedá nic víc, než bolest hlavy druhý den. Pokud chceš opravdu ušetřit, omez noční život v ulicích. Pozvi si kamarády k sobě a dejte si pivo za 10kč místo za 50,- v baru. Navíc je to dobrá příprava na cesty, v zahraničí je alkohol mnohonásobně dražší než u nás, takže pokud se naučíš pít střídmo už v Česku, tvůj budoucí cestovatelský rozpočet ti za to jen poděkuje.

Zapisuj si svou útratu

A tím myslím veškerou. Stáhni si jednu z mnoha aplikací pro hlídání svých výdajů a nauč se každou maličkost zapsat. Nejen, že budeš mít přehled, dost často si také rozmyslíš, jestli danou věc opravdu potřebujeě nebo jenom chceš.

Nekupuj nepotřebné věci

Každý máme obšas potřebu si udělat radost a koupíme si něco, co vůbec, ale vůbec nepotřebujeme. Snaž se tyto nákupy omezit na minimum. Někdy pomůže, když si uděláš seznam věcí, které opravdu k životu potřebuješ a seznam věcí, které jenom chceš. Když se pak budeš držet jen seznamu nutně potřebných věcí, máš vyhráno.

Další výborný nástroj pro ovládnutí nákupní horečky je pravidlo 7 dnů. Až si příště budeš chtít něco koupit, počkej 7 dní, jestli tě touha si danou věc koupit nepřejde, máš povolení ji koupit. Ve většině případů tě však chtíč po pár dnech přejde a cestovní bugdet zajásá.

Zruš dávání dárků o Vánocích

Asi to nebudeš chtít slyšet, ale nejsi malé dítě, které věří na Ježíška. Dávání, často zbytečně drahých, dárků je každoroční zásah do rozpočtu. Domluv se se svými blízkými a nedávejte si dárky žádné nebo jen malé. Domluvte na určité sumě a tu nepřesahujte. Dárek, který potěší nemusí přece stát 10 000kč. Vánoce jsou o času stráveném s blízkými, ne o dárcích.

Poděl se v komentářích, jak ty šetříš na cestování 🙂

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU ZA FINANČNÍ SVOBODOU

Stáhni si naši online příručku pro začínající investory

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní a finanční tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..