Jak investovat na Fondee 2023

Last Updated on 30/11/2023 by Nikola Cerna

Nechcete už koukat, jak se vaše peníze znehodnocují na běžných a spořících účtech, ale zárověň taky nechcete mýt s vašimi úspory žádnou velkou starost nebo každý den sledovat kapitálové trhy?

Fondee je česká investiční robo platforma, která vám pomůžete snadno a přehledně zhodnocovat vaše uspořené peníze. Zaměřuje se na investování do akcií a dluhopisů skrz ETF fondy. Vy si jen nastavíte trvalý příkaz ve vašem internetovém bankovnictví a o vše ostatní se postará Fondee. My vám krok po kroku ukážeme, jak začít investovat na Fondee 2023 a pomůžeme se založením účtu. Nachystejte si mobilní telefon, doklad totožnosti a vaše číslo účtu. K dokončení registrace budete také muset provést vaší první platbu. Minimální vklad je 1000 Kč, ale pro lepší diverzifikaci se doporučuje odeslat 10 000 Kč.

1. krok – registrace

Na úvodní stránce fondee.cz klikněte na CHCI INVESTOVAT v pravém horním rohu.

2. krok – osobní údaje

Postupně vyplníte své jméno, příjmení, email, telefonní číslo a zvolíte si heslo.

Zaklikněte políčko MÁM REFERENČNÍ KÓD, vyplňte kód SVETJECOOL a budete moci investovat přes Fondee na 3 měsíce bez poplatků.

Souhlaste se zpracování osobních údajů a s obchodními podmínkami Fondee. Následně vám bude zaslán email s odkazem pro ověření vaší emailové adresy.

3. krok – dotazník

Následně vás čeká 5 jednoduchých kroků k dokončení registrace. Tak pojďme začít s dotazníkem. Podle vašich odpovědí vám Fondee doporučí investiční profil. Profily jsou rozlišené podle rizikovosti. V investování zpravidla platí, že s vyšším potenciálním výnosem se pojí taky vyšší riziko.

Fondee 2022

1. Sada otázek:

Na jak dlouho plánujete investovat?

Při investic do ETF, které jako své podkladové aktiva využívají akcie nebo dluhopisy, jakož je tomu u Fondee, doporučujeme investovat dlouhodobě, tzn. 10 a více let.

Kolik zainvestujete jednorázově? Kolik plánujete investovat měsíčně?

Tady už záleží na vašich možnostech. Nejlépe si udělejte pořádek ve svých příjmech a výdajích a zjistěte, kolik peněz jste schopni měsíčně uspořit. Investovat můžete taky jednorázově, ale pro rozložení rizika doporučujeme investovat pravidelně každý měsíc. Jestliže máte naspořeno velkou částku, klidně jednorázově zainvestujte vyšší sumu a pak pokračujte pravidelně po menších částkách.

fondee 2022

2. Otázka

Jakou část vašeho majetku, po odečtení všech závazků, představuje předpokládaná investice s Fondee? Řekněte si kolik chcete s Fondee zainvestovat, může to být např. celkově 100 000 Kč (neznamená to, že musíte 100 000 Kč zainvestovat hned). Poté si spočtěte hodnotu svého majetku, tzn. všechny peníze na běžných a spořících účtech, hodnotu auta a všech dalších hmotných věcí, které vlastníte. Od toho odečtěte své závazky, tedy to co dlužíte, nemáte splaceno (dluhy). Získate tak hodnotu svého majetku, např. 800 000 Kč. Vypočítejte jak velkou část majetku bude vaše investice na fondee představovat (v procentuálním vyjádření).

Výpočet:

Vyjde vám hodnota v procentech, kterou po vás Fondee chce. V našem případě to vychází na 12.5%. Do vzorečku si dosaďte své vlastní hodnoty. Budete muset obměnit číslo 100 000, což je předpokládaná hodnota investice u Fondee a 800 000, což představuje hodnotu celkového majetku v našem vymyšlením příkladu.

3. a 4. Otázka

Jaké jsou vaše čisté měsíční příjmy?

Jaké jsou vaše měsíční výdaje?

Tady není co vysvětlovat.

5. Otázka

Jaký je účel vaší investice?

fondee 2022

Jak už jsme řekly výše, s Fondee bychom doporučily investovat dlouhodobě, proto bychom vybraly jednu z 3 prvních odpovědí.

6. Otázka

Co je to ETF?

V tomto okamžiku už byste odpověď měli znát. Jestli ji neznáte můžete ji najít, jak v našem článku Finanční svoboda a jak jí dosáhnout, tak i v našem podcastu a nebo kdekoliv jinde na internetu. Zajímejte se a vzdělávejte se. My ji zodpověděly správně.

fondee 2022

7. Otázka

Absolvoval/a jste školu nebo vzdělávací kurz se zaměřením na investování či obchodování s investičními nástroji nebo máte povolání s tímto zaměřením?

8. Otázka

Jsem připraven/na nést finanční rizika spojené s mými investicemi?

Žádná investice není bez rizika. Hodnota vaší investice bude v čase kolísat, na to se připravte. Při dlouhodobém a pravidelném investování a dodržování finančního plánu si však rizika značně snížíte.

9. Otázka

Zvýšení platu je pro mě důležitější než jistota stabilního zaměstnání.

Když to odsouhlasíte, říkáte tím vlastně, že jste ochotni i trochu riskovat.

10. a 11. Otázka

Jestli je možnost dlouhodobě vydělat více, jsem ochoten/ochotna vzít na sebe vyšší investiční riziko.

Raději bych měl/a nižší investiční zisk, než ten, který je rizikovější, ale potenciálně vyšší.

Vše je o vašich prioritách. Jestli upřednostňujete potenciálně vyšší zisk, který je však logicky spojen i s vyšším rizikem nebo byste raději investovali konzervativněji, méně rizikově.

12. Otázka

Byl/a bych nervózní, kdybych viděl/a, jak hodnota mé investice jde dolů.

A ona dolů půjde, stoprocentně. Když však s tímto scénářem počítáme dopředu, nemůže nás rozhodit.

13. Otázka

Vyhodnocení vašeho dotazníku a doporučení vašeho investičního profilu. Fondee rozličuje 7 investičních profilů od toho nejméně rizikového po ten nejvíce rizikový. Z těchto profilů si můžete vybrat bez ohledu na výsledek dotazníku. U každého profilu je popsáno do čeho bude investovat. Potvrďte výběr a jdeme dál.

4. Krok

Následuje 8 jednoduchých otázek týkajících se původu vašich investovaných peněz.

5. Krok – ověření vaší totožnosti

Budete potřebovat doklad totožnosti, počítač s kamerou nebo mobilní telefon. Jestliže používáte počítač, pak pokračujte stisknutím tlačítka Start Identification. Pro použití mobilního telefonu si v telefonu otevřete fotoaparát a naskenujte QR Code, poté byste měli být přesměrování na identifikační pokyny.

Naskenujete svůj osobní doklad a vyfotíte vlastní selfie, vše podle pokynů.

6. Krok – kontrola osobních údajů

Vypníte svou adresu a rodné číslo.

7. Krok – zadání bankovního účtu

Zadejte číslo vašeho bankovního účtu, které musí být na vaše jméno. Odfajkněte, že jste informace zadali pravdivě a potvrďte.

8. Krok – podpis smlouvy

Stáhnout smlouvu si můžete v pdf formátu. Projděte si ji a poté odsouhlaste, že jste tak učinili.

9. Krok – odeslání první platby

Fondee vám poskytne informace o tom, kam přesně odeslat vaši první platbu. Nezapomeňte vyplnit unikátní kód do zprávy pro příjemce, který vám bude vygenerován. Nepoužívejte ten, který vidíte na obrázku.

Platbu musíte zadat z účtu, který jste Fondee poskytli a to na vaše jméno. Potvrďte, že jste platbu provedli a dokončete registraci.

Pro srovnání Fondee s dalšími českými robo platformami (Portu a Indigo) si přečtěte náš článek Která česká investiční platforma je nejlepší. Další možností, jak zhodnotit vaše volné prostředky je skrz P2P půjčky. Zjistěte, jak investovat do P2P půjček na platformě Mintos v roce 2022.

Doufáme, že vám tento návod pomohl. Jestli ano, sledujte nás na instagramu @svetjecool, kde nám taky můžete napsat s případnými dotazy  Přejeme úspěšné zhodnocování a hodně štěstí na cestě za finanční svobodou.

Upozornění: Tento článek, stejně jako veškeré informace na tomto webu, slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Nejsme finanční poradci, informace neslouží jako investiční doporučení. Vždy mějte na paměti, že investování je rizikové a minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.


VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU K FINANČNÍ SVOBODĚ