Jak zhodnotit peníze na platformě Mintos

Máte naspořené peníze a nechcete je jen tak nechat ležet na běžném nebo spořícím účtu, kde pomalu ztrací na hodnotě? Zároveň svět velkých investic není úplně váš šálek kávy? Máme pro vás řešení, jak zhodnotit peníze, aniž byste museli být finanční znalci.

Mintos je globální online tržiště s úvěry, který vznikl roku 2015 v Lotyšsku. Díky této platformě můžete investovat do úvěrů jiných lidí skrz celosvětové společnosti, jedná se tedy o peer-to-peer (P2P) business, kde můžete začít investovat už s málem. V Česku na podobném principu funguje Zonky, Mintos však nabízí lepší zhodnocení a širší výběr půjček.

Jak Mintos funguje

  1. Lidé, kteří si potřebují půjčit zažádají o úvěr u poskytovatele půjčky
  2. Poskytovatel půjčky zanalyzuje danou žádost, stanoví úrokovou sazbu a půjčí peníze ze svých vlastních zdrojů.
  3. Tyto půjčky jsou poté k dispozici v tržním prostředí Mintos, kde si můžete vybrat půjčky, do nichž chcete investovat, a poté budete dostávat měsíční platby a úrok

jak zhodnotit peníze

Ani Mintos ani poskytovat půjčky nenese zodpovědnost za selhání dlužníka splácet své dluhy. Můžete tak ztratit část nebo celou vaši investici. Ale nebojte se, Mintos klade důraz také na ochranu investorů!!!

Ochrana Investorů

Každý poskytovatel půjček umístěn na platformě Mintos je prvně důkladně prověřen tak, aby Mintos zajistil, že bude poskytovatel půjčky splňovat přísné normy v oblasti rizik.

Každý poskytovatel půjček si musí rovněž ponechat určité procento z každé půjčky ve své účetní rozvaze. Jde o pravidlo ” skin in the game”. Pokud tedy poskytovatel půjček s hodnotou „skin in the game“ ve výši 10 %  poskytne půjčku v hodnotě 1000 eur a následně ji umístí na platformu Mintos, investoři dostanou k dispozici pouze  900 eur z této půjčky k investování.

Závazek zpětného odkoupení (Payback obligation)

Znamená, že v případě, kdy dlužník nesplací svou půjčku a dojde k prodlení delšímu než 60 dnů, poskytovatel půjčky má povinnost odkoupit investici zpět. Tato záruka se nevyskytuje u všech půjček, je třeba si toto kritérium vyfiltrovat! K odkupu pak dochází automaticky, investor nemusí vynaložit další usilí pro získání svých financí zpět. Proces zpětného odkupu může nějakou dobu trvat a to v závislosti na konkrétní společnosti. Je logické, že půjčky s touto zárukou budou mít nižší úrokovou sazbu a tedy nižší zhodnocení pro investory.

Investoři by měli mít na paměti, že ani tento závazek úvěrové společnosti jim nezajistí, že své peníze vždy dostanou zpět.

Mintos poskytuje širokou diverzifikazi. Investor si může vybrat mezi různými regiony, poskytovateli půjček, uživateli úvěrů, typy půjček, délkou investice (pár dnů až několik let), měnu (CZK, RUB, EUR, GBP, GEL, KZT, USD, PLN, DKK, MXN, RON, SEK ) ve které chce investovat a navíc může začít investovat už s 10 Eury na jednu investici.

Co je dále dobré vědět

Mintos nabízí k využití SEKUNDÁRNÍ TRH. Investor tak své investované peníze může získat zpět na svůj účet ještě před dobou splatnosti samotné půjčky. Jednoduše svůj investovaný podíl nabídne ostatním investorům na sekundárním trhu. Stanoví si svoji cenu, může prodat se slevou nebo naopak s přirážkou.

Investor může využít také AUTO INVEST. Hodí se využít, když nechcete ztrácet čas projížděním všech dostupných půjček nebo se bojíte, že o nějakou dobrou nabídku přijdete. Stanovíte si svoje požedovaná kritíria a Mintos bude automaticky investovat za vás. Auto Invest se dá kdykoliv zrušit, pozastavit nebo změnit kritéria.

jak zhodnotit peníze

Samotné investování na Mintos je zcela bez poplatků.

Naše zkušenosti

Otázkou, jak zhodnotit peníze se už nějakou dobu zabýváme. V dnešním světě je nespočet možností, my začínáme pomalu a opatrně.

Začaly jsme investovat na konci roku 2017. Naše investice v prvním půlroce byla v hodnotě 65 000 Kč. Po 6 měsících jsme dosáhly zhodnocení 7,7%, což v přepočtu na roční úrokovou sazbu číní více než 15%!! To vám na spořícím účtu nedají, tam se pohybuje úroková míra kolem 1%. Samozřejmě vyšší procento zhodnocení u Mintosu je vykoupeno větší rizikovostí.

Investovaly jsme převážně v Eurech. K převodu peněz jsme využily služeb Transferwise a Revolut, tak aby vše proběhlo bez zbytečných poplatků. Jestliže investor investuje v cizích měnách musí počítat s možnými kurzovními ztráty a poplatky. Mintos však nabízí investice i v českých korunách, trh ani zhodnocení není ale tak velké.

Možnost konverze různých měn je poskytována přímo v prostředí Mintos ve středovém kurzu,  Mintos si však strhává malý poplatek. Můžete si tak nabít Mintos účet v eurech nebo českých korunách a poté směnit už přímo v administraci Mintos.

jak zhodnotit peníze

V Květnu 2019 se průměrná roční úroková míra na Mintosu zvedla z 11% na 13%. My jsme po roce a půl u Mintos stále spokojené. Dále jsme navyšovaly naše investice a naše roční úroková míra se stále pohybuje okolo 15%.

Co musíte vědět než začnete

  • Všechny výnosy na Mintos by měli být daněny. Mintos vystavuje tzv. Tax Report.
  • Při filtrování kritérií nazapomínejte na závazek zpětného odkoupení (Payback obligation).
  • P2P půjčky na Mintos považujeme za alternativní investici, která je riziková.
  • Zhodnocení pro drobného investora je velice zajímavé.
  • Každý si dokáže nastavit svou investiční strategii podle vlastních potřeb.

Pokud vás Mintos zaujal, můžete využít bonusovou registraci, díky které získáte 1% zhodnocení navíc po dobu 90 dní.

 

Mintos navíc několikrát do roka vyhlašuje různé kampaně, do kterých když se zapojíte můžete získat např. dalších několik procent navíc k vybraným půjčkám. Stačí sledovat Mintos zprávy nebo upozornění na emailu a žádnou takovou akci nepropásnete.

Pokud jste opravdový začátečník a zdá se vám to moc složité, nezoufejte. Opravdu to není žádná věda a prostředí platformy Mintos je hodně user friendly a celé v češtině. A v případě dotazů nás samozřejmě neváhejte kontaktovat.

Tento článek neobsahuje investiční doporučení a je pouze našim vlastním sdílením zkušenosti, které jsme na platformě Mintos půjček získaly.

Pokud vás investování na platformě Mintos zaujalo, přečtěte si taky Jak vybrat poskytovatele půjček u Mintos.

Rádi byste zhodnotili své našetřené peníze, ale s investováním nemáte žádné zkušenosti?  Podívejte se náš článek Finanční svoboda a jak jí dosáhnout, kde najdete pár tipů, jak s investováním začít. Pod tímto článkem si také můžete zdarma stáhnout naši příručku, Jak začít investovat a budovat finanční svobodu.

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU ZA FINANČNÍ SVOBODOU

Stáhni si naši online příručku pro začínající investory

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní a finanční tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..