WH Nový Zéland: Kolik peněz si připravit do začátku

Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna

Jsi jeden z 1200 šťastlivců, který letos dostal Working holiday víza? Gratulujeme. Než se ale vydáš na Nový Zéland měl bys vědět, kolik tě život tady bude stát a kolik peněz si připravit do začátku.

Výdaje před cestou

Pojištění

Než odjedeš, musíš si zařídit cestovní pojištění na celou dobu pobytu. To už ale určitě víš. Pokud budeš sjednávat z Česka, doporučujeme sjednat pojištění od České pojišťovny přes Czechkiwis. To tě vyjde na 6 550 Kč. Pokud už na cestách jsi a budeš sjednávat ze zahraničí, pojištění tě vyjde o něco dráž. V tomto případě doporučujeme True Traveller -cena podobná, krytí vyšší, recenze lepší, než jakákoliv česká pojišťovna.

Letenka

Letenka je největší počáteční výdaj. Taky se tady dají ale ušetřit největší peníze.  Sleduj akce, přidej se do facebookovych skupin, řešící levné letenky atd. Hlavně sleduj vývoj ceny letenek dlouhodobě. Tady se vyplatí plánovat dopředu a letenku si pořídit s dostatečným předstihem – pokud nekupuješ v akci.  Standardní ceny letenek na Nový Zéland se pohybují od 20 000 Kč zpáteční. Jednosměrná pak od 13 000 Kč.

Výdaje po příletu

Po příletu budeš muset zařídit několik věcí. Pokud plánuješ kupovat auto, to ti taky zabere nějaký čas, proto doporučujeme zůstat v příletovém městě alespoň týden. Nejlevnější ubytování je samozřejmě přes Couchsurfing. Na Airbnb seženeš pokoj od 500 Kč za noc v okolí Aucklandu a nejlevnější hostel na Booking seženeš už od 200 Kč za noc.

Koupě auta

Další z těch větších výdajů, který tě na začátku čeká. Nemysli si, že auto koupíš za dva dny. My jsme si to tak trochu myslely a nakonec jsme auto vybíraly skoro měsíc. Pokud tě netlačí čas, dej si na čas. Více o tom, jak koupit auto si přečti v článku WH Nový Zéland – Nákup auta Těžko odhadovat kolik peněz si na auto připravit. Ceny ojetých obytných aut se pohybují od 2 000$ do 12 000$. Záleží samozřejmě na stavu a výbavě, ale taky na sezóně, kdy kupuješ. Před létem a v létě (září – únor) jsou obytná auta podstatně dražší než před zimou a v zimě (březen – srpen).

Bydlení

Bydlet celý rok v dodávce jde. U většiny lidí to ale není běžná praxe. Večery a rána v zimě můžou být dost chladná, je brzo tma a život v autě přes zimu zkrátka není žádný med. Ceny bydlení na Novém Zélandu, jako všude na světě, se liší od místa bydliště. Nejdražší ubytování je podle všeho ve městech Queenstown a Wanaka. My si myslíme, že ubytování na Zélandu je drahé prostě všude. Ceny za průměrný pokoj se pohybují od 180$ do 250$ za týden. S takovou cenou počítej pokud jsi jednotlivec. Pro páry je nabídka podstatně nižší. Z nějakého důvodu velké množství pronajímatelů nechce poskytnou ubytování párům. Navíc cena za pokoj pak stoupá o 50$ -100$ za týden. Cena je mnohdy ještě bez energií nebo internetu. Cena energii může být 200 – 300$ měsíčně za třípokojový byt. 

Potraviny

Ceny potravin jsou na Novém Zélandu o něco vyšší než v Česku, ale nijak závratně. My si každý den vaříme a týdenní nákup pro dvě nás vyjde na 100 – 120$ 

Benzín

Litr benzínu se v závislosti na oblasti pohybuje kolem 2.2 $

Litr nafty pak koupíte kolem 1.5 $ (červen 2019)

Sim karta

Pořízení sim karty jako takové stojí asi dolar. Měsíční plán s internetem pak pořídíš od 16 $

Sečteno podtrženo – kolik peněz si připravit do začátku

Pojištění – 6 550 Kč

Letenka – 20 000+ Kč

Auto – 30 000 – 180 000 Kč

První týden ubytování v hostelu – 1 200 – 3 000 Kč

Jídlo na týden – 1 500 Kč

V ideálním případě tě celý proces stěhování na Nový Zéland i s koupí auta může stát 60 000 Kč. Reálně však počítej alespoň 100 000 Kč. Pokud se pak rozhodneš v autě žít (alespoň ze začátku) nebudou tvoje výdaje moc narůstat.

Život v autě s sebou nese další zanedbatelné výdaje jako je veřejná sprcha (kolem 2$) nebo praní prádla v prádelně (pračka 4$, sušička 3$) Kromě toho platíš jenom za benzín a jídlo. Čas od času se může stát, že budeš parkovat v placeném kempu, to pak vychází 10-20$/noc. 


Teď už víš, kolik peněz si s sebou na Working holiday pobyt připravit. Kolik si tady naopak vyděláš a jak hledat práci si přečti v dalším článku zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..