Maroko: Jak dobýt nejvyšší vrchol Toubkal

Last Updated on 06/12/2022 by Nikola Cerna

Když jsme se na začátku našeho pobytu v Maroku ptaly místních na místa, která musíme navštívit, všichni odpovídali stejně. Musíte vidět pláže, poušť, nějaké to město a hory. U pláže bydlíme, v městě už jsme taky byly, takže jsme se na náš první delší výlet vydaly do hor. Konktrétně zdolat nejvyšší vrchol Maroka – Toubkal.

Pohoří Atlas se rozkládá napříč Severní Afrikou. Skrz Tuniskem, Alžírskem a právě Marokem. V Maroku leží i nejvyšší hora pohoří -Toubkal (4167m.n.m) a právě na ni směřovaly naše kroky.

maroko toubkal
Pohoří Atlas s vrcholem Toubkal

Pokud nejste tak dobrodružné povahy a rádi si připlatíte, aby se o vás někdo postaral, existuje pro vás spousta možností v podobě organizovaných tour ze všech větších měst.

V následujících řádcích se dozvíte, jak realizovat výšlap (nebo jenom výlet do okolí hory) na vlastní pěst, bez průvodců, turistických taxíků a za zlomek ceny, kterou byste zaplatili za organizovanou tour. My strávily pěkných pár hodin hledáním informací, takže doufáme, že někomu ušetříme čas 🙂

maroko toubkal
Pohoří Atlas – okolí Imlilu

Maroko Toubkal – Doprava

Nejvýše položená vesnice, ve které začínají všechny horské turistické trasy se jmenuje Imlil. I když nejste zrovna horalové, samotná vesnice leží v nadmořské výšce 1740m a už jenom pobyt v ní je zážitek.

Doprava z Marakeše do Imlilu a zpět

1) půjčte si auto 

tato možnost je nejpohodlnější, ideální pro skupiny 4-5 lidí. Auto se vyplatí rezervovat předem například přes Rentalcars.

2) využijte collective taxi

nepleťte si s turistickým taxi. Collective (Grand) neboli sběrné taxi je v Maroku po autobusech nejlevnější forma dopravy. Jedná se o 6-místné auta, která čekají, než zaplní všechna místa, a pak až odjíždí. Platí se standardní cena za místo v autě. Když se vám nechce čekat, než se auto náplní, musíte volné místo zaplatit. Cena sběrného taxíku z Marakeše do Imlilu je 50dh za osobu. 

3) jeďte autobusem 

ze stejného místa odjíždí i lokální autobusy. Na ceně se dá smlouvat, nám nabízeli zpočátku 50dh a končili na 30dh. Autobusy jezdí většinou plně naložené a není to žádný luxus. Může se stát, že autobus nepojede přímo do Imlilu, ale budete muset přestoupit v Asni. To není žádná tragédie, v Asni stojí všechny dopravní prostředky na jednom místě a možnosti máte zase stejné – autobus nebo collective taxi. Případná doba čekání nepřesáhne 10 minut.

Cesta autobusem nebo taxíkem z Marakeše do Imlilu trvá zhruba 1,5h. Místo odjezdů taxíků a autobusů je z této ulice.

Na místo se dostanete kterýmkoliv městským autobusem, který jede k Medině. Polohu si hlídejte na mapě v mobilu a až se budete blížit, prostě vystupte. Od stanice Supratours je nejbližší zastávka městského autobusu zde.

V Marakeši je výhoda, že pokud přijdete na místo, odkud odjíždí taxíky a autobusy v jakoukoli hodinu, neměl by být problém sehnat plně naložený taxík, případně jet autobusem. Obecně ale platí, že ráno jezdí více lidí než odpoledne.

 

Cesta zpět

Může být trochu komplikovanější. My jsme odjížděly jsme z Imlilu ráno a nepotkaly jsme ani jeden collective taxi, natož někoho, kdo by případně jel s náma. Byly jsme tedy odkázány na autobus a měly jsme dvě možnosti:

1) čekat na přímý bus do Marakeše

 nikdo z místních nám nebyl schopný říct, ani přibližně, v kolik hodin jede, takže jsme zvolily druhou možnost.

2) jet busem do Asni a pak přestoupit

(15dh pro dvě a asi 30min cesty) a v Asni přestoupit na bus (15dh) nebo collective taxi (20dh) do Marakeše. Cesta trvá zhruba hodinu.

Maroko Toubkal – Ubytování v Imlilu

Přes Booking si zarezervujte, klidně jenom pár dní předem, ubytování dle vašeho gusta. Ceny se pohybují už od €10 za pokoj i se snídaní.

Pokud neradi kupujete zajíce v pytli, ubytování seženete i rovnou na místě. Ceny budou podobné. Od 100dh za pokoj se snídaní. Možností je opravdu spousta. V Imlilu je hotel na každém rohu.

maroko toubkal
Vesnice Imlil

Trek na Toubkal

Standardní trek trvá dva dny. První den jdete z Imlilu na chatu Refuge Toubkal, kde přespíte. Druhý den zdoláte vrchol a vracíte se zpátky do Imlilu.

Jsou však tací, kteří to zvládnou za jeden den. I když jste dostatečně fyzicky zdatní, počítejte minimálně s 12 hodinovým trekem. To znamená, že musíte vyrazit už před východem slunce, abyste se stihli do tmy vrátit.

My jsme zvolily variantu s přespáním a jsme rády, protože jsme měly dostatek času se toulat a užít si krásu hor. Pokud vás netlačí čas, určitě doporučujeme standardní dvoudenní trek. Pobyt v horách si tak užijete mnohem více.

maroko toubkal
Trek na Toubkal – těsně pod vrcholem

Trek v číslech

Imlil – Refuge:  vzdálenost 12km, převýšení 1500m, doba 5h.

Refudge – Vrchol Toubkal:  vzdálenost 3km, převýšení 1000m, doba 3h

Vrchol Toubkal – Imlil:  vzdálenost 15km, doba 6h 

Uvedený časový údaj je vždy poklidným tempem včetně několika přestávek.

V Imlilu vám budou na každém rohu nabízet průvodce, ale podle nás je to zbytečná investice. Za prvé: na horu chodí spoustu lidí, takže pokud si nejste jistí cestou, stačí vám následovat ostatní. Za druhé: i když nikdo nejde, místní vám rádi poradí. Za třetí: celá cesta je zaznačená v mapě (Google maps, Maps.me). Nezapomeňte si však stáhnout danou oblast pro použití offline!

maroko toubkal
Toubkal vrchol – 4167 m.n.m

Pokud zvolíte dvoudenní trek, nemáte jinou možnost, než si zaplatit noc v Refuge Toubkal, jiné ubytování po cestě není. Za postel ve sdíleném pokoji zaplatíte 130-150dh v závislosti na sezóně. Doporučujeme si vzít vlastní spacák, v chatě  je zima. Nějaké deky jsme tam zahlédly, ale ty si určitě budete muset připlatit, stejně jako snídani za 30dh nebo večeři za 70dh. Cena ani kvalita služeb se s ubytováním v Imlilu nedá srovnat, ale musíte brát v potaz, že spíte ve výsce 3200m nad mořem.

maroko toubkal
Refuge Toubkal – chata ve výšce asi 3200 m.n.m

Po cestě z Imlilu k chatě potkáte jednu horskou vesničku a několik občerstvovacích stanic, kde si můžete koupit čerstvý pomerančový džus, čaj, vodu nebo něco na zub. Doporučujeme poslední „café“ 3km před Refuge s hezkým výhledem a výborným čajem.

Vybavení

Jak už jsme psaly, na přespání v Refuge se vám bude hodit spacák. Treková obuv je určitě lepší, ale stačí vám i trailové běžecké boty. V jiném typu tenisek bychom si asi netroufly, ale lidi potkáte i v plátěnkách. Mějte na paměti, že na vrcholku jsou teploty kolem nuly a část cesty jdete sněhem (závisí na sezóně), podle toho volte oblečení.

maroko toubkal
Nezapomeňte si přibalit čepici a rukavice. My rukavice neměly, tak jsme použily ponožky 🙂

Pár tipů na závěr

Po většinu treku nebudete mít signál, na chatě už vůbec ne, takže na ty dva dny zapomeňte na facebook a instagram. Naopak, na chatě budete mít před spaním spoustu času, takže doporučujeme knihu, hudbu nebo třeba karty :).

V Imlilu jsme narazily na zajímavý úkaz, nikde, kde jsme spaly nebo jedly, neměli na záchodě toaletní papír. Ač ho tam očividně používají (je k dostání v obchodě a hlavně mají na záchodech odpadkové koše určené k jeho vyhození). Proč je toaleťák nedostatkové zboží jsme nezjistily. V každém případě vám doporučujeme si nějakou tu roličku přivést. Ušetříte si tak starosti s jeho sháněním.

maroko toubkal
Trek na Toubkal – občerstvovací stanice

Doprava do/z Marrakesh

  1. Ať už jedete odkudkoliv, nejpohodlnější způsob je využití služeb Supratours  autobusů. Lístek se snažte koupit i pár dní předem (autobusy bývají dost plné), nejpozději však 15min před odjezdem. Cena například Essaouira -Marakeš 80dh +10dh zavazadlo. Výhodou Supratours autobusů je pohodlí a rychlost za cenu jen o něco málo vyšší, než lokální autobusy. Nevýhodou je frekvence odjezdů. Autobusy jezdí jen několikrát denně.  Stanice Supratours autobusů v Marakeši je zde.
  2. Lokální autobusy – velkou výhodou je frekvence odjezdů. Autobusů do velkých měst jezdí spousta, avšak zaplatíte komfortem a dobou přepravy. Autobusy zastavují každému, kdo si na ně zamává, takže počítejte se zdrženim oproti Supratours. Cena je o něco nižší (Marakeš – Essaouria 60dh +10dh zavazadlo), avšak musíte si lístek koupit přímo na stanici u okénka nebo u řidiče. Nikdy ne přes prostředníka. Zkrátka v okolí autobusové stanice nikdy nemluvte s nikým, kdo vám bude chtít „pomoct“. Ušetříte tak pár dirhamů. Stanice lokálních autobusů v Marakeši je zde.
  3. Collective taxi – také tady máte možnost využít služeb sběrných taxíků. Na delší vzdálenosti je však jejich velkou nevýhodou cena, která je oproti autobusům podstatně vyšší.

maroko toubkal

Doufáme, že vám informace jednou příjdou vhod, nikde nezabloudíte, nenecháte se natáhnout a užijete si celý trip stejně jako my :-).  

 

Více o Maroku se dočtete v našem Průvodci Maroko. Pokud vás zajímá, co vše jsme v Maroku viděly a kolik to stálo, čtěte 7. díl Deníku z cesty.

 

Další články o Maroku najdete pod štítkem Maroko.

 

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..