Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna
V minulém článku jsme tě seznámily s tím, kolik peněz si připravit do začátku tvého Working holiday pobytu. V dnešním článku Nový Zéland – jak hledat práci a kolik si vyděláš, se dozvíš vše potřebné, ohledně hledání práce.
Než začneš na Zélandu pracovat musíš si zařídit několik věcí – Co vše je potřeba po příletu začídit.
Práce pro backpackery
Nejoblíbenější práce mezi working holiday cestovateli jsou tzv. backpacker jobs. Vyznačují se sezónovostí a krátkou dobou závazku. Mnoho cestovatelů takovou práci vyhledává, protože se nemusí nikomu upisovat na dlouho, zůstanou pár týdnů až měsíců a jedou zase dál. Navíc k takové práci nepotřebuješ bůhvíjaké zkušenosti a není těžké ji najít. Mezi práce pro backpackery patří práce na sadech, na farmách, práce ve ski areálech, hotelích a restauracích.
Nový Zéland – Jak hledat práci
Novozélandské pracovní portály:
Práce se často inzeruje i ve facebookových skupinách:
Například Nový Zéland Working Holiday
Kolik si vyděláš
Sezónní práce pro cestovatele jsou většinou placeny minimální mzdou +/- dolar. Další bonusový dolar dostaneš například za noční směny v packhousu. Vyjímku tvoří sběračské práce, které jsou placeny od nasbíraných beden/kyblíků ovoce a většinou se dá dostat na 20 – 30 NZD za hodinu. A práce ski/snowboard instruktora, která je v závislosti na licenci placena také víc.
Minimální hodinová mzda na Novém Zélandu je 17.70 NZD = 263 Kč (červen 2019)
Je dobré vědět, že jako zaměstnanec máš nárok na 8% holiday pay, což znamená 1.4 NZD na hodinu. Někteří zaměstavatelé vyplácejí holiday pay po skončení pracovního poměru najednou a jiní ho rovnou připočtou k hodonové mzdě. Na to si dej pozor a zeptej se před podepsáním smlouvy, jestli je pay rate včetně holiday pay nebo nikoliv. V praxi to znamená, že hodinová mzda $19.12 vč. holiday pay = $17.70 bez holiday pay.
Práce ve ski areálech
Toto práce je v zimních měsících jedna z nejoblíbenějších a nejvíce žádaných. Proto je nutné o práci žádat s dostatečným předstihem – od ledna do března. Jak? Na stránkách ski areálů. Těch je na Zélandu několik. Mezi ty nejznámější a největší patří Whakapa, Turoa na severním ostrově a Mt. Hutt, Cardrona, Coronet Peak. The Remarkables na jížním ostrově.
Asi největší benefit práce na ski fieldu je zaměstnanecký ski pass, díky kterému si po práci nebo ve volných dnech můžeš zdarma jezdit dle libosti. Taky se potkáš se spoustou mladých lidí z celého světa a tvůj čas strávený na horách bude jedna velká jízda.
Pozice
- Lyžařský / snowbordový instructor
Je potřeba mezinárodní licence a předchozí zkušenost. Výdělek 18 – 30 NZD/hod. Podle výše licence a zkušeností.
- Vlekař
- Zasněžovač
- Pracovník ski parku
- Obsluha rolby
- Obsluha restaurace
- Kuchař
- Prodejce skipasů
- Obsluha půjčovny zimního vybavení
- Řidič shuttle busu
- Uklízeč
Tyto pozice jsou většinou placeny minimální mzdou.
Práce na sadu
Sběr ovoce
Práce fyzicky náročná, ale v porovnání s ostatními pracemi pro cestovatele dobře placena. Průměrné výdělky od 180 do 300NZD/ den. Práce často zavislá na počasí.
O našich zkušenostech s prací na sadu si přečti v článcích Práce na sadu a Sběr citrusů – kdy, kde, jak a za kolik.
Práce v packhousu
Psychicky náročná, opakující se činnost u pásu. Placena minimální mzdou. Příplatky na noční směny. Možnost pracovat dlouhé hodiny.
Jak práci na sadech hledat
Pro představu, kde se sady s různým ovocem nacházejí by ti mohly posloužit stránky picktheworld.org. Výborný kalendář sezónních prací najdeš taky na stránách Visitkiwi.cz.
Se samotným hledáním je to vždycky trochu oříšek. Někdy se vyplatí dojet do určité oblasti a sady obejít a někdy je lepší kontaktovat sad emailem nebo telefonicky. Vždycky je ale dobré pracovat na sadu ověřeném, kde už někdo, koho znáš, pracoval. K tomu poslouží facebooková skupina Nový Zéland Working Holiday, kde ti krajané poradí a zajisté doporučí ověřený sad. A jakmile na nějakém sadu budeš, určitě ti nějaký ze sběračů doporučí další sady a další pracovní příležitosti.
Práce se dá sehnat i přes Backpackerboard.co.nz, Trademe.nz, Seek.co.nz, Nz.jora.com nebo Seasonalwork.co.nz
Práce na farmách
Nejvíce poptávky je na mléčných kravích farmách. Práci ale taky můžeš najít na kozí nebo ovčí farmě.
Práci na farmě najdeš celoročně, ale nejvíce práce je v období rození mláďat od července do listopadu.
Kde práci na farmě hledat
Práce v hospitality – hotely, restaurace, kavárny
Pokud toužíš po práci v hospitality a na pracovních portálech si neměl štěstí, doporučujeme vyhledat hotely, restaurace a kavárny ve tvé oblasti a napsat jim email. Popřípadě zažádat o pracovní pozici přímo na jejich stránkách.
A možná nejlepší strategie, jak najít práci v hospitality, je obejít podniky osobně a rozdat životopisy.
V hospitality většinou dostaneš zaplaceno minimální mzdou. Navíc na Zélandu se moc nehraje na dávání dýšek.
Práci na Novém Zélandu můžeš samozřejmě najít i v jiných oborech. Dalšími oblíbenými pracemi pro backpackery je labouring nebo construction work.
Daně
Na Zélandu se uplatňuje progresivní zdanění. Pokud tvůj roční výdělek nepřesáhne 14000 NZD platíš daň 10,5%. Pokud přesáhne (což se s největší pravděpodobností stane už po pár měsících) budeš platit z částky, kterou si vyděláš nad 14000 NZD 17,5% na dani. (Do částky 48000NZD)
Kompletní daňová pásma
do 14.000 nzd – 10.5%
14.000 – 48.000 nzd -17.5%
48.000 – 70.000 nzd – 30%
nad 70.000 nzd – 33%