Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna
Přijeli jste na Nový Zéland na Working Holiday pobyt, už jste zařídili vše, co je potřeba po příletu zařídit a jediné co vám chybí je koupit auto? Připravily jsme pro vás rozsáhlého průvodce Nový Zéland – nákup auta. V první řadě je třeba říct, že na nákup auta byste si měli vyhradit alepoň týden vašeho času. Samozřejmě se dá auto koupit i za pár hodin, ale u investuce jako je tahle bychom vám doporučily nespěchat a vše si před podepsáním papírů promylet.
Nový Zéland – nákup auta
Jedete-li na Zéland na delší dobu, vyplatí se vám auto koupit. Ceny ojetých automobilů se pohybují od 1 000 -13 000$, záleží na typu a stavu vozidla a v jakém období se auto chystáte kupovat. Co je tedy dobré vědět před koupí.
Kdy auto koupit?
Ceny rostou začátkem léta, kdy přijíždí hromada turistů s cílem projet Zéland křížem krážem. V tomto období nebudete mít tolik na výběr, ceny budou vysoké a navíc budete muset jednat rychle, než vás s koupí někdo předběhne.
Opačná situace je koncem léta, někdy začátkem března, kdy všichni turisti už mají v kapse zpáteční letenku domů a potřebují co nejrychleji auto prodat. Pak ceny spadnnou klidně i o 40% dolů z ceny původní.
Kde auto hledat?
Pro koupi auta doporučujeme větší města, kde bude šírší nabídka. Nejvíce aut najdete v Aucklandu na Severním ostrově nebo v Christchurch na tom Jižním.
1.Nám se osvědčilo sledovat facebookové skupiny typu: buy and sell christhurch(auckland), vans/campervans buy sell & swap nz, backpackers cars Buy&Sell New Zealand atd. Na těchto skupinách najdete auta převážně od ostatních cestovatelů.
2.Jestli byste raději chtěli koupit auto od místních, pak doporučujeme spíše trademe.co.nz, což je obdoba našeho aukra nebo na specializovaném portálu automobilových aukcí tuners.co.nz.
3.Dále můžete koupit auto od dealera, který by vám měl nabídnou takovou cenu automobilu, která odpovídá jeho stavu a kvalitě. Musí vám vystavit tzv. CIN (consumer information notice), který obsahuje důležité informace o voze. Jestliže se po koupi prokáže, že některá s informací byla nepravdivá, můžete se dožádat o vrácení peněz.
4.Ve větších městech se konají většinou jednou týdně burzy automobilů, např. v Aucklandu se tato burza koná každou neděli. Vstup je pro kupující zdarma. Burzy najdete taky v Christchurch a Dunedinu.
Jaké typy aut jsou na trhu?
Většina aut je dovezených z Japonska, proto se nesmíte divit, že si možná ani nebude schopni pustit rádio, jestliže neovládáte japonštinu.
Je dobré si nějakého japonce pořídit (na trhu se nejvíce objevují Toyoty, Hondy, Nissany, Mazdy a Mitsubishi) a to hlavně kvůli servisu, mechanici jsou na tyto auta připravení a mají při ruce vhodné součástky.
Mechanici nám doporučovaly Toyoty, nejčastěji narazíte na menší Estimy (Previa), Townace nebo pak větší a dražší Hiace.
Diesel nebo Petrol?
Dieselový motor je spolehlivější, více vydrží, načepujete levněji, ale naopak je dražší na opravu a navíc s sebou nese riziko stočených kilometrů, na které je dobré si dát pozor.
O co jde?
Na Zélandu je nafta mnohem levnějsí než benzín, ale na druhou stranu, všichni s dieslovými motory by měli povinně platit dieslovou daň, která se odvíjí od najetých kilometrů. Píšu měli, protože dost lidí si svého dieslového miláčka vyladí tak, že si při jízdě vypnou tachometr, aby jednoduše nemuseli platit tolik na dani. Navíc tady není výjimkou, že vám nějaký šikovný automechanik kilometry jednoduše stočí dolů. Jestli tedy chcete kupovat auto s dieslovým motorem hrozí, že auto s tachometrem na 180 000 km může mít ve skutečnosti najeto 280 000 km. Stočené kilometry může mít samozřejmě i benzínové auto, ale není to tak běžné jako u dieselu.
Tip: Před koupí věnujte čas stránce carjam.co.nz, která vám poskytne důležité informace o daném autě. Stačí zadat poznávací značku daného auta a dozvíte se např. kdy bylo auto dovezeno na Zéland, kolik mělo předchozích majitelů, jak dlouho majitelé auto vlastnili atd. Ale hlavně taky uvidíte diagram najetých kilometrů, jestliže objevíte nějaký skok směrem dolů, znamená to, že někdo kilometry jednoduše stočil.
Tip: Na Zélandu najdete auta s campbelt/řemenem nebo chain/řetězem. Rozdíl je v tom, že Campbelt se musí měnit a to jednou za 100 000 km. Výměna vás vyjde na 500-1000$. Jestli se tedy rozhodnete koupit auto s cambeltem vždycky si zjistěte, kdy byl řemen měněn a počítejte s případnou investicí do výměny.
Self-contained ano nebo ne?
Co znamená self-contained
Na Zélandu bohužel už nemůžete svobodně kempovat, kde se vám zachce, ale jen na místech k tomu určených. Více možností k přespání budete mít s autem certifikovaným self-contained, které je přizpůsobeno k tomu, abyste byli nezávislí a nezatěžovali okolní prostředí. Budete mít k dispozici přenosný záchod, jeden kanistr s pitnou vodou a druhý na špinavou vodu, koš, umyvadlo a to vše přizpůsobeno k použití.
Pokud auto s certifikací nemáte, vaše možnosti k přespání budou omezenější. Musíte počítat také s obsazeností kempů, které mohou být v letní sezóně pořádně zaplněné a to hlavně ty zdarma.
Auta s touto certifikací jsou logicky dražší. Přinesou vám ale o něco větší svobodu při výběru místa k přespání a ušetří vám nějaký ten dolar, protože kempů zdarma pro self-contained je přece jenom o něco více. Taky s autem dostanete většinou plnou kempingovou výbavu.
Tip: Jestliže jste šikovní můžete si automobil na self-contained přestavět sami nebo najít někoho, kdo vám s tím pomůže. Musíte se držet určitých pravidel, které najdete na webu nzmca.org.nz, aby jste prošli kontrolou. Jen pro představu, sami si dokážete auto přestavět i do 500$ se základním vybavením. Samotná certifikace stojí 2 x 30$. My jsme si nechaly auto přestavět a se vším všudy jsme se vešly do 1000$.
Jak probíhá nákup?
1. Vytipujete si pár aut a domluvíte si schůzku. Na Zélandu je zvykem, že prodávající vám auto na prohlídku přiveze, není to ale pravidlo.
2. Jde se na prohlídku
3. Zkontrolovat REGO (registrace auta – prodlužuje se na poště za pár dolarů) a WOF (Warranty of fitness – tady pozor, k prodloužení budete muset zajet k mechanikovi, který auto zkontroluje). V zásadě jde o potvrzení, že auto je schopné bezpečného provozu. Samotná kontrola vás vyjde na 30$ v případě, že je na autě vše v pořádku. Čím čerstvější jsou obě certifikace, tím lépe pro vás.
Tip: U aut, vyrobených před rokem 2000 se musí na kontrolu WOF 2x za rok. U novějších pak stačí jednou ročně.
4. Technický stav vozidla – tady už záleží na každém z vás– doporučuje se zkotrolovat kapaliny, olej, jestli z auta nic neteče, v jakém stavu jsou pneumatiky (pneumatiky jsou na NZ levnější záležitostí), případné praskliny na čelním skle. A samozřejmě si auto vemte na projížďku. Poslechněte si zvuk motoru, jestli je řazení plynulé, zda se auto při otočení volantem na plný rejt necuká, ani nevydává podivné zvuky. Nejlépe vemte auto na větší cestu a otestujte ho ve větší rychlosti a otáčkách.
Tip: My měli auto zkontrolované mechanikem a provedený základní servis a přesto jsme po pár dnech a několik set ujetých kilometrech zjistily, že potřebujeme vyměnit termostat, který se nedovíral a auto se nám nezahřívalo na optimální teplotu. Mechanik si bohužel neměl jak všimnout.
5. Jestli se v autech nevyznáte, tak jako my, doporučujeme se s někým znalým domluvit, aby vám auto za nějakou úplatu zkontroloval. Jestliže nikoho takového nenajdete můžete automobil vzít k mechanikovi na pre-purchase inspection, která se pohybuje většinou okolo 150$. Dobře tedy zvažte, které auto si předkupní kontrolu zaslouží. Tuto kontrolu si můžete sjednat u nezávislého automechanika (můžete narazit na nižší cenu) nebo u společností typu VTNZ a AA.
6. Zaplacení auta. Tady vše záleží na domluvě s prodávajícím. Někdo preferuje hotovost, někdo převod na účet. V každém případě budete potřebovat dostatek financí na novozélandském účtu. Pro převod peněz na zahraniční účet doporučujeme využít služeb Transferwise.
Papírování spojené s koupí auta
Výběrem auta to teprve začíná. Samotný nákup a prodej probíhá na Novém Zélandu naštěstí docela rychle a jednoduše. Jako kupující budete potřebovat MR13B dokument, neboli dokument o změně vlastníka pro kupujícího, který si můžete vyzvednout na kterékoliv poště. Vyplníte ho a odevzdáte na poště spolu s předložením vašeho pasu či řidičského průkazu. Zaplatíte 9$ a auto je oficiálně vaše.
TIP: Prodávající taky odevzdává dokument o změně vlastníka vozidla (pro prodávajícího), musí ho však na poště odevzdat jako první, pak teprve přicházíte na řadu vy.
Pojištění auta
Pojištění auta na Novém Zélandu není povinné. Můžete si zřídit:
- Comprehensive insurance– uhradí škodu na autě, které nabouráte a zaplatí vaši škodu v případě, že někdo nabourá vás. Vychází okolo 700$ na rok. Máte v tom většinou i pojištění předního skla, odtah a asistenční službu.
- Third-party insurance – uhradí za vás škodu na vozidle, které nabouráte. Jde o obdobu poinného ručení. Vyjde vás okolo 170$ za rok.
Pojištění si můžete u některých pojišťoven sjednat online i přesto, že nevlastníte novozélandský ridičský průkaz. Na mezinárodní řidičský průkaz můžete jezdit až 1 rok. Například u pojišťovny AA car insurance lze pojištění sjedna online během několika minut.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru auta a hodně najetých kilometrů bez nehod a oprav 🙂