Maroko: Ouzoud Vodopády – únik z ruchu velkoměsta

Last Updated on 06/12/2022 by Nikola Cerna

Ouzoud vodopády jsou svou výškou 110m nejvyšší vodopády v Maroku. A nejsou to jen ony obrovské vodopády, které lákají návštěvníky této oblasti. V okolí najdete spoustu menších kaskádových vodopádů, projděte se údolím podél řeky, můžete zde také narazit na soutok dvou řek, jeskyni nebo olivovou plantáž. Zkrátka místo ideální pro únik z ruchu velkoměsta Marakeše.

Ouzoud vodopády – Doprava z Marakeše 

Půjčte si auto

Pak nepotřebuje nic víc, než zadat do navigace „Ouzoud“ a počítat, že vám cesta zabere něco kolem dvou hodin. 

Jeďte autobusem nebo grand taxi

Ani jednou z možností se na místo nedostanete přímo (pokud vás teda nepojede šest přímo do Ouzoud, pak vás tam grand taxi samozřejmě zaveze). Autobusy i taxi jezdí totiž do města Azilal. Když jim ale řekněte, že máte namířeno do Ouzoud, zastaví vám několik kilometrů ještě před městem Azilal, u odbočky, vedoucí do vaší destinace. Tam si počkáte na obyčejné taxi, které vás zaveze až skoro k vodopádům za 10dh za osobu.

Místní autobus do Azilal jede z autobusové stanice v Marakeši například v 11:45 nebo 14:30 a stojí 60dh. Za grand taxi zaplatíte 80dh. Stanoviště taxi je hned vedle autobusové stanice. Do Azilal jezdí také CTM autobusy. Časy odjezdů a cenu najdete zde.

Více o dopravě v Maroku můžete číst v našem Průvodci marockou dopravou.

Veměte si obyčejné taxi

Zaveze vás až k vodopádu a  nebudete muset čekat na další pasažéry. Avšak zaplatíte podstatně více, než v případě předchozich možností.

Ouzoud Vodopády – Co vás čeká

Kromě hlavní atrakce, kterou jsou samozřejmě  vodopády, zde najdete také spoustu dalšího vyžití. Doporučujeme se nejprve podívat na vyhlídku, ze které budete mít celou oblast vodopádů jako na dlani. Taky budete mít možnost se podívat na celý vodopád z jeho začátku. Budete stát na místě, kde se klidně tekoucí říčka mění ve stometrový proud vody tekoucí dolů ze skály. Až když se pokocháte pohledem zhora, sejděte po schodech dolů, abyste tentokrát viděli vodopád z druhé perspektivy. Dokonce si můžete zaplatit jízdu v loďce, ve které se dostanete vodopádu doslova na dosah ruky. Nebo si jen dejte čaj a tajine v jedné z mnoha restaurací s výhledem na vodopád a do údolí. Pokud rádi nakupujete, právě pro vás je zde spousta stánků se vším,  na co si jen vzpomenete. Tohle vše najdete v té turistické části vodopádů.

ouzoud vodopády
Ouzoud vodopády – pohled zhora

Jak se vyhnout davům

Pokud, stejně jako my, nejste fanoušci turistických atrakcí, je zde pro vás druhá část, kterou si zaručeně užijete. Když sejdeme kolem vodopádu dolů k řece a vydáte se po jejím proudu, čeká vás úžasná procházka. Půjdete necelé dva kilometry po proudu řeky, minete několik menších restaurací a kempů. Čím dál se budete vzdalovat, tím méně stavení budete potkávat. Držte se stále na pravém břehu řeky a dojedete k vyhlídce k soutoku dvou řek, dále pak údajně k olivovým plantážím, na ty jsme bohužel nenarazily. Každopádně budete jen kousek od všech ostatních turistů a přitom úplně v jiném světě. Kochejte se přírodou i malými staveními, kde vám s radostí uvaří čaj nebo něco k jídlu. My v těchto místech postavili stan a přespali do druhého dne. Pokud se rozhodnete taky kempovat úplně nejúžasnější místo najdete na konci řeky vedoucí od vodopádů, u jejího soutoku s druhou říčkou. Kempovat taky můžete v jednom z mnoha kempů, které jsou nedaleko hlavních vodopádů. Za to si ale budete muset zaplatit zhruba 30-50dhm na osobu. Pokud nejste příznivci spaní ve stanu, najdete zde několik možností ubytování, a pokud vás netlačí čas, určitě doporučujeme přenocovat. Taky proto, že brzo ráno nebudou u vodopádů žádní turisti a vy si ho tak užijete mnohem lépe. Ale pozor, na fotky je lepší odpolední světlo, ráno je slunce přímo nad vodopádem, takže veškeré fotky budete fotit proti slunci.

ouzoud vodopády

ouzoud vodopády

My jsme si tento výlet ohromně užily a to jenom díky našemu hostiteli přes Couchsurfing. Nebýt jeho, asi bychom se o tomto místě nikdy nedozvěděly. A přitom to není z Marakeše zase tak daleko. Doufáme, že my inspirujeme zase někoho dalšího, a ten si návštěvu užijete stejně jako my.

ouzoud vodopády
Ranní probuzení nedaleko největších vodopádů v Maroku

 

Další články o Maroku najdete pod štítkem Maroko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..