WH Kanada: Práce v Kanadě – vše o hledání práce (pracovní nabídka i s platem)

Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna

Dostali jste Working holiday víza a teď si kladete otázky ohledně hledání práce v Kanadě?

Jak najdu práci? Jaká je nabídka práce?  Kolik si vydělám?  Tak to čtěte dále, protože v následujících řádcích najdete odpověď na všechny vaše otázky.

Co dělat za práci

Najděte si ideálně takovou práci, která vás bude alespoň trochu bavit. Je to sice klišé, ale zkrátka když budete vaši práci nesnášet nikdy na Kanadu nebudete vzpomínat v dobrém. 

Pracovní nabídka

Pojďme se bavit o nekvalifikované práci pro cizince. Kvalifikovanou práci ve svém oboru můžete samozřejmě taky najít, ale v takovém případě je každý zaměstnavatel jiný a každý požaduje jiné dokumenty na doložení. V mnohých případech si budete muset udělat kanadský kurz, protože české vzdělání bohužel nikoho moc nezajímá. Bude vás to stát čas a peníze do začátku a pokud jedete do Kanady jen na rok, dle našeho názoru se to prostě nevyplatí.

Takže zpátky k práci, kterou tady dělá většina cizinců cestujících na Working holiday program. Sepsaly jsme seznam pracovních pozic, které je opravdu jednoduché najít. U pozic je uvedena i průměrná hodinová mzda (v Albertě). V jiných provinciích bude mzda jiná, protože každá provincie má stanovenou jinou hranici minimální mzdy

Také záleží na místu, kde hodláte pracovat. Ve velkých městech bude nabídka práce rozmanitější. V menších turistických městech jako je oblast Banff NP (kde jsme taky my) bude nabídka v oblasti služeb obrovská, obzvlášť pak v letních turistických měsících.

Housekeeper / Room Attendant 

Neboli klasická pokojská. Práci lze najít i s nulovými zkušenosti a jen se základní angličtinou. Práce je však značně stereotypní a náročná. Plus – hotely většinou nabízejí ubytování pro zaměstnance. Mzda $15-17/hod.

Receptionist 

 

Recepční je vhodná pro ty z vás s dobrou jazykovou výbavou. Budete odpovídat na telefonáty, dělat rezervace, komunikovat s hosty. Většinou je předchozí zkušenost nutností.  Mzda $16-18/hod.

Server/bartender  

Na pozici server většinou potřebujete předchozí zkušenosti v oboru. Serveři dostávají minimální mzdu. Většinu jejich výdělku ale tvoří spropitné, které se tady v Kanadě dává opravdu velké. Takže pokud se vám podaří najít práci server  nebo bartender ve vyhlášeném podniku máte vyhráno a o peníze nebudete mít nouzi. Nejvíce si na tipech vyděláte v restauraci nebo za barem. V kavárnách už to tak slavné není, ale pořád si podle nás přijdete na slušné peníze. Na druhou stranu v kavárnách máte víceméně zaručenou pracovní dobu, oproti restauracím, kde vás můžou kdykoliv poslat domů, když nejsou zákazníci. Jako server nebo bartender většinou máte v restauraci slevu na jídlo. Mzda $15/hod.Plus tips $50-300/ směna

Dishwasher  

Mzda $15-16/hod plus tips $1-3/hod. Pozice, na kterou nepotřebujete předchozí zkušenost.  V kuchyni máte také nárok na část spropitného a zpravidla dostanete i  jídlo. Spropitné se pohybuje od jednoho do tří dolarů za odpracovanou hodinu. 

Prep Cook 

Mzda $15-16/hod plus tips $1-3/hod. Dost často seženete taky bez zkušenosti. Náplň práce je krájení surovin, příprava pokrmů dle receptů, celková údržba kuchyně. Práce v kuchyni vám většinou zaručí dostatek jídla pro vás samotné. 

Line Cook 

práci v zahraničí

 

Mzda $16-19/hod plus tips $1-3/hod. Tady už se většinou bez předchozí zkušenosti v kuchyni neobejdete.  Hlavní náplní práce je pak příprava objednávek. Práce v kuchyni vám většinou zaručí dostatek jídla pro vás samotné, což vám taky ušetří slušné peníze a čas. Pro nás to znamenalo, že jsme do obchodu chodily jen pro mléko a banány.

Shop asistant/ Cashier

Mzda $15-17/hod. Supermarkety ve větších městech neustále nabírají zaměstnane. Totéž odchody s oblečením/sportovním zbožím/elektronikou, atd. Do specializových prodejen budete potřebovat komunikatovní angličtinu.

Guides

V turistických oblastech můžete pracovat jako průvodce. Potřebujete jen dobrou znalost angličtiny a odvahu postavit se před skupinu lidí a mluvit. Průvodcovat můžete nejrůznější aktivity od všeobecných tour, přes rybaření, rafting až po tour se psím spřežením. Mzda $17-20/hod + tips (zákazníci zpravidla nechávají průvodci hezké spropitné)

Construction work

Zajímavá práce hlavně po kluky, kde si můžou vydělat $19 – 30/hod. Záleží na zkušenostech, angličtině a místě samozřejmě.

Výškové práce

Pokud máte zkušenosti s prací ve výškách, nabízí se vám v Kanadě slušný výdělek. Budete muset absolvovat IRATA kurz nebo mít dostatek zkušeností a vstřícného zaměstnavatele. Výdělky se pak pohybují od $23/hod. Nabídka výškových prací je jen ve velkých městech.

Řidič

Řidič si příjde na $18-27/hod., jen musíte získat kanadský řidičský průkaz. Český řidičský průkaz bohužel nestačí pouze vyměnit, ale musíte úspěšně splnit test a zkušební jízdu.

Warehouse assistant

Většinou práci ve velkoskladech najdete ve větších městech. Výdělek se pohybuje od $15-19/hod, záleží na vašich zkušenostech a úrovní angličtiny. Ve skladu můžete začít i s minimální angličtinou.

Sezónní práce -léto

Landscaping  

Jako landsaper se budete starat o údržbu krajiny, zahrad, městské výsadby atd. Nepotřebujete žádné zkušenosti, pracujete venku,za každého počasí, a vyděláte si  $17-20/hod. 

Fruit picking

 

práce na sadu

Pokud vás láká práce na farmě, i v Kanadě se dá vydělat sbíráním ovoce. Hlavně v provinciích Britská kolumbie a Ontario. Sbírají se jablka, hrušky, třešně, broskve, meruňky, borůvky, švestky, atd. Mzdu dostanete většinou minimální, což znamená $13-14/hod. Narozdíl od sbírání na Novém Zélandu, se v Kanadě většinou platí hodinově.

Sezónní práce – zima

Snow shoveling

Odhazování sněhu. Nárazová práce, ideální dobře placená bokovka. Od $20/ hod

Práce na ski hillu

lyžařský zájezd

Ve ski středisku můžete najít práci v hotelu, v restauraci, v kuchyni, jako vlekař, lyžařský /snowboardový instruktor nebo se můžete starat o přípravu sněhu a sjezdovek.  Práce na ski hillu je ideální pro mladé lidi bez závazků.

Výhody: ski pass zdarma, staff accomodation, možnost si lehce ušetřit

Nevýhody: Nemáte moc soukromí, jste víceméně pořád v práci

Mzda $15-17/hod záleží na pozici.. Ani lyžařští instruktoři se základní licencí nejsou v Kanadě moc dobře placeni, většinou dostanou jen minimální mzdu.  Licenci navíc potřebujete mezinárodní.

 

Hledat práci na místě vs. dopředu

To je věčná otázka. Každému vyhovuje jiný postup. Někdo nemá rád nejistotu a rád má věci dopředu zařízené. A někdo si rád obhlédne situaci na místě,ať ví do čeho jde. My vám neporadíme, který postup je lepší, jen vám poskytneme informace, které by se vám v obou případech mohly hodit.

Hledání práce dopředu

Vytvořte si líbivý životopis ideálně i s referencemi od předchozích zaměstnavatelů  a ten následně rozesílejte. Procento odpovědí nebývá velké, proto se nevzdávejte. Navíc, když píšete, že ještě nejste na místě, může to některé zaměstnavatele odradit.Když vám někdo odpoví, sjednáte si skype pohovor a ten zpravidla vede k nabídce práce. 

K hledání pracovních pozic využijte internetové stránky Indeed.ca, Kijiji.ca, jobbank.gc.ca

Hledejte na facebookových stránkách s nabídky práce ve vaší oblasti

Napište přímo do firmy/podniku/hotelu kde chcete pracovat. Například pokud chcete pracovat v hotelu na recepci, najděte si hotely ve vaší oblasti a pošlete životopis do každého z nich. Procento odpovědí nebývá velké, ale třeba budete mít štěstí. Hotely navíc mívají na webovkách vypsány pozice na která se můžete přihlásit.

Hledání na místě

 

Můžete postupovat úplně stejně jako v předchozím případě. Plus si vytiskněte životopisy a obcházejte podniky, kde byste chtěli pracovat. V restauracích a hotelech jsou na přijímání životopisů z ulice zvyklí a nikdo se nebude tvářit překvapeně, když s jedním přijdete. Je to běžná praxe.

My jsme hledaly práci v Kanadě jak na dálku, tak na místě a musíme říct, že na místě to bylo mnohem jednodušší a rychlejší. Ač nebyla vyloženě sezóna, práci jsme našly za pár dnů. Na dálku jsme si práci taky našly, dokonce i bydlení, stálo nás to ale více plánování a rozeslaly jsme mnohokrát více životopisů. Celý proces nám trval asi 3 týdny. Možná taky proto, že jsme byly dost vybíravé a neuměly se rozhodnou, kterou nabídku přijmeme. Na místě jsme prostě vzaly první práci, která se namanula, protože jsme chtěly začít pracovat co nejdřív.

 

Ubytování

Hledání ubytování jde ruku v ruce s hledáním práce. Nejjednodušší i nejlevnější způsob, kam do začátku složit hlavu je hledat práci s tzv. staff accommodation neboli ubytováním pro zaměstnance. Takové ubytování není z nejlepších, často sdílíte pokoj minimálně s jedním spolupracovníkem, ale do začátku, než se v nové zemi rozkoukáte, je to ideální způsob, jak ušetřit. Vhodné když cestujete sólo. Ale vlastně i pro pár, protože tak alespoň nebudete sdílet pokoj s nikým cizím.

 

Další možností je spolubydlení, které funguje v Kanadě úplně stejně jako v Česku a kdekoliv jinde na světě. A nakonec samozřejmě nejdražší, ale nejkomfortnější možnost – pronájem bytu. V Kanadě se dost často pronajímají suterény rodinných domů s vlastním vchodem. 

Hledat takovéto ubytování můžete na Kijiji.ca nebo na facebookových skupinách.

 

Pokud se vydáte do Kanady s plánem zařídit vše na místě ,doporučujeme na prvních pár dní zařídit ubytování přes Airbnb nebo Booking.

 

Doufáme, že jste si udělali trochu obrázek, jak je to v Kanadě s hledáním práce a kolik si tam zhruba vyděláte. Jaké můžete očekávat výdaje a kolik stojí v Kanadě život se dočtete v článku WH Kanada: Životní náklady (počáteční i měsíční výdaje)

Abyste vůbec v Kanadě mohli začít pracovat, musíte si zařídit několik věcí. Ty jsme pro vás sepsaly v článku  Vše, co potřebujete zařídit po příletu na Working Holiday do Kanady

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..