Převod peněz do/ze zahraničí – možnosti

Last Updated on 30/11/2023 by Nikola Cerna

Chystáte se na Working holiday pobyt, budete kupovat auto v cizí zemi, potřebujete zálohu na bydlení? Nebo se chystáte vrátit po práci v zahraničí zpátky domů a uvažujete, jak si co nejlevněji naspořené peníze přévést na český účet? Převod peněz ze/do zahraničí jsme už řešily mnohokrát a tak jsme pro vás sepsaly několik možností, jak na převod peněz do/ze zahraničí

1. Obyčejný mezinárodní bankovní převod z vašeho českého účtu na zahraniční nebo naopak

Pozor: Tenhle způsob se vám může značně prodražit. Banka vás obere na poplatcích za transfer jak při příchozí platbě tak u odchozí a taky na směnném kurzu.

Při posílání ze/do zahraničí se vám peníze převedou pod kurzem banky, který je ve většině případů hodně nevýhodný. V závislosti na množství posílaných peněž můžete jenom díky nevýhodnému kurzu přijít o tisíce korun.

Příklad:

Podívejte se na jednoduchý příklad, který počítá jen s kurzem, nejsou zahrnuty poplatky za příchozí a odchozí mezinárodní platby. Posílám 5000 GBP (britských liber) na český korunový účet pomocí zahraničního převodu z britské banky. Kurzy odpovídají realitě k 24.9.2019.

Kurz Revolut/Transferwise 1GBP = 28.99 Kč, 5000GBP =144 950 Kč

Kurz Barclays (britská banka) 1GBP = 26.21 kč 5000 GBP = 131 062 Kč

Jenom na kurzu banky byste prodělali 13 888 kč!!!

2. Výměna peněz ve směnárně

převod peněz

Směnárny většinou nedisponují tím nejlepším kurzem na trhu, ale je to rychlý způsob, jak získat cizí měnu. Kvůli horšímu kurzu doporučujeme využívat jen při malých částkách a v případech, kdy už nemáte jinou možnost.

3. Domluvte se s někým, kdo právě vyráží opačným směrem než vy, na směně peněz za středový kurz.

Je dobré sledovat facebookové skupiny typu Working holiday Kanada/Nový Zéland, Work and Holiday Austrálie, Češi a Slovácí v Londýně atd., kde je velká šance, že narazíte na někoho, kdo by s vámi byl ochotný směnit peníze za středový kurz. Tento způsob je výhodný pro obě strany, avšak je postaven na důvěře mezi směniteli a může se stát, že se napálíte.

4. Využití služeb Western Union (spolupráce s Českou poštou)

Jde o expresní službu, která poskytuje nejrychlejší možnost odeslání peněz do zahraničí bez použití bankovních účtů. Peníze jsou během několika minut k vyzvednutí na pobočce na druhém konci světa. Maximální limit je 7400 USD (či její evivalent). Nevýhodou je, že musí dojít k návštěvě pobočky. Služba je zpoplatněna, výše závisí na zemi příjemce a částce. Wetern union má horší směnný kurz než nebankovní služby Revolut či Transferwise.

5. Převod peněz do zahraničí skrz Českou poštu

Převod peněz do zahraničí můžete uskutečnit vyplněním poštovní poukázky na České poště. Příjemce pak obdrží peníze k výplatě na bankovní účet (Bělorusko, Bulharsko, Maďarsko, Polsko) nebo v hotovosti. Zaplatit však můžete jen v hotovosti v CZK. Je použit kurz Československé národní banky pro převod na místní měnu. Poplatky za službu nejsou nijak veliké, je však omezen výčet zemí (Bělorusko,Bulharsko, Francie, Itálie, litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Monako, Rumunsko, Ukrajina, Vietnam) kam lze peníze přeposlat. Je limitována také výše částky, kterou lze odeslat (záleží na zemi adresáta). Nevýhodou je doba převodu peněz.

6. Využijte nebankovních služeb typu Transferwise a Revolut

Obě tyto služby jsou velmi užitečné. Každá z nich má svoje specifikum a hodí se ke konkrétním transakcím.

Transferwise

převod peněz

Princip u Transferwise je velmi jednoduchý, chcete poslat např. $1000 z amerického dolarového účtu na český, aplikace vyhledá protiúčet, který chce naopak poslat obdobnou částku opačným směrem, tak se tyto dvě transakce spárují a ve výsledku peníze zůstanou ve stejné zemi a vy jste oproštěni od poplatků za přeposílání peněz na/z zahraniční účet. Navíc Transferwise využívá středového kurzu, tedy toho nejvýhodnějšého na trhu.  

Při použití služeb Transferwise platíte poplatek za převod okolo 1% procenta z přeposílané částky, záleží na měně a velikosti přeposílané částky. Transferwise je transparentní a vždy přesně dopředu víte, kolik Vás vše bude stát a kolik peněz přistane na vašem účtu.

Příklad:

Vraťme se k našemu starému příkladu, kdy chceme převést 5000 GBP na český účet. Kurzy odpovídají realitě k 24.9.2019.

Kurz Barclays (britská banka) 1GBP = 26.5739, 5000 GBP = 132 869,5 Kč

Kurz trasferwise 1GBP = 29.2938 Kč, 5000GBP =146 469 Kč

 1. Poplatek za tento konkrétní převod u Transferwise činí 20.46 GBP = 599.27Kč (ménně než 0,5% z přeposílané částky)
 2. Tento polatek  vám odečtou z 5000 GBP a převedou tedy částku 4979,54 GBP pod kurzem 29.2938.
 3. Na váš český účet vám tedy přistane 145 864.38 Kč.
převod peněz

Rozdíl je tedy skoro 13 000Kč a to jsme do výpočtu nezahrnuly poplatky banky za převod, jen směnný kurz.

V Transferwise aplikaci je vše vyzobrazeno ve formě kalkulačky, přehledně se všemi poplatky a s přestou částkou, která bude přeposlána na váš účet.

Založení Bordeless účtu u Transferwise

Jde o multiměnový online účet (peníze jsou drženy v bezpečí u velkých Anglických bank), kde si můžete uchovávat peníze ve více než 40 měnách a konvertovat mezi nimi (za malý poplatek) kdykoliv se vám zlíbí za nejvýhodnější možný kurz.

Navíc k účtu dostanete Mastercard debetní kartu, se kterou můžete s nejvýhodnějšími kurzy platit a vybírat peníze z bankomatu kdekoliv na světe zdarma (při výběru do 200GBP za měsíc, při překročení si Tranferwise účtuje 2% poplatek z vybírané částky). Debetní kartu jednoduše dobijete bankovním převodem zdarma.

Bordeless účet vám navíc poskytne lokální účty pro:

 • Austrálii – australský dolar
 • Velkou Británii – libra
 • Evropskou Unii – euro
 • USA – americký dolar
 • Nový Zéland – novozélandský dolar

Znamená to, že můžete od kohokoliv z výše jmenovaných zemí zdarma přijímat nebo naopak komukoliv zdarma peníze posílat skrz váš Transferwise Bordeless účet, aniž byste si museli zařizovat účet u místní banky. Je to jako byste posílali peníze z jedné české banky do druhé.

převod peněz

Pro a proti:

Lehká nevýhoda Transferwisu může být fakt, že nepodporuje češtinu. Celé rozhraní je však tak intuitivní, že se ani ti co anglicky moc neumí, neztratí.

Pro založení účtu nemusíte nikam chodit, vše vyřídíte z domu za pár minut online.Transferwise je velice výhodnou službou pro převod peněz ze zahraničí. Zejména to využijí všichni cestovatelé na pracovních nebo studijních vízech kdekoliv ve světě.

7. Revolut karta

Revolut je taktéž multiměnový online účetfyzickou Mastercard kartou, se kterou můžete zaplatit ve 150 měnách za nejvýhodnějsí aktuální kurz. Karta Revolut funguje jako předplacená karta, kterou si pomocí bankovního převodu nebo platbou kartou dobijete a pak už využíváte všude na světě.

Revolut rozlišuje tři druhy účtů Standard, Premium a Metal. My se dále budeme zabývat jen účtem Standard, který je pro uživatele zcela zdarma, ale má své limity.

Revolut Standard účet

 • Podporuje posílání peněz do zahraničí ve 29 měnách ve středovém kurzu bez poplatku do limitu 120 000 Kč za měsíc, po překročení poplatek 0,5%.
 • Můžete posílat peníze jen díky telefonnímu číslu jakémukoliv uživateli Revolutu
 • S Revolut kartou vyberete z bankomatu kdekoliv na světě do 4500 CZK za měsíc (poté poplatek 2% z vybírané částky)
 • Můžete zdarma na svém Revolut účtu mezi sebou směňovat až 30 měn bez skrytých poplatků do hodnoty 120 000 CZK za měsíc.

Příklad:

Když platíte librami v Anglii, ale na Revolutu máte nabité jen české koruny, strhnou se peníze z českého účtu pod aktuálním revolut kurzem (ten nejvýhodnější, který je v daném okamžiku na trhu). Ale taky si můžete koruny v aplikaci převést na libry (když bude výhodný kurz) a pak se vám budou strhávat už převedené libry. Revolut strhne peníze vždy z toho účtu, který je pro vás nejvýhodnější. U revolutu můžete mít otevřených až 30 měnových účtů a peníze mezi němi libovolně směňovat.

 • Veškeré úkony provádíte v mobilní aplikaci, které je jednoduchá a přehledná.
 • K účtům v EUR a GBP dostanete i lokální bankovní údaje, takže například v Anglii můžete Revolut používat jako místní banku a nechat si na něj vyplácet výplatu.

Pro a proti:

Revolut je jednoznačně výhodná cestovní vychytávka, které vám usnadní a zlevní převod peněz do zahraničí nebo vybírání hotovosti ve světě. Kromě toho ale umí i další zajimavé kousky. S Revolutem můžete investovat do Kryptoměn, podporuje virtuální karty, Apple pay, opakované platby, okamžité notifikace přes mobilní aplikaci, můžete si přes něj zřídit dokonce cestovní zdravotní pojištění a další vymoženosti. Navíc Revolut mobilní aplikace podporuje češtinu.

Naopak na co je třeba si dát pozor, jsou kurzy o víkendech, kdy si Revolut nastavuje přirážku 0,5%.

Nejste si jistí, jestli je pro vás výhodnější si založit Transverwise nebo Revolut? Přečtěte si Transverwise vs Revolut – srovnání dvou online bank.


VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU K FINANČNÍ SVOBODĚ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..