Průvodce JAR – vše, co potřebujete vědět před cestou

Plánujete dovolenou v Jihoafrické republice? Tak to jste na správném místě. Náš Průvodce JAR vám poslouží k získání základních informací o této destinaci. V následujících řádcích se dočtete, co potřebujete zařídit před cestou, kam se v JAR vydat, i jak ušetřit.

Průvodce JAR

Rozloha

1 220 000 km², od západu k východu cca 1500 km, od severu k jihu cca 1200 km

Náboženství a obyvatelstvo

 V JAR se vyznává křesťanství a tradiční náboženství. Obyvatelstvo Jihoafrické republiky je směsicí nejrůznějších národností a barev pleti. Černí afričané tvoří asi 75%, běloši 13%, 9% tvoří míšenci a cca 2,5% Asijaté. V JAR neexistuje střední třída obyvatel, lidé jsou buď chudí nebo bohatí. V zemi je to cítit a odráží se to i na bezpečnosti země.

Bezpečnost

Ve větších městech vždycky najdete uličky, do kterých byste chodit neměli, ale věřte, že je poznáte. Když budete dodržovat jednoduchá pravidla, bude pro vás JAR bezpečná. Jedno z takových pravidel je, že byste se po setmění neměli toulat po městě. Respektujte zdejší zvyky a kulturu. Parkujte auto na hlídaných parkovištích a zamykejte se i při řízení. Když už se dostanete na místo, kde se necítíte bezpečně, neupozorňujte na sebe tím, že budete vytahovat telefon nebo peněženku. My se za 7 týdnů v JAR necítily bezpečně jen jednou, a to v centru Johannesburgu.

Kdy je vhodné cestovat

 JAR se nachází na jižní polokouli tzn. léto je tam od října do března (15-35°C), zima potom od dubna do září (teploty 0-20°C). JAR ja obrovská, proto je těžké určit přesnější teploty. Záleží vždy, kam přesně se chystáte.

Časové pásmo

 UTC+01:00, časový posun proti České republice je (zimní čas): +1 hod, v letním čase nedochází k žádnému časovému posunu.

Měna

Jihoafrický Rand, 1 Rand = 1,75 kč (březen, 2018)

Průvodce JAR- svět je CooL

 

Očkování

Není povinné žádné speciální očkování. Doporučuje se však cestovatelský základ – Hepatitida A +B, tetanus a břišní tyfus.

Letištní poplatky

 žádné nejsou

Zásuvky

 liší se od českých, budete potřebovat adaptér! Doporučujeme si pořídit univerzální cestovní adaptér.

Jazyk 

JAR má 11 úředních jazyků, mezi které patří i angličtina. To znamená, že pro valnou většinu obyvatel, se kterými příjdete do styku, je angličtina prvním jazykem.

Smlouvání

 Na tržištích je smlouvání běžná záležitost.

Tip: Dýška 

V JAR se setkáte, víc než kdekoliv jidne, s hlídači parkoviště, kteří po vás budou očividně požadovat dýško. I když zapakujete třeba jen na pět minut. Ptaly jsme se tedy místních, jak bychom se měly správně zachovat – při zaparkování u obchodu, kde strávíte 15 minut není vůbec potřeba hlídače parkoviště odměňovat. Ale jestliže si uděláte 2 hodinový výlet a auto necháte na malém odlehlém parkovišti, věřte, že budete rádi, že tam nějaký hlídač je a rádi ho odměníte.

Na benzínovým pumpách nemusíte vůbec vylézt z auta, o všechno se postarají její zaměstnanci. Jejich odměna by měla být okolo 5-10 Rand, ale ani tady to není nutností.

Průvodce JAR – Potřebné dokumenty před cestou:

Víza: Při vstupu do země za účelem turistiky nepotřebuje vyřizovat žádné víza, jestliže váš pobyt nepřekročí 90 dnů.

Cestovní pojištění: Před cestou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. K výběru můžete použít srovnávač cestovních pojištění.

Mezinárodní řidičský průkaz: K řízení v JAR budete potřebovat MZP s platností jeden rok. My si půjčovaly auto 2x a nikdo po nás mezinárodní řidičský průkaz nechtěl, ale pro klid v duši si ho za 50 kč vyřiďte. A nebuďte překvapeni, v JAR se jezdí vlevo.

Průvodce JAR – Ubytování

 Ceny jsou jen orientační, záleží v jaké lokalitě a komfortu preferuje bydlet. Také záleží s jakým předstihem ubytování rezervujete. Pokud necestujete vyloženě v sezóně (prosinec- leden), neměl by být problém sehnat ubytování i na místě za srovnatelné ceny. JAR je oblíbená destinace pro batůžkáře, neboli backpackery, proto zde najdete velké množství hostelů, kterým se v JAR říká Backpackers. Tyto hostely jsou opravdu všude a ceny bývají mimo sezónu velmi nízké.

 • Couchsurfing funguje velmi dobře. Nabídek mimo města není mnoho, ale za to je velká šance, že vaše žádost bude přijata. Lidé jsou velmi milí a pohostinní. 
 • Na Bookingu seženete ubytování v nejlevnějším hostelu (společný pokoj) v Cape Town od 230 Kč za osobu. Za dvoulůžkový pokoj v hotelu pak zaplatíte od 570 ZAR (1000 Kč) v centru města.
 • Na AirBnb najdete soukromý pokoj pro 1 osobu už od 280 Kč (Cape Town- okraj). Ceny závisí hlavně na vzdálenosti od města.
 • Hostelworld – jak je z názvu zřejmé, tato stránka se zaměřuje především na hostely. Najdete jich zde více, než přes booking, v JAR jsme používaly velmi často. 

Průvodce JAR – Orientační ceny (2017)

Obecně jsou ceny potravin vyšší než v ČR, naopak levnější je např. cena benzínu.

 • Domácí pivo v supermarketu (0,5l láhev) – 30 Kč/17 ZAR
 • Dovezené pivo v supermarketu (0,33l) – 46 Kč / 27 ZAR
 • Voda v supermarketu (láhev 0,5l) – 25 Kč/ 14 ZAR
 • Mléko (1l) – 24kč/14 ZAR
 • Jídlo v levnější restauraci – od 140 Kč/82 ZAR
 • Cappuccino – 40 kč/ 23,5 ZAR
 • Autobusová jízdenka z Cape Town – George (430km) – 560 Kč/osoba
 • Litr benzínu – 24 kč / 14 ZAR

Kolik jsme utratily za 7 týdnů v JAR si můžete přečíst zde.

 

Doprava po JAR

Průvodce JAR svět je cool

 • UBER – bezpečná a poměrně levná doprava po větších městech.
 • Hromadná autobusová doprava – v Cape Town stojí jednosměrná jízdenka kolem 26 Kč. Ve většině měst MHD nenajdete.
 • Hromadná taxi – Menší dodávka asi pro 12 lidí. Velmi levná, ale ne tak bezpečná doprava – využívají hlavně místní.
 • Baz Bus – naskoč-vyskoč – tyto autobusy jezdí skrz více než 40 měst v JAR. Musíte si jen koupit lístek do finální destinace a během cesty můžete vystoupit a nastoupit kolikrát jen chcete, bez časového omezení, ale pouze v jednom směru. Tyto busy jezdí většinou trasu Cape Town – Johannesburga a zpět. Můžete však zakoupit i kratší trasu. Cena celé trasy Cape Town – Johannesburg se pohybuje kolem 9000 kč.
 • Hop-on,Hop off Bus operuje v okolí velkých měst např. v okolí Cape Town nebo Johannesburgu, kde vás tento bus zaveze na ty nejzajímavější místa s možností si kdekoliv, kdykoliv vyskočit. Nabízí taky spoustu variant od 1- 3 denního lístku až po specializované Tour. Jednodenní lístek vychází na 300 Kč.
 • Dálková autobusová doprava – v JAR existuje spoustu dopravců, kteří vás rádi zavezou, kam potřebujete. Trasa Cape Town – Johannesburg – cca 1250 Kč. Pro srovnání ceny lístků od různých společností můžete použít např. stránku busticket.co.za
 • Taxi – 17Kč/1km

Průvodce JAR – Turistické destinace + osobní tipy

Cape Town 

Do tohoto města se přesunují ti bohatší obyvatelé JAR, město má toho spoustu, co nabídnout. Někteří ho označují za nejlepší město na světě. Co všechno byste neměli vynechat v okolí Cape Town si můžete přečíst v článku 11 věcí, co dělat v Kapském městě.

Průvodce JAR

Knysna 

Nachází se v srdci národního parku Garden Route, tudíž nabízí spoustu přírodních krás. V okolí můžete navštívit Knysna Elephant park, sledovat velryby (v sezóně), ochutnat místní vyhlášené ústřice nebo jen relaxovat na pláži.

Průvodce JAR

Plettenberg Bay 

Jestli to budete mít po cestě, určitě navštivte tohle místo, především Robberg Nature Reserve. Najdete tam písečné duny, nádhernou pláž a obrovskou kolonii tuleňů.

Průvodce JAR

Jeffreys Bay 

Jestli chcete surfovat na jednom z nejvyhlášenějších surfařském spotů v JAR, nebo třeba si jen koupit oblečení známých surfařských značek za polovinu, tak si tady udělejte zastávku. Kousek od Jeffreys Bay najdete taky nejvyšší most na světě pro bungee jumping.

Průvodce JAR

Coffee Bay 

Tahle vesnička nám byla doporučena přímo místníma. Po cestě na vás dýchne typický africký život na venkově, i nádherné výhledy do okolí. Můžete se tady učit surfovat, v zimě sledovat velryby, udělat si výlet na Hole in the Wall nebo do kulturní africké vesničky, kde se dozvíte spoustu o tradičním životě africké Xhosa komunity.

Průvodce JAR

Drakensberg Mountains 

Hory trošku jiného tvaru než je známe z ČR. Vyberte si z hromady možných treků a běžte objevovat zdejší přírodu. Jen pozor na paviány.

Průvodce JAR

Lesotho 

Drakensberg Mountains vás můžou zavést až do království Lesotho. Lesotho je jediným nezávislým státem světa, jehož celé území leží výš než tisíc metrů nad mořem. Některé vesničky v Lesothu jsou dostupné jen na koni. Jestli chcete tradiční Afriku, tak v Lesothu ji určitě najdete.

Průvodce JAR

Národní parky – Safari (game drive)

V JAR najdete státní a soukromé SAFARI parky. Vstup do soukromých parků je většinou dražší, parky jsou menší a ne vždy nabízejí možnost self-drive (tour vlastním autem). Musíte si tedy zaplatit za průvodce v jeepu, který vás po parku provede. Což by vám mělo zaručit, že uvidíte maximum z toho ,co se dá v danou chvíli vidět, ale na druhou stranu ztrácíte svobodu v rozhodování. Vždy záleží, co preferujete. Než si vyberete konkrétní park, vždy si zkontrolujte, co v něm vše máte šanci vidět. Nejlíp uděláte, když navštívíte park s Big 5 – do Big 5 patří lev, nosorožec, slon, leopard a buvol.

Menší parky nejsou vždy nevýhodou, máte alespoň šanci, že rychleji najdete, to co hledáte. Jestliže uvažujete o možnosti, že si park projedete sami ve vlastním autě, dejte si pozor na to, jaké cesty se v parku nacházejí, jestli náhodou nepotřebujete auto s vysokým podvozkem a pohon na všechny čtyři kola 😉. Ve většině parků můžete i přespat nebo si připlatit za speciální tour. Parky doporučujeme navštívit brzo ráno nebo zůstat až do večera. Zvířata jsou během dne, při 40°C, trochu líná se pohnout.

Průvodce JAR

Kruger national park

Nejznámější a největší park s Big 5. Osobně jsme nenavštívily. Nabízí množství tour, ale i možnost si ho projet ve vlastním autě. Nachází se asi 500 km od Johannesburgu.

Pilanesberg 

Nabízí Big 5, ubytování, self-drive, speciální tour. Nachází se cca 230 km od Johannesburgu.

Dinokeng 

Není tak známý, ale nabízí Big 5, specializované tour i self-drive. Pozor na cesty, ty jsou docela rozbité a úzké. Nachází se cca 80 km od Johannesburgu. V okolí Dinokengu je spoustu soukromých game lodgí, které můžete taky navštívit. Není tak známý, tutíž není tak přeturistovaný.

Addo Elephant park 

Jestli jste milovníci slonů, tady jich uvidíte spousty. Park se však pyšní celou Big 5. Nabízí specializované tour, self-drive i dobré cesty. V JAR je velice známý a proto zde najdete i docela dost turistů.

Průvodce JAR

A spoustu dalších…stačí jen hledat 🙂

 

Další články z kategorie Jihoafrická republika najdete pod štítkem JAR.

Přemýšlíte kam přístě? Nechte se inspirovat našimi cestovními průvodci.

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU ZA FINANČNÍ SVOBODOU

Stáhni si naši online příručku pro začínající investory

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní a finanční tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..