Průvodce Malajsie – vše, co potřebujete vědět před cestou

Plánujete dovolenou v Malajsii? Tak to jste na správném místě. Náš Průvodce Malajsie vám poslouží k získání základních informací o této destinaci. V následujících řádcích se dočtete, co potřebujete zařídit před cestou, kam se v Malajsii vydat, i jak ušetřit.

Průvodce Malajsie

Rozloha

329 750 km² (Malajsie se rozkládá z části na Malajském poloostrově a z části na Borneu)

Náboženství

Islám 61,3 %, buddhismus 19,8 %, křesťanství 9,2 %, hinduismus 6,3 %, konfucianismus, taoismus 1,3 % 0,7 % bez vyznání.

Kdy je vhodné cestovat

Cestovat se dá celý rok. Rozdíly mezi počasím v hlavní dešťové sezóně (říjen- březen) a zbytkem roku nejsou nijak velké. Běžně čekejte večerní dešťové přeháňky v průběhu celého roku. S výjimkou východního pobřeží, kde mezi listopadem a únorem očekávejte vydatnější deště. Podnebí je rovníkové s vysokými teplotami (průběrná teplota během celého roku je přes 30 stupňů Celsia) a vysokou vlhkostí. Ve vyšších nadmořských výškách jsou teploty nižší.

Dešťové podmínky podle oblasti

Východ (východní pobřeží poloostrova s letovisky Kuantan/Cherating, ostrůvky Redang, Tioman apod., celá část na Borneu) – nejčastěji prší od listopadu do února. Nejvydatnější deště jsou na západě Bornea. V průběhu zbývající části roku bývají téměř denně krátké přeháňky.
Západ (západní pobřeží poloostrova s ostrovy Penang a Langkawi) má dešťová období ve 2 vlnách, vrcholících na přelomu dubna a května, a potom září a října
Centrální část (Kuala Lumpur) má celoročně stabilní počasí s téměř každodenními přeháňkami. Ve vyšších oblastech (Cameron Highlands apod.) ve výškách okolo 1.500 m n.m. je mnohem příjemnější klima s teplotami cca 21-23°C ve dne a 15°C v noci. Největší srážky tu bývají v dubnu a květnu, a dále od září do listopadu.

Časové pásmo

UTC + 8h ( ČR +7h)

Měna

MYR (Malajský Ringgit) 1MYR = 5,4 Kč (červen 2017)

Zásuvky

Stejné jako ve Velké Británii (takže pozor, adaptér nutný)

Angličtina

Ve městech a turistických oblastech jsme se v pohodě domluvily. Mimo město už méně. Mladí lidé by měli mluvit anglicky dobře, univerzity se v Malajsii studují v angličtině.

Letištní poplatky

Bez poplatků

Potřebné dokumenty před cestou

Víza

Pro občany ČR platí bezvízový vstup do 90 dnů (vyjma státu Sarawak na Borneu, kde je bezvízový vstup jen na 30 dnů)

Cestovní pojištění

Nezapomeňte si před cestou vyřídit cestovní pojištění. K výběru vám může pomoct srovnávač cestovních pojištění

Mezinárodní řidičský průkaz

Pokud máte v plánu v Malajsii řídit, mezinárodní řidičák je potřeba – jen nezapomeňte, že v Malajsii se jezdí vlevo. Řidičák se vydává se na Magistrátu na počkání, platí jeden rok, a stojí 50 Kč (jediné co budete potřebovat, je fotografie)

Očkování

Očkování v Malajsii není povinné. Doporučujeme však cestovatelský základ (Žloutenka A+B tetanus, břišní tyfus). Očkování řešte minimálně měsíc před cestou, některé vakcíny vyžadují opakovanou aplikaci, tak ať vše stihnete.

Orientační ceny

Malajsie je veliká a ceny se samozřejmě liší od destinace a turismu. Méně turistické východní pobřeží je levnější než západní a centrální část. Turistické ostrovy jsou dražší. V Malajsii jsou ceny ve větších obchodech fixní, ale na trzích nebo při kupování výletů a služeb je možné smlouvat. Orientační ceny napříč celou Malajsií (rok 2016):

 • Půjčení skútru – 150-200kč/den
 • Benzín -12kč/l
 • Teplé jídlo (street food – nudle, rýže s kuřecím, atd.) -15-30kč
 • Kafe – 6-10kč
 • Čerstvý kokos (na pláži) – 30kč
 • Balená voda 1,5l – 15kč
 • Lahvové pivo (0,7l, supermarket) 60-80kč
 • Potápění – jeden ponor na ostrově Perhentian – 500kč.
 • Doprava: vlak – cesta 570km (8hodin) 300kč, autobus – cesta 450km (8hodin) 250kč, taxi (východní pobřeží) – cesta 100km – 400kč, loď (fast boat) – cesta na ostrov 40min, zpáteční lístek 300kč

Ubytování

My si v Malajsii platily ubytování jen několik dní na ostrově Penang (mimo hlavní turistickou oblast) a vyšlo nás na 130 Kč/noc/pokoj bez sociálního zařízení. Naopak musíme vyzdvihnout, že Couchsurfing v Malajsii funguje bezvadně, mnohdy jsme si mohly vybírat, u koho zůstaneme, hosté byli velice přátelští a pohostinní.

Ubytování lze jednoduše sehnat na místě. Pokud však máte radši střechu nad hlavou zajištěnou s předstihem objednávejte přes Airbnb nebo Booking.

Průvodce malajsie

Průvodce Malajsie – turistické destinace a tipy na dopravu

Západní pobřeží

 • Penang– Ostrov na západním pobřeží. Víc než pláže vás tady uchvátí jídlo a hlavní město Georgetown. Doprava autobusem nebo vlakem do stanice Butterworth, pak trajektem (ferry). Cesta trajektem trvá asi 30 minut a nestojí ani 10kč (1.20MYR) jen mějte připravené drobné, vstup je přes terminál. Na Penang se jednoduše dostanete taky přímo z Langkawi. Fast boat jede asi 3 hodiny a stojí 350kč
 • Langkawi – Ostrov na severozápad od Malajsie nabízí spoustu možností vyžití, od národního parku, krásných pláží přes most v oblacích a lanovku s výhledem na moře, až po levné jídlo a pití. Doprava autobusem do přístavu v Kuala Perlis, pak lodí. Fast boat jezdí každých 45 minut, stojí asi 100kč a cesta trvá 1,15h. Na Langkawi se jednoduše dostanete taky přímo z Penangu. Fast boat jede asi 3 hodiny a stojí 350kč

Centrální část

 • Cameroon Highlands – hornatá oblast se nachází 200km od hlavního města Kuala Lumpur. Dostanete se tam jednoduše autobusem za cca 3 hodiny z autobusového terminálu Bersapadu Selatan. Jedna cesta vás vyjde na 200-250kč.
 • Malacca – historické městečko 150km jižně od KL. Cesta autobusem trvá 1,5-2hodiny, stojí cca 100kč. Autobus odjíždí z terminálu Bersapadu Selatan.

Východní pobřeží

 • Perhentians Islands (Kecil, Besar) -Pokud se bude chtít vydat na Perhentians Islands, můžete si vybrat ze dvou ostrovů: Kecil – malý nebo Besar-velký. Oba jsou podobného ražení. Liší se samozřejmě velikostí, ale taky vyspělostí. Pokud toužíte víc po luxusu a vyžití, zvolte Besar, pokud vás víc láká relax, opuštěné pláže a méně lidí, zvolte Kecil. Na obou jsou vyhlášené potápěčské lokality, takže pokud hledáte dobré potápění v Malajsii, Perhentians můžou být pro vás to pravé. My navštívily Kecil.

Na oba se dostanete následovně: Autobusem nebo taxi do Kuala Besut. A z přístavu Kuala Besut Jetty fast boat na jeden z ostrovů. Lodě odjíždí každou chvíli a zavezou vás na konkrétní pláž, kde bude ubytováni. Takže je dobré vědět, kde vaše ubytování je. Pokud máte v plánu hledat ubytování až na místě, doporučujeme vystoupit v Coral Bay, kde je největší hustota ubytovacích zařízení (Perhentian Kecil, s větším ostrovem nemáme zkušenost). Zpáteční loď jezdí 3x za den a to v 8:00, 12:00 a 16:00. Odjez je z mola v Coral Bay. Cena zpátečního lístku je asi 300kč + 60kč zaplatíte za vstup do přírodní rezervace, ve které se ostrovy nacházejí.

Singapur

pokud budete v Malajsii, určitě si udělejte výlet do Singapuru, jednoho z nejvyspělejších států na světě, který leží 330km jižně od Kuala Lumpur. Multikulturní město, ve kterém se mísí Čínská,Indická a Malajská kultura, kuchyně i náboženství.

Cestovat doporučujeme buď letadlem – s Air Asia se dá sehnat levnější letenka než autobus nebo vlak a navíc ušetříte poměrně dost času. Pokud však cestujete s odbaveným zavazadlem, cena letenky bude vyšší. V tom případě doporučujeme cestovat autobusem nebo vlakem. Ideálně nočním a v lůžkové části. Cesta trvá kolem 7 hodin. Hodně ušetříte, když si koupíte lístek do Johor Bahru (JB Sentral), což je město na hranicích, patřící ještě Malajsii. Lístek vyjde podstatně levněji, než přímo do Singapuru. Z Johor Bahru se pak do Singapuru dostanete autobusem za pár minut. Pro ty odvážnější existuje možnost přejít pěšky přes 1km dlouhý most spojující JB a Singapur. Tahle možnost však není ani legální, ani bezpečná (podle místních).

Pro hledání konkrétních autobusových, vlakových nebo lodních spojení a cen, navštivte easybook.com nebo busonlinetickets.com

Přemýšlíte kam přístě? Nechte se inspirovat našimi cestovními průvodci.

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU ZA FINANČNÍ SVOBODOU

Stáhni si naši online příručku pro začínající investory

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní a finanční tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..