Průvodce Maroko – vše, co potřebujete vědět před cestou

Plánujete dovolenou v Maroku? Tak to jste na správném místě. Náš Průvodce Maroko vám poslouží k získání základních informací o této destinaci. V následujících řádcích se dočtete, co potřebujete zařídit před cestou, kam se v Maroku vydat, i jak ušetřit.

průvodce Maroko

Rozloha

446 550 Km2 (od západu k východu asi 600 km, délka pobřeží asi 1230 km)

Náboženství

98% Islám (sunničtí muslimové) Marocký islám je tolerantní a otevřený. Znaky islámu poznáte hlavně ve vesnicích a v menších městech, kde nepotkáte jedinou odhalenou ženu a je proto vhodné se patřičně obléci. Ve velkých městech, v turistických střediscích a na plážích jsou pravidla oblékání povolnější. Postoj k turistům je otevřený a přátelský.

Kdy je vhodné cestovat

Do Maroka můžete cestovat celoročně, záleží, co od návštěvy očekáváte. Pokud hledáte teplo, pláže a moře budou vašim obdobím letní měsíce. Léta v přímořských oblastech země bývají teplá a suchá s průměrnými teplotami okolo 28 stupňů. Teploty přesahující 20 stupňů čekejte i na jaře a na podzim. Maroko se tak stává ideálním útočištěm pro brzké jarní nebo pozdní podzimní ohřátí. V zimních měsících taky nezmrznete, ale na koupání a válení se na pláži to nebude. Průměrné zimní teploty se pohybují kolem 16 stupňů a čekejte i občasný déšť. Směrem od pobřeží do středu země narazíte na pohoří Atlas, kde čekejte horské podnebí s nižšími teplotami a v zimních měsících i sníh. Za pohořím Atlas je naopak pouštní oblast s horkými dny, kdy v létě teploty dosahují až 50 stupňů, za to pouštní noci bývají chladné.

Maroko je také vhodné místo pro vyznavače surfařských sportů. Sezóna pro surfing je od října do března, kdy není pobřeží tak větrné a naopak přichází kvalitní vlny pro dlouhé jízdy. Na své si přijdou surfaři všech úrovní. Pro windsurfing a kitesurfing je naopak nejlepší období od března do října, kdy je pobřeží větrné. Celoročně vhodné větrné podmínky pro kitesurfing a windsurfing jsou na místě jménem Dakhla, ležící však už v Západní Sahaře.

Časové pásmo

UTC +O hod (tzn. O 1 hodinu méně než v ČR)

Měna

Marocký Dirham 1 MAD = 2,3 Kč (květen 2019)

Očkování

Očkování není povinné

Letištní poplatky

bez poplatků

Zásuvky

stejné jako v ČR

Jazyk

Úředním jazykem je Arabština, ale téměř všichni mluví plynule Francouzsky. Angličtina se na školách učí až jako třetí jazyk a není běžně používána, takže se mimo turistické oblasti (a dost často ani v nich) anglicky nedomluvíte. Pokud nemluvíte Francouzsky, přibalte si slovník nebo se před cestou naučte její základy, hodně si tak ulehčíte v Maroku život.

Průvodce Maroko – potřebné dokumenty před cestou

Víza – Občané ČR nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů.

Cestovní pojištěníPřed cestou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. K výběru můžete použít srovnávač cestovních pojištění.

Mezinárodní řidičský průkaz – K řízení v Maroku budete potřebovat MZP s platností jeden rok.

Průvodce Maroko – ubytování

Ceny jsou jen orientační, záleží v jaké lokalitě a komfortu preferuje bydlet. Také záleží s jakým předstihem ubytování rezervujete. Pokud necestujete vyloženě v sezóně, neměl by být problém sehnat ubytování i na místě za srovnatelné ceny.

Couchsurfing funguje velmi dobře. Nabídek mimo města není mnoho, ale za to je velká šance, že vaše žádost bude příjmuta. Lidé jsou velmi milí a pohostinní.

Na Bookingu seženete ubytování v nejlevnějším hostelu (společný pokoj) v centru Marakeše od 67MAD (155 kč) za osobu i se snídaní. Za dvoulůžkový pokoj v hotelu pak zaplatíte od 200MAD (460 kč). Dvoujlůžkový pokoj (se snídaní) v hotelu s bazénem kousek od pláže, ve městě Agadir stojí od 600MAD (1400kč).

AirBnb je v Maroku alternativa spíše k Bookingu než k Cousurfingu. Najdete na něm spostu stejných nabídek jako na Bookingu.

Průvodce Maroko – Orientační ceny (2017)

Ceny se od těch českých zase tak neliší. Něco seženete levněji, něco dráže. Paradox, který jsme zpozorovaly je, že v supermarketu nakoupíte potraviny většinou dráž než v malých obchůdcích nebo na trzích. Navíc v celém Maroku moc velkých supermarketů nenajdete. Kdo holduje alkoholu, toho moc nepotěšíme. Alkohol najdete jen ve speciálních obchodech a někteých restauracích. Ne každá restaurace má licenci k prodávání alkoholu. Navíc je alkohol v Maroku poměrně drahý v porovnání s ČR.

Kolik jsme utratiy za 6 týdnů v Maroku si můžete přečíst v 7. díle našeho Deníku z cesty s názvem Maroko: rozpočet.

 • Jídlo v průměrné restauraci (tajine, cous cous, těstoviny) – cca 120 kč
 • Palačinka na trhu – 15 kč
 • Coca-cola 0,5l – 13 kč
 • Capuccino – 25 kč
 • Balená vola 1,5l – 17 kč
 • Mléko 1l – 18 kč
 • Místní pivo v lahvi 0,5l – 45 kč
 • Benzín 1l – 23 kč
 • Pomeranče 1kg -13 kč
 • Jablka 1kg – 31 kč
 • Sim karta s 5GB dat – 115kč

Smlouvání

Ano, v Maroku se hodně smlouvá, přes tržnice, taxíky až po ubytování. Velké autobusové a vlakové společnosti mají ceny však fixní. Připravte se na to, že jako turista dostanete vždy vyšší cenu.

Doprava po Maroku

Po maroku se můžete přepravovat různými zůsoby, přes půjčení auta, vlak, autobus, taxi až po stopování. Více o dopravě čtěte v článku Průvodce marockou dopravou.

Průvodce Maroko - Svět je CooL

Průvodce Maroko – Turistické destiace – Tipy na dopravu

Agadir

Agadir je poměrně nově přestavěné městě a má spíše blíže k evropským městům, takže autentickou marockou kulturu tady úplně nenajdete. Zato tady najdete dlouhé promenády podél agadirských písečných plážích. Jestli máte rádi přírodu, nevynechejte Paradise valley. Čekají vás tam marocké kaňony, hory s palmama, vodopády ,říčky a malé jezírka, takže perfektní místo pro relax.

Průvodce Maroko - Svět je CooL

Essaouira

Menší, za to přitažlivější přístavní městečko. Můžete se ztratit v místní Medině (centrum města) a nechat se okouzlit barevným tržištěm, kde najdete od všeho něco. Můžete jít surfovat, prozkoumat místní přístav nebo se jen povalovat na tři kilometry dlouhé pláži.

Průvodce Maroko - Svět je CooL

Doprava do Essaouirra: Supratour nebo CTM autobus z Marakeše za 85 MAD – 195 kč (3,5 hod)

Sidi Kaouki

Malá klidná vesnička asi 25 minut jízdy autem od Essaouiry. Tady jsme strávily celý měsíc a už teď se těšíme až se sem budeme moc jednou vrátit. Je to ráj pro začínající i pokročile surfaře, windsurfaře i kitesurfaře (záleží na sezóně) ale i pro lidi, kteří hledají nekonečně dlouho a širokou pláž pro odpočinek bez davů turistů. Nenajdete tady žádné tržiště, natož supermarkety, jen dva malé místní obchůdky s potravinami.

Průvodce Maroko - Svět je CooL

Doprava do Sidi Kaouki: Místní malý autobus jezdí cca každé dvě hodiny z Essaouirra za 7 MAD – 16 kč (40 minut).

Marakesh

Marakéš je druhé největší město Maroka a doporučujeme ho těm, kteří se rádi ztratí v bludišti obchůdků, mají rádi pouliční umění a nevadí jim davy turistů. Pro jednodenní únik z ruchu města si zajeďte k Ouzoud vodopádům.

Průvodce Maroko - Svět je CooL

Imlil

Nachází se v pohoří Velký Atlas a je výchozím bodem pro zdolání nejvyšší hory Maroka, Toubkal ( 4 167 m.n.m). Více o tomto místě, dopravě a celém treku se dozvíte v článku Maroko: Jak dobýt nejvyšší horu Toubkal.

Průvodce Maroko - Svět je CooL
Toubkal vrchol – 4167 m.n.m

Rabat

Hlavní město Maroka. Je jedním ze čtyř královských měst v Maroku. Na jednu stranu v něm najdete všechny zahraniční ambasády, sídlo vlády a uřední instituce, na stranu druhou můžete prozkoumat starobylou medinu s antickými památkami. Městská pevnost tyčící se na útesu dokonce spadá pod UNESCO.

Průvodce Maroko - Svět je CooL

Casablanca

Největší město a přístav v Maroku. Zde nepoznáte, že jste v arabském světě. Město, připomínající evropskou metropoli, ovšem tíží zvýšená kriminalita.

Průvodce Maroko - Svět je CooL

Chefchaouen

Městu se přezdívá „Modrá perla Maroka“ je to jedno z nejnavštěvovanějších míst severního Maroka. Ve městské medině najdete stavby všech odstínu modré.

Průvodce Maroko - Svět je CooL

Zagora

Poslední větší město před branami pouště. Ve městě začínají některé výlety do pouště. Město není ničím zajímavé. Pokud vám jde jenom o výlet do pouště doporučujeme dojet až do M´hamidu, kde budete poušti podstatně blíže.

Průvodce Maroko - Svět je CooL

Doprava: Supratour nebo CTM autobus z Marakeše 140MAD – 320 kč (8hod)

M´hamid

Poslední vesnice před branami pouště a hranicí s Alžírskem. Stačí jen vyjít pár set metrů za vesnici a jste v poušti. Velký výběr pouštních kempů a treků. Více o Mhamidu ve článku Jak chutná život v poušti.

Průvodce Maroko - Svět je CooL

Doprava: CTM autobus z Marakeše 140MAD – 320 kč (9hod)

Merzouga

Další místo, do kterého míří turisté za výletem do pouště. Ve srovnání s Mhamidem by mělo být turističtějšía poušť rozsáhlejší. Ihned za branami města najdete velké písečné duny.

Průvodce Maroko - Svět je CooL

Doprava: Supratour autobus z Marakeše za 240 MAD – 550 kč (12hod)

Ouarzazate

Neboli Hollywood Afriky. Město Ouarzazate leží zhruba na půli cesty mezi Marakeší a Zagorou. Není nijak velké, ale návštěvníkům má určitě co nabídnout. Nejen, že je ideálním místem na přenocování při cestě do pouště (ať už Merzougy nebo Zagory), také je ideálním výchozím bodem pro výlety do okolí (Ait Benhaddou, Dades valley).

Průvodce Maroko - Svět je CooL
Město Ouarzazate

Doprava do Ouarzazate: Supratour autobus z Marakéše za 90 MAD – 210 kč (4 hod)

Proč se městu Ouarzazate přezdívá Hollywood Afriky? V první řadě ve městě najdete dvě filmová studia opravdového amerického Hollywoodu. Do města pravidelně přijíždějí tvůrci amerických filmových hitů natáčet svá díla. V okolí města, většinou hlavně ve vesničce Ait Benhadou, která se nachází asi 30 km od Ouazazate, se točil například Gladiátor, Perský princ, film Mumie nebo seriál Hra o trůny.

Tip – Turistům se vyhnete v brzkých ranních hodinách. Nám se to, bohužel, nepovedlo, tak jsme si vyšláply na kopec hned vedle historické vesnice a místo mačkání se v davu turistů a odmítání otravných prodejců, jsme se na vesnici koukaly hezky z nadhledu.

Průvodce Maroko - Svět je CooL
Vesnice Ait Benhaddou

Doprava do Ait Benhaddou: Pokud zrovna nemáte půjčené auto a cestujete autobusem, nejjednodušší bude si vzít z Ouarzazate taxi. Pokud vás netlačí čas, můžete zkusit počkat na autobus nebo stopovat, to vyjde nastejno. My stopovaly u výjezdu z města a zastavil nám autobus, který nás vzal do vesnice za 15MAD – 35 kč za osobu.

Doufáme, že vám náš průvodce pomohl a těšíme se, že s námi budete sdílet vaše zážitky z Maroka 🙂

Další články o Maroku najdete pod štítkem Maroko.

Přemýšlíte kam přístě? Nechte se inspirovat našimi cestovními průvodci.

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU ZA FINANČNÍ SVOBODOU

Stáhni si naši online příručku pro začínající investory

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní a finanční tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.

2 Comments

 1. Pingback: Rozpočet cesty kolem světa, aneb kolik stojí život na cestách.

 2. Pingback: Jak jsme obletěly svět (aniž bychom to plánovaly) - SVĚT JE COOL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..