Last Updated on 03/12/2020 by Nikola Cerna
Pokud jste už otevřeli nějakého průvodce Nový Zéland, určitě jste se dozvěděli, že highlights severního ostrova jsou pláže, sopky, glowworms, kiwi, maorská kultura nebo Hobbiton. Mezi nejznámější treky pak patří Tongariro Crossing nebo Mount Taranaki. Během našeho roadtripu toho ale uvidíte mnohem víc.
Nový Zéland je rájem backpackerů a vanliferů. Život v dodávce je sen mnohých cestovatelů a Nový Zéland je pro jeho uskutečnění ideálním místem. Najdete zde hustou síť kempů, ať už placených nebo neplacených, kde přes noc složíte hlavu a načerpáte síly na další cestování.
Spaní v autě je navíc mnohem ekonomičtější. Obzvlášť na Novém Zélandu, který rozhodně nepatří k levným destinacím. Čtěte Jak koupit auto na Novém Zélandu. Nás na životě v dodávce nejvíce baví svoboda a nezávislost. Každý den se probouzíme ve své posteli, ale na jiném místě, s jiným výhledem. Ačkoliv musíme uznat, že freedom neplacené kempy, nejsou vždy na těch nejhezčích místech, a tak je třeba neočekávat, že se každý den probudíte na pláži při východu slunce. I tak je ale cestování v dodávce ten nejlepší způsob, jak prozkoumat krásy Nového Zélandu.
Pokud chcete prozkoumat severní ostrov na jeden zátah, myslíme, že na to budete potřebovat minimálně měsíc času.
Kdy vyrazit?
Cestovat po severním ostrově můžete celoročně. Příjemnější však určitě budou jarní a letní měsíce, obzvlášť pro spaní v dodávce.
My jsme si pro cestování vybraly zimní období (srpen) a to z jednoho důvodu – nemáme rády přelidněná místa a nerady se pereme o parkovací spoty s dalšími cestovateli. Ochudily jsme se tak o koupání v moři, ale na oplátku jsme se probouzely v kempech samy a máme fotky bez lidí. Na druhou stranu je však nutno uznat, že severní ostrov je z velké části právě o plážích a moři, takže pokud jste milovníci koupání, je vhodnější cestovat v letní turistické sezóně.
Aplikace, které se vám při roadtipu budou hodit:
CamperMate – ukazuje kempy (placené i neplacené), turistické místa i aktivity v oblasti.
Windy – jedna z aplikací s nejpřesnější předpovědí počasí.
Mapy.cz – offline mapy (silniční i turistické).
Gaspy – aplikace ukazující nejlevnější čerpací stanice v okolí. Věřte, že se vám bude hodit. Na roadtripu čepujete benzín opravdu často.
Průvodce Nový Zéland- severní ostrov
Vezmeme to hezky od jihu na sever a zase zpátky.
Tip: Pokud plánujete navštívit turistické atrakce (kdekoliv na Zélandu) podívejte na Bookme.co.nz .Dost často se přes Bookme dají sehnat vstupenky i o polovinu levněji než na místě.
Wellington
Nemáme oblibu v courání se po velkých městěch, a proto jsme si na Wellington vyhradily pouze den našeho času. Je to však příjemné město plné kaváren, barů a mladých lidí.
Mount Victoria
Vyjeďte nebo vyjděte si na kopec uprostřed města a kochejte se 360o výhledem na celý Wellington.
Cable Car
Historická Cable Car je jednou z ikon Wellingtonu. Lanovka vás vyveze z Lambton Quay až na Kelburn, odkud máte další krásný výhled na město.
Muzeum Nového Zélandu – Te Papa Tongawera
I když nejste zrovna milovníci muzeí, v tomhle si na své příjdou snad úplně všichni. Vstup je zdarma a dozvíte se mnoho zajímavostí nejen o Novém Zélandu. Více informací na www.tepapa.govt.nz
Cape Palliser
Cape Palliser je nejjižnější místo severního ostrova. Z místa sálá klid a pohoda. A nejen z místa samotného, už po cestě na vás dýchne krásná novozélandská pohodová atmosféra. Jakmile však vystoupíte z auta, hrozí, že vás to odfoukne, čímž pohoda trochu končí. Taky pozor na ovce procházející se po silnici 😉
Putangirua Pinnacles
Blízko Cape Palliser, něco přes 100km východně od Wellingtonu, se nachází místo zvané Putangirua Pinnacles. Mimo to, že se jedná o úchvatené skalní útvary, se zde natáčelo taky pár záběrů Pána Prstenů. Procházku si naplánujte na ranní hodiny, kdy slunce, vycházející zpoza kamenů, dodá tomuto místu kouzelnou atmosféru.
Napier
Malé město postavené ve stylu 30. let, ve stylu tzv. Art Deco. Za nás určitě nejhezčí město na severním ostrově. Sálá z něj opravdu atmosféra 30. let, klidu a čistoty. Jděte se projít do města a dejte si kávu v jedné z mnoha kavárniček, určitě nebudete litovat.
Napier Prison
Pokud se rozhodnete zůstat v Napieru déle, určitě nevynechejte návštěvu Napierského vězení. Jedná se o nejstarší vězení na Novém Zélandu. Prohlídka stojí 20$ a zabere vám něco kolem hodiny času. Navíc ji můžete absolvovat ve vězeňském oblečení. Kdy naposledy jste se cítili jako vězni z minulého století?
Te Mata Park
Ať už se chcete procházet, běhat, jezdit na kole nebo jen pozorovat západ slunce. Te Mata park je ideálním místem.
Gisborne
Pokud bychom zde nepracovaly, asi bychom toto město z cestovního seznamu úplně vyškrtly. Obzvlášť v zimě zde není moc k vidění. Naopak v létě se toto místo vyznačuje silným surfařským ruchem. V okolí jsou krásné dlouhé pláže vhodné nejen k surfování.
Na cestě z Napieru směrem do Gisborne se však můžete zastavit na několika místech:
Rere Rockslide
Nedaleko Gisborne je jedna atrakce, kvůli které zde mnozí váží i dalekou cestu – nejdelší přírodní skluzavka na Novém Zélandu. Vemte plavky (v zimě neopren) a bodyboard a máte o zábavu na postaráno.
Morere Hot Springs
Po koupačce v ledové řece se můžete zajet ohřát do horkých pramenů. Ač jsou prameny přírodního původu, koupat se nebudete v řece, nýbrž ve vybudovaných bazéncích. Těch je tady hned několik. V areálu je také několik procházek, od krátkých třicetiminutových až po tříhodinové. V areálu tak můžete strávit i celý den. Za vstup zaplatíte 14$.
Cookova zátoka a nejdelší molo v jížní hemisféře
Region Gisborne proslavil kromě dobrých vln také kapitán Cook. Zde je totiž místo, kde při svém objevení Nového Zélandu vůbec poprvé přistál. V celé oblasti najdete spoustu míst pojmenovaný právě po něm. Asi 50km severně od Gisborne ve vesnici Tolaga Bay se můžete projít ke Cookově zátoce a hned potom po nejdelším mole v jížní hemisféře.
Mount Hikurangi
Konečně něco pro milovníky hikování. Mt. Hikurangi (1,752 m) je maorská posvátná hora. Jedná se o nejvyšší horu na severním ostrově nesopečného původu. Vyjít se dá i za den, ale většinou se chodí na vrchol pozorovat východ slunce a hike se tak protáhne na dvoudenní. Přespat lze 3 km pod vrcholem v chatě za 15$ (nutno rezervovat předem).
East Cape
East Cape je nejvýchodnější bod Nového Zélandu a tudíž nejvýchodnější bod světa – alespoň se tak prezentuje. Lidé na Samoe na to mají asi jiný názor, ale necháme Zélandu a East Cape toto privilegium. Lidé jezdí na East Cape pozorovat východ slunce, protože když stojíte na nejvýchodnějším bodě světa, jste první, koho ten den ozáří sluneční paprsky. Jen si vyberte den s dobrou předpovědí, skrze mraky ten zážitek asi tak mocný nebude😊.
Tauranga
Východ slunce z Mount Maunganui
Krátká procházka na vrchol může být ideálním začátkem dne. Východ slunce a výhled na celé město vám bude odměnou.
Tauranga Beach
25km dlouhá pláž může sloužit k mnohým aktivitám. Pokud cestujete v létě, určitě se zde dají strávit hodiny a hodiny času. V zimě se můžete po pláži třeba proběhnout nebo jen projít.
Poloostrov Coromandel
Cathedral Cove
Asi největším lákadlem poloostrova Coromandel je Cathedral Cove. Krásné místo na focení východu slunce (pokud vám vyjde počasí).
Hot Water Beach
Představte si, že příjdete na pláž, vykopete si díru a ta se naplní horkou vodou. Vy si pak lehnete a hodiny se vyhříváte v této přírodní lázni. Tahle představa se na Hot Water Beach stává skutečností. Jen musíte na pláž přijít v době odlivu.
Tip: pokud máte možnost si sehnat vlastní rýč, přineste si ho, za půjčení rýče budete muset zaplatit. Nebo se prostě vykašlete na kopání své vlastní jámy a vlezte si do nějaké už vykopané. Lidí je tam bohužel v každém ročním období dost a stejně tak i vykopaných děr 😊
Pinnacles
Opět něco pro milovníky pěší turistiky. Pinnacles je dle mnohých nejhezčí hike na Coromandelu, tak ho určitě nevynechte.
Auckland
Jak už jsme se určitě několikrát zmínily, nejsme příznivci velkých měst a tudíž jsme Auckland jen projely s jednou krátkou zastávkou na Eden Hillu.
Glowworms zdarma – Waipo Caves, Abbey Caves
Určite jste už slyšeli o tzv. glowworm neboli svítících červících. Ti jsou k vidění v jeskyních na Novém Zélandu a proto určitě patří k tomu, co byste neměli na severním ostrově vynechat. Mnozí si myslí, že do jeskyní musíte platit vstup. Ano jsou zde takové, kde to zadarmo nepůjde (např. Waitamo Caves), ale taky je zde nespočet jeskyní, kde se dostane zdarma a uvidíte stejnou krásu. Mezi ně patří práve Waipo Caves nebo Abbey Caves.
Whangarei
Kiwi House ve Whangarei
Dalším „must see“ na Novém Zélandu je bezesporu pták Kiwi. Kiwi jsou noční, zdrženliví tvorové a šance je vidět ve volné přírodě nejsou bohužel moc velké. Vidět ho ale můžete buď v zoo nebo v některém Kiwi House. Tam kromě kiwiho uvidíte i další endemické živočichy Nového Zélandu. Za vstup budete muset bohužel něco zaplatit. Kiwi House ve Whangarei stál 20$.
Whangarei Falls
Přímo ve městě Whangarei se taky nacházejí krásné vodopády. Není to žádná zajížďka a za návštěvu určitě stojí.
Northland
Paihia
Přímořské turistické městeško. Výchozí bod pro plavby kolem Bay of Islands, pozorování a plavání s delfínama a mnoho dalších turistických atrakcí. Méně turistické a více autentické je pak městečko Russell. Tato oblast je také vyhlášená výborným seafood.
Scenic Road
Cestu z Paihia na sever si můžete zpříjemnit scénickými výhledy. Cesta vede z Matarui Bay do Tauranga Bay a je dlouhá 18 km.
Duke´s Nose hike
Není nic lepšího, než si dlouhé řízení zpříjemnit krátkým hikem. Duke´s Nose je 10km procházka zakončená šplnáháním na skálu a krásným výhledem na Bay of Islands. Doporučujeme všemi deseti!
Ninety Mile Beach
Jak už název napovídá, jedná se o 90 mil (135km) dlouhou pláž. Pokud máte auto s pohonem na všechny čtyři kola, můžete se po pláži i projet. Jen pozor na příliv, z pláže není až na pár výjezdů úniku a jakmile přijde příliv, může se stát, že vás to spláchne. Tady se vyplatí plánovat dopředu!
Te Paki Sand Dunes
Obrovské písečné duny, které se dají sjíždět na sandboardu. Ten se dá půjčit za 15 dolarů na místě (i levněji pokud si ho půjčíte v nejbližsí vesnici). Nebudeme lhát, pro nás to byl highlight severní části ostrova a taky jeden z důvodů proč jsme sem vůbec jely. A stálo to zato. Jen tak na to nezapomeneme 😀 Podívejte se sami.
Spirits Bay
Doporučujeme nevynechat, obzvlášť v létě. Přenocujte v kempu na pláži a užijte si den na dlouhé písečné pláži.
Cape Reinga
Nejsevernější bod Nového Zélandu. Milovníci romantiky a majáků si určitě přijdou na své. Místo má bezesporu krásnou atmosféru, obzvlášť při západu slunce.
V této chvíli se nacházíme na úplném severu severního ostrova a čeká nás cesta zpátky dolů, tentokrát po západním pobřeží.
Waipoua Forest
Krátká procházka z parkoviště vás dovede k pravděpodobně největšímu stromu, který jste kdy viděli. Jedná se o tzv. Kauri Tree a je to největší strom na Novém Zélandu.
Trouson Kauri Park – kiwi spotting
Toto je jedno z míst, kde máte nepatrnou šanci vidět kiwiho ve volné přírodě. A když ho neuvidíte, tak ho alespoň uslyšíte. Jděte se projít po setmění do lesa, nedělejte hluk, sviťte jen červeným světlem a mějte uši a oči na šťopkách. Držíme vám palce.
Gannet Colony, Muriway
Kolonie mořských ptáků (Gannet) u vesnice Miruway. Pokud jste milovnící ptáků, určitě toto místo nevynechte. I když vás pozorování ptáků moc nebere, možná se vám budou líbit alespoň výhledy na moře.
Piha Beach
Jedna z nejznámějších pláží kolem Aucklandu, možná i na celém ostrově. Na černopísečné pláži je k vidění skála v podobě ležícího lva i další skalní útvary. V létě (pro otužilce i v zimě) si návštěvu můžete okořenit surfingem a dalšími mořskými aktivitami
Hned za rohem od Piha beach se nachází Kerekere beach. Pláž taktéž s černým pískem, ale na rozdíl od její slavné sousedky s mnohonásobě menší návštěvností a větším tajuplným dojmem. V okolí je několik schůdných stezek s výhledy na skály i moře.
Raglan
Městečko proslavené hlavně surfingem a dobrou kávou. Pokud chcete na Zélandu surfovat, tohle je místo kde prostě musíte. Na své si přijdou všichni od začátečníků po profíky. Den ve vlnách pak můžete zakončit nejlepší kávou na Novém Zélandu – Raglan Roast Coffee.
Hobbiton
K tomu asi není co dodávat. Filmový set pro externí záběry Pána prstenů a Hobbita. Asi nejnavštěvovanější turistické místo severního ostrova. Vstup 85$.
Rotorua
Oblast proslulá sopečnou činností, horkými prameny, gejzíry a maorskou kulturou.
Whakapapa Thermal Village
Asi nejlepší místo v Rotouře, kde nasát trochu maorské kultury a nezaplatit za to sto a víc dolarů. Navíc na Bookme mívají často akce a celý zážitek vás může stát jenom 20$. Plná cena je 40$. Dozvíte se tady o způsobu života maorských obyvatel, termální vesnici i o horských pramenech v oblasti. Dále uvidíte stříkat gejzír i představení maorských tanců, včetně tance Haka.
Redwood forest
Pokud máte rádi horské kolo, v Redwoods si příjdete na své. Půjčte si kolo a můžete strávit celé odpoledne ježděním na MTB stezkách. Pokud radši pěšky, nevadí, v Redwood si příjde na své každý. Jděte se třeba projít stezkou v korunách stromů.
Waiotapu
Další z turistických atrakcí. Na náš vkus docela předražená. Za 35$ získáte přístup ke kráterům, kouřícím bazénkům, horkým říčkám atd. Hlavní atrakcí je tzv. Champagne pool. a Lady Knox gejzír. Gejzírovou show můžete vidět každý den v 10hod. ráno. Je tedy dobré naplánovat návštěvu na dopoledne. Když show nestihnete, stačí se domluvit na recepci a přijít se podívat jiný den (pokud budete v oblasti delší dobu). Taky doporučujeme navšívit Waiotapu pouze za hezkého slunečného počasí, voda v bazéncích má pak mnohonásobně hezčí barvu. Pokud bude pod mrakem, návštěvu si hodně rozmyslete.
Mud pools
Nedaleko od Waiotapu se nachází bazénky s bublajícím bahnem. Tak proč se nezajet podívat, jak se vaří bahno.
Přírodní horké prameny
V této oblasti se nachází nespočet přírodních horkých pramenů. Zmíníme jen dva, ale když se seznámíte s někým místním, třeba vám prozradí další tajná místa 😊
Kerosene Creek
Horká řeka s několika menšími vodopády, pod které si můžete sednou a nechat na sebe téct teplou vodu. Nám voda přišla spíše teplá než horká, proto doporučujeme návštěvu spíše v letních měsících.
Hot and cold
Soutok dvou pramenů – horkého a studeného. Tady je voda na některých místech opravdu horká a vydržíte v ní sedět bez ohledu na teplotu okolního vzduchu opravdu dlouho. A když vám je moc teplo, jdete se zchladit do studeného přítoku.
Sjíždění divoké řeky
Pro příznivce outdooru a adrenalinu doporučujeme v Rotouře navštívit Cascades Rafting a svést se s nimi na divoké řece. Nejen že se svezete na raftu, taky zdoláte několik vodopádů, z nich jeden je největší sjízdý komerčně přístupný vodopád na světě. V suchu určitě nezůstanete. Před koupí zkontrolujte Bookme, jestli nenabízí výhodné ceny.
Taupo
Cestu z Rotoruy do Taupa si můžete zpříjemnit několika krátkými zastávkami.
Aratiatia Rapids
Přehradní stavidla se spouštějí v 10hod, 12hod, a 14hod. Ohromná masa vody se pak nažene do koryta řeky a vy to celé můžete sledovat z jednoho z view pointů.
Huka Falls
Nejslavnější vodopády v oblasti. Pokud máte čas a chuť můžete se projít od Aratiatia rapids až k Huka Falls. Jinak se zda samozřejmě dá dojet i autem, k vodopádům se pak dostanete za pár minut chůze.
Crater of the Moon
Další z atrakcí, kde se budete procházet kolem dýmících kráterů a pozorovat bublající vodu. Navíc se zde podle všeho natáčelo několik záběrů z Pána prstenů. Na rozdíl od Waitapu, vstup zde stojí pouhých 8$.
Jezero Taupo
Největší jezero Nového Zélandu nabízí nespočet aktivit. I kdybyste si jen měli udělat piknik na jeho břehu, stojí to za to. Freedom kemping vedle jezera je ideálním místem na přenocování.
Tongariro Crossing – Tongariro Great Walk
Máte dvě varianty. Jednodenní Tongarriro Crossing – 20 km, nebo tří (i více) denní Great Walk – Tongariro Northern Circuit- 43 km
Crossing je součástí Great Walku a říká se, že je taky jeho nejhezší část. My jsme šly jen Crossing, takže nemůžeme posoudit, co je na tom pravdy. Crossing se dá jít jak v létě, tak v zimě. V zimě ale potřebujete dobré počasí, zimní vybavení jako mačky (doporučuje se i cepín) a taky zkušenosti se zimním hikováním. Za špatného počasí a bez vybavení může být hike velmi nebezpečný! Proto ho většina lidí chodí v létě a to se pak projeví na frekventovanosti trasy. A proč je tato trasa tak navštěvovaná? Za prvé jdete kolem slavné „Hory Osudu“ z Pána prstenů a za druhé vás na vrcholku čeká výhled na tyrkysová jezírka. To je možná další z důvodů proč většina lidí chodí v létě. Zasněžená hora Osudu není tak autentická a jezírka pod sněhem taky nejsou to pravé ořechové.
New Plymount
Přímořské město s možností surfingu i procházek podél pobřeží. Hlavní atrakcí oblasti je sopka Taranaki.
Tip! Pokud pojedete do New Plymount z okolí Tongariro National Park, jeďte po scénické Forgotten World Highway (vede z Taumarunui do Stratford)
Mt. Taranaki
Další ze slavných sopek Severního ostrova. Pro její návštěvu budete také potřebovat hezké počasí. Tím, že je to jediná hora v oblasti, veškeré mraky se drží kolem ní a tak, když už nějaké mraky jsou, je téměř 100% šance, že přes ně hora nepůjde vidět. V létě lze bezpečně zdolat vrchol jednodenním hikem. V zimě budete potřebovat mačky, cepín a zkušenosti.
Whanganui River Journey
Další z takzvaných Great Walks. Tento se ale nejde, nýbrž pádluje. Máte možnost si zvolit dvou až pětidenní trasu. My jsme jeli 3 dny – 87 km. Můžete si půjčit kanoe nebo kajaky a pak už se cítíte jako doma v Česku. Řeka je taková trošku rychlejší Vltava, záleží na výšce hladiny. Báli jsme se, že budeme muset moc pádlovat, ale k našemu překvapení to docela jelo. Spát můžete v chatkách nebo v kempech. Cena se odvíjí od sezóny (15-30$ za noc). Půjčení lodě je ale poněkud dražší – 170$/osoba/tři dny.
Z Whangarui to máte už jen 200 km zpátky do Wellingtonu a můžete říct, že jste objeli celý severní ostrov Nového Zélandu. Neříkáme, že náš průvodce Nový Zéland zahrnuje vše, co ostrov nabízí. Myslíme si však, že jsou zahrnuty všechny highlights, a že za takovýto měsíční roadtrip si uděláte hezkou představu o tom, jaký je severní ostrov Nového Zélandu. Šťastnou cestu!
Podívejte se na naše video z cestování po Severním ostrově Nového Zélndu.
Nový Zéland je parádní, hned bych se tam vrátil 🙂
My jsme tady ted tak trochu zaseklé a asi by nám naopak nevadilo odjet 😀