Průvodce Portugalsko – vše co potřebujete vědět před cestou

Plánujete dovolenou v Portugalsku? Tak to jste na správném místě. Náš Průvodce Portugalsko vám poslouží k získání základních informací o této destinaci. V následujících řádcích se dočtete, co potřebujete zařídit před cestou, kam se vydat i jak ušetřit.

Rozloha

92 tisíc km2 (o trochu větší než Čr). Ze severu na jih měří něco přes 560 kilometrů, nejdelší šířka země je 218 kilometrů.

Náboženství

94% římští katolíci

Kdy je vhodné cestovat

Sever a pobřeží atlatiku – mírnější léta, mírnější zimy, od listopadu do konce března prší

Jih (Algarve, Faro) – jih je slunný a suchý.  Počasí je bez značných teplotních výkyvů po celý rok. Nejvíce deštů je v období od ledna do března. Nejlepší podmínky, tedy největší teplo je zde od května do října. V této oblasti se nachází nejvíce turistických destinací.

Časové pásmo

UTC+00:00 (o hodinu méně než v ČR)

Měna

EURO

Letištní poplatky

Nejsou

Očkování

Speciální očkování není potřeba.

Zásuvky

Stejné jako v ČR.

Jazyk

Úředním jazykem je Portugalština, ale anglicky byste se měli všude v pohodě domluvit.

Potřebné dokumenty před cestou

Před cestou do Portugalska Vám stačí platný občanský průkaz nebo pas.

Víza

Vstup do země je bez vízové povinnosti pro občany EU, hodláte – li se zdržet déle než 90 dní, pak máte povinnost se nahlásit na úřadě.

Mezinárodní řidičský průkaz

Stačí vám český řidičský průkaz.

INFO k půjčení auta: Jestli se chystáte v Portugalsku půjčit auto, pak počítejte taky s náklady na dálniční poplatky. My jsme za cestu z Porta do Lisabonu zaplatily cca 600 Kč na poplatcích. Celý systém funguje docela jednoduše. V autopůjčovně Vám do auto nainstalují malé zařízení, které zaznamenává všechny Vaše průjezdy přes zpoplatněná místa a poplatky vám pak ztrhnout z karty, kterou jste použili k půjčení auta, takže se nemusíte o nic moc starat.

Ubytování

Ceny jsou jen orientační, záleží v jaké lokalitě preferujete bydlet. V centrech velkých měst a v turistických oblastech jsou ceny samozřejmě vyšší.

  • pro dobrodruhy možnost Couchsurfingu
  • Airbnb od 270kč/noc pro dvě osoby – oblast Porto (při použití odkazu získáte slevu 724 kč na první ubytování)
  • Přes Booking hostel od 20E/osoba v turistické destinaci (Faro)
  • Přes Booking hotel od 34E/osoba v turistické destinaci (Faro)

Průvodce Portugalsko – Orientační ceny

Ceny jsou obecně o něco vyšší než v ČR.

  • Jídlo v levnější restauraci – 7E
  • Lokální pivo v restauraci(0,5l) – 1,5-2E
  • Capuccino v retauraci – 1,2E
  • Voda v supermarketu(1,5l) – 0,5E
  • Benzín (1l) – 1,43E/l
  • Jízdenka městské dopravy (jedna cesta) – 1,5-2E (záleží na vzdálenosti)

Svět je cool - průvodce Portugalsko

Průvodce Portugalsko – Turistické destinace – Tipy na dopravu

Porto

Druhé největší město Portugalska nacházející se na severu země. Celé město patří pod UNESCO, takže je tam opravdu, co vidět. Veškeré hlavní památky jsou docházkovou vzdáleností. Navíc z letiště v Portu se do centra města dostanete metrem. Tipy, co podniknout v Portu najdete v našem článku Co dělat v Portu – 15 míst, díky kterým ho nejen uvidíte, ale i zažijete.

Doprava

Do Porta se dostanete levně letecky s nízko-nákladovými spoji. Zkuste vyhledat spoje i z Polských letišť (Katovice,Krakow) nebo z Norimberku, hlavně pro Pražské to není nijak daleko.

Espinho

Espino je malá rybářská vesnička nacházející pár kilometrů jižně od Porta. Celá část cesty z Porta do Espinha podél pobřeží stojí určitě za navštívení. Najdete tam krásné písečné pláže lemované dřevěnými chodníčky. Můžete si půjčit kolo a projet tuto trasu na kole anebo další variantou je místní vlak, který zastavuje na několika místech kousek od pobřeží. Jestli se rozhodnete pro navštívení Espinha, tak si nenechte ujít místní výlov sardinek (je třeba si trochu přivstat, ale stojí to za to).

Duoro valley vineyard

To co jsme o Portugalsku nevěděly je, že má spoustu krásných vinařských oblastí, do kterých bychom se chtěly jednou podívat. Jedna z nejdostupnějších  a také patřící mezi ty nejhezčí se nachází asi hodinu a půl autem z Porta. Takže jestli chcete zažít tu pravou atmosféru spolu se skleničkou Portského vína, doporučujeme tuto oblast patřící pod UNESCO.

Doprava

Můžete využít plavbu lodí z Porta anebo nasednout na vlak přimo ze slavného hlavního nádraží v Portu, Sao Bento.

Aveiro

Město připomínající italské Benátky protkané několika kanály, kde vás stejně jako v Benátkách povozí na místních gondolách. My tady objevily taky jednu vyjímající se pláž s čistě bílým pískem a písečnými dunami. Místo ideální na odpočinek.

Serra da Estrela

Chráněný přírodní park a zároveň nejvyšší pohoří pevninského Portugalska s nejvyšší horou Torre 1993 m.n.m.. Místo pro ty, kteří raději tráví čas v přírodě, někde na treku. Můžete tady najít také zachovalé historické vesničky. Dostaly jsme tipy k návštěvě Gouveia a Seia.

Obidos

Jedno z nejtradičnějších městeček v Portugalsku. Malé historické město obehnáno po celé své délce starověkými hradbami s tradičními malovanými bílými domečky uvnitř. Při návštěvě skoro ani nejde vynechat místní cherry likér, podávaný v čokoládových kalíšcích nazývaný Ginja.

Natural park Sintra – Cascais

Tento přírodní park nabízí, jak památky UNESCO, tak spousty přírodního bohatství. Můžete navštívit jeden z nejslavnějších paláců v Portugalsku, The Pena Palace, prozkoumat nespočet krásných pláží (Praia Da Adraga Beach, Praia Grande Do Guincho) nebo se vydat k útesům s nádhernými výhledy jako např. Cabo da Roca. Určitě v této oblasti stojí za to strávit pár dní.

Lisabon

Hlavní město Portugalska známé svými úzkými a kopcovitými uličkami je o něco rozlehlejší než Porto. K známým památkám to tedy budete mít o něco dále. Lisabon ale nabízí velkou škálu městské hromadné dopravy, od metra až po historické tramvaje. V Lisabonu se můžete vydat po stopách historicky významných zámořských cest Portugalských mořeplavců. Doporučujeme navštívit oblast Belém se známou věží Torre de Belém. O pár uliček dál nezapomeňte ochutnat místní specialitu Pastéis de Belém – košíčky plněné žloutkovým krémem.

Doprava

Levně lítá Wizzair z Katovic. (vyhledejte např. přes aplikaci skyscanner).

Costa Alentejana

Jestliže platí, že turisti navštěvují jižní pobřeží Portugalska, tak potom místní by pro svou dovolenou odjeli do oblasti Costa Alentejana. V této oblasti najdete spoustu výjimečných pláží (Troia, Comporta, Zambujeira do Mar, Porto Covo).

Algarve (Faro)

Tato oblast je klasická turistická destinace. Pokud hledáte teplé moře, pěkné pláže, tak tohle je místo, kam vyráží většina turistů

Doprava

Trasu Vídeň – Faro lítá Eurowings, taky zkuste odlety z Wroclawy a Krakowa, odkud lítá Ryanair

Přemýšlíte kam přístě? Nechte se inspirovat našimi cestovními průvodci.

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU ZA FINANČNÍ SVOBODOU

Stáhni si naši online příručku pro začínající investory

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní a finanční tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..