Průvodce Skotsko – vše, co potřebujete vědět před cestou

Plánujete dovolenou ve Skotsku? Tak to jste na správném místě. Náš Průvodce Skotsko vám poslouží k získání základních informací o této destinaci. V následujících řádcích se dočtete, co potřebujete zařídit před cestou, kam se vydat, i jak ušetřit.

Rozloha

78,772 km2, je dlouhé 438 km ze severu na jih a různé šíře mezi 38 a 246. kilometry

Náboženství

42,5 % protestanti

Kdy je vhodné cestovat

Hlavní turistická sezóna je od dubna do září, přičemž vrcholí během letních prázdnin. Každopádně Skotsko můžete navštívit v jakémkoliv ročním období, protože ve Skotsku převažují mírné zimy a mírné léta. Jen si v zimním období dávejte pozor, jestli nejsou zrušeny některé linky trajektů nebo linky jiného typu dopravy.

Časové pásmo

UTC+00:00 (o hodinu méně než v ČR)

Měna

Britská Libra

Očkování

Není potřeba. Pokud ale rádi cestujete, nikde se vám rozhodně neztratí být očkováni proti hepatitidě A a B a přeočkováni na tetanus. Občas bývá doporučováno také očkování proti vzteklině.

Letištní poplatky

Nejsou

Zásuvky

Nejsou stejné jako v Čr, potřebujete tedy redukci.

Jazyk

Angličtina

Telefon

Předvolba pro volání +44 (stejné jako v celé UK), pokud potřebujete hasiče, policii nebo záchranku, vytočte 999.

Potřebné dokumenty před cestou

Stačí vám občanský průkaz nebo cestovní pas. Mezinárodní řidičák nepotřebujete -stačí vám český řidičský průkaz.

Ubytování

Ceny jsou jen orientační, záleží v jaké lokalitě preferujete bydlet. V centrech velkých měst a v turistických oblastech jsou ceny samozřejmě vyšší.

  • pro dobrodruhy možnost Couchsurfingu
  • Airbnbod 350/noc osoba (vlastní pokoj)– oblast Edinburg (při použití odkazu získáte slevu 724 kč na první ubytování)
  • Přes Booking 1 noc v hostelu od 400Kč/osoba (sdílený pokoj) v turistické destinaci (Edinburg)
  • Přes Booking 1 noc v hotelu od 550/osoba v turistické destinaci (Edinburg)

Orientační ceny

Ceny v supermarketu jsou téměř srovnatelné s Čr, připlatíte si ale za jídlo v restauracích, kdy ceny začínají na 5 – 10£ za jídlo, taktéž si připlatíte za čepované pivo, které začíná na 3 – 4£.

  • Benzín – 1.2 £/litr
  • ceny dopravy – doprava obecně je dosti dražší než v ČR (např. vlak Edinburg – Glasgow 13 £, Edinburg – Fort William 30£ v předstihu) Vlaky se vyplatí kupovat online a s předstihem, ceny jsou tak i víc, než o polovinu levnější. Pro plánování cesty a nákup jízdenek můžete využít Trainline.

TIP: Doporučujeme se po Skotsku dopravovat autem. V celém Skotsku je spoustu kempů, míst k zastavení, jsou přímo připravení no turisty v karavanech. Pro půjčení auta využíjte například server Rentalcars.com, když auto zarezervujete s předstihem, můžete se dostat i pod 10 Liber na den. Počítejte však ještě s pojištěním, které je poněkud dražší. Plné pojištění nás přímo v autopůjčovně stálo 26 Liber na den. Můžete však zvolit externí pojištění od jakékoliv jiné pojišťovny, které bývá levnější.

Svět je CooL - průvodce Skotsko

Průvodce Skotsko – (Ne)turistické destinace

Musíme se přiznat, že tentokrát jsme nenavštívily žádné dobře známé turistické místa ve Skotsku, ale spíše jsme tak naslepo projížděly krajinou a zastavovaly na místech, kde se nám to zrovna líbilo. Skotsko je země, kterou byste měli projet v autě, kochat se přírodou a zastavit tam, kde se vám to bude líbit. Cesty jsou v dobrém stavu, a některé však dost úzké, někdy tak úzké, že se s autem v protisměru vyhněte jenom na speciálních “passing places”. U cest narazíte každých pár kilometrů na parkoviště, kde můžete zastavit, nebo klidně přespat. Pokud máte v plánu si půjčit karavan nebo vám nevadí spát v autě, místo na přespání najdete snadno.

Edinburgh

Hlavní město Skotska, patřící pod UNESCO, je to velmi sympatické studentské město se spoustou mladých lidí. Nemusíte utrácet za dopravu, protože se všude dostanete pěšky. Můžete se vydat do místní destilérky a ochutnat pravou skotskou whisky nebo se zaposlouchat do tradiční skotské hudby, která zní z centra města. Kdo rád přírodu, tak doporučujeme se vyšplhat na Arthur ´s seat, ke budete mít výhled na celé město.

Loch Lomond national Park

  • Ben A´an – z tohoto vrcholku si za pěkného počasí můžete užít pořádný výhled na značnou část národního parku
  • Navštivte některé z jezer, možností je spousta.
  • Projeďte si „scenic drive“ z Aberfoyle přes Trossachs a Brig o´Turk

Kilchurn castle

Hrad ležící u jezera Loch Awe. Přímo k hradu se dá dostat z přilehlého parkoviště, nejhezčí fotku ale uděláte, když přistavíte u hlavní cesty A819, a vydáte se k jezeru odtud.

Oban

Přístavní městečko nacházející se na východním pobřeží Skotska. Pozor na možnou dopravní zácpu ve městě. Oban je dobrý výchozí bod pro cestu na okolní ostrovy.

Ellenabeich

Malinká vesnička nedaleko od Obanu, které se nám moc líbila. Tradiční bílé domečky a cliffy, to my můžeme. Už jen cesta z Obanu do této vesnice stála za to. Po cestě narazíte na Bridge over the Atlantic, u kterého stojí za to se na chvíli zastavit.

Glenfinnan viaduct

Neboli “most z Haryho Pottera”, po kterém dokonce dvakrát denně jezdí ten starodávný kouzelnický vlak, tak ho hlavně o pár minut nepropásněte jako my 😊. (Vlak jezdí v 11 am a v 3:30 pm – vyplatí se být na místě s předstihem)

Loch Eil

Když se vydáte k mostu Harryho Pottera, zajeďte si i k jezeru Loch Eil, celá tato oblast je populární mezi cestovateli.

Ben Nevis

Nejvyšší hora celého Spojeného království, měří sice něco přes 1300m.n.m, ale trek začínáte zhruba v úrovni moře. Než se rozhodnete vylézt nahoru, zkontrolujte si počasí, ono tam nahoře bývá dosti větrno a v říjnu jsme tam potkaly i sníh.

Glencoe – Tyndrum

Jestli tuhle trasu máte alespoň trochu po cestě, doporučujeme se tudy projet. Naskytne se vám krásné scenery view. Trasa mezi horami vede asi 30 mil a celou dobu je na co se koupat.

TIP: Výlet na Isle of Sky – my jsme bohužel tenhle ostrov nestihly, ale dostaly jsme několik kladných doporučení tento ostrov navštívit.

Přemýšlíte kam přístě? Nechte se inspirovat našimi cestovními průvodci.

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU ZA FINANČNÍ SVOBODOU

Stáhni si naši online příručku pro začínající investory

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní a finanční tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.

One Comment

  1. Pingback: Rozpočet cesty kolem světa, aneb kolik stojí život na cestách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..