Kolik stojí cesta kolem světa, aneb rozpočet života na cestách

Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna

V polovině roku 2017 jsme si koupily jednosměrnou letenku do Anglie. Sbalily jsme si každá jeden batoh a vyrazily do světa sbírat zkušenosti a zážitky. A tak začala naše neplánovaná cesta kolem světa. Během zhruba roka a půl jsme stihly fyzicky obletět svět, podívat se na pět kontinentů a do 12 zemí. Během toho jsme pracovaly, dobrovolničily, ale taky jen cestovaly a utrácely našetřené peníze.V tomto článku bychom s vámi chtěly sdílet finanční stránku dlouhodobého, pomalého cestování

Jak to probíhalo

I když jsme měly něco našetřeno už z Česka, nechtěly jsme naši cestu začít utrácením, ale naopak vyděláváním. První destinací jsme tedy zvolily Anglii, kde jsme 3 měsíce pracovaly v hotelové restauraci. Po Anglii jsme zhruba 8 měsíců cestovaly a příležitostně pracovaly výměnou za ubytování a jídlo. Navštívily jsme Skotsko, Irsko, Maroko, Jížní Afriku, Dubaj, Austrálii a Havaj. Poté jsme se na delší dobu usadily v Kanadě, kde jsme kromě chození po horách taky trochu vydělávaly na další cestování. Z Kanady jsme si pak ještě odskočily na krátkou dovolenou na Aljašku.

Kolik nás to stálo – náklady na osobu

Počítáme s celkovou dobou 1,5 roku.

Celkové náklady: 280 700 Kč

Denní rozpočet: 513 Kč

Nejvýznamější položky v rozpočtu:

Letenky: 62 450 Kč 

Koupě a provoz auta v Kanadě: 31 500 Kč

Nájem v Kanadě (7,5 měsíců): 54 000 Kč

Cestovní pojištění (na 18 měsíců): 11 000 Kč

Vybavení (počítač, spacáky, telefon, kamera, atd.): 45 000 Kč

Během cestování nikdy nevlastníme více věcí, než na jedno odbavené zavazadlo. Když se někde usadíme na delší dobu, veškerou výbavu si musíme koupit a poté zase prodat. Nejvíce utrácíme za zážitky a koníčky. Hanča miluje focení, tak investuje do fotáků a objektivů. Niki je extrémista, takže pokaždé, když má možnost skočit z letadla nebo se potápět se žraloky tak do toho jde, ať to stojí, co to stojí. Na cestách se snažíme nejvíce šetřit za ubytování a bydlet s místními nebo si nocleh odpracovat. Naopak nikdy nešetříme na zážitcích a vzdělávání.

 

A kde na to bereme?

Prací. 

  • Práce v Anglii: 165 000 Kč ( příjem za 3 měsíce na osobu)

Čti článek Zhodnocení práce v hotelu pro více informací.

  • Práce v Kanadě: 430 000 Kč ( příjem za 7 měsíců na osobu)

Chci vědět víc o práci v Kanadě

Sečteno podtrženo

Když sečteme veškeré příjmy a odečteme výdaje, vychází nám to mírně přes 300 000 Kč na jednu. To znamená, že od chvíle kdy jsme odjely z Česka, jsme si díky cestování každá ušetřila 300 tisíc korun. Viděly jsme kus světa, naučily se spoustu nových věcí, potkaly nespočet zajímavých lidí, ale hlavně jsme měly 8 měsíců dovolenou. 

Nevím jak vám, ale nám to přijde jako docela slušný způsob života a asi ho ještě chvíli povedeme 🙂

Pokud máte chuť vyrazit do světa a je vám pod 35 let, můžete využít Working Holiday pobytů. Čtěte Kam mohou češi vycestovat na Working Holiday

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..