Kolik stojí cesta kolem světa, aneb rozpočet života na cestách

V polovině roku 2017 jsme si koupily jednosměrnou letenku do Anglie. Sbalily jsme si každá jeden batoh a vyrazily do světa sbírat zkušenosti a zážitky. A tak začala naše neplánovaná cesta kolem světa. Během zhruba roka a půl jsme stihly fyzicky obletět svět, podívat se na pět kontinentů a do 12 zemí. Během toho jsme pracovaly, dobrovolničily, ale taky jen cestovaly a utrácely našetřené peníze.V tomto článku bychom s vámi chtěly sdílet finanční stránku dlouhodobého, pomalého cestování

Jak to probíhalo

I když jsme měly něco našetřeno už z Česka, nechtěly jsme naši cestu začít utrácením, ale naopak vyděláváním. První destinací jsme tedy zvolily Anglii, kde jsme 3 měsíce pracovaly v hotelové restauraci. Po Anglii jsme zhruba 8 měsíců cestovaly a příležitostně pracovaly výměnou za ubytování a jídlo. Navštívily jsme Skotsko, Irsko, Maroko, Jížní Afriku, Dubaj, Austrálii a Havaj. Poté jsme se na delší dobu usadily v Kanadě, kde jsme kromě chození po horách taky trochu vydělávaly na další cestování. Z Kanady jsme si pak ještě odskočily na krátkou dovolenou na Aljašku.

Kolik nás to stálo – náklady na osobu

Počítáme s celkovou dobou 1,5 roku.

Celkové náklady: 280 700 Kč

Denní rozpočet: 513 Kč

Nejvýznamější položky v rozpočtu:

Letenky: 62 450 Kč 

Koupě a provoz auta v Kanadě: 31 500 Kč

Nájem v Kanadě (7,5 měsíců): 54 000 Kč

Cestovní pojištění (na 18 měsíců): 11 000 Kč

Vybavení (počítač, spacáky, telefon, kamera, atd.): 45 000 Kč

Během cestování nikdy nevlastníme více věcí, než na jedno odbavené zavazadlo. Když se někde usadíme na delší dobu, veškerou výbavu si musíme koupit a poté zase prodat. Nejvíce utrácíme za zážitky a koníčky. Hanča miluje focení, tak investuje do fotáků a objektivů. Niki je extrémista, takže pokaždé, když má možnost skočit z letadla nebo se potápět se žraloky tak do toho jde, ať to stojí, co to stojí. Na cestách se snažíme nejvíce šetřit za ubytování a bydlet s místními nebo si nocleh odpracovat. Naopak nikdy nešetříme na zážitcích a vzdělávání.

 

A kde na to bereme?

Prací. 

  • Práce v Anglii: 165 000 Kč ( příjem za 3 měsíce na osobu)

Čti článek Zhodnocení práce v hotelu pro více informací.

  • Práce v Kanadě: 430 000 Kč ( příjem za 7 měsíců na osobu)

Chci vědět víc o práci v Kanadě

Sečteno podtrženo

Když sečteme veškeré příjmy a odečteme výdaje, vychází nám to mírně přes 300 000 Kč na jednu. To znamená, že od chvíle kdy jsme odjely z Česka, jsme si díky cestování každá ušetřila 300 tisíc korun. Viděly jsme kus světa, naučily se spoustu nových věcí, potkaly nespočet zajímavých lidí, ale hlavně jsme měly 8 měsíců dovolenou. 

Nevím jak vám, ale nám to přijde jako docela slušný způsob života a asi ho ještě chvíli povedeme 🙂

Pokud máte chuť vyrazit do světa a je vám pod 35 let, můžete využít Working Holiday pobytů. Čtěte Kam mohou češi vycestovat na Working Holiday

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.