Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna
Naše první pracovní zkušenosti na Novém Zélandu se odehrála na jablečném sadu. Pět týdnů jsme sbíraly jablka na severu Jížního ostrova kousek od města Nelson ve vesnici jménem Mapua. O práci na jablečném sadu jsme sepsaly celý článek WH Nový Zéland – práce na sadu. Odnesly jsme si spoustu modřin a pochroumaná záda. To nám ale nestačilo a s blížící se zimou jsme se přesunuly na Severní ostrov, který slibuje mírnější klima a další sběračské příležitosti. Asi nejvýznamější je v tomto období sběr kiwi a citrusů. Rozhodly jsme se pro sběr citrusů a vydaly se do města Gisborne na severo-východním pobřeží.
Období a oblasti
Sběr citrusů probíhá hlavně v oblastech kolem již zmíněného Gisborne a taky na úplném severu ostrova, v Northland. Sezóna sběru citrusů je od dubna do září. Sbírají se hlavně citróny, mandarinky, limetky a pomeranče nebo kaki.
Jak sběr citrusů probíhá
Citrusy se na rozdíl od jablek musí stříhat, takže na sběr budete potřebovat speciální nůžky (dostanete od zaměstnavatele). Teda pokud budeme přesní, tak stříhat se musí citróny, mandarinky a pomeranče a kaki. Limetky se trhají stejně jako jablka. Citrusové stromy jsou obdařeny trny, které sběr poměrně znepříjemňují. Počítejte, že za pár dní budou vaše ruce vypadat jako po souboji se zákeřnou kočkou. Dobrá zpráva je, že dlouhé rukávy a rukavice bolest lehce zmírňují.

Jak hledat práci
Sběr citrusů funguje na bázi práce pro kontraktora. Ten vás posílá na sady, které sběrače zrovna potřebují. Vy máte smlouvu s kontraktorem, a ten vás platí. Sady pak platí kontraktorovi za sesbírané bendy. Logicky tak nedostanete zaplaceno plnou sazbu za sesbíranou bednu, kterou sady zaplatí jemu. Pracovat pro samotný sad by bylo určitě výhodnější, ale vzhledem k tomu, že na jednom sadu se sbírá jen několik dní, je tento scénář dost nereálný. Pokud teda zrovna nejste místní a neznáte majitele sadů osobně.
S tímhle systémem práce jsme se setkaly v oblasti Gisborne. V jiných oblastech může být situace jiná.
Kontakt na ověřené kontraktory pro sběr citrusů (a nejen těch) najdete na stránkách Visitkiwi.cz.
Výdělky a systém práce
Ve většině případů budete pracovat tzv. na contract. To znamená, že jste placeni podle počtu nasbíraných beden. Za bednu dostanete zaplaceno od 55-90 dolarů. Záleží na ovoci, sadu a velikosti bedny.
Dost pravděpodobně budete pracovat v menších týmech – od 2 do 6 lidí. To znamená, že počet nasbíraných beden vaším týmem se na konci dne vydělí počtem lidí v týmu a takový bude váš denní výdělek. Tenhle systém ale určitě není pravidlem. Záleží na místě a kontraktorovi, pod kterým budete pracovat.
Výdělky se pohybují kolem 200 – 250 dolarů za pracovní den. Záleží samozřejmě jak rychle sbíráte. Hodinová mzda se tak může pohybovat od 20 – 30 dolarů za hodinu.

Sběr citrusů – zkušenosti z Gisborne
Jak už jsem zmiňovala výše, naše zkušenosti jsou jen z oblasti kolem Gisborne, kde pracujeme pro kontraktora, sbíráme citrusy a bydlíme v autě na parkovišti v centru města. Pracujeme 6- 7 dní týdně. Většinou sbíráme v týmu s dalšími sběrači, což není úplně ideální, ale i tak si vyděláme průměrně kolem 200 dolarů denně. Mezi sběrači v Gisborne je obrovská česká komunita. Respektive na parkovišti ve městě se vytvořila obrovská komunita čechů, kteří přes den sbírají citrusy nebo jiné ovoce a v noci bydlí ve své self- contained dodávce ( jak koupit auto na Novém Zélandu se dozvíte v článku WH Nový Zéland – nákup auta). Proč všichni češi bydlí v autě? Řekla bych, že většina z nich, potažmo nás, chce ušetřit každý dolar a místo placení za hostel, nebo pronájem pokoje se spokojí s veřejným záchodem a parkovacím místem. Navíc se pronájem pokoje v této oblasti nehledá vůbec snadno a hostely jsou předražené na to, jaký „luxus“ poskytují. Po večerech slyšíte na parkovišti převážně češtinu a vidíte lidi, směňující ovoce, které ten den nasbírali.
V Gisborne navíc najdete několik veřejných sprch, kde se pohodlně za pár dolarů po práci vysprchujete. Internet i zásuvky jsou v knihovně nebo v prádelně. Zní to absurdně? Mi už to ani nepříjde. Člověk si zvykne na hodně a život v autě je jedna z věcí, kde musíte hold dělat kompromisy a veškeré své pohodlí vyměnit za možnost svobody, kterou život na čtyřech kolech bezesporu nabízí.
Naše novozélandské dobrodružství můžete sledovat na facebooku a instagramu.