Vanlife – sen každého cestovatele

Last Updated on 29/05/2020 by Nikola Cerna

Zkusit si vanlife, neboli život v dodávce, byl jedním z našich dlouhodobých snů. Jakmile jsme dostaly Working holiday víza na Nový Zéland, bylo jasné, že si ho zanedlouho splníme. S jinou možností, než hned po příletu koupit dodávku, jsme ani nepočítaly (čtěte jak koupit auto na Novém Zélandu). V našem plánu o snovém životě v dodávce byl však jeden háček – blížící se zima.

Mnozí nás varovali, že ač je zima na Zélandu mírná, život v dodávce není žádný med. My máme ale svoji hlavu a nenecháme si do ničeho kecat. Přece to nemůže být tak strašné…Pojďme se tedy podívat, co obnáší vanlife na Zélandu v zimě:

1. Je vám pořád zima

Ačkoliv teploty v nížinách zpravidla neklesají pod bod mrazu, pocitově je vám pořád zima. Vzduch je vlhký a zima vlezlá. V noci ve spacáku je vám krásně teplo, jakmile ale příjde ráno a vy musíte vystrčit nos z auta a jít na záchod, začíná peklo. Ráno je všechno ledové, voda na pití, zubní pasta i oblečení. Po čase zjistíte, že je mnohem výhodnější jít spát v oblečení na druhý den, než ho ráno na sebe oblékat. Ranní převlékání je noční můra.

vanlife
Když nevstáváte do práce za tmy, občas snídáte i venku 😀

2. Všechno je mokré, včetně vašeho auta

Když se ráno probudíte, musíte se kromě zimy vypořádat taky s vlhkostí. Auto máte zapařené a věci taky. Tato nepříjemná voda na sklech jen tak nezmizí, dokud auto nevyvětráte. To znamená otevřít všechny dveře a čekat i několik hodin. To se vám buď nechce nebo na to nemáte čas, protože musíte do práce nebo na výlet. Co to znamemá? Vlhkost v autě zůstává a vy si pěstujete plísěň v celém interiéru.

A co teprve když venku prší…V zimních měsících je déšť téměř na denním pořádku, což znamená víc vlhosti a víc plísně. A to nedej bože, že zmoknete nebo chcete usušit ručník po sprše. To si asi radši zaplaťte sušičku, v autě vám to určitě neuschne.

3. Čelovka se stává součástí vašeho šatníku

V zimě se rozednívá kolem sedmi a stmívá něco po páté. Pokud chodíte do práce, znamená to, že vstáváte do tmy a k autu se vracíte už taky ve tmě. Váš veškerý volný čas se tedy odehrává buď v autě ve spacáku nebo venku u auta s čelovkou. Na výlety po okolí nezbývá čas.

Pokud cestujete, váš den taky končí po páté, kdy se snažíte na poslední chvíli za světla najít parkovací místo. A dost často pak už taky z auta nevylezete.

Kromě tmy je taky zima. Jakmile zaleze sluníčko, teplota náhle klesne až o 10 stupňů a vám se zkrátka nechce trávit večer sezením u auta a drkotáním zubama. Čas od času se dá tento problém řešit alkoholem, ale to vás taky za čas omrzí a vy budete rádi, když si v šest zalezete do spacáku a kouknete na film. Letní grilovačky na pláži jsou zkrátka jen sen.

4. Sprcha se stává vzácností

V zimě jste odkázání jen na teplou veřejnou sprchu. Skoro na každé pláži je sice studená venkovní sprcha, pokud ale nejste otužilci nebo blázni, radši si zaplatíte teplou sprchu uvnitř. A ta není všude nebo zavírá dřív, než skončíte v práci. A nebo se vám zkrátka jen nechce každý den jezdit na bazén. Sprcha se tak stává vzácným rituálem a dopřejete si ji jen párkrát do týdne. A pokud cestujete, musíte kromě hledání místa na parkování, hledat taky možnost teplé sprchy, což dělá plánování složitější.

5. Mytí rukou teplou vodou si užíváte jako nikdy

Jakmile se na Zélandu stanete backpackerem (tzn. začnete žít v autě, často se přesouváte, pracujete většinou na sadech a šetříte každý vydělaný dolar), místa, kde je povolen freedom camping se stávájí vaším domovem. Taková místa se často nacházení hned u dálnice nebo ve městě. A vyznačují se nepěkným záchodem (mnohdy suchým) a studenou vodou. To znamená, že se ráno myjete zásadně studenou vodou. Když říkám studenou, tak myslím ledovou. V zimě, hlavně ráno, je voda tak ledová, že vás ještě několik minut po umytí zebou ruce. A pokud si neohřejete vodu na nádobí, tak se ještě po každém jídle máčíte taky ve studené vodě. Představte si pak ten luxus, když jste třeba v knihovně nebo v restauraci a na záchodě je teplá tekoucí voda. To se pak naučíte s sebou nosit ručník a při každé takové příležitosti si pořádně umyjete nejen ruce, ale i obličej. To se pak cítíte krásně čistě alespoň na chvíli.

6. O vytopeném záchodě se vám jenom zdá

Jak jsem psala výše, prakticky bydlíte na parkovišti (občas na pláži, nebo v kempu), kde jsou veřejné, polootevřené záchodové prostory. Mimo to, že je záchod často nepoužitelný, je taky pěkně studený. Vlastně každý záchod, který používáte je studený, protože na Zélandu zkrátka nic není přizpůsobeno zimě. Budovy jsou nezateplené a topení se používá zřídka, takže o teplém prkýnku se vám může fakt jen zdát.

7. Místa s wifi a zásuvkou se stávájí posvátná

A jsme u toho, internet. Co jiného ale chcete dělat, když je v pět už tma? Chodit spát v šest vás nebude bavit celou zimu. A koukat na filmy můžete jedině s nabitým notebookem. Hledáte tedy místa, kde je zdarma wifi, ideálně, aby tam bylo i teplo a měli otevřeno dlouho do noci. Pokud tam bude i zásuvka, je to rázem vaše neoblíbenější místo v okolí. Najít takové místo není ale vůbec snadné. Knihovna zavírá v pět, stejně jako kdejaká kavárna. V mekáči nemají zásuvky a v burger king zase slabou wifi. Já zrovna sedím v prádelně, je tady free wifi, zásuvka sice za pračkou, ale použitelná, dveře sice dokořán, ale mám na sobě hodně vrstev.

Jediné, co mi mrzne jsou prsty na rukou. To znamená, že se tento článek blíží ke konci a já se přesunu zase zpátky do auta, kde si uvaříme večeři, zabalíme se do spacáků a půjdeme spát.

vanlife
Večer v prádelně – když chceš sedět, nemůžeš nabíjet a naopak 😀

Ačkoliv se může zdát, že je vanlife v zimě spíše noční můra, i tak si ho snažíme užít na sto procent. Hledáme možnosti, jak se v tom malém, studeném a vlhkém prostoru nepřizabít a nerozejít. A zatím se nám to daří.

Nebudeme lhát, těšíme na léto víc, než na cokoliv jiného, ale jsme rády za každou zkušenost, a tohle je opravdová výzva. Vanlife je něco, co jsme si vysnily a rozhodně se svého snu nevzdáváme při prvním náznaku nepohodlí..ani po několika měsících strávených v zimě a vlhku 😀

Naši cestu sledujte na  facebooku a instagramu 🙂

2 Comments

  1. Marcela

    Ahoj Nikolo, děkuju za super inspiraci. Chtěla bych se zeptat, kde hledat a na co koukat při pronájmu campervanu na Novém Zélandu. Nějaké obecné srovnání už jsem našla tady: Pujčení auta Nový Zéland. Ráda bych se ale zeptala i na názor někoho, kdo s tím má bujaré zkušenosti, což věřím, jste Vy. 🙂
    Díky za odpověď, M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..