WH Nový Zéland – práce na sadu

Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna

Jak už jistě mnozí z vás víte, tak trochu se vyžíváme ve sbírání všemožných zkušeností a zážitků. A co jiného si na Zélandu zkusit, než sbírání ovoce. Všichni to dělají, ze všech stran slýcháme, jak je to hrozné, tak proč to nezkusit na vlastní kůži a udělat si obrázek samy. 

Sbírání jablek

Sbírání jablek byla naše první práce na Novém Zélandu. Proč jablka? Protože když jsme práci hledaly, byla zrovna sezóna jablek. Takže proč ne. Navíc jablka jsou, podle mnohých, ze všech druhů sbírání nejhorší. Ideální výchozí pozice pro nás – horší už to být nemůže. 

 

Jak probíhá sbírání jablek

Nijak zvlášť zajímavě. První den dostanete „školení“ ohledně používání žebříku, vyfasujete sbírací koš a pak už jen sbíráte, sbíráte a sbíráte. A druhý den vás bolí i to, co jste ani nevěděli že máte. A tak pořád dokola. A vyplatí se to? My myslime, že ano!

 

Systém placení a délka pracovní doby

Každý sad má nastavené trochu jiné podmínky, ale kostra bude vždy dost podobná. Většinou se pracuje 6 dní v týdnu, od 7:30 do 17-18h. 

Zaplaceno dostanete vždy minimálně minimální mzdu, což je $17.70/hodinu (duben 2019). Minimálně píšu proto, protože když nasbíráte víc beden, než je ekvivalent minimální mzdy za odpracované hodiny, dostanete zaplaceno tzv.na contract – podle počtu nasbíraných beden. Každá odrůda je placená jinak a každý sad má jiné sazby. Průměrně $30-40 za bin. Rozhodně se vyplatí si trochu máknout a mít ve svých rukách, kolik si vyděláte. Navíc vám tak pracovní den i rychleji uteče.

Zkušenosti

Z našich zkušeností i z doslechu můžeme říct, že i když nejsou jablka nijak zvlášť velká a bedny placené minimálně, jde udělat 6-7 binů denně, takže si vždy vydělate více, než minimální mzdu. My jsme průměrně vydělávaly kolem $200 za den. Ale pracovali s náma kluci, kteří se dostávali pravidelně i na $300 za den.

 Sady taky často nabízí bonus za odpracování celé sezóny v podobě 6-12% z nasbíraných binů.

Tip! Vždy si před podepsáním smlouvy zjištěně, jaký je systém placení a bonusů. A před sbíráním si zjistěte, kolik se za daný druh jablek platí. Lehce si tak můžete spočítat, jestli se vám vyplatí sedřít se z kůže a sbírat na biny nebo si odpracovat pohodový den a nechat se platit hodinově. Systém placení bývá často pěkný oříšek, ale nedejte se odbýt a nechte si ho pořádně vysvětlit!

práce na sadu

Práce v packhousu

Kromě sbírání ovoce můžete na sadu taky pracovat v packhousu. To znamená třídit a balit ovoce. Tato práce je náročná spíše psychicky. Celý den stojíte u pásu a opakujete jednu činnost pořád dokola. Placeni jste většinou minimální mzdou, ale máte možnost pracovat dlouhé směny (až 12h) nebo si přivydělat nějaký dolar navíc na směnách nočních. 

 

Ubytování na sadech

Hodně sadů nabízí levné ubytovaní (kolem 100$/týden ) nebo místo pro spaní ve vašem aute na místě s kuchyňským zázemím, teplou sprchou a záchodeclm (50$/týden). Pokud ještě nemáte auto, přečtěte WH Nový Zéland – nákup auta

Výhody práce na sadu

Práce na sadech je ideální pro lidi, kteří touží objevovat a často se přemisťují. Na sadu můžete zůstat jen pár dní. Pokud se vám něco nelíbí, můžete kdykoliv odjet. 

Na Zélandu se dá pracovat na sadech celoročně. Vždycky si jen vyberete oblast a ovoce, které je zrovna v kurzu a jedete tam. Zůstanete pár týdnů a jedete zas o kus dál.

Tohle je asi hlavní důvod, proč je práce na sadech mezi držiteli Working holiday víz tak populární. 

 

Sečteno podtrženo

Sbírání jablek (nebo čehokoliv jiného) je práce fyzicky náročná, ale na druhou stranu jste celý den venku, strčíte si sluchátka do uší a žijete si svým životem zatímco plníte bedny ovocem. 

Troufmen si říct, že na sadu si vždy vyděláte o něco více, než jakoukoliv jinou nekvalifikovanou prací. I když sbíráte za minimální mzdu, vždy máte možnost sbírat dlouhé hodiny a 6 dní v týdnu (pozor na kiwi, kde sbírání nejvíc ovlivňuje počasí a může se stát, že kvůli deště budete sbírat 3 dny v týdnu). Ušetříte za ubytováni a když jste rychlí sběrači, vyděláte si i slušné peníze. A hlavně se můžete nezávisle přesouvat ze sadu na sad a procestovat tak celý Nový Zéland. 

 

Jak najít práci na sadu

Pro představu, kde se sady s různým ovocem nacházejí by vám mohly posloužit stránky picktheworld.org. Výborný kalendář sezónních prací najdete taky na stránách Visitkiwi.cz.

Se samotným hledáním je to vždycky trochu oříšek. Někdy se vyplatí dojet do určité oblasti a sady obejít a někdy je lepší kontaktovat sad emailem nebo telefonicky. Vždycky je ale dobré pracovat na sadu ověřeném, kde už někdo, koho znáte, pracoval. K tomu poslouží facebooková skupina Nový Zéland Working Holiday, kde vám krajané poradí a zajisté doporučí ověřený sad. A jakmile na nějakém sadu začnete, určitě vám nějaký ze sběračů doporučí další sady a další možnosti sbírání. 

Kromě sbírání jablek jsme si na Zélandu vyzkoušely ještě sbírání citrusů.  Jak takový sběr citrusů probíhá si přečti v článku Sběr citrusů na Novém Zélandu.

 

Nechceš pracovat na sadu? Podívej se jaké jsou další možnosti práce na Novém Zélandu pro working holiday cestovatele.

Nový Zéland – Jak hledat práci a kolik si vyděláš

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..