Last Updated on 08/05/2020 by Nikola Cerna
Dostali jste Working Holiday víza do Kanady, ale trochu se bojíte stěhování do cizí země? Nevíte, co vás po příjezdu čeká a jste z toho nervózní? Tak už být nemusíte. Tady je seznam věcí, které budete muset po příletu zařídit. Věřte, že to není nic složitého. Je však lepší být připraven, než překvapen.
V následujících řádcích se dozvíte všechny potřebné informace, které se vám budou hodit po příjezdu na roční Working Holiday program do Kanady.
Těm z vás, kteří se teprve chystají žádat o Working Holiday víza do Kanady a nejsou si jistí, jestli splňují všechny podmínky programu, doporučujeme si přečíst Kam mohou Češi vycestovat na Working holiday víza a jaké jsou podmínky jednotlivých států
Ihned po přijezdu je nutné zařídit několik věcí:
SIN – Social Insurance Number
Je jednoduše číslo, které potřebujete, než začnete pracovat. Pod tímto číslem budete vedeni v kanadském sociálním a daňovém systému. Zařídíte si ho na počkání na každé pobočce Service Canada Office . Budete potřebovat jen pas, work permit (ten dostanete na letišti po předložení schválených WH víz a dalších potřebných dokumentů) a kanadskou adresu.
SIN si potřebujete zařídit jako první, ve všech dalších institucích ho po vás totiž budou chtít. Takže si vaše „běhání po úřadech“ trochu naplánujte.
Bankovní účet
Otevření bankovního účtu je v Kanadě jednoduchá záležitost.Vybrat si můžete z mnoha bankovních institucí. Nám byla doporučena CIBC a nemáme s ní sebemenší problém, takže doporučujeme dále. Při základní verzi účtu je vše bez poplatků. Než půjdete do banky zařiďte si kanadské telefonní číslo, není to vyloženě nutnost, ale s kanadským číslem je to zkrátka jednodušší.
Kanadské telefonní číslo – SIM karta
Pokud jste zvyklí na české nebo evropské cenové podmínky, tak na ně v Kanadě zapomeňte.
V Kanadě je zkrátka provoz telefonu drahá záležitost. Pokud potřebujete k přežití sms, volání i data počítejte s cenou balíčku od 50 dolarů/měsíc. A to máte většinou tak 1-2 GB internetových dat. Pokud však nepotřebujete neomezené sms a volání a bez dat se taky obejdete,existuje možnost zařídit si tzv. pay as you go SIM. Tato simka funguje na principu mobilního kreditu a tedy platíte za to, co vyčerpáte. Min. částka dobití bývá kolem 25$. Je tedy jen na vás, jak často budete muset dobíjet další kredit. (pozor v Kanadě platíte i za příchozí hovory). Na tuto sim kartu se dají přednabít i data. Nám se vyplatila SpeakOut sim card, kterou si můžete zařidit v každém 7eleven obchodě.
Přihlášení ke kanadské zdravotní péči
Máme zkušenosti jen z Alberty, ale předpokládáme, že tomu bude podobně i v jiných provinciích.
Přihlášení je povinné jen pro rezidenty určité provincie. Když rezidenti nejste, ale plánujete zůstat v jedné provincii celý rok pobytu, můžete zažádat o kanadskou zdravotní kartu a získat tak v Kanadě bezplatnou zdravotní péči . Jak? Zajděte si na nejbližší pobočku Registry agent office, vyplníte krátký formulář, předložíte pracovní povolení, pas nebo OP a do pár týdnů vám na vaši kanadskou adresu příjde něco jako kartička pojištěnce, kterou se pak prezentujete u lékařů.
Ostatní
Koupě auta
Tady samozřejme záleží na tom, kde bydlíte a jaká je tam dopravní situace. Pokud plánujete žít ve velkém městě, kde existuje městská hromadná doprava, asi bych nákup auta hned po příjezdu neřešila. Pokud plánujete bydlet mimo velké město a vašim zájmem je poznat krásy Kanady, auto bude asi nutností.
Nákup auta je v Kanadě jednoduchá i vcelku levná záležitost. Tím pozitiva ale končí. Pojištění a provoz auta je naopak sakra drahá záležitost. Za pojištění zaplatíte minimálně 100 dolarů/měsíč. Pokud se vám s autem něco stane, jedna návštěva místního servisu s lehkou opravou vyjde minimálně na 500 dolarů. Takže při koupi zvažte také stav vozidla a jaký je váš životní koeficient štěstí. Proč štěstí? V Kanadě neexistuje povinná technická prohlídka, takže na cestách potkáte auta v katastofickém stavu, zkrátka koupě použitého auta je zde loterie. Známe lidi, co si koupili auto za 1000 dolaru a jezdili v něm 3 roky bez poruchy. A taky známe lidi co si koupili auto za 5000 dolarů a po pár měsících se jim porouchalo tak, že by oprava vyšla dráž, než auto nové. Před koupí doporučujeme investovat do mechanika, který vám uděla tzv. předkupní prohlídku. Na Kijiji takových mechaniků najdete spousty. Ceny se pohybují kolem 70 dolarů za auto. Pokud se v autech nevyznáte, tady opravdu nešetřete, protože jakmile podepíšete kupní smlouvu, není cesty zpět. Pokud se rozhodnete kupovat auto a neznáte nikoho, kdo by vám poradil ohledně pojištění. Kontatujte nás, rády vám předáme pár tipů, jak ušetřit na pojistce 😊
Nákup vybavení
Pokud jedete do Kanady jen na roční pobyt asi je zbytečné kupovat veškeré vybavení nové. V Kanadě perfektně funguje koloběh vybavení – kola, lyže, snowboardy, kempingové vybavení,oblečení atd.
Kde použité vybavení koupit? Buy/sell skupiny na facebooku, Kijiji.ca nebo z kamenné prodejny Thrift Store nebo Value Village
Užitečné odkazy
Poparide – aplikace na hledání/nabízení spolujízdy. Něco jako evropský blablacar.
Alltrails – hiking traily s popisem cesty i komentáři od uživatelů.
Goose VPN – až vám bude někdy chybět česká televize, Goose vám pomůže přesměřovat IP adresu a vy se tak budete moct koukat na českou internetovou televizi i jiné, ze zahraničí nepřístupné, weby. Přes tento odkaz máte první měsíc zdarma.
iOverlander – mobilní aplikace, kterou využijete hlavně na roadtripech. Ukáže vám placené i neplacené kempy nebo místa k přespání a mnohem víc.
Turbotax – program, který vám pomůže s kanadským daňovým přiznáním po skončení pobytu. První rok zdarma.
Transferwise – až si v Kanadě vyděláte velké peníze, budete si je potřebovat převést na koruny. K tomu vám pomůže transferwise. S naším odkazem máte první transfer zdarma.
Zajímá mě víc o Working Holiday Kanada
V Ontariu mate narok na kanadske pojisteni (OHIP) az po trech odpracovanych mesicich. Zazadat si muzete hned, ale musite mit podpesanou pracovni smlouvu a karticka pak dojde prave po tech trech mesicich 🙂 Zaroven s tim, kdyz vznikne narok vam, ma pak narok na OHIP i vas partner, ktery praci mit nemusi.
Super! Děkujeme za doplnění ☺️