Zázračné ráno – Tajemství, které vám změní život

Last Updated on 20/01/2022 by Nikola Cerna

Záračné ráno je kniha, kterou v roce 2012 napsal americký spisovatel Hal Elrod – origiální titul: The Miracle Morning – The 6 Habits That Will Transform Your Life Before 8AM. Kniha se záhy stala bestsellerem a podle Googlu a samotného autora změnila životy tisícům lidí. Tak jsem se ji rozhodla taky přečíst (respekvite poslechnout v audio verzi) a v následujících řádcích vám ve zkratce řeknu, v čem se skrývá tajemství Zázračného rána. 

Zázračné ráno – Tajemství, které vám změní život

Zázračné ránoKniha Zázračné ráno pojednává o nutnosti vytvořit si ranní rituál, jakýsi „čas pro sebe“, díky kterému se staneme produktivnější a dosáhneme tak svých cílů. V knize nám autor sděluje 6 ranních návyků, které dohromady tvoří Zázračné ráno. Každé činnosti by jsme se měli věnovat ideálně 10 minut a celý proces Zázračného rána zabere maximálně hodinu. Máme ale taky možnost některé z činností vynechat, zkrátit nebo samozřejmě prodloužit. Celý proces může ze začátku zabrat jen několik minut, záleží jen na nás jaké činnosti si vybereme. Můžeme zařadit činnosti, při kterých se cítíme dobře a ty ostatní jednoduše vynechat.

V ideálním případě by celé Zázračné ráno mělo obsahovat těchto 6 návyků. 

Zázračné ráno tvoří 6 návyků – SAVERS

zázračné ráno

Pro snadné zapamatování autor v knize uvádí akronym SAVERS

S – SILENCE 

Silence neboli ticho znamená najít si tiché místo a jen tak být. Můžeme meditovat, modlit se nebo jen tak dýchat – soustředit se jen na naši přítomnost a dech. Pokud vás zajímá víc o meditaci. Přečtěte si knihu  Sam Harris – spiritualita bez náboženství.

A – AFFIRMATION

Affirmation znamená jakési povzbudivé prohlášení. Zahrnuje váš cíl, co chcete v životě dokázat. Má přebít strach a dodat vám odhodlání žít podle vašich představ. Napište si vaše prohlášení na papír a každé ráno si jej připomínejte. 

Příklady vhodných prohlášení – Jsem šťastný a těším se na nový den. Žiju život, který mě baví a plním si své sny. Věřím ve svou vnitřní sílu a své schopnosti. Mám jen jeden život a jsem odhodlaný ho žít naplno.

Nebo si jen připomeňte váš dlouhodobý cíl a naplánujte si kroky, které dnes uděláte pro jeho uskutečnění. 

V – VISUALIZATION

Visualization neboli Vizualizace. Představte si krok po kroku, co musíte pro své sny udělat. Představte si, jak se budete cítit, až dosáhnete vytyčeného cíle nebo jen až splníte všechny vaše naplánované denní úkoly. Vizualizace vás bude motivovat splnit, co jste si naplánovali.

E – EXERCISE

Exersice neboli Cvičení. Myšleno jako probuzení těla, rozproudění krve. Nemusíte uběhnout hned 10 kilometrů nebo zvedat činky. Stačí když si zacvičíte jógu, protáhnete se, zařadíte zpevňovací cvičení. Stačí 10 minut a budete se celý den cítit lépe.

R – READING

Reading znamená Čtení. Jestliže cvičení znamená probuzení těla, tak čtení znamená probuzení mysli. Vyberte si jednu knihu a každé ráno si přečtete několik stránek. Autor doporučuje motivující a inspirující knihy o osobním rozvoji. Nechte se insiprovat lidmi, kteří dokázali to, co chcete dokázat také. 

S – SCRIBING

Scribing znamená Psaní poznámek nebo deníku. Pokud si nepíšete deník nevadí. Pište si v bodech. Poznanemejte si vaše myšlenky, poznatky nebo úkoly. To co si napíšete, si zpravidla snáze zamapatujete. Zkuste si taky někdy napsat seznam věcí, za které jste ve svém životě vděční. Pomůže vám to mít radost z maličkostí a být celkově šťastnější.

 

Po poslechu knížky a předčtení několik článků jsem se rozhodla, že stejně jako mnoho přede mnou, zkusím pricpiny Zázračného rána aplikovat do svého života, respektive rána.  Upřímně říkám, že jsem vůči celému procesu životní změny dost skeptická, ale na druhou stranu věřím v sílu psychologie, sebedůvěry a motivace. O ničem jiném to taky ani není, musíte si jen nastavit svou mysl tak, aby pracovala pro vás, ne proti vám. 

zázračné ráno

Dnešním dnem začínám svou 30-denní výzvu s názvem Zázračné ráno.  Jdete do toho někdo se mnou?

Průběh výzvy můžete sledovat na  facebooku a instagramu 🙂

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..