K Zero Waste životu vede dlouhá cesta. Každá velká změna ale začíná malými krůčky. Tak proč nezačít třeba dnes. Těchto 12 jednoduchých kroků vám výrazně pomůže ke snížení produkce odpadu ve vašem domě a nejen tam. Hodně lidí si myslí, že eco-friendly změny jsou drahé. Opak je pravdou. Ve většině případů vás změna nebude stát vůbec nic. A když ano, je to jednorázová investice, která vás v konečném důsledku vyjde vždy levněji. Být eco-friendly není ani drahé ani obtížné. Tak proč to alespoň nezkusit.

Prvních 12 kroků ke snížení produkce odpadu

1. Odmítněte plastovou tašku!

Naučte se říkat „ne“ pokaždé, když vám v obchodě budou chtít prodat plastovou tašku. Noste si tašku svojí, i kdyby to měla být taška plastová. Už jen tímto krokem výrazně snížíte svou produkci odpadu.

produkce odpadu

2. Noste si své sáčky na ovoce a zeleninu.

Tohle je stejný případ jako u tašky, klidně mějte u sebe sáčky plastové, ale proč při každém nákupu brát sáček nový? Myslíte, že pár jablek ušpiní sáček tak, aby se musel hned vyhodit? Schovejte si ho, dejte ho hned do kabelky nebo batohu. Neskladujte sáčky doma „na příště“. Myšlenka je to sice dobrá, ale pak budete stát v obchodě a schovaný sáček v kuchyni vám bude k ničemu. A za další, na jedno jablko nebo trs banánů sáček nepotřebujete! 🙂

produkce odpadu

3. Řekněte NE plastovým brčkum

Pokud rádi pijete brčkem, pořiďte si kovové nebo skleněné. Z restaurace vás taky nevyhodí, když si vytáhnete svoje brčko.

produkce odpadu4. Noste si svůj termohrnek na kafe 

Kupujete si často kafe s sebou? Pak produkujete výrazně víc odpadu, než je zdrávo. Přitom si stačí pořídit takovýto krásný termohrnek a výrazně tak pomůžete ke snížení produkce vašeho odpadu.

produkce odpadu

5. Vyhněte se jídlu s sebou

…nebo si noste svoji krabičku a příbory. Plastové příbory jsou stejné zlo jako brčka!

produkce odpadu

 6. Nakupujte chytře

Vyhněte se zboží, které je zabalené ve třech zbytečných obalech. Nakupujte ve velkém, ne jednorázové produkty. Kupujte zeleninu na váhu, ne balenou. Upřednostňujte papírový, skleněný nebo hliníkový obal před plastovým, atd.

produkce odpadu

7. Pijte kohoutkovou vodu místo balené

Není nic jednoduššího, než sebou nosit láhev na vodu a při potřebě si ji dopouštět kohoutkovou vodou. Ta není o nic horší, než voda balená. Často i naopak. Láhev taky můžete využít, když si kupujete nápoj s sebou. 

produkce odpadu

8. Zakažte své bance vám posílat papírový výpis z účtu

Dopisy z banky jsou už taky oldschool.  Šetřete lesy a životní prostředí a přejděte na výpisy elektronické. Mnohé banky si navíc za papírový výpis účtují poplatek, elektronický vám pošlou zdarma. Celý proces změny vás bude stát pár kliknutí myší v internetovém bankovnictví.

produkce odpadu

9. Používejte jednorázové plasty vícekrát

Když už si koupíte něco v jednorázovém obalu, snažte se ho znovu využít. Například do obalu od chleba můžete jednoduše zabalit svačinu. Plastová taška od nákupu může posloužit jako pytel do koše na odpatky, atd. Buďte kreativní.

produkce odpadu

10. Používejte plátěné kapesníčky místo papírových

Je to sice super oldschool, ale snížíte tak výrazně produkci odpadu. I když si možná říkáte, že papírový kapesník je přece papír a ten můžete recyklovat. Ne všechen papír lze recyklovat a znečištěný papír už vůbec ne 🙁

zero waste

 

11. Dívky, ženy, dámy…dejte šanci menstruačnímu kalíšku

Věděli jste, že průměrná žena vyprodukuje 240 tampónů ročně? Když se teď na chvíli nebudeme bavit o životním prostředí, ale o penězích. Lehce si asi spočítáte, že menstruační kalíšek (se svou životností až 10 let) vás vyjde výrazně levněji, než používání tampónů. Navíc doba použití až 12 hodit, vám zajistí výrazně víc pohodlí a méně starostí během vašich dnů 🙂

produkce odpadu

12.RECYKLUJTE…ale pořádně!

Jestli se vám žádný z výše uvedených bodů nelíbí, ale chtěli byste dodržovat alespoň jeden, vyberte si tenhle! Ne každá recyklace je však dobrá a pomáhá životnímu prostředí. Zjistěte si, jak správně recyklovat, kam patří jednotlivé odpadky a co vše musíte udělat, než odpadek do barevného kontejneru pošlete. 

produkce odpadu

 

Vsadím se, že nic z tohoto listu pro vás není novinka. Všichni víme, co dělat lépe, ale ruku na srdce, kolik z nás to opravdu dělá? A to by se mělo změnit. Nikdo z nás přece nechce být obklopen odpadem, tak proč se jim pořád víc a víc obklopujeme?

Pokud máte pocit, že výše uvedený seznam věcí dodržujete a chcete dělat pro snížení produkce odpadu více, přečtěte si navazující článek 11 kroků, jak zbavit vaši domácnost přebytečného odpadu.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.