11 kroků, jak zbavit vaši domácnost přebytečného odpadu

K Zero Waste životu vede dlouhá cesta. Každá velká změna, ale začíná malými krůčky. V předešlém článku jsme si ukázali 12 jednoduchých kroků, kterými začít. Pokud to se snížením produkce odpadu myslíte opravdu vážně, těchto navazujících 11 kroků by vás mohlo inspirovat a výrazně pomoct na vaší cestě k Zero Waste životu.

1. Nakupujte v obchodech bez obalu

V tzv. zero waste obchodech nakoupíte vše od mouky, přes těstoviny, luštěniny, kafe až po ořechy nebo čokoládu. Hlavně vše bez obalu! Najděte si svou prodejnu na mapě.
zero waste

2. Používejte sirky místo jednorázového zapalovače

zero waste

3. Používejte tuhé mýdlo místo sprchových gelů

Tuhé mýdlo seženete jen v papírové krabičce. Sprchový gel, jinak než v plastu, nekoupíte (pokud nenakupujete v Zero waste obchodě:))

zero waste

4. Nakupujte a prodávejte použité věci

Koupili jste si nové lyže? Staré nevyhazujte, ale prodejte je někomu dalšímu. A tak to dělejte se vším. To samé obráceně. Ne všechny použité věci jsou špatné.  K tomuto koloběhu věcí ideálně slouží facebook Marketplace nebo třeba aplikace Letgo.

produkce odpadu

5. Pijte sypaný čaj

V dnešní době je velice obtížné, ne-li nemožné, koupit čaj, který by neměl každý čajový sáček zabalen v plastovém (výjimečně papírovém) obalu. I samotný čajový sáček je odpad, kterého se můžete lehce zbavit pitím sypaného, snadno kompostovatelného čaje.

zero waste

 6. Používejte silikonový pečící papír

Snadno omyvatelný a těžko zničitelný. Není co řešit.

zero waste

7. Používejte staré oblečení k čistění domácnosti

Není nic jednoduššího, než rozstříhat staré tričko a požít ho jako hadr. 

zero waste

8.Používejte znovu-použitelné potravinové fólie a sáčky na jídlo

Je to sice investice, ale jednorázové a ne tak velká. A už nikdy nebudete muset kupovat potravinovou fólii nebo zapínací sáčky na jídlo.

zero waste

9. Vyrobte si vlastní čistící prostředek

Budete potřebovat jen ocet, prášek do pečiva, citrón a esenciální olej na vůni.  Zbavíte se nejen plastového obalu od čistícího prostředku, ale taky všech chemikálií, které do svého domova spolu s ním přinášíte. Ocet spolu s antibakteriálními účinky některých esenciálních olejů se o čistotu vašeho domova zaručeně postarají.

zero waste

10. Plastový zubní kartáček nahraďte bambusovým

Průměrný člověk spotřebuje 3-4 kartáčky ročně. A teď si představte spotřebu čtyřčlenné rodiny za několik let.

zero waste

11. Vyrobte si domácí zubní pastu

Kokosový olej, prášek do pečiva, esenciální olej. To jsou základní ingredience. Určitě najdete i pestrobarevnější recepty.

zero waste

Dodržováním těchto jednoduchých kroků výrazně pomůžete k redukci odpadu vaší domácnosti. Dejte mi vědět do komentářů, jak se vám to daří 🙂

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.