Zonky vs. Mintos

V jednom z minulých článků jsme se vám snažily přiblížit, jak zhodnocovat své naspořené peníze pomocí lotyššské platformy Mintos. Dnes bychom tuto platformu chtěly porovnat s českým Zonky, které všichni určitě dobře znáte z reklam nebo jste alespoň zaslechli jejich chytlavé motto lidé půjčují lidem, levněji a s klidem. Chtěly bychom vám pomoc rozřešit otázku, zda se vyplatí své peníze zhodnocovat na Zonky nebo Mintos a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody každého z nich.

Systém zhodnocování peněz

Obě tyto platformy obcházejí klasický bankovní model půjčování peněz. Když potřebujete nutně peníze, v běžném případě si zajdete do banky zažádat o půjčku. Banka vám vypočítá úrok (cenu), za který vám peníze půjčí a vy poté splácíte. Banka tedy vydělává na vašich úrocích.

Namísto toho Zonky i Mintos jsou nebankovní portály, které vybírají peníze rovnou od lidí, aby poté jiným lidem mohli levněji půjčku poskytnout. Aby tyto portály byly schopné půjčky poskytovat, potřebují velké množství peněz. Ty seženou od lidí (investorů), kteří naopak mají naspořeno a jsou ochotni se svých úspor na určitou dobu vzdát.

Jako investor tedy můžete skrz Zonky a Mintos své peníze půjčit lidem a vydělat tak na úrocích namísto banky. Každý měsíc tak dostanete úrok a část půjčky zpět. Tento model, kdy si lidé půjčují rovnou od jiného člověka namísto banky se nazývá P2P (peer-to-peer) půjčky. Je výhodný pro obě strany.

Investování na P2P platformách

Jako investor nevkládáte své peníze jen do jedné jediné půjčky, to by bylo velmi rizikové. Naopak se na půjčky kolektivně skládáte s ostatními investory. Půjčku, do které chcete zainvestovat si sami vyberete a investujete minimálně 200 Kč na Zonky nebo ekvivalent 10 Eur na Mintos.

Obě platformy mají propracovaný systém ověřování lidí, kterým půjčky poskytují. Ohodnotí rizikovost dlužníka, kterou vyjádří v ratingu (úrokové hodnotě) dostupném pro všechny investory. Čím je úrok vyšší, tím je investice zpravidla rizikovější.

Zonky

Registrace

Při registraci na obě platformy budete potřebovat dva doklady totožnosti, což může být v nejběžnějších případech občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz. Taky budete potřebovat vlastní bankovní účet. U Zonky požadují také české telefonní číslo k podepsání smlouvy. Musí vám být nad 18 let.

Dále se budeme zabývat rozdíly mezi Zonky a Mintos a zkusíme zjistit, která z těchto platforem je výhodnějsí pro investory. Půjde o čistě subjektivní názor, neberto to tedy jako investorské doporučení.

Zonky

Výhody

Zonky operuje na českém trhu, poskytuje půjčky v českých korunách, nemusíte tedy řešit kurzové riziko. Mají velice povedený marketing a zákazníkovi poskytnout velmi přehlednou mobilní aplikaci. Při výběru investice se dozvíte osobní příběh každého žadatele o půjčku. Víte tedy konkrétně na co lidé použijí vaše peníze a proč se rozhodli si půjčit. Vše funguje pod dohledem České národní banky.

Zonky

Nevýhody

Zonky je limitováno jen na půjčky v českých korunách, které přináší menší zhodnocení pro investory. Průměrné roční zhodnocení se pohybuje od 5-7%.

Zonky navíc účtují poplatky z investované částky ve výšši od 0,2 – 5 % v závislosti na rizikovosti investice. Čím vyšší rizikovost, tím vyšší zhodnocení, ale zároveň vyšší poplatek. Poplatky účtují navíc i na sekundárním trhu.

Své výnosy připsané na vaš účet musíte ještě zpětně zdanit.

Zonky navíc zaostává v některých užitečných funkcích, které Mintos naopak poskytuje. Jde např. o Auto invest, kde si zadáte své kritéria pro investici a systém investuje za vás, ušetří vám tak čas a navíc nepřijdete o zajímavé příležitosti, které jsou většinou rychle pryč.

Za důležitou považuji GARANCI VRÁCENÍ PENĚZ v případě, že dlužník přestane splácet, kterou Zonky, narozdíl od Mintos, NEPOSKYTUJE. Můžete tedy přijít o své investované peníze.

V Česku můžete do P2P půjček investovat také u společnosti Bondster (investice v EUR a CZK). Společnost Bondster není tak známá jako Zonky, nabízí však velmi zajímavý investiční potenciál. Přečtěte si podrobnou recenzi – Bondster: Recenze na českou P2P investiční společnost.

Mintos

Mintos je lotyššská společnost, která vybírá peníze od lidí, ale půjčky poskytuje lidem přes nebankovní společnosti.

Zonky

Výhody

Tato platforma investorům nabízí české prostředí a zároveň možnost investovat do půjček z mnoha dalších zemí. Můžete investovat v CZK a dalších 10 měnách, které nabízí vyšší zhodnocení.

Průměrné roční zhodnocení se pohybuje okolo 13% . Mintos nabízí vlastní směnárnu, takže nabít peníze můžete v českých korunách a poté za malý poplatek směnit. Tento polatek se u převodu na Eura dá obejít použitím Revolut účtu, o kterém jsme vás informovali zde.

Mintos žádné další poplatky neúčtuje. Investování je tedy zcela zdarma. Dokonce i jestliže se rozhodnete své investice prodat na sekundárním trhu, aby jste nemuseli čekat na splacení půjček a měli své peníze ihned k dispozici, Mintos vám nic neúčtuje. Navíc na tom můžete dokonce vydělat a to tím, že své investice prodáte někomu jinému s přirážkou. Nebo naopak od jiného investora koupíte investici se slevou.

Nabít svůj investorský účet můžete v CZK pomocí bankovního převodu. Jestliže se rozhodnete nabít v Eurech pak Mintos nabízí více možností. K bankovnímu převodu nabízí také služby Trustly nebo služby poskytovatele online platebních služeb.

Další výhodou jsou Mintos kampaně, které se objevují nepravidelně jednou do měsíce na konkrétní půjčky a za určitých podmínek. Díky nim si můžete zvýšit své roční zhodnocení i o 1%.

Za důležitou výhodu oproti Zonky považuji GARANCI VRÁCENÍ PENĚZ. I v případě, že dlužník přestane splácet, dostanete jako investor peníze zpět. Pozor, garance vrácení peněz není automatická u všech půjček. Pokud chcete investovat bez rizika, doporučujeme si před investicí vyfiltrovat jen půjčky, které garanci nabízí.

Nevýhody

Jestliže se chystáte investovat jen v českých korunách, pak Mintos nedoporučuji. Trh s českými půjčkami bude na Mintos platformě menší než na Zonky. Navíc půjčky v CZK nedosahují tak vysokého zhodnocení jako např. půjčky v Eurech.

Mintos zatím neposkytuje mobilní aplikaci, ale vše lze přehledně zařídit na jejich webovém portálu.

I na Mintos musíte zpětně danit své výnosy.

Jestliže budete investovat v cizích měnách, musíte počítat i s kurzovními ztráty.

Zhodnocení

Osobní zkušenosti máme jak se Zonky, tak s Mintosem. Jelikož nám nevadí investovat v cizích měnách, je pro nás jasný vítěz Mintos, u kterého investujeme od roku 2017 s průměrným ročním zhodnocením nad 15%. Ze Zonky jsme po zkušebním roce začaly stahovat své investice zpět. Zhodnocení bohužel pro nás nebylo zajímavé.

Jestliže se rozhodnete vyzkoušet platformu Mintos, využijte bonusovou registraci přes náš link a získejte 1% navíc k vašim prvním investicím uskutečněných do 90 dnů od registrace.

Zonky

Rádi byste zhodnotili své našetřené peníze, ale s investováním nemáte žádné zkušenosti?  Podívejte se na web Osobní Zkušenosti, kde se dozvíte, Jak investovat.

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU ZA FINANČNÍ SVOBODOU

Stáhni si naši online příručku pro začínající investory

Stažením příručky souhlasíš se zasíláním příležitostných emailů s cestovní a finanční tématikou a souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle našich Zásad o ochraně osobních údajů.

3 Comments

  1. Lintimerová

    Zdravím,přeju příjemný advent a ptám se,kolik času musíte obchodování věnovat a kolik jste mu věnovala na počátku,když jste to rozjížděla,aby to mělo ten efekt,o kterém píšete,tedy že úspěšně vyděláváte.Jsem 51.ročník a momentálně se starám téměř celodenně o 96-i letou matku.Bojím se,i když se chystám něco v této oblasti podnikat,že na to nebudu mít dost času-poctivě sledovat,přemýšlet,konat.Na Váš názor se těší,předem za něj děkuje a hezké+zdravé svátky přejeDáša

    1. Ahoj,
      omlouvám se za opožděnou odpověď. Z toho co pišete, to vypadá, že byste ráda investicemi vydělávala a na to, máte pravdu, potřebujete čas. My investujeme s Mintosem právě z důvodu, že nechceme investovat tolik času, ale taky to znamená, že si tím nevyděláváme, ale spíše to bereme jako zhodnocování úspor. Místo, aby nám úspory ležely na spořícím účtě s úrokem 1-2% máme je na Mintos, kde se zúročují v průměru 13%. K investování na platformě Mintos nepotřebujete téměř žádný čas ani znalosti.

    2. Navíc má Mintos funkci “autoinvest” kde si nastavíte vaše kritéria a platforma investuje za vás. Jednou za čas si zkontrolujete, jestli vám tam zbytečně neleží neinvestované peníze, nebo jestli všichni platí, tak ja mají a to je vše 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..