11 tipů, jak si zdarma zlepšit angličtinu z domova

Last Updated on 06/12/2022 by Nikola Cerna

Být zavřený doma je voprus. Můžeš toho ale využít a zlepšit si angličtinu z domova a zadarmo. A jakmile bude po všem, můžeš sebevědomě vyrazit do svět

1.Neboj se mluvit a dělat chyby

Já vím, to se lehce řekne, ale hůř dělá. Navíc takhle z domu. Existuje ale spoustu možností, jak se s tím poprat. Naše oblíbená taktika je English speaking day .

Praktikuj „English speaking day“

Za nás jedna z nejlepších taktik, jak si zlepšit angličtinu, aniž bys cestoval do zahraničí. Domluv se s kamarády a celý den (nebo i déle) spolu komunikujte jen anglicky. Zavolejte si na skypu, pište si na facebooku…prostě kdekoliv a cokoliv budete řešit, mluvte anglicky. Ze začátku si možná budete připadat hloupě, ale po pár hodinách si zvyknete a na konci dne budete všichni o spoustu slovíček chytřejší.

2. Zapisuj si slovíčka

Když se setkáš se slovíčkem, které neznáš, zapiš si ho. Do notesu nebo do telefonu. U zapsání to ale nekončí, každý večer (nebo alespoň jednou za pár dní) si poznámky projdi, slovíčka si zopakuj a zapamatuj.

3. Čti anglicky a nahlas

Knížky, časopisy, články na internetu, příspěvky na facebooku nebo instagramu. Zkrátka obklopuj se anglickým textem, kde to jen jde. Přijed se do anglických skupin na facebooku a nech na sebe vyskakovat english content. Totéž na instagramu.

Při čtení knih je důležité zvolit vhodnou literaturu, dle tvé úrovně jazyka. Když se budeš snažit číst něco těžkého, čemu nebudeš ani trochu rozumět, nevydržíš to ani 10 minut. Pokud je tvoje úroveň nízká, čti knížky pro děti.

Čtením anglicky nahlas procvičuješ svaly, které při mluvení česky zas tak moc nepoužíváš, a proto ti občas přijde, že ti některá anglická slovíčka jdou těžko vyslovit.

Tip! Nastav si telefon a počítač do angličtiny

4. Mluv sám se sebou – nahlas

Zní to dost bláznivě, ale věř, je to ten nejlepší způsob, jak si zlepšit angličtinu a nebát se mluvit. Jediná nevýhoda je, že tě nikdo neopraví, když uděláš chybu. Rozhodně si ale tímto cvičením zlepšíš slovní zásobu a odbouráš strach z mluvení. Zkus si zadávat různé úkoly, jako například mluvit 1 minutu na určité téma.

5. Sleduj facebooky, instagramy a youtuby, věnující se výuce angličtiny

Nás baví a taky dost pomáhá Kubova English na instagramu.

Z dalších IG stránek to může být třeba English Grammar Vocabulary nebo Angličtina pro lenochy

Z youtube kanálů zkus třeba Broňa Sobotka, mmmEnglish, nebo English with Lucy. Youtube kanálů se stejným obsahem je spousta, najdi si toho učitele, který je ti sympatický a dobře se ti poslouchá.

Doporučujeme kompinovat české učitele, kteří ti vysvětlí gramatiku česky tak, abys ji rozuměl a vědí, jaké jsou nejčastější chyby Čechů, s English native učiteli, kde zase naopak můžeš poslouchat anglický přízvuk rodilých mluvčích.

6. Hudba, filmy, seriály, hry

Překládej si oblíbené písničky – a zapisuj slovíčka! Koukej na filmy a seriály v angličtině – ze začátku s českými titulky, pak s anglickými a nakonec bez titulků. Věnuj pozornost anglické výslovnosti a zase – zapisuj si slovíčka, která neznáš! Také hraní her v angličtině ti může pomoct rozšířit slovní zásobu, tak směle do toho.

7. Přidej se do Fb skupin

Přidej se do mezinárodních facebookových skupin, týkajících se témat, co tě zajímají a aktivně se podílej na diskuzi. Nejen, že budeš anglicky psát a komunikovat, budeš taky nasávat nová slovíčka a slovní spojení, která používají ostatní.

8. Poslouchej anglické podcasty a audioknihy

Poslouchej podcasty na téma, které tě zajímá. Ale taky podcasty, věnující se výuce angličtiny, jako například:

9. Piš anglicky

Psaní ti pomůže zapamatovat si nová slovíčka. Nemusí to být zrovna esej, ale zkus si každý den napsat pár vět anglicky. Můžou to být myšlenky, plány nebo něco zajímavého, co se ti stalo. Pokud si píšeš deník, zkus si alespoň kousek zápisu psát anglicky. Když nebudeš vědět, jak se vyjádřit, použíj google. Pokud budeš psát na počítači, pořiď si Grammaly – program, který ti opraví gramatické chyby a ty se z nich pak můžeš poučit.

10. Nauč se mezinárodní fonetickou abecedu IPA nebo hodně používej google translator

IPA jsou takové ty divnoznaky, které nám říkají, jaká je správná výslovnost určitého slovíčka. Takže se ji buď nauč nebo se nauč hodně používat google translator a jeho funci výslovnosti. Správná výslovnoust je alfou a omegou anglické konverzace. Můžeš mít špičkovou gramatiku, ale když budeš slovíčka špatně vyslovovat nikdo ti neporozumí.

11. Pomáhej si aplikacema

Existuje milion aplikací s angličtinou, pár si jich stáhni a když budeš mít dlouhou chvíli třeba na záchodě, tak si některou otevři a vzdělávej se. Zkrátka využívej každou volnou chvíli a obklopuj se angličtinou.

Věřím, že si najdeš svůj způsob, jak být neustále v kontaktu s angličtinou. A věř mi, pokud budeš věnovat angličtině pár minut každý den, tvoje úroveň půjde nahoru, ty si začneš věřit a jakmile bude tahle zapeklitá situace s Korona virem za námi, vycestuješ poznávat svět bez strachu z jazyka.

Přečti si taky Co zařídit před dlouhodobým pobytem v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..