FIFO – nejlépe placená práce v Austrálii?

Last Updated on 08/07/2024 by Nikola Cerna

S průměrným platem 105 000 Kč měsíčně je Austrálie dobrou pracovní destinací pro ty, kteří chtějí v zahraničí vydělat nějaké peníze navíc, ať už na investice nebo na cokoliv jiného. Pokud si najdeš dobrou práci, může to být ještě mnohem víc. Jak se nejjednodušeji do Austrálie dostat? Pokud je ti pod 30 let a splňuješ všechny ostatní podmínky, Work and Holiday víza jsou jasnou volbou. Podmínky pro udělení Working Holiday víz do Austrálie jsou zde.

Co je FIFO práce?

FIFO je zkratka pro Fly In Fly Out, česky něco jako „letět tam, letět zpět“. Jak už název napovídá, jedná se o práci, do které se dopravuje letadlem. Existuje také DIDO (Drive In Drive Out), kde se na místo dopravuje autem.

Co to ale znamená? Austrálie, hlavně pak Západní Austrálie, má bohaté nerostné zdroje a je doslova posetá různými doly. V Austrálii se těží od zlata, přes železnou rudu, sůl až po uran. Doly jsou většinou na neobydlených místech, vzdálené hodiny a hodiny od nejbližší civilizace. A v těchto dolech musí někdo pracovat, a to jsou právě lidé, kteří dělají tzv. FIFO nebo DIDO.

Tím, že do práce musíš i několik hodin letět, je asi jasné, že nebudeš létat každý den. V dole, respektive v kempu, budeš zůstávat určitou dobu. Nejčastěji to jsou dva týdny. A po dvou týdnech práce máš nárok na volno. To je nejčastěji týden. Tomuto pracovnímu rozvrhu se říká Swing. V tomto případě se bavíme o swingu 2:1 (2 týdny v práci, 1 týden doma). Swing může být také 2:2, 3:1 nebo 8:6 (tady se jedná o dny – 8 dní práce, 6 dní volna).

fifo kemp
Mining village pohled z letadla

Tzv. mining villages se skládají z dolu jako takového a kempu, kde jsou pracovníci ubytovaní a kde tráví svůj volný čas mimo práci. Kempy a doly jsou různých velikostí. Od malých kempů pro 60 lidí až po masivní kempy pro 3 000 lidí. To už pak jsou opravdu malé vesnice s veškerým vybavením.

Když je člověk v práci, má jednoduchý režim. Přiletí do kempu, dostane ubytování, jídlo, přístup do posilovny, v některých kempech i do bazénu, na tenisové kurty, golfové odpaliště atd., ale musí také 12 hodin denně pracovat. Po celou dobu pobytu. Nárok na volno má až když letí zase domů, nejčastěji po dvou týdnech. Navíc ve valné většině případů jeden z týdnů bude pracovat noční směny. Doly totiž fungují 24/7. Jedna skupina zaměstnanců pracuje 12 hodin přes den a pak je vystřídá druhá skupina, která pracuje 12 hodin v noci. Po týdnu se tyto skupiny vystřídají.

Ubytovací jednotky v kempu

Pokud chceš pracovat v dolech v Austrálii, máš v zásadě dvě možnosti:

1. Nechat se zaměstnat těžařskou společností a pracovat přímo v dole

Nejčastější pozice jsou řidič těžké techniky, horník, vrtař, elektrikář, geolog atd. Na většinu pozic potřebuješ vzdělání a australský certifikát, plus další kurzy, proto není jednoduché takovou práci získat. Základní pozice, na které společnosti nabírají i bez předchozích zkušeností, jsou například Trade Assistant nebo Drill Offsider.

Největší výhodou práce pro těžařské společnosti jsou peníze. Protože pracuješ 12 hodin denně v těžkých podmínkách a pryč od rodiny, musí být kompenzace za práci dostatečně atraktivní. A to také je. Plat za plný úvazek začíná na 120 000 AUD ročně, což je 155 000 Kč měsíčně. A to je plat někoho na základních pozicích, kdo je v oboru nově. Standardně se v dolech člověk může dostat na 200k AUD ročně (258 000 Kč měsíčně).

Nevýhodou pro cizince a držitele Work and Holiday víz je, že tato víza mají určité pracovní limitace a těžařské společnosti upřednostňují Australany a permanentní rezidenty. To však neznamená, že není reálné takovou práci získat, jen to bude stát více námahy a času. Pokud nemáš dostatečné vzdělání nebo jsi neměl štěstí se do dolu dostat touto cestou, pořád máš druhou, jednodušší možnost.

2. Nechat se zaměstnat cateringovou společností nebo agenturou

Jak už jsme si řekli, v dolech má každý zajištěné ubytování, jídlo a další možnosti vyžití. A to vše musí někdo zprostředkovat. Nejčastěji to funguje tak, že si těžařská společnost najme cateringovou společnost a ta zajistí vše od úklidu ubytování a společných prostor, přes administrativní správu kempu až po přípravu jídla. A to je tvoje druhá možnost. Nechat se zaměstnat jako housekeeper, uklízeč nebo barista (této pozici se říká utility nebo all-rounder) je jednodušší cesta a nepotřebuješ žádné speciální vzdělání. V případě kuchařů je potřeba australský certifikát, ale ten není tak těžké sehnat, pokud máš alespoň pár let zkušeností. Velké kempy potřebují také osobní trenéry, kteří se starají o posilovny, nebo skladníky, kteří se starají o sklad jídla a zboží. Práci pro cateringovou společnost můžeš získat i jako řidič autobusu.

Jídelna v kempu

Bohužel, tato práce není tak dobře placená jako první případ. Ale i tak se výdělky pohybují nad průměrnou australskou mzdou. Pokud tě zaměstná přímo cateringová společnost jako Compass Group, Sodexo, Civeo, Cater Care, Northern Rise nebo 28 Villages, počítej spíš s prací na full-time a s výdělky okolo 80 000 AUD ročně (utility, řidič, admin), tzn. 103 000 Kč měsíčně. Kuchař si vydělá okolo 100 000 AUD ročně (130 000 Kč měsíčně). V těchto případech se bavíme o 2:1 swingu. Jiný swing těžko s těmito společnostmi získáš. Jediná výjimka je pozice šéfkuchaře. Ta je většinou 8:6 a placená 100k-130k USD ročně.

Pokud práce na plný úvazek není něco, co tě zajímá, protože si chceš udržet svou svobodu volby si práci plánovat podle sebe, máš možnost se nechat zaměstnat jednou z agentur – TechForce, Collar Group, Evolve, Remote Personnel, Unite Recoursing atd. Tyto agentury zaměstnávají nejčastěji utility a kuchaře a posílají je tam, kde je zrovna potřeba. Nemáš zaručenou práci každý týden, máš ale možnost si dát delší volno nebo třeba pracovat i několik měsíců v kuse. Agentury platí hodinově a většinou se mzda pohybuje 35 AUD (542 Kč)/hod pro Utility a 40-45 AUD (620-700 Kč)/hod pro kuchaře.

Jak hledat FIFO práci?

Seek a Indeed jsou dvě největší australské stránky s nabídkou práce. Do vyhledávání stačí zadat FIFO a zobrazí se ti všechny momentálně nabízené pozice, ať už přímo od těžařských společností nebo od cateringovek a agentur. Můžeš taky navštívit webové stránky jednotivých společností a pod záložkou career hledat aktuální nabídky práce. Nezapomínej, že FIFO práce je žádaná a i když odpovíš na desítky inzerátů, může se stát, že nedostaneš odpověď. Nevzdávej se a měj připravené všechny požadované dokumenty, protože bez nich se do dolů nedostaneš.

FIFO práce je určitě dobrá možnost, jak si vydělat velký obnos peněz za krátkou dobu. Podle nás to ale není dlouhodobě udržitelný životní styl, jak to většina zaměstnavatelů propaguje. My jsme pracovaly jako FIFO Chef 2:1 celý rok a musím říct, že jsem se v životě necítila víc unaveně a bez energie. Práce v noci tě vyčerpá nejen fyzicky, ale i psychicky. Navíc to není nic, na co je člověk stavěný. Teď už pracujeme jen pro agentury a plánujeme si méně práce, abychom měly víc času žít. Díky našim investicím máme dobrý základ na to, abychom si mohly svůj pracovní život plánovat podle sebe a nebyly nuceny pracovat na plný úvazek. To je svoboda, která nám v tuto chvíli stačí a vyhovuje. I ty můžeš docílit takové svobody, a právě FIFO práce v Austrálii a chytře investované peníze ti to můžou zajistit. Koukni na naši knihu Cesta k finanční svobodě a vydej se s námi na cestu za finančně svobodnou budoucností.

Zajímá tě o FIFO práci víc? Poslechni si podcast.