Jak začít investovat jako úplný začátečník

Last Updated on 12/11/2024 by Nikola Cerna

V dnešní době si nestačí na budoucnost jen spořit. Ušetřené peníze je třeba zhodnocovat, aby neztrácely na hodnotě. Jak toho docílíš? Investováním. V dnešním článku se dozvíš, jak začít investovat jako úplný začátečník, ale taky proč je zhodnocování peněz důležité a jak ti investovaní může změnit život a pomoct v budoucnu.

Proč začít investovat?

1. Boj s inflací

Pokud necháš peníze ležet na běžném účtu, díky vlivu inflace budou postupem času ztrácet na hodnotě. To znamená, že za stejný obnos peněz si v budoucnu koupíš méně. Inflace se dlouhodobě pohybuje mezi 2 – 3 % ročně. Může také nastat období, kdy se inflace pohybuje vysoko nad 10 %, ale to jsou jen krátkodobé výkyvy, které se v minulosti zatím pokaždé podařily stabilizovat.

Jak tedy i inflací bojovat? Musíš své peníze zhodnocovat alespoň tak, aby jejich hodnota byla nad úrovní inflace. V praxi to znamená zhodnocovat o již zmíněné 2-3% ročně, což není nijak těžké dosáhnout. Předpokládám, že chceš ale zhodnocovat víc, a proto čteš tento článek.

2. Budování bohatství

Druhým dobrým důvodem, proč začít investovat, je budování bohatství. Díky složenému úročení, se naspořené peníze v průběhu let mnohonásobně zhodnotí. Už Albert Einstein, jeden z nejmoudřejších lidí historie, označil složené úroky za osmý div světa. Představ si, že zainvestuješ 200 000 Kč, na 30 let na ně zapomeneš, a když si na ně po 30 letech vzpomeneš, zjistíš, že se z nich staly 2 miliony. To je reálný příklad, jak funguje složené úročení. Musíš ale peníze úročit. My ti níže čekneme, jak peníze zhodnocovat a jak začít investovat jako úplný začátečník.

jak začít investovat

3. Pasivní příjem

Třetím důvodem, proč se naučit investovat, je pasivní příjem. Kdo by taky nechtěl pravidelně dostávat peníze na účet bez sebemenší námahy. Díky investování toho můžeš dosáhnout. Hned dvěma způsoby. Některé investiční nástroje vyplácí tzv. dividendy, které se ti pravidelně připisují na investiční účet. Jsou to vlastně peníze zadarmo. Tím, že koupíš akcie určité společnosti se staneš vlastníkem malého kousku dané společnosti. A společnost část svého zisku rozděluje mezi všechny vlastníky v podobě dividendy. Takže i ty dostaneš zaplaceno jen za držení akcií takové společnosti.

Druhou možností pasivního příjmu z investic, je čerpání renty. Pokud bude tvé investiční portfolio dostatečné velké, můžeš z něj pravidelně vybírat určitý obnos peněz a tvé investice budou i tak narůstat – tomu se říká mít pasivní příjem z investic.

3. Zabezpečení na důchod

Poslední důvod, který zmíním, je zabezpečení se na důchod. Nespoléhéj se na důchodovou pomoc od státu. Nikdo neví, co bude za 30 – 50 let a jestli vůbec na nějaký důchod budeš mít nárok. V zemích jako USA nebo Austrálie je investiční portfolio součást důchodového systému. Zaměstnavatelé posílají určité procento z příjmu na investiční účet zaměstnance, kde se peníze investují do ETF fondů a zhodnocují tak, aby měl člověk z čeho žít v důchodovém věku. U nás takový systém nemáme, proto je důležité, aby každý vzal svou finanční budoucnost do svých rukou a zabezpečil se na důchod sám.

Jak začít investovat, jako úplný začátečník

Už víš, proč bys měl investovat. Teď si pojďme vysvětlit, co vůbec investování je a jak začít.

Co je investování?

Investování je vše, co děláš za účelem zisku v budoucnu. Nemusí to být jen zisk finanční. Každý se s investováním potkává na denní bázi, jen si to mnohdy ani neuvědomuje. Tím, že si připlatíš za zdravé jídlo, investuješ do svého zdraví za účelem zisku delšího a kvalitnějšího života. Tím, že dítěti zaplatíš dobrou školu, investuješ do jeho vzdělání za účelem získat pro něj šanci na dobrou práci v budoucnu. Investice je například také koupě semínek a zasazení rajčat na zahradě. Investuješ také vodu, kterou rajčata zaléváš. Návrat investice očekáváš v podobě krásně šťavnatých a zdravých domácích rajčat.  Každý také denně investuje svůj čas. Ten, kdo ho investuje správně – třeba do sebevzdělání, tomu se investice v budoucnu vrátí. 

Každá investice má svůj předpokládaný výnos, ale také riziko. Obecně platí: čím vyšší výnos, tím vyšší riziko a obráceně. My se zabýváme méně rizikovými způsoby investování. Chceme dosáhnout finanční svobody, ne o peníze přijít. 

Existuje nespočet nástrojů, jak a do čeho investovat. My vám ukážeme způsoby investování, které samy používáme, ve kterých máme své peníze, a o kterých jsme přesvědčeny, že z dlouhodobého hlediska fungují.

Proč se lidé bojí investovat

Hlavním důvodem je pravděpodobně strach, že o investované peníze přijdou. Většina strachů, co nás v životě provází, je spojena s něčím neznámým, neprozkoumaným. Ve světě investování je tomu stejně. Možná máš strach, že je investování složité, že mu dostatečně nerozumíš a to tě drží zpátky. Ano, investování může být složité, ale také nemusí. Můžeš se rozhodnout investovat do celého trhu a vsadit na to, že trh poroste a s ním i tvoje investované peníze. 

Pokud jsou obavy ze ztráty peněz hlavnímem důvod, proč jsi ještě nezačal investovat, pokus se tyto obavy eliminovat tím, že pochopíš, jak funguje trh a ekonomika. Když se seznámíš s historií trhu, zjistíš, že navzdory všem historickým událostem v posledních 100 letech (Velká hospodářská krize v 30. letech, Světové války, 11. září, Finanční krize 2008, Covid) má světová ekonomika stále rostoucí tendenci. 

Proč trh dlouhodobě roste

Když mluvíme o trhu, myslíme tím jednoduše celou ekonomiku.

Důvody dlouhodobě rostoucí ekonomiky:

  • Neustále se zvyšující ceny zboží, které přináší vyšší zisky pro společnosti.
  • Stále rostoucí světová populace, což vytváří větší kupní sílu a tím vyšší zisky pro prodávající společnosti.
  • Neustále se vyvíjející technologie – roste naše efektivnost produkovat více a levněji. Dochází tedy k dalšímu zvyšování zisků společností.

Může se stát, že se dlouhodobě nebude dařit určité zemi, určitému sektoru nebo konkrétní společnosti. Je ale málo pravděpodobné, že celá ekonomika zkolabuje a už se z toho nevzpamatuje. A jestli ano, tak budeme nejspíše řešit úplně jiné problémy, než jsou naše investované peníze.  

Když mluvíme o dlouhodobě rostoucí ekonomice, nechceme tím říci, že nikdy neklesá. Ekonomický vývoj se pohybuje v cyklech střídání relativního ekonomického růstu a poklesu. Fáze hospodářského cyklu jsou expanze (růst), vrchol, recese (pokles), dno. Pokud recese překročí určitou míru, bavíme se o depresi nebo krizi. Kromě pravidlených hospodářských cyklů, hrají vyznámnou roli ve vývoji ekonomiky i nepředpovídatelné světové události, které také mohou vyústit v ekonomickou krizi. 

I přes všechny krize se trh doposud dokázal vždy vzpamatovat. Podívejte se, jaký vliv na vývoj trhu měly ty nejvýznamnější krize posledních let. 

 Vývoj SPDR S&P 500 ETF Trust, největšího ETF na světě

Nejméně rizikové investování = Dlouhodobé investování

Dlouhodobým investováním myslíme investování na10 a více let. Jak je řečeno výše, ekonomika se pohybuje v cyklech a vliv na vývoj trhu mají ekonomické krize. Ty se budou objevovat neustále a nikdo neví, kdy příjde další. Aby nás, jako investory, takové krize nemohly vyvést z míry, musíme vědět, že náš investiční horizont je dlouhodobý. I když krize příjde a naše investované peníze náhle ztratí na hodnotě, my víme, že jakmile krize přejde, naše invesované prostředky zpátky na hodnotě naberou a navíc se ještě zhodnotí.

Zásady dlouhodobého investování

Investuj pravidelně 

Při pravidelné investici se nemusíš bát, že netrefíš správný okamžik nákupu. Pokud budeš pravidelně investovat např. 5 000 Kč měsíčně, někdy se stane, že budou ceny vysoko a ty za 5 000 Kč nakoupíš méně a jindy, když budou ceny nízko, nakoupíš více.

Pokud se budeš snažit časovat trh a čekat s nákupem, až bude trh nízko, může se stát, že se nikdy nedočkáš. 

Pravidelným investováním si navíc vytváříš návyk k odkládání určité částky každý měsíc. Ten, když si osvojíš bude pro tebe hospodaření s penězi jednodušší a ty už nikdy nebudeš strádat.

Investuj dlouhodobě

Investování, o kterém se bavíme, je dlouhodobá záležitost. Nečekej, že se staneš boháčem přes noc. Dlouhodobé investování snižuje riziko ztráty. 

Z historických dat je patrné, že trh dlouhodobě roste. Tento růst je však doprovázen krátkodobými výkyvy. Ty se nesmíš nechat zneklidnit těmito krátkodobými výkyvy. Musíš stále myslet na svůj dlouhodobý finanční cíl.

Pokud vidíš investování jako příležitost k rychlému zbohatnutí, pak snadno sklouzneš ke spekulaci, která ponese vysoké riziko. V takovém případě můžeš snadno prodělat.

Nauč se zvládat své emoce

S člověkem to může zamávat, když zjistí, že hodnota jeho investičního portfolia ze dne na den poklesla např. o 25 %. S takovou ztrátou musí každý investor na finančním trhu počítat. Jestliže však investuješ v dlouhém časovém horizontu a pravidelně, nic zásadního to pro tebe neznamená. Nejlepší, co v okamžiku poklesu můžeš udělat, je přikoupit více s momentální slevou a vyčkat, až se trh vzpamatuje a začne znovu růst.

jak začít investovat

Graf hospodářského cyklu a vývoje ekonomiky

Jak invesovat do celého trhu

Už jsme si řekli, že nejméně rizikové je dlouhodobé invesování do celého trhu. Jak ale investuješ do celého trhu? Pomocí ETF. ETF neboli Exchange Traded Fund je v překladu burzovně obchodovaný fond. Můžeš ho kdykoliv nakoupit nebo prodat na burze za cenu stanovenou trhem. Stejně jako akcie jednotlivých společností. Narozdíl od nákupu jednolivých akcií, kdy vsázíš vše na jednu kartu, a pokud se dané společnosti nebude dařit, můžeš o velkou část investovaných peněz příjít. Při nákupu ETF kupuješ akcie více firem najednou. A tak pokud se jedné z nich nebude dačit, bude se dařit jiné…..

VYDEJ SE S NÁMI NA CESTU K FINANČNÍ SVOBODĚ